6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

Svetová premiéra úplne nového modelu GR 86

Odporúčame

Netrpezlivo očakávaný, úplne nový model GR 86 dnes absolvoval svetovú premiéru a predstavil sa na spoločnej akcii firiem TOYOTA GAZOO Racing a Subaru Corporation. Najnovší zástupca športových vozidiel od Toyoty dopĺňa portfólio vozidiel GR a zaradí sa po boku uznávaných modelov GR Supra a GR Yaris ako tretí globálny model s označením GR.

Z pôvodného modelu GT86, ktorý bol uvedený v roku 2012 a pre ktorý sa doteraz rozhodlo vyše 200 tisíc zákazníkov z celého sveta, zdedil nový model GR 86 kľúčové charakteristiky, vďaka ktorým prináša rýdze potešenie za volantom. Očakáva sa, že vo svojom segmente bude najľahším štvormiestnym kupé, a to vďaka intenzívnemu sústredeniu na znižovanie hmotnosti, napr. použitiu hliníkovej strechy alebo panelov karosérie.

GR 86 výkonovo prekonáva predchodcu vďaka novému ľahkému plochému štvorvalcu s protibežnými piestami, so zdvihovým objemom zväčšeným na 2,4 litra.

Svojimi rozmermi sa nový model GR 86 prakticky nijako nelíši od GT86, takže si zachoval nízke ťažisko v prospech mimoriadnej agility. V porovnaní s modelom GT86 sa približne o 50 % zvýšila aj torzná tuhosť, aby si vodič užil ešte ostrejšie ovládanie a precízne riadenie.

Výsledkom účasti v motoristickom športe sú novo vyvinuté funkčné aerodynamické prvky, napríklad vzduchové kanály v prednej časti vozidla alebo bočné nástavce prahov, ktoré zdokonaľujú ovládanie a stabilitu modelu GR 86, takže patrí medzi najlepších v danej triede.

Úplne nový model GR 86 sa bude predávať v Európe. Ďalšie podrobnosti budú zverejnené ešte v tomto roku.

Zdroj: Toyota

Reklama