6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

Spoločnosť Volvo Car Group predstaví na ženevskom autosalóne koncepčné vozidlo

Odporúčame

Spoločnosť Volvo Car Group využije ženevský autosalón na predstavenie tretieho zo série svojich koncepčných automobilov – Concept Estate –, ktorý využíva vyjadrovacie prostriedky rovnakého dizajnového jazyka ako jeho dvaja nedávno odhalení súrodenci; navyše však ide o prvú ukážku toho, ako budú vyzerať a fungovať interiéry budúcich modelov Volvo.

Najpôsobivejšou črtou dizajnu interiéru koncepčného vozidla Volvo Concept Estate je jednoduchosť. Tradičné zoskupenie tlačidiel a gombíkov nahradila vo funkcii ovládacieho panela jediná veľká dotyková obrazovka, pripomínajúca tablet zasadený do stredovej konzoly, čo interiéru dodáva nezameniteľnú atmosféru 21. storočia.

Základným cieľom bolo usporiadať ovládacie a informačné prvky dokonale intuitívnym, ergonomickým spôsobom. Všetko je presne tam, kde to očakávate, vďaka čomu je šoférovanie príjemnejšie, efektívnejšie a bezpečnejšie,

hovorí Thomas Ingenlath, hlavný viceprezident oddelenia dizajnu spoločnosti Volvo Car Group.

Táto dotyková obrazovka so softvérom špeciálne navrhnutým spoločnosťou Volvo bude tvoriť hlavné používateľské rozhranie v nových vozidlách Volvo. Nahrádza všetky tlačidlá a ovládacie prvky s výnimkou niekoľkých základných funkcií ako ovládanie hlasitosti, spustenie/pozastavenie prehrávania, výstražné svetlá a vyhrievanie okien. Okrem toho hladko spolupracuje s digitálnym združeným prístrojovým panelom pred vodičom.

Keď pri obsluhe čoraz väčšieho počtu funkcií zrazu nemusíte používať množstvo tlačidiel a gombíkov, je to akoby vám z rúk sňali putá,

hovorí Robin Page, riaditeľ pre dizajn interiéru vozidiel spoločnosti Volvo Car Group.

Vďaka tomu sme mohli vybudovať krásny interiér, ktorého ústredným prvkom je táto vertikálne orientovaná obrazovka. Naše koncepčné vozidlo naznačuje, ako bude toto používateľské rozhranie integrované do našich automobilov novej generácie.

Volvo je výrobca, ktorý vytvoril nový štandard pre automobily typu kombi tým, že ponúkol spojenie funkčnosti, robustnosti a praktickosti s vysokým výkonom. Modely V70 a XC70 patria medzi najuznávanejšie kombi na súčasnom trhu a novinka Concept Estate naznačuje, ako by mohla spoločnosť Volvo využiť tento kapitál vo svojich budúcich modeloch.

Nové koncepčné vozidlá Volvo zatiaľ žnú jeden úspech za druhým. Concept Coupé získal od popredného nemeckého motoristického časopisu na frankfurtskom autosalóne titul „najlepší automobil výstavy“, kým modelu Concept XC Coupé udelili na autosalóne v Detroite prestížny titul „Eyes ON Design“.

Koncepčné vozidlá Volvo pútajú na seba čoraz väčšiu pozornosť na celom svete, pretože podávajú prvé signály o tom, ako budú vyzerať ďalšie modely vrátane toľko očakávaného, úplne nového SUV XC90. Volvo XC90 sa má na trhu objaviť už v priebehu tohto roka.

Budovanie na histórii

Zadná časť karosérie koncepčného vozidla Concept Estate pripomína dizajn modelu Volvo 1800 ES zo začiatku 70. rokov.

Modely z radu Volvo 1800 sa stali kultovými a slávnymi pre svoje krásne tvary a detaily. To, že aj dnes používame ich exteriérové a interiérové dizajnové prvky, však neznamená, že chceme byť ‚retro‘. Tieto decentné odkazy na slávnu minulosť nám pomáhajú tvoriť našu budúcnosť, v ktorej sa rýdza krása stáva uznávanou súčasťou identity značky Volvo,

hovorí Thomas Ingenlath.

Jemná inšpirácia čerpaná z modelového radu Volvo 1800 je zrejmá aj na niekoľkých detailoch v interiéri vozidla Concept Estate, ako je napríklad dvojramenný volant, prístrojová doska a kruhové ukazovatele.

