6.9 C
Bratislava
utorok, 28 marca, 2023
Reklama

Svetová premiéra nového priestranného modelu Kia Ceed Sportswagon v Ženeve

Odporúčame

  • Zrelý a športový dizajn nového modelu Ceed Sportswagon
  • Kapacita úložného priestoru zväčšená na 600 litrov – viac než u mnohých tourerov v segmente D
  • Inovatívne technológie zlepšujú pohodlie a bezpečnosť
  • Špičkové systémy na pomoc vodičovi, napr. asistent udržania v jazdnom pruhu
  • Nový 1,4-litrový motor T-GDi a výkonom 140ps a účinný „U3“ 1,6-litrový naftový motor
  • Vyrobené na Slovensku so 7-ročnou zárukou na 150 000 km pre každý model
  • Nový Ceed Sportswagon v predaji v Európe od štvrtého štvrťroka 2018

Na veľtrhu Geneva International Motor Show 2018 bol dnes po prvý raz predstavený nový model Ceed Sportswagon. Model tretej generácie navrhnutý, vyvinutý, zostrojený a vyrobený v Európe je najpraktickejší, najpriestrannejší a najuniverzálnejší z modelov Ceed Sportswagon a v porovnaní s predchodcom má väčší interiér aj úložný priestor.

Nový Ceed Sportswagon je druhým zástupcom novej rodiny Ceed, ktorý bol predstavený v Ženeve. Po februárovom odhalení sa dnes verejnosť zoznámi aj s päťdverovým hatchback modelom Ceed. Rozširujúci sa rad Ceed posilňuje pôsobenie Kia v európskom segmente C, pričom zákazníkom poskytuje inovatívne technológie, zrelý a športový vynovený dizajn a agilnejšiu jazdu.

Tourer v segmente C je exkluzívne navrhnutý pre potreby európskych vodičov, vo výrobnom závode Kia Slovensko sa od roku 2007 vyrobilo už viac ako 512 000 modelov Ceed Sportswagon. Modely Sportswagon historicky tvoria asi 40% celkového predaja celého radu Ceed v porovnaní s asi 30% u iných vozidiel v segmente C s variantmi tourer.

Podobne ako jeho predchodcovia, aj nový model bol navrhnutý, vyvinutý a zostrojený vo Frankfurte európskymi tímami Kia zodpovednými za dizajn, vývoj produktov a výskum a vývoj. Naďalej bude vyrábaný v Žiline, na rovnakej výrobnej linke ako nový päťdverový hatchback Ceed, Kia Sportage a Kia Venga.

Zmena formátu názvu – zo cee’d sa stáva Ceed – umocňuje povesť nového modelu ako auta pre európsku komunitu s európskym dizajnom (Community of Europe, with European Design).

Michael Cole, generálny riaditeľ Kia Motors Europe, uviedol: „Kia Ceed Sportswagon má stabilný úspech už od svojho vzniku spred desiatich rokov. Tourery sú veľmi obľúbené najmä u európskych zákazníkov a Ceed Sportswagon nie je žiadnou výnimkou – od roku 2007 sa predáva takmer rovnako dobre ako jeho brat päťdverový hatchback. Ceed Sportswagon je navrhnutý exkluzívne pre európskych zákazníkov a aj tento raz bude praktickou a atraktívnou voľba pre zákazníkov, ktorí hľadajú maximálnu univerzálnosť.“

„Nový Ceed Sportswagon má rovnako moderný dizajn a technológie ako päťdverový hatchback Ceed, no disponuje väčším úložným priestorom, dokonca väčším než u mnohých tourerov v segmente D. S novými výkonnými motormi, riadením prispôsobeným európskym podmienkam a neprekonateľnou kvalitou je Ceed Sportswagon atraktívnou voľbou vo vysoko konkurenčnom segmente.“

Nový model Ceed Sportswagon vstúpi do výroby v auguste a predaj sa spustí len v Európe počas štvrtého štvrťroka 2018.

