/
/
/
Špeciálna edícia 500 Dolcevita oslavuje 62. výročie ikonického Fiatu

Špeciálna edícia 500 Dolcevita oslavuje 62. výročie ikonického Fiatu

Reklama

  • Nálada rokov minulých ožíva prostredníctvom atraktívneho modelu 500 Dolcevita, prvej špeciálnej edície nového radu v bielom odtieni karosérie s bielo-červeno-bielym prúžkom a logom Dolcevita.
  • K dispozícii v dvoch verziách: kabriolet s jedinečnou látkovou strechou s bielo-modrými pruhmi a červeným logom 500 pripomínajúcou farby talianskej Riviéry, a hatchback s presklenou strechou.
  • Očarujúca drevená čelná časť palubnej dosky a nové sedadlá čalúnené kožou Frau vslonovinovej farbe s červeným prešívaním a logom 500 vyjadrujú vycibrenosť a exkluzivitu.
  • Kabriolet Fiat 500C oslavuje tento rok 10. narodeniny.
  • Fiat Dolcevita 500 rozširuje kolekciu viac ako 30 špeciálnych edícií vytvorených počas 12 rokov, ktoré prispeli ku globálnemu úspechu radu 500, ktorý je európskym lídrom segmentu mestských automobilov.
  • Už 2 roky je Fiat 500 najpredávanejším vozidlom skupiny FCA a hlavou rodiny, ktorá nesie jeho meno a pozostáva z modelov 500, 500X a 500L. Tieto modely dosiahli nedávno na európskom trhu významného míľnika, a síce 3 miliónov predaných vozidiel.

V duchu tradícií oslavuje značka Fiat 4. júla výročie modelu 500, originálneho talianskeho majstrovského diela, ktoré v päťdesiatych rokoch prispelo k motorizácii Európy a naďalej ohromuje svojimi rekordami. Dnes sa svetu predstavuje model 500 Dolcevita, ktorý je oslavou zrodenia talianskej ikony 500. Prvá špeciálna edícia nového radu stelesňuje hodnoty talianskej módy a životného štýlu, ktoré v päťdesiatych rokoch ovplyvnili dizajn, módu, umenie, estetiku každodenného života, chute, predstavivosť a pôžitok. To sú ingrediencie, ktoré tvoria osobitosť a šarm Talianska. Fiat 500 je pritom bezpochyby jedným z najznámejších symbolov tejto krajiny. Tohtoročné výročie je o to zaujímavejšie, že súčasne oslavuje významné jubileum celá značka Fiat, a síce 120 rokov existencie, čo je niečo, čím sa môže pochváliť len veľmi málo automobilových výrobcov.  

500 Dolcevita, vycibrená elegancia majstrovského diela v pohybe

Nová špeciálna edícia 500 Dolcevita je určená náročným zákazníkom, ktorí hľadajú exkluzivitu a eleganciu. Rovnaké hodnoty sú základom originálneho talianskeho štýlu, ktorý je v kolektívnej pamäti zdôraznený rokmi Dolce Vita. Nový Fiat 500 Dolcevita sa môže pochváliť exkluzívnou bielou karosériou Gelato zušľachtenou červeno-bielo-červenou linkou. K elegancii prispievajú chrómované logo Dolcevita na zadnej časti, chrómovaná lišta na kapote, chrómované kryty vonkajších spätných zrkadiel a bočné lišty s logom 500. Vzhľad dopĺňajú elegantné 16″ biele zliatinové kolesá s diamantovou úpravou a presklená strecha Skydome u verzie hatchback.

Verzia kabriolet modelu 500 Dolcevita si zaslúži osobitnú zmienku. Vôbec prvýkrát v histórii modelu 500 sa objavuje látková strecha s bielymi a modrými pruhmi a červeným logom 500, ktorá bola inšpirovaná plážovými ležadlami a slnečníkmi talianskej Riviéry šesťdesiatych rokov. Tieto pruhy pripomínajúce biele pláže a modré more boli vytvorené jedinečným výrobným procesom pomocou tkáčskych stavov, ktoré splietajú súčasne modré a biele nite, čo vedie k sviežemu džínsovému efektu, a tiež červené nite pre logo 500, ktoré je exkluzívnym podpisom tejto špeciálnej série. Verzia 500C, teda kabriolet, ktorý je symbolom slobodného a emotívneho prístupu k motorizmu, oslavuje tento rok 10. narodeniny. Neodolateľná 500C predstavená v roku 2009 vzdáva hold otvorenej verzii z roku 1957 a súčasne využíva najmodernejšie riešenia, napríklad látkovú strechu, ktorá je skutočným oknom do neba.

