6.9 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024
Reklama

Rodný list pre veterány ŠKODA

Odporúčame

ŠKODA ponúka majiteľom historických vozidiel ŠKODA atraktívnu službu. Ten, kto vlastní veterána značky ŠKODA, môže získať v podnikovom archíve ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi certifikát pre svoje vozidlo. Tento „rodný list“ automobilu poskytuje informácie o histórii a všetkých archivovaných údajoch k príslušnému vozidlu.

Majitelia automobilových veteránov majú k svojim skvostom celkom iný vzťah. Zaujímajú sa zvlášť o históriu svojho modelu. Akú výbavu malo vozidlo pri predaji? Akú malo farbu? V ktorom závode bolo vyrobené? Na tieto a iné otázky odpovie certifikát od výrobcu.

Záujemcovia sa môžu obrátiť priamo na podnikový archív ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi. Pri rešeršiach využíva archív svoj rozsiahly fond historických záznamov vozidiel a motorov. Možno tak napríklad zistiť čísla podvozku a označenie motora, ale často aj pôvodnú farbu pri predaji alebo dokonca aj meno prvého majiteľa.

Každý certifikát získa sériové číslo, podpíše ho vedúci archívu a vystaví na meno žiadateľa. Vystavenie úplného certifikátu stojí 1 210 Kč (cca. 46,58 €). Ak nie je možné zistiť všetky informácie, cena je 968 Kč (cca. 37,26 €). Pre vybrané vozidlá, ako napríklad výstavné exponáty, je v prípade potreby možné získať kópie dostupných archívnych podkladov. Cena za takýto materiál je 2 420 Kč (93,16 €).

Podnikový archív ŠKODA dokumentuje históriu českej automobilky od roku 1895. Popri prospektoch, cenníkoch, fotografiách, návodoch na obsluhu, literatúry a technických podkladov sa vo fonde zbierky nachádzajú aj originálne evidenčné knihy vozidiel. Tieto knihy obsahujú cenné informácie o vyrobených vozidlách značky. Podnikový archív ŠKODA je jedným z najrozsiahlejších archívov svojho druhu.

Ako súčasť ŠKODA Múzea sídli v takmer storočných bývalých výrobných halách spoločnosti ŠKODA v Mladej Boleslavi. V podnikovom archíve ŠKODA sa nachádzajú aj katalógy, tlačové správy, zmluvy, napríklad medzi Laurinom a Klementom, zakladateľmi automobilky, ale aj dôležitú korešpondenciu a osobné podklady významných vedúcich zamestnancov.Koncom roka 2012 prešlo ŠKODA Múzeum rozsiahlou modernizáciou a zmenilo sa na multimediálny svet značky.

Výkladná skriňa značky ŠKODA na ulici Václava Klementa pozýva návštevníkov na strhujúcu cestu časom. Na cestu 118-ročnou históriou automobilky, na cestu mnohotvárnu, interaktívnu a multimediálnu. K dispozícii sú tri tematické oblasti so 46 historickými vozidlami, niekoľkými stovkami exponátov a dobových filmov, fotografiami a dokumentmi. Tie sú moderne usporiadané na viac ako 1 800 m2 výstavnej plochy v historických výrobných halách.

Ďalšie informácie pre záujemcov sú k dispozícii v archíve ŠKODA AUTO, tel.: +420 326 8 31133, e-mail: archiv@skoda-auto.cz.

Zdroj: Škoda

Reklama