Zrelý a športový dizajn tourera

Dizajn nového modelu Kia Ceed Sportswagon vznikol v európskom dizajnovom centre Kia v nemeckom Frankfurte pod vedením Gregoryho Guillauma, európskeho riaditeľa pre dizajn, a Petera Schreyera, prezidenta pre dizajn a dizajnového riaditeľa.

Karoséria nového modelu pripomína športový dizajn modelu Stinger a vnáša štýl do triedy kompaktných tourerov s emotívnymi a precíznymi detailmi na sebaistej siluete typickej pre tourer. Nová Kia Ceed Sportswagon má nižší, širší a dlhší zadný previs ako jej predchodca a je charakteristická zadnou siluetou, čím celkovému dizajnu dodáva zrelý športový vzhľad. Podobne ako pri päťdverovom hatchbacku, aj tu sa zaoblené okraje predchodcu menia na rovné línie a predná časť zahŕňa širšiu „tigriu“ mriežku chladiča a nižšie položený prívod vzduchu orámovaný precíznymi lineárnymi tvarmi. Nový model má denné LED svetlá imitujúce kocku ľadu prevzaté z modelu Sportswagon GT Line.

Pri pohľade z boku ostré rovné línie opticky predlžujú kapotu a dodávajú autu vzpriamenejší vzhľad. Dojem zrelosti a sily vytvára predná časť auta, ktorá je horizontálnejšia a tvar D-stĺpika dodáva hornej okennej línii nový elegantný tvar polmesiaca. V zadnej časti modelu Ceed nové denné LED svetlá poskytujú lepšiu viditeľnosť a rozpoznateľnosť na ceste. V kombinácii s rovnými líniami karosérie a decentným spojlerom v zadnej časti model Ceed Sportswagon zosobňuje stabilnejší a športovejší vzhľad.

Nová Kia Ceed Sportswagon bude už od začiatku dostupná v 11 farebných prevedeniach. Zákazníci majú na výber z rôznych kolies a dizajnov, pričom sa môžu rozhodnúť pre 15-palcové oceľové disky, 16-palcové oceľové alebo hliníkové zliatinové disky a 17-palcové dvojfarebné diamantom brúsené hliníkové zliatinové disky. Kabína Ceed Sportswagon je ergonomickejšia než kedykoľvek predtým, a zároveň sú v nej použité kvalitnejšie materiály. Architektúra kabíny z najnovších vozidiel Kia bola prispôsobená novej rodine Ceed, palubová doska je rozložená horizontálne pre čistejší a tenší vzhľad. Nový dizajn tiež vytvára viac priestoru a pocit otvorenosti pre cestujúcich vpredu, čím vzniká viac priestoru na nohy a lepší výhľad na cestu.

Palubná doska je rozdelená na vrchnú časť – s pohyblivým dotykovým displejom s informačno-zábavným systémom – a dolnú časť, kde sa nachádza riadenie audio systému, kúrenia a ventilácie. Rozloženie stredovej konzoly je orientované na vodiča a mierne natočené smerom k jeho sedadlu, vďaka čomu sa jednoduchšie používa aj za jazdy. Interiér je doplnený viacerými sofistikovanými jemnými materiálmi, ktoré decentne podčiarkujú rafinované elegantné prostredie kabíny. Povrchy sú doplnené o metalické alebo saténové chrómové lemy, pričom zákazník si môže na čalúnenie vybrať rôzne látky, syntetickú kožu alebo pravú kožu. K dispozícii je tiež kožený volant a kožená riadiaca páka.

Ceed Sportswagon je k dispozícii aj s panoramatickým strešným oknom, do kabíny tak môže cez deň prúdiť svetlo a cez noc majú cestujúci skvelý výhľad na hviezdne nebo.

