/
/
/
ŠKODA na autosalóne v Ženeve

ŠKODA na autosalóne v Ženeve

Reklama

  • ŠKODA VISION iV: Konkrétna predzvesť budúceho čisto elektricky poháňaného vozidla značky a ďalší krok automobilky k eMobilite
  • ŠKODA KAMIQ: Nové mestské SUV na európsky trh
  • ŠKODA SCALA: Úplne po novom definuje kompaktnú triedu automobilu značky ŠKODA
  • ŠKODA FABIA R5: Ďalšia evolúcia úspešného pretekárskeho automobilu WRC2
  • KLEMENT: Elektrický jednostopový koncept ako inovatívne riešenie mestskej mobility
  • Tlačová konferencia 5. marca 2019 o 9:40 h v expozícii značky ŠKODA

 Na ženevskom autosalóne, ktorý sa uskutoční od 5. do 17. marca, ŠKODA predstaví všetky svoje služby súvisiace s mobilitou. Štúdia VISION iV je konkrétnou víziou prvého čisto elektrického automobilu značky ŠKODA, vychádzajúceho z modulárnej platformy pre elektromobily (MEB). S novým modelom KAMIQ česká automobilka rozširuje svoju úspešnú rodinu vozidiel SUV o zástupcov rastúceho segmentu mestských SUV. SCALA úplne po novom definuje kompaktnú triedu pre značku ŠKODA. Vo svojej expozícii ŠKODA predstaví aj najnovšiu evolúciu modelu ŠKODA FABIA R5, najúspešnejšieho pretekárskeho automobilu v histórii značky. So štúdiou čisto elektricky poháňaného jednostopového konceptu KLEMENT ukáže ŠKODA inovatívne riešenie mestskej mobility. Značka sa tak vracia ku koreňom svojej úspešnej existencie, keď pred 124 rokmi zakladatelia Václav Laurin a Václav Klement začínali práve výrobou bicyklov.

Na tohtoročnom ženevskom autosalóne sa bude ŠKODA prezentovať ako Simply Clever Company pre inovatívne služby súvisiace s mobilitou. Štúdia VISION iV a koncept KLEMENT ponúkajú zaujímavý pohľad do elektrickej budúcnosti značky ŠKODA. Automobilka tiež predstaví nové mestské SUV KAMIQ, nový kompaktný model SCALA a prehľad aktuálnej modelovej palety. Tlačová konferencia sa uskutoční 5. marca o 9:40 h v expozícii ŠKODA v hale číslo 2.

Rok 2019 predstavuje mimoriadny moment v 124-ročnej histórii spoločnosti: ŠKODA AUTO vstupuje do éry eMobility. V nasledujúcich rokoch automobilka investuje okolo dvoch miliárd eur do alternatívnych pohonov a nových služieb súvisiacich s mobilitou, čo bude predstavovať najväčšiu investíciu v histórii firmy, a do konca roka 2022 uvedie na trh desať elektrifikovaných modelov. Okrem toho ŠKODA AUTO bude svoju ponuku služieb súvisiacich s mobilitou ďalej rozširovať. Príkladom je carsharingová platforma HoppyGo alebo služba CareDriver, ktorá kombinuje mobilitu so sociálnymi službami. Vysoká úroveň prepojenia medzi automobilom, vodičom a okolitým svetom umožňuje zapojiť automobily ŠKODA do sietí Smart Home alebo ovládať aplikáciu ŠKODA Connect pomocou Alexy, hlasového asistenta spoločnosti Amazon. V ženevskej expozícii automobilky sa návštevníci môžu zoznámiť s multimediálnymi službami značky ŠKODA súvisiacimi s mobilitou a na User Experience Table si zostaviť vlastného avatara.

ŠKODA VISION iV: Konkrétna vízia eMobility „made by ŠKODA“

VISION iV je predzvesťou budúcej rodiny vozidiel ŠKODA s čisto elektrickým pohonom. Štúdia je prvým vozidlom značky postaveným na modulárnej platforme pre elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Zaujme svojou atletickou karosériou a dôrazom na aerodynamiku a ponúkne veľmi priestranný interiér, ktorý je pre automobily ŠKODA typický. Dvadsaťdvapalcové kolesá predstavujú výrazný optický prvok a ďalej podčiarkujú pôsobivý vzhľad vozidla. Nápadnými detailami sú tiež osvetlené kryštalické prvky vo vertikálnych rebrách masky chladiča alebo kamery namiesto klasických spätných zrkadiel, ktorých kryty pripomínajú žraločie plutvy. O bezemisný pohon sa starajú dva elektromotory, jeden na prednej a druhý na zadnej náprave, vďaka čomu VISION iV disponuje pohonom všetkých kolies. Plochá ion-lítiová batéria je zabudovaná v podlahe vozidla, čím šetrí miesto, a umožňuje dojazd až 500 kilometrov v meracom cykle WLTP. Inovatívne technológie zaisťujú väčšiu bezpečnosť a komfort. Do novej éry vstúpil aj infotainment a digitalizácia. Do infotainment systému vozidla možno integrovať smartfóny, ktoré možno použiť aj ako digitálny kľúč na otvorenie vozidla.

