/
/
/
ŠKODA SCALA získala v testoch Euro NCAP najvyššie možné hodnotenie v podobe piatich hviezd

ŠKODA SCALA získala v testoch Euro NCAP najvyššie možné hodnotenie v podobe piatich hviezd

Reklama

  • ŠKODA SCALA presvedčila vynikajúcou aktívnou a pasívnou bezpečnosťou
  • V hodnotení ochrany dospelých členov posádky dosiahol priestranný kompaktný hatchback hodnotenie 97 %
  • ŠKODA SCALA získala maximálny počet šiestich bodov za ochranu cyklistov

ŠKODA SCALA získala v testoch nezávislej organizácie European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) najlepšie možné hodnotenie v podobe piatich hviezd. Veľmi dobre bola hodnotená hlavne ochrana dospelých členov posádky a cyklistov. Vďaka tomuto výsledku patrí ŠKODA SCALA k najbezpečnejším modelom vo svojom segmente.

Christian Strube, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO za oblasť technického vývoja, hovorí: „Naši vývojári dôsledne pracujú na neustálej optimalizácii aktívnej a pasívnej bezpečnosti našich vozidiel. S modelom SCALA sme do triedy kompaktných vozidiel uviedli niekoľko nových asistenčných systémov doteraz známych iba z vozidiel vyšších segmentov. Najlepšie možné hodnotenie modelu ŠKODA SCALA v podobe piatich hviezd v európskych referenčných testoch vozidiel je potvrdením našej každodennej práce. S týmto výsledkom majú všetky naše aktuálne modelové rady najlepšiu známku od Euro NCAP – skvelý úspech.“

Popri celkovom päťhviezdičkovom hodnotení presvedčila ŠKODA SCALA v testoch Euro NCAP predovšetkým vysokou bezpečnosťou dospelých členov posádky a cyklistov. Pri hodnotení ochrany dospelých pasažierov dosiahol priestranný kompaktný model 97 % celkom dosiahnuteľných bodov a tým aj jeden z najlepších výsledkov v celej histórii testov Euro NCAP.

Za ochranu cyklistov udelili skúšobní komisári plný počet bodov – šesť – aj vďaka tomu, že SCALA ako súčasť štandardnej výbavy ponúka Asistenta na stráženie jazdného pruhu (Lane Assist) a Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy City a prediktívnu ochranu chodcov a cyklistov. Na želanie je ďalej k dispozícii aj Asistent zmeny jazdného pruhu (Side Assist), ktorý rozpozná pomocou dvoch radarov na zadnej časti, že sa zozadu blížia vozidlá, ktoré majú v úmysle predbiehať alebo že sa nachádzajú v mŕtvom uhle výhľadu vodiča. Vďaka tomu získala SCALA v tejto kategórii veľmi dobré hodnotenie v podobe 3,5 z maximálne možných štyroch bodov.

Vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti modelu ŠKODA SCALA umožňuje karoséria s vysokou torznou tuhosťou, veľkoryso dimenzovanými deformačnými zónami a extrémne pevnou kabínou. To bolo dosiahnuté použitím vysokopevnostnej, ultra vysokopevnostnej a za tepla tvarovanej vysokopevnostnej ocele. Tvorí takmer 70 % konštrukcie vozidla. Kompaktný model má až deväť airbagov, medzi nimi aj voliteľný kolenný airbag vodiča a zadné bočné airbagy. Súčasťou bezpečnostnej výbavy je navyše aj multikolízna brzda, Crew Protect Assist a kotviace body ISOFIX a Top-Tether na zadných sedadlách aj na sedadle spolujazdca. Optimálne sú tak kedykoľvek chránení aj najmladší spolujazdci.

European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) je konzorcium dvanástich ministerstiev dopravy, automobilových klubov, zväzov poisťovní a výskumných ústavov v ôsmich európskych krajinách. Založené bolo v roku 1997 a sídlo má v belgickom meste Leuven. Realizuje bezpečnostné skúšky aktuálnych modelov automobilov a hodnotí ich aktívnu aj pasívnu bezpečnosť. V uplynulých rokoch sa testy postupne sprísňovali a teraz zahŕňajú niekoľko scenárov kolízií. Kým skôr sa hodnotili výhradne výsledky nárazových testov, teraz sa do výsledku stále výraznejšie premieta aj hodnotenie aktívnych bezpečnostných systémov a asistenčných systémov.  

Zdroj: Škoda

Prečítať celý text

Reklama