Nová platforma pre maximálnu praktickosť a efektivitu úložného priestoru

Ceed Sportswagon je postavený na novej platforme Kia „K2“ a je o 20 mm širší (1800 mm) a o 20 mm nižší (1465 mm) než predchádzajúci model. Podvozok sa nezmenil (2650 mm), no predný previs sa skrátil o 20 mm (na 880 mm). Zadný previs je však rozšírený o 115 mm (teraz 1070 mm), takže nový Sportswagon je o 95 mm dlhší (teraz 4600 mm) než jeho predchodca, má teda oveľa väčší batožinový priestor. Širšie rozmery a zadná silueta vytvárajú asertívnejší a športovejší vzhľad pre sebaistejšiu jazdu.

Nová platforma pomáha efektívnejšie využiť batožinový priestor modelu Ceed Sportswagon a kabína je priestrannejšia než kedykoľvek predtým. Širšia karoséria vytvára viac priestoru pre cestujúcich sediaci vzadu a o 15 mm nižšie zadné sedadlá prinášajú viac miesta pre kolená a nohy pre pasažierov v druhej rade. Platforma a znížené predné sedadlá napriek nižšej streche zabezpečujú až 987 mm priestoru nad hlavou v prvej rade, podobne ako u predchádzajúceho modelu. Nižšie zadné sedenie tiež zabezpečuje podobný priestor nad hlavou aj pre zadných pasažierov.

Nový model Ceed Sportswagon sa môže pýšiť oveľa väčším úložným priestorom než kedykoľvek predtým. Kufor je o 72 litrov (14%) väčší než u predchádzajúceho modelu, čím sa jeho kapacita dostáva na 600 litrov, čo je viac ako u väčšiny tourerov v segmente D. Okraj kufra je tiež výrazne nižšie položený – nižšia výška v porovnaní z predchádzajúcim modelom Ceed umožňuje jednoduchšie nakladanie ťažkých predmetov do kufra.

Očakávania používateľov tourera v segmente C sa však netýkajú len kapacity kufra. Univerzálnosť a praktickosť sú kľúčovými výhodami Ceed Sportswagon, ide totiž o jedno z najpraktickejších áut vo svojej triede. Zadné sedadlá sa dajú sklopiť v pomere 40:20:40 na diaľku jediným dotykom vďaka páčke v zadných dverách. So sklopenými sedadlami je dno kufra úplne rovné. Každý model Ceed Sportswagon má pod dnom umiestnenú schránku na zabezpečenie alebo skrytie menších predmetov, ako aj kryt na zadné sedadlá a vešiak na tašky, aby sa potraviny a iné predmety neváľali po kufri. Štandardne sú na streche zabudované nosiče.

Zákazníci tiež môžu požiadať o inteligentné dvere, ktoré sa automaticky otvoria, keď sa inteligentný kľúč Ceed priblíži ku kufru, napríklad keď má používateľ plné ruky ťažkého nákladu. K dispozícii je tiež bezpečnostná sieťka medzi kabínou a kufrom, rovnako ako aj sieťka na zaistenie menších predmetov a systém držiakov na batožinu na dne kufra.

Navrhnutý pre európske cesty

Nový model Ceed Sportswagon je navrhnutý špeciálne pre európske cesty a s ohľadom na európskych zákazníkov. Charakteristiky jazdy a ovládania nového modelu sme zlepšili tak, aby prekonal svojho predchodcu z pohľadu dynamiky aj zapojenia vodiča. Nový plne nezávislý závesný systém poskytuje vodičovi agilnejšie a rýchlejšie reakcie vozidla s lepšou mierou pruženia a tlmenia a rýchlejším ovládaním. Tento model je prispôsobený rôznorodým povrchom na európskych cestách, je pohodlný a dodáva vodičovi istotu vďaka lepšej kontrole pri odbáčaní a stabilite pri vyššej rýchlosti.

Zadné zavesenie Sportswagon je mierne pozmenené tak, aby zodpovedalo dlhšiemu zadnému previsu kufra a aby sa doň zmestil väčší a ťažší náklad ako do päťdverového hatchbacku.

