/
/
/
Svetová premiéra koncepčného crossoveru LF-NX od spoločnosti Lexus na autosalóne vo Frankfurte 2013

Svetová premiéra koncepčného crossoveru LF-NX od spoločnosti Lexus na autosalóne vo Frankfurte 2013

Reklama

• Charakteristický a výrazne tvarovaný dizajn
• Dizajn interiéru orientovaný na vodiča s novým prístrojovým vybavením s dotykovým rozhraním
• Vysoko výkonná plne hybridná pohonná sústava

Na autosalóne vo Frankfurte 2013 (IAA) sa vo svojej svetovej premiére predstaví nový koncepčný crossover strednej triedy od spoločnosti Lexus, LF-NX. Tento koncept skúma potenciál crossoveru strednej triedy v rámci modelového radu vozidiel značky Lexus.

LFNX_04_EC_2013
Lexus LF-NX, Foto: © Lexus

Koncept LF-NX posilňuje vedúce postavenie spoločnosti Lexus v oblasti technológií plne hybridného pohonu. Je poháňaný novým variantom hybridného pohonu Lexus Hybrid Drive, ktorý je vyladený na výkon SUV.

Svojím charakteristickým a výrazne tvarovaným dizajnom je exteriér konceptu LF-NX odrazom ďalšieho rozvoja dizajnového jazyka L-finesse od spoločnosti Lexus.

V prednej časti vozidla sa vyníma výrazná vretenovitá mriežka chladiča typická pre značku Lexus, mimoriadne expresívne predné osvetlenie s nezávislými svetlami na denné svietenie (DRL) charakteristického rukopisu a unikátna úprava rohov v podobe energického zvislého rezu, ktorý oddeľuje nárazník od predného blatníka.

LFNX_03_EC_2013
Lexus LF-NX, Foto: © Lexus

Pri pohľade zboku vidno mohutné podbehy kolies zdobené čiernym ochranným náterom, ktorý predstavuje zosobnenie mestského crossoveru. Nad zreteľnou bočnou líniou karosérie v tvare diamantu sa vyníma klasické bočné presklenie charakteristické pre vozidlá značky Lexus, ktoré spolu s prudko sa zvažujúcimi dverami batožinového priestoru vytvára oblú siluetu športového kupé.

Zadná časť vozidla sa vyznačuje výrazne krojenými združenými svetlami, ktoré vyčnievajú nadol po celej výške nárazníka. Vytvárajú tak ostrú, aerodynamickú zadnú hranu vozidla, ktorá odráža dizajnové riešenie predných blatníkov.

Na povrchovú úpravu koncepčného vozidla LF-NX bola použitá nová farba karosérie v kovovo striebornom odtieni „Brushed Metal Silver“, ktorá vytvára pozoruhodný dojem, akoby karoséria bola vyrezaná z jediného kusu masívneho kovu.

LFNX_02_EC_2013
Lexus LF-NX, Foto: © Lexus

Výrazne tvarovaný exteriér modelu LF-NX sa odráža aj v jeho interiéri a prináša odvážne a pôsobivé formy, ktoré vytvárajú ergonomicky ideálne prostredie s kabínou zameranou na vodiča.

Riešenie kabíny nadväzuje na koncepciu dizajnu L-finesse orientovaného na vodiča. Ponúka ideálne rozvrhnutú prístrojovú dosku s hornou zobrazovacou časťou a dolnou operačnou zónou, ktorej formát sa zdokonalil v priebehu jednotlivých generácií vozidiel značky Lexus.

Toto riešenie umožňuje intuitívnu interakciu vodiča s palubnými technológiami novej generácie, ku ktorým patria dotykové elektrostatické prepínače či dotyková plocha rozhrania Remote Touch Interface (RTI) v novej úprave.

LFNX_12_EC_2013
Lexus LF-NX, Foto: © Lexus

Pevnosť a prepracovanosť kovovej povrchovej úpravy v celom interiéri dopĺňa žlto-čierne kožené čalúnenie vo farebnej kombinácii „Sunrise Yellow / Black“ s kontrastným prešívaním a elegantné modré podsvietenie prístrojovej dosky, čím koncept LF-NX upevňuje prvotriedny kredit crossoveru.

Zdroj: Lexus

Prečítať celý text

Reklama