Nová ŠKODA KAMIQ, prvé mestské SUV značky

Modelom KAMIQ pokračuje ŠKODA vo svojej úspešnej SUV ofenzíve a predstavuje svoje prvé mestské SUV. KAMIQ je po modeloch KODIAQ a KAROQ tretím modelovým radom kategórie SUV na európsky trh a rozširuje portfólio SUV značky ŠKODA o zástupcov tohto populárneho segmentu. Meno KAMIQ podčiarkuje príslušnosť k rodine SUV a dôsledne pokračuje v už etablovanej nomenklatúre: aj mená KODIAQ a KAROQ sa začínajú písmenom K a končia písmenom Q. Slovo KAMIQ pochádza z jazyka Inuitov žijúcich na severe Kanady a v Grónsku a znamená niečo, čo dokonale vyhovie každej situácii a má vlastný charakter. V rámci obľúbeného segmentu mestských SUV automobil ŠKODA KAMIQ v sebe spája výhody SUV, ako sú väčšia svetlá výška a vyššie pozície sedadiel, so štýlovým terénnym vzhľadom a agilitou kompaktného vozidla. Automobil ŠKODA KAMIQ, ktorý sa vyznačuje emocionálnym dizajnom a ponúka najmodernejšie asistenčné a infotainment systémy, veľkorysý priestor a mnoho prvkov Simply Clever, spĺňa nároky life-style orientovaných zákazníkov i rodín.

ŠKODA SCALA prichádza s emocionálnym dizajnom

Emocionálnym dizajnom, vysokou funkčnosťou a najmodernejšími možnosťami konektivity ŠKODA SCALA novo definuje kompaktnú triedu vozidiel značky ŠKODA. Nový charakter vozidla a moderné technológie vyjadruje aj nový názov vozidla. Názov SCALA pochádza z latinčiny a v preklade znamená schody alebo rebrík. Znamená tiež veľký pokrok, ktorý česká automobilka týmto modelom urobila. Výrazným prvkom je nový dizajnový jazyk, ktorý vzbudil pozornosť už pri predstavení štúdie ŠKODA VISION RS. ŠKODA SCALA ďalej ponúka vysokú úroveň aktívnej a pasívnej bezpečnosti, full LED predné svetlomety a zadné skupinové svetlá, dostatok miesta pre cestujúcich i ich batožinu, päť úsporných motorov s výkonmi od 66 kW (90 k) do 110 kW (150 k) a mnoho prvkov Simply Clever. Model vstúpi na trh začiatkom druhého štvrťroka 2019.

Nový vzhľad a modernizácia automobilu svetových šampiónov v rely ŠKODA FABIA R5

Fanúšikovia motoristického športu sa môžu na ženevskom stánku ŠKODA tešiť na horúcu novinku. Na dvoch simulátoroch budú môcť na vlastnej koži virtuálne zažiť strhujúcu rýchlostnú skúšku v rely a následne sa ponoriť do športovej histórie značky, pretože ŠKODA do Švajčiarska privezie všetky poháre z majstrovstiev sveta WRC2 z ročníkov 2016 až 2018. Predovšetkým však ŠKODA Motorsport na ženevskom autosalóne predstaví modernizovanú verziu vozidla ŠKODA FABIA R5. Najúspešnejší rely automobil v histórii značky ŠKODA preberá dizajnové prvky sériového vozidla ŠKODA FABIA pre rok 2019. Auto dostalo aj rad významných technických inovácií. Zmodernizované vozidlo FABIA R5 bude po homologácii využívať továrenský tím ŠKODA pravdepodobne od polovice roka 2019. Ihneď potom sa tiež začne predaj zákazníckym tímom.

Jednostopový koncept KLEMENT ako nový trend mestskej mobility

Nové elektrické riešenie mobility KLEMENT s jednoduchým a intuitívnym ovládaním predstavuje súčasný moderný a ekologický životný štýl. Futuristický jednostopový koncept, ktorý patrí do oblasti mikromobility, sa predstavuje ako ekologická alternatíva ku klasickému automobilu. Elektromotor, umiestnený v náboji zadného kolesa a vybavený integrovanou rekuperáciou brzdnej energie, dokáže koncept rozbehnúť až na maximálnu rýchlosť 45 km/h a dve batérie umožňujú dojazd vyše 60 km. Koncept tiež ponúka plnú konektivitu. V aplikácii je možné napríklad zistiť aktuálny stav nabitia batérií. Je tiež možné definovať oblasť, z ktorej koncept KLEMENT nesmie vyjsť.

SUV ŠKODA KAROQ a KODIAQ s novými a voliteľnými prvkami výbavy

SUV modely ŠKODA KAROQ a ŠKODA KODIAQ sa v Ženeve predstavia s inováciami, ktoré budú v priebehu roka ponúkané v štandardnej alebo voliteľnej výbave. Oba modely už budú mať na piatych dverách nápis ŠKODA. Obidva automobily tiež budú môcť byť vybavené asistentom zmeny jazdného pruhu (Side Assist), ktorý dokáže upozorniť vodiča až na vzdialenosť 70 m. Adaptívny podvozok DCC bude v budúcnosti dostupný aj pre verzie s pohonom predných kolies. Ponuka motorov vozidla ŠKODA KAROQ bude rozšírená o naftový motor 2,0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) v kombinácii so sedemstupňovou prevodovkou DSG. Model ŠKODA KODIAQ bude vybavený napríklad novým systémom kontroly tlaku pneumatík so senzormi tlaku na každom kolese. Novinkou budú aj na želanie dostupné ventilované sedadlá pre model ŠKODA KODIAQ SCOUT. Pre verzie RS a SPORTLINE budú ponúkané nové 20″ kolesá z ľahkej zliatiny Ignite.

ŠKODA bude okolo pätnásťminútovú tlačovú konferenciu v utorok 5. marca od 9:40 h prenášať naživo na internete. Priamy prenos je možné sledovať na platforme značky ŠKODA Storyboard alebo na twitterovom kanáli ŠKODA AUTO NEWS. Médiá okrem toho môžu vysielať aj stream prostredníctvom embed kódu na vlastných on-line kanáloch.

Zdroj: Škoda

Prečítať celý text

Reklama