Nový Ceed Sportswagon má rovnako široký výber pohonov ako päťdverový hatchback, takže ľahko splní rôznorodé potreby zákazníkov. K benzínovým variantom patrí obľúbený Kia T-GDi motor s objemom jedného litra (priame vstrekovanie benzínu s turbopohonom) s výkonom 120ps, ako aj nový 1,4-litrový motor T-GDi. Náhradou za starší 1,6-litrový motor GDI je nový motor „Kappa“ T-GDi s objemom 1,4 litra a výkonom 140 ps, čo je o 4% viac ako u predchodcu, a to napriek nižšiemu umiestneniu. Turbomotor zabezpečuje väčší rozsah krútiaceho momentu ako predchádzajúci 1,6-litrový motor, takže je reaktívnejší na rôzne podmienky jazdy, a zároveň znižuje emisie. Oba motory T-GDi obsahujú filter pevných častíc v benzíne na zníženie výfukových emisií, vďaka čomu nový Ceed Sportswagon prekračuje požiadavky štandardu Euro 6d TEMP. K dispozícii bude aj 1,4-litrový motor MPi (viacbodové vstrekovanie) so 100 ps.

Nový model Ceed Sportswagon je k dispozícii s úplne novým motorom Kia „U3“. Nový 1,6-litrový „U3“ CRDi (priame vstrekovanie s tlakovým zásobníkom) bol navrhnutý tak, aby spĺňal ešte prísnejšie limity ako stanovuje najnovší emisný štandard Euro 6d TEMP a využíva selektívnu katalytickú redukciu, technológiu na aktívnu kontrolu a výrazné zníženie emisií. Nový motor vytvára menej oxidu uhličitého, prachových častíc aj oxidov dusíka v porovnaní s predchádzajúcimi naftovými motormi Kia a je k dispozícii s výkonom 115 alebo 135ps. Nový 1,6-litrový naftový motor vytvára krútiaci moment 280 Nm, vďaka čomu môžete bez problémov zrýchliť za akýchkoľvek podmienok.

Každý motor sprevádza šesťstupňová manuálna prevodovka, pričom nové motory 1,4-liter TGDi a 1,6-liter CRDi sú k dispozícii aj so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou Kia.

Technologické inovácie pre väčšie pohodlie

Nová rodina modelov Kia Ceed má v srdci inovácie a Ceed Sportswagon sa po spustení predaja v priebehu tohto roka stane autom s najvyspelejšími technológiami v triede kompaktných tourerov. V kabíne je umiestnená celá škála nových technológií pre väčšie pohodlie cestujúcich. Informačno-zábavný systém je dostupný ako 5 či 7-palcový dotykový audio systém alebo 8-palcový dotykový navigačný systém, pričom navigáciu a služby Prepojené služby Kia zabezpečuje TomTom®. Systém umožňuje stopercentnú integráciu so smartfónom vďaka Apple CarPlay™ and Android Auto™. Android Auto™ komunikuje s mobilnými telefónmi s operačným systémom Android vo verzii 5.0 (Lollipop) a vyššie. Apple CarPlay™ v modeli Ceed je kompatibilný s iPhone 5 a všetkými novšími verziami.

Zákazníci môžu tiež požiadať o výkonný audio systém JBL Premium a technológiu na prehrávanie hudby Clari-Fi. Štandardné technológie zahŕňajú plnohodnotnú integráciu s Bluetooth na smartfónoch, ako aj automatické svetlá a otvorenie dverí bez kľúča..

Vďaka systému výberu módu riadenia si môže vodič vytvoriť na mieru šitú jazdu, na výber má totiž z módov „Normál“ a „Šport“. Šoféri môžu použiť výber módu riadenia, ak chcú upraviť jednoduchosť ovládania auta, pričom jednotlivé módy mierne menia charakter motoru. Mód „Normál“ maximalizuje potenciál pre efektívnejšiu spotrebu paliva a uvoľnenejšie šoférovanie. Mód „Šport“ zintenízvni pridávanie plynu, umožňuje rýchlejšiu akceleráciu – pri státí aj za jazdy – prispôsobuje riadenie tak, aby zvýšil váhu a rýchlejšie reagoval na šoférove podnety.

