/
/
/
RANGE ROVER EVOQUE PRE ROK 2016: najhospodárnejší Land Rover v histórii

RANGE ROVER EVOQUE PRE ROK 2016: najhospodárnejší Land Rover v histórii

Reklama

Spoločnosť Land Rover predstavuje novú, vylepšenú generáciu svojho najrýchlejšie predávaného modelu Range Rover Evoque. Toto luxusné kompaktné SUV ponúka celý rad nových dizajnových prvkov a technológií, ktoré ešte posilnia jeho pozíciu lídra na trhu.

https://youtu.be/60TZWlrXcTs

DIZAJN EXTERIÉRU

Vysoko atraktívny dizajn modelu Evoque je charakteristickou črtou tohto luxusného kompaktného SUV. Nové úzke LED hmlové svetlá a výrazne širší kryt ťažného oka vylepšujú vzhľad nového predného nárazníka. Zväčšené nasávacie otvory zdôrazňujú športový charakter vozidla, prispievajú k dojmu pevného kontaktu s vozovkou a ešte viac zvýrazňujú asertívny vzhľad modelu Evoque. Sortiment prémiových dizajnových verzií teraz obsahuje dva nové varianty masky chladiča. Štandardnú masku chladiča modelu Evoque charakterizujú dva vodorovné pásy a nový, jemný mriežkový vzor. Varianty Dynamic majú šesťuholníkový dizajn, pričom takáto výraznejšia mriežka lepšie korešponduje so silovejším charakterom týchto športových variantov.

Evoque pre modelový rok 2016 je prvé vozidlo z produkcie spoločnosti Jaguar Land Rover, ktoré bude ponúkať celodiódové (LED) adaptívne svetlomety, zabezpečujúce špičkovú viditeľnosť pri jazde v noci. Táto vyspelá technológia mala kľúčový vplyv na návrh charakteristického dizajnu svetlometov a koncových svetiel, zladeného s dramatickým zovňajškom modelu Evoque. V záujme zvýšenia bezpečnosti a zvýraznenia vizuálnej pôsobivosti sú teraz smerové svetlá integrované do jedinečne tvarovaných LED denných svetiel modelu Evoque, tiahnucich sa po celej šírke svetlometov. Ďalším prínosom je, že energeticky úsporné diódy LED menej zaťažujú elektrickú sústavu modelu Evoque.

Charakteristické prieduchy na kapote, ktoré boli doteraz výsadou variantu kupé, zdobia aj päťdverové verzie HSE Dynamic a Autobiography, čo dodáva športový charakter kupé aj najpraktickejšiemu variantu. Nový spojler na dverách batožinového priestoru obsahuje širšie a užšie tretie brzdové svetlo s technológiou LED, ktoré je čisto zakomponované do dizajnu spojlera. Nové príplatkové plutvové strešné antény obsahujