6.9 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Reklama

Svetové premiéry najrýchlejších dvojičiek rodiny cee´d

Odporúčame

  • Najšportovejšie modely v doterajšej histórii Kia Motors
  • 1,6-litrový, turbodúchadlom preplňovaný motor s výkonom 204 koní a 265 Nm
  • Navrhnuté, vyvinuté a vyrábané výhradne v Európe

Na 83. medzinárodnom autosalóne v Ženeve absolvovali svetovú premiéru úplne nové vysokovýkonné modely Kia pro_cee’d GT a Kia cee’d GT. S týmto novým duom sa značka Kia dostáva do jedného z najsledovanejších segmentov európskeho automobilového trhu – ide o doteraz najšportovejšie sériovo vyrábané modely tejto značky.

2013 kia proseed GT
©KIA

Oba nové modely poháňa nová verzia 1,6-litrového zážihového motora s priamym vstrekovaním paliva GDi, vybavená dvojvstupovým (twin-scroll) turbodúchadlom a zosilnenými vnútornými prvkami. Motor má výrazne vylepšené výkonové parametre (v porovnaní s nepreplňovaným motorom): maximálny výkon stúpol o 51 % na 204 koní a krútiaci moment o 61 % na 265 Nm.

Model s predným náhonom a štandardne montovanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 7,7 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 230 km/h. Na štvrtom prevodovom stupni zrýchli zo 60 na 100 km/h za 5,4 sekundy, na piatom prevodovom stupni z 80 na 120 km/h za 7,3 sekundy a na šiestom prevodovom stupni z 80 na 120 km/h za 8,8 sekundy. Oba modely spotrebujú na 100 km 7,4 litra benzínu a vyprodukujú 171 g/km emisií CO2.

Svetová premiéra nových modelov Kia pro_cee’d GT a cee’d GT je dôkazom rozmanitosti nášho súčasného sortimentu a svedčí o prirodzenom prenikaní značky Kia do segmentu športových automobilov, čo je dôležitým medzníkom nášho vývoja,

uviedol Michael Cole, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe.

Nová Kia pro_cee’d GT určite osloví motoristov hľadajúcich kombináciu elegancie, výkonu a dynamiky – a Kia cee’d GT ponúkne navyše väčšiu praktickosť aj pre zákazníkov uprednostňujúcich päťdverové automobily.

2013 kia proseed GT
©KIA

Modely Kia pro_cee’d GT a Kia cee’d GT, navrhnuté v Európe pod vedením prezidenta a hlavného dizajnéra Petra Schreyera, majú novú masku chladiča a nové svetlomety, nižšie spustené nárazníky, štvorbodové LED denné svetlá, pripomínajúce drahokamy, nové svetlá do hmly, dvojitú koncovku výfuku, väčšie, 18-palcové zliatinové disky kolies, atraktívne červené brzdové strmene a lak karosérie v niekoľkých špeciálnych farbách.

Interiér modelov GT ponúka športové sedadlá Recaro, zliatinové pedále, sedempalcovú dotykovú obrazovku a jedinečné povrchové materiály, ktoré prispievajú k športovému charakteru priestoru pre vodiča a jeho spolucestujúcich.

 

http://www.youtube.com/watch?v=JjG7vFCPsJU

 

Vďaka významným úpravám systému zavesenia kolies ponúkajú tieto športovo orientované modely nielen vysoký výkon, ale aj výnimočné jazdné vlastnosti. Oba modely sú však pri zachovaní špičkových vlastností vhodné aj na každodennú prevádzku.

Začiatok výroby modelov Kia pro_cee’d GT a cee’d GT, najnovších členov rodiny cee’d, je v prevádze Kia Motors Slovensko pri Žiline naplánovaný na polovicu mája 2013, pričom do európskych predajní sa vozidlá začnú distribuovať v polovici roka. Ceny a ďalšie technické údaje budú spresnené neskôr, pred začiatkom predaja.

Zdroj: Kia

Fotogaléria

Reklama