/
/
/
S know-how víťaza dakarskej rally: MINI Countryman Powered by X-raid.

S know-how víťaza dakarskej rally: MINI Countryman Powered by X-raid.

Reklama

MINI Countryman vzbudzuje túžby po dobrodružstve. Najväčší model britskej prémiovej značky má päť dverí a interiér, ktorý možno využiť mnohými rozmanitými spôsobmi. Tento automobil disponuje univerzálnymi schopnosťami, ktorých je škoda nevyužiť len pre bežné jazdenie. Robustná koncepcia, výkonné motory a voliteľne dodávaný pohon všetkých kolies All4 ho neobmedzujú iba na spevnené cesty. Countryman už mnohokrát ukázal svoje mimoriadne schopnosti v podobe dynamiky a praktickosti v extrémnych podmienkach. Bol totiž používaný ako sprievodné vozidlo tímu X-raid, ktorý pomáhal k víťazstvu aktuálnemu víťazovi dakarskej rallye. Priaznivci značky MINI teraz môžu zo skúseností týchto off-roadových špecialistov ťažiť. Úpravy podvozkov odvodené priamo z rallysportu mení päťdverový automobil na MINI Countryman Powered by X-raid.

Hlavnou zmenou pre suverénnejšiu jazdu v teréne, ktorú už realizoval tím X-raid z Triburu v Hessensku, je zväčšená svetlá výška, ktorú majú „na svedomí“ najmä kolesá obuté do pneumatík s vyšším profilovým číslom. Tieto prvky boli špeciálne vyvinuté pre MINI Countryman a pre jazdu v teréne.

Spojenie MINI, tímu X-raid a dakarskej rallye prináša už celú jednu dekádu mimoriadne športové úspechy. Od roku 2012 do roku 2015 získal tím X-raid v tejto súťaži s vozidlami MINI štyri celkové víťazstvá za sebou – to bolo, keď sa Dakar Rally konala v Južnej Amerike. Ďalší úspech nasledoval v roku 2020. Tentoraz sa tisíce kilometrov dlhých vytrvalostných pretekov absolvovali v pieskoch Saudskej Arábie. MINI Countryman Powered by X-raid je mimoriadne autentický automobil, ktorý v sebe ukrýva ducha a tiež techniku, ktoré spoločne viedli k piatim dakarským triumfom.

 

Tím X-raid dokonale pozná nielen MINI Countryman, ale tiež extrémne náročné podmienky v podobe púštneho piesku, drsného terénu, blata alebo kameňov, ktorým musia posádky, ale tiež materiál počas diaľkových rallye odolať. Ďalekosiahle skúsenosti celého tímu nevedú iba k stavbe víťazných špeciálov dakarskej rallye, ako MINI All4 Racing a buginy MINI John Cooper Works, ale tiež k postupným úpravám a zdokonaleniam servisných vozidiel. Rozsiahle úpravy na podvozku a karosérii vytvorili z MINI Countryman mimoriadne spoľahlivý sprievodný automobil, ktorý si bez problémov poradil so stovkami kilometrov v najnáročnejšom prostredí.

Zväčšená svetlá výška spolu s ďalšími úpravami účinne predchádzali defektom sprievodného vozidla tímu X-raid, ktorý tak bez zaváhania absolvoval prejazdy po výmoloch a po ostrými kameňmi posiatych cestách And medzi Argentínou a Čile a súčasne po trasách v náročnom púštnom teréne Saudskej Arábie. To všetko samozrejme znamená, že MINI Countryman Powered by X-raid je teraz skvele pripravený pre individuálne off-roadové jazdy. Zmeny na podvozku a použitie väčších ráfikov s pneumatikami s vyššími bočnicami priniesli zvýšenie svetlej výšky oproti štandardnému MINI Countryman o 40 mm. S tým súvisí aj značne zväčšené nájazdové uhly, rovnako ako uhol prechodu.

Kolesá navrhnuté špeciálne pre rely zaisťujú účinnú ochranu pred poškodením pneumatík. Pri poškodení masívneho prstenca ráfika, napríklad o kamene, nie je nutné meniť celé koleso. Tieto prstence sú súčasne atraktívnym prvkom dizajnu, účinne maskujúce vysoký profil pneumatík.

Zdroj: BMW, Mini

Prečítať celý text

Reklama