/
/
/
Spoločnosť Volvo Car Group predstavila špičkové bezpečnostné a podporné funkcie

Spoločnosť Volvo Car Group predstavila špičkové bezpečnostné a podporné funkcie

Reklama

Spoločnosť Volvo Car Group (Volvo Cars) predstavila niekoľko ľahko ovládateľných bezpečnostných a podporných technológií, ktoré ku koncu roka 2014 uvedie v úplne novom modeli XC90.

Predstavujeme prvé modely Volvo s funkciou autonómneho riadenia, ktorá zabráni nehodám a zabezpečí pohodlnejšie riadenie vozidla,

povedal Thomas Broberg, hlavný bezpečnostný expert spoločnosti Volvo Car Group.

 

Nové technológie prichádzajúceho modelu Volvo XC90 otestuje tento rok v lete množstvo zástupcov medzinárodných médií. Medzi tieto technológie patrí:

  • Detekcia chodcov potme: Svetová novinka, ktorá umožňuje efektívnu činnosť technológií na detekciu a automatické brzdenie aj pri jazde potme. Súčasťou technológie je detekcia a automatické brzdenie pri hroziacej kolízii s inými vozidlami, chodcami a cyklistami.
  • Detekcia okraja vozovky a bariéry s asistentom riadenia: Táto funkcia zisťuje, či vozidlo smeruje mimo vozovky a autonómne mierne otočí volantom, aby sa dostalo späť na cestu. Schopnosť sledovania miesta, kde sa končí vozovka, predstavuje svetovú novinku. Znamená to, že táto technológia funguje aj na cestách bez bočného značenia.
  • Adaptívny tempomat s asistentom riadenia: Technológia, ktorá vodičovi pomôže udržať vozidlo v jazdnom pruhu a prispôsobiť sa tempu okolitej premávky. Nový systém automaticky sleduje vozidlá jazdiace vpredu.

Keď sme v roku 2002 po prvýkrát predstavili Volvo XC90, vo výbave malo množstvo prevratných bezpečnostných prvkov, vrátane svetovej novinky, ktorá pomáhala zabrániť prevráteniu vozidla. V nasledujúcej
generácii XC90 predstavíme množstvo systémov a opäť potvrdíme svoju vedúcu pozíciu v oblasti automobilovej bezpečnosti,

povedal Thomas Broberg.

http://youtu.be/sAMH12f5Lks

Zmierňovanie následkov kolízie so zvieratami je svetovou novinkou. Tento systém detekuje zvieratá počas dňa aj v noci a následne automaticky brzdí. Táto technológia, ktorá vodičom pomôže predchádzať nehodám alebo zníži rýchlosť nárazu, sa predstaví krátko po uvedení modelu Volvo XC90 na konci roka 2014.

Smerom k nulovému počtu úmrtí

Na mediálnom podujatí spoločnosť Volvo Car Group predviedla aj ďalšie funkcie, ktoré tvoria časť neutíchajúcej snahy znížiť do roku 2020 počet usmrtených a ťažko zranených osôb v nových vozidlách značky Volvo až na nulu.

Systém komunikácie medzi vozidlami s názvom Car 2 Car umožňuje vozidlám navzájom komunikovať a vyhodnocovať dopravnú situáciu. Táto technológia prináša fantastické možnosti. Dôležité informácie je možné navzájom zdieľať a vymieňať, čo zabezpečí pohodlnejšiu a bezpečnejšiu jazdu. Technológia je založená na komunikácii medzi vysielačmi vo vozidlách a v cestnej infraštruktúre, ako sú napríklad dopravné značky a semafory.

Vozidlo s automatickým parkovaním

Koncept technológie autonómneho parkovania spoločnosti Volvo umožňuje vozidlu samostatne vyhľadať voľné parkovacie miesto a zaparkovať naň, takže vodič môže opustiť vozidlo pri vstupe na parkovisko.

http://youtu.be/GIa1mWr1kNs

Vďaka kombinácii autonómnej jazdy s detekciou a automatickým brzdením pred inými objektmi dokáže vozidlo bezpečne reagovať na iné vozidlá a chodcov, ktorí sa pohybujú na parkovisku. Rýchlosť a brzdenie
sú prispôsobené tak, aby sa bez problémov začlenilo do prostredia parkoviska.

Náš prístup sme založili na princípe, že autonómne poháňané vozidlá sa musia dokázať bezpečne pohybovať v prostredí s bežnými vozidlami a zraniteľnými účastníkmi cestnej premávky,

povedal Thomas Broberg.

Zdroj: Volvo

Prečítať celý text

Reklama