Robin Page vysvetľuje:

Prvé štyri desaťročia histórie značky Volvo charakterizovala vysoká kvalita spracovania a materiálov. K tejto základnej súčasti DNA našej značky sme v poslednom období pridali dôraz na inteligentné technológie a funkcie. A Concept Estate navyše prezentuje aj kreatívnu stránku škandinávskeho dizajnu. Výsledkom je neobyčajný interiér z pravých materiálov s krásnymi detailmi.

Krásne, ale iné

Výsledkom aplikovania tohto prístupu pri návrhu kultového kombi – ktoré je symbolom všestrannosti a funkčnosti vozidiel značky Volvo – je vozidlo, ktoré je krásne, a pritom originálne.

Veľká vzdialenosť medzi predným stĺpikom karosérie a prednou nápravou, nízka kapota, splývavá silueta a presklená strecha – to všetko spolu vytvára dojem dynamického, výkonného trojdverového športového kombi. Kontrast medzi temnou, tmavohnedou perleťovou farbou karosérie a striebornými päťlúčovými 21-palcovými diskami kolies prispieva k modernému, rafinovanému charakteru.

Rovnako ako nedávno predstavené modely Concept Coupé a Concept XC Coupé, aj Volvo Concept Estate pri pohľade spredu charakterizuje nový tvar kapoty, „plávajúca“ maska chladiča a svetlomety, ktorých súčasťou sú svetlá na denné svietenie v tvare písmena T. Vzhľad zadných svetiel je ďalším charakteristickým prvkom dizajnu budúcich modelov Volvo.

Švéd od hlavy až po päty

Súčasné švédske dizajnové a lifestylové trendy, ktoré charakterizuje extrovertná, pestrá farebnosť, boli pre tím návrhárov silným zdrojom inšpirácie. Cestujúcich na všetkých štyroch sedadlách obopínajú oranžové bezpečnostné pásy a rovnaká sýta farba zdobí aj exkluzívne tkané vlnené koberčeky od švédskej dizajnérskej firmy Kasthall.

Naoranžovo žiari aj krištáľová hlavica radiacej páky od výrobcu Orrefors/Kosta Boda. Čiernobiely károvaný vzor na vlnených poťahoch stropu a na zadnej strane predných sedadiel zas dodáva priestoru hravosť.

Kreativita je vo Švédsku na veľmi vysokej úrovni. Týka sa to nielen dizajnu a techniky, ale aj módy, hudby a iných druhov umenia. To všetko nás inšpirovalo k nájdeniu nového, vzrušujúceho spôsobu vyjadrenia samotnej duše Švédska,

hovorí Thomas Ingenlath.

Atmosféra ako vo švédskej obývačke

Rafinované, ručne vyrobené detaily, ako napríklad prístrojová doska potiahnutá hrubou, prírodne spracovanou sedlovou kožou od výrobcu Tärnsjö, intarzie z pravého starého voskovaného dreva a strojovo opracované medené detaily, takisto podčiarkujú exkluzívny švédsky charakter interiéru vo vozidle Concept Estate.

Interiér pôsobí neobyčajne živo. K pocitu svetlosti a útulnosti, ktorý je taký typický pre švédske obývačky, prispieva aj presklená strecha a jemná svetlá koža Bridge of Wear na poťahoch sedadiel. Budete sa tam cítiť tak pohodlne, že sa vám ani nebude chcieť vystúpiť,

hovorí Robin Page.

Špeciálne navrhnutá súprava na švédsku hru „kubb“

Prostredie vo vozidle vás možno inšpiruje k zastávke na malé občerstvenie a partiu švédskej hry „kubb“. V zadnej časti vozidla nájdete špeciálne navrhnutú hernú súpravu, viditeľnú cez podlahu batožinového priestoru.

Že nepoznáte pravidlá? Žiadny problém. Sú vytlačené na priehľadnej podlahe. A ani na dážď sa nemusíte vyhovárať. V zadnej časti auta nájdete aj exkluzívne pláštenky značky Stutterheim,

vysvetľuje Robin Page.

——————–

Partneri spoločnosti Volvo podieľajúci sa na vzniku koncepčných vozidiel Concept Coupé, Concept XC Coupé a Concept Estate:

Pneumatiky: Pirelli
Disky kolies: Uniwheels
Koža: Bridge of Wear
Lak karosérie: Axalta Coating Systems
Koberčeky: Kasthall
Radiaca páka: Kongsberg
Sklená hlavica radiacej páky: Orrefors
Vonkajšie osvetlenie: Valeo
Bezpečnostné pásy: Autoliv
Náladové osvetlenie interiéru: 3M

Zdroj: Volvo

Video:

Foto:

Reklama