Vycibrená elegancia pripomínajúca svet lodí a jachtingu charakterizuje aj interiér modelu 500 Dolcevita, čo je vidno najmä na drevenej čelnej častio palubnej dosky a kontrastnej linke. Pre zaistenie stabilnosti, pružnosti a odolnosti v priebehu času je drevo aplikované na ultraľahkú karbónovú škrupinu prostredníctvom výrobného procesu, ktorý spája remeselnú výrobu (brúsenie, tónovanie, finálna úprava a kontrola kvality) a priemyselné postupy (razenie, frézovanie a montáž). Drevo, ktoré je najprirodzenejším materiálom, sa tu snúbi s najmodernejšími technológiami pre absolútne výnimočný výsledok. Priestor pre cestujúcich dokonale korešponduje s exteriérom vozidla a je zušľachtený novými sedadlami čalúnenými kožou Frau v slonovinovej farbe s logom 500, červeným lemovaním a látkovou stredovou časťou s prúteným vzorom. Slonovinové farebné schéma sa odráža aj na lemoch podlahových koberčekov.

Fiat 500 Dolcevita je k dispozícii v dvoch konfiguráciách, hatchback a kabriolet. Rad motorizácií tejto špeciálnej edície zahŕňa zážihový motor 1.2 69 k v spojení s manuálnou alebo robotizovanou prevodovkou Dualogic, a na ďalších trhoch tiež 0.9 TwinAir 85 k a 1.2 LPG 69 k s manuálnymi prevodovkami.

Vzrušenie z šesťdesiatych rokov sa vracia, aby ste mohli ďalej snívať

Nová špeciálna edícia 500 Dolcevita je pozvánkou k oživeniu nálady šesťdesiatych rokov, kedy bol Rím hlavným mestom medzinárodnej leteckej dopravy, domovom elegantných nočných klubov a luxusných hotelov, ktoré priťahovali hercov a spisovateľov, zatiaľ čo politici a VIP hostia sa stretávali pri stoloch trendy kaviarní. Ich príbehy rozprávali fotoreportéri Via Veneto, tzv. paparazzi, ktorí boli mnohokrát svedkami bláznivých nocí. Jedným z nezabudnuteľných obrazov tej doby je slávna scéna Marcella Mastroianniho a Anity Ekberg vo fontáne Trevi z filmu La dolce vita (1960) od Federica Felliniho. Boli to nezabudnuteľné roky Dolce Vita, počas ktorých sa Taliansko reštartovalo s novou hybnosťou a nadšením, často vo vozidlách 500, ktoré boli navrhnuté tak, aby poskytovali cenovo dostupnú odpoveď na rastúcu potrebu mobility a slobody ľudí. Rovnaký vkus ožil aj v najznámejších letoviskách po celej Európe, vrátane Azúrového pobrežia, Forte dei Marmi, Portofina a Capri. Hviezdy tej doby bolo možné vidieť vo vozidle Jolly 500 z roku 1958, známom tiež ako Spiaggina. Jednalo sa o prvú špeciálnu edíciu klasickej 500, čo sme si pripomenuli aj počas minulého leta so špeciálnou edíciou 500 Spiaggina ’58. Radosť a sofistikovanosť šesťdesiatych rokov sa dnes vracia s modelom 500 Dolcevita, ktorý opäť skúma svet módy a lodí, ako 500 Riva (2016) nazývaná tiež „Najmenšou jachtou na svete“ a 500 Anniversario (2017) oslavujúci 60. výročie modelu 500. Nie je náhodou, že rad produktov, ktoré vzišli z kreativity talianskeho priemyslu, napríklad Fiat 500 či skúter Vespa, si získali pevné miesto v kolektívnej pamäti a dodnes sú zdrojom inšpirácie. Sú to nadčasové majstrovské diela a Fiat 500 je jedným z nich.

Ešte väčšia kolekcia pre stanovenie nových rekordov

Nový Fiat 500 Dolcevita rozširuje kolekciu viac ako 30 špeciálnych edícií, ktoré vznikli za posledných 12 rokov. Jedná sa o jedinečné vozidlá, ktoré vychádzali zo spolupráce štylistického centra Fiat a kultových značiek zo sveta módy, luxusných jácht či technológií, a ich cieľom bolo preskúmať neobvyklé teritória. Fiat 500 je skutočným trendesetterom, ktorý nedávno urobil ďalší krok vpred so zavedením noviniek, napríklad dvoch nových verzií Star a Rockstar. Cieľom modernizácie aj nových verzií je upevniť úspech modelu, ktorý vlani, v jedenástom roku svojho života, zažil najlepšie predajné výsledky (takmer 194 000 predaných vozidiel Fiat 500 a Abarth 595). Stal sa najpredávanejším modelom skupiny FCA v posledných dvoch rokoch rovnako ako lídrom segmentu mestských automobilov v Európe. Fiat 500 tiež stál pri zrode celej rodiny nesúcej jeho meno a štýl, ktorá zahŕňa modely 500, 500X a 500L. Táto rodina tento rok dosiahla veľmi významného míľnika, a síce troch miliónov predaných vozidiel v Európe.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama