6.9 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Reklama

Seat Leon sa stal miláčikom odborných médií vo Veľkej Británii

Odporúčame

SEAT Leon novej generácie si získal srdcia odbornej motoristickej verejnosti v mnohých štátoch Európy. Zvlášť cenné sú jeho úspechy vo Veľkej Británii, kde motoristické médiá tradične „fandia“ domácim značkám. Po získaní titulu „Automobil roka 2013“ od magazínu Auto Express a víťazstve modelu Leon 2.0 TDI FR v porovnávacom teste Auto Express nad BMW 118d sa Leon nedávno dočkal ocenenia aj od kultového motoristického magazínu Top Gear. Aj tu sa testu podrobila najvýkonnejšia verzia poháňaná turbodieslom 2.0 TDI s výkonom 135 kW (184 k) v športovej verzii FR.

Redaktori testovaný model považujú za najlepší SEAT aký sa im kedy dostal do rúk. Zvlášť ocenili vitalitu a temperament nového motora 2.0 TDI, umožňujúceho akceleráciu z 0 na 62 mph (100 km/h) za 7,5 sekundy. Napriek pozitívnemu hodnoteniu jazdných vlastností test Top Gear neobišiel ani vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty: testovaný Leon je vo Veľkej Británii lacnejší ako sesterský VW Golf poháňaný slabším motorom 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) a pritom má bohatšie vybavenie. Resumé testu Top Gear: SEAT Leon 2.0 TDI FR je najlepší športový hatchback („hot hatch“) s naftovým motorom!

Model Leon je prvým automobilom značky SEAT, ktorý využíva novú modulárnu stavebnicu komponentov MQB koncernu Volkswagen. Vďaka tejto inovatívnej konštrukcii má o 90 kg nižšiu hmotnosť ako model predchádzajúcej generácie. SEAT Leon debutoval koncom roka 2012 a v priebehu prvého polroka 2013 bol uvedený na trhy prakticky všetkých európskych štátov. Na rozdiel od svojho predchodcu aktuálny Leon tvorí celú rodinu modelov – na jar tohto roku mala premiéru trojdverová verzia Leon SC (Sport Coupé) s rázvorom skráteným o 3,5 cm.

Na frankfurtskom autosalóne v septembri bude mať svetovú výstavnú premiéru kombi Leon ST Kombi (Sport Tourer). Kombi má oproti základnému päťdverovému modelu o 27 cm predĺžený zadný previs karosérie, čo umožnilo do elegantnej karosérie integrovať batožinový priestor s objemom 587 dm3 (až 1470 dm3 pri sklopenom operadle zadných sedadiel a naložení po strop). Pre SEAT Leon je k dispozícii široká ponuka najmodernejších benzínových motorov TSI a turbodieslov TDI vybavených turboprepĺňaním a priamym vstrekovaním paliva. Výkonové rozpätie motorov siaha od 63 kW (86 k) po 135 kW (184 k), pri niektorých agregátoch si zákazníci môžu objednať aj automatickou prevodovku DSG s dvoma spojkami.

Zdroj: Seat

Reklama