6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

RCZ R: výkon a účinnosť by Peugeot Sport

Odporúčame

Pri príležitosti  „Festivalu rýchlosti“ v  Goodwoode Peugeot predstavil model RCZ R, ktorý je „nadupanou“ verziou športového kupé symbolizujúceho know-how značky v  oblasti dizajnu a pocitov z jazdy. Nový motor 1,6 l s výkonom 270 k a emisiami CO2 na úrovni iba 145 g/km radí model RCZ R medzi automobily s mimoriadnym výkonom a účinnosťou. V súlade s týmto motorom je vybavený špeciálnym podvozkom a diferenciálom značky Torsen, ktoré sú prísľubom účinnosti a dynamických vlastností na veľmi vysokej úrovni. Peugeot RCZ R bude predstavený vo svetovej premiére na autosalóne vo Frankfurte v septembri 2013 a na začiatku nasledujúceho roka bude uvedený na trh.

Mimoriadny výkon a účinnosť

S výkonom 270 k /199 kW RCZ R  sa stáva najvýkonnejším sériovým modelom v histórii značky. Z 0 na 100 zrýchli za 6s a je dôkazom know-how značky v oblasti znižovania emisií CO2, ktoré dosahujú hodnotu iba 145 g/km a predstavujú referenciu v kategórii športových kupé. Tento výsledok sa dosiahol vďaka zvládnutiu downsizingu motora, optimalizácii aerodynamiky a zníženiu hmotnosti. V konečnom dôsledku, nový motor THP 270 1,6 l dosiahol rekord vo výkone vo svojej kategórii : s výkonom 170 k/l, patrí k najlepším na svete v sériových automobiloch, pričom už zohľadňuje normu Euro 6 o ochrane ovzdušia. Optimalizácia aerodynamických vlastností viedla k zvýšeniu prítlaku vzadu o 15 daN vďaka novému spojleru, ktorý zvyšuje stabilitu vo veľkej rýchlosti bez nárastu odporu vzduchu. Práca zameraná na zníženie hmotnosti podmienila aj vývoj špeciálnych dielov, čím sa dosiahlo zníženie hmotnosti o 17 kg oproti modelu RCZ s výkonom 200 k. S hmotnosťou 1280 kg RCZ R vykazuje pomer hmotnosť/výkon iba 4,7 kg/k.

Exkluzívny podpis

Vybavený oblúkmi vo farbe Noir Mat (čierna matná) a svetlometmi s tmavou maskou Titane sa RCZ R odlišuje dynamikou s jemnejšími športovými prvkami. Svetlá výška znížená o 10 mm a 19 palcové kolesá, ktoré sú v záujme zlepšenia priľnavosti a trakcie širšie a vysunutejšie, dodávajú modelu Peugeot RCZ R ešte viac expresívny výraz,  pôsobí, ako keby bolo „prilepené“ na vozovke. Špeciálne disky v diamantovej a matnej čiernej s technickým športovým štýlom sú označené písmenom „R“ vyfrézovaným priamo v zliatine. Boli navrhnuté s cieľom optimálneho uloženia a chladenia nových mohutných bŕzd. Predné brzdy nesú podpis Peugeot Sport. Dokonale integrovaný zadný spojler zaručuje lepší aerodynamický prítlak a pri pohľade odzadu rozširuje karosériu. Špecifický zadný difúzor podporuje uhladený zjav typický pre zadnú časť RCZ. Sú v ňom integrované dve impozantné chrómované symetrické koncovky výfuku zdôrazňujúce výfukové potrubie prepracované s ohľadom na výkon a zvukový prejav. Červený nápis Peugeot na mriežke chladiča a monogram R, ktorý sa nachádza aj vzadu, korunujú vonkajší podpis modelu  Peugeot RCZ R.

Intenzívne pocity z riadenia

Dynamické športové pocity

Športový temperament modelu Peugeot RCZ R sa premieta aj do číselných parametrov: maximálna rýchlosť 250 km/h (s elektronickým obmedzovačom), z 0 na 100 km/h za 5,9s, 400 m s pevným štartom za 14,2 s a 1000 m za 25,4 s. Na vysokej úrovni je aj pružnosť modelu, ktoré z 80 na 120 km/h zrýchli na najvyššom prevodovom stupni za 6,8 s. 6stupňová manuálna prevodovka je špecifická, aktívna v záujme akcelerácie a pružnosti.

Komfort a pohoda pri dennom používaní

Peugeot Sport vyvinul  RCZ R ako pretekársku verziu vhodnú na športovú jazdu na okruhu, ale tiež príjemnú a civilizovanú pri každodennom používaní na bežných cestách. Kalibrácie hnacieho agregátu spájajú nároky športovej jazdy na okruhu a bežného používania. V závislosti od stlačenia plynového pedálu a otáčok motora, ktoré sú znakom štýlu jazdy vodiča, sa vozidlo bude správať buď komfortne – mestsky, alebo športovo – účinne. Okrem toho krútiaci moment poskytovaný už od veľmi nízkych otáčok umožňuje dynamické zrýchlenia a pôžitok z každodennej jazdy po cestách. Parametre tlmičov umožnili zlepšiť obratnosť a rázny charakter automobilu Peugeot RCZ R pri kompromise, ktorým sa dosiahol komfort na úrovni blízkemu modelu  Peugeot RCZ 1.6 THP 200 k. Luxusné materiály a ergonómia riadiaceho modulu, špičková výbava a  spotreba pri normálnom používaní dosahujúca 6,3 l na 100km/h v kombinovanej prevádzke, čo je na úrovni referencie v danej kategórii, robia z modelu RCZ R športové kupé, komfortné a príjemné pri jazde  aj mimo okruhov.

Zdroj: Peugeot

Fotogaléria

Reklama