Voliteľné vyhrievané čelné sklo – s takmer nepatrnými drôtikmi, ktoré sklo jemne vyhrievajú – zlepšuje zážitok z novej Ceed Sportswagon počas chladných mesiacov. Kia po prvý raz využíva túto technológiu, ktorá roztápa námrazu, ľad a odstraňuje zahmlenie predného skla jediným stlačením gombíka. K dispozícii je tiež bezdrôtová nabíjačka na smartfón, vyhrievané a ventilované predné sedadlá a vyhrievané zadné sedadlá.

Pri pohľade zvonka si všimneme, že nová Kia Ceed Sportswagon má nové LED svetlá na denné svietenie (DRL) v tvare kocky ľadu ako štandardnú výbavu. DRL svetlá v tvare kocky ľadu sú obľúbeným prvkom modelu Ceed Sportswagon GT Line a sú zabudované do svetlometov všetkých modelov Ceed Sportswagon. Plnohodnotné LED svetlomety sú tiež k dispozícii ako voliteľná možnosť.

Voliteľný balíček ECO obsahuje aktívnu vzduchovú klapku, ktorá sa zatvára a otvára podľa toho, či motor potrebuje chladenie a podľa rýchlosti vozidla, čím zlepšuje aerodynamiku auta a zlepšuje spotrebu paliva. Balík ECO tiež obsahuje kryt dolného podvozku a nižšie zavesenie, čím sa zlepšuje prúdenie vzduchu pod vozidlom, a pneumatiky s valivým odporom.

Okrem siedmich štandardných airbagov bezpečnosť pasažierov zabezpečujú aj pokrokové technológie na pomoc vodičovi, teda aktívne bezpečnostné systémy na zníženie rizika zrážky. Štandardné bezpečnostné technológie zahŕňajú asistenta diaľkových svetiel, varovanie pred zníženou pozornosťou vodiča, systém udržania v jazdnom pruhu a systém varovania pred čelnou zrážkou s asistentom zabránenia čelnej zrážke.

Žiaden iný model Kia predávaný v Európe okrem novej rodiny modelov Ceed nie je dostupný s asistentom udržania v jazdnom pruhu (LFA), čo je technológia autonómneho riadenia na vyššej úrovni. Systém LFA monitoruje vozidlá, ktoré sú na ceste pred vami a všíma si cestné značenie, aby auto udržal v strede jazdného pruhu. Systém reguluje zrýchlenie, brzdenie a točenie volantom podľa situácie na ceste a áut pred vami, pričom používa vonkajšie senzory na dodržanie bezpečnej vzdialenosti medzi vami a vozidlom pred vami. LFA sa môže použiť pri rýchlosti od 0 do 130 km/h.

Medzi ďalšie dostupné technológie patrí inteligentné ovládanie riadenia s funkciou Stop & Go, varovanie pred zrážkou v mŕtvom uhle, systém varovania pred zrážkou zozadu, inteligentný parkovací asistent a rozpoznanie chodcov s hmatovými upozorneniami na volante pri systéme varovania pred čelnou zrážkou.

Každý model Ceed Sportswagon má v štandardnej výbave systém riadenia stability vozidla Kia (VSM), ktorý zabezpečuje stabilitu pri brzdení a odbáčaní tak, že ovláda elektronickú kontrolu stability (ESC), ak zaznamená zníženú trakciu.

V predaji od štvrtého štvrťroka so 7-ročnou zárukou na 150 000 kilometrov

Nová Kia Ceed Sportswagon sa začne vyrábať v auguste v závode Kia v Žiline. Do predaja vstúpi v priebehu štvrtého štvrťroka 2018 a bude súčasťou prísľubu kvality Kia spolu s jedinečnou sedemročnou zárukou na 150 000 kilometrov.

Zdroj: Kia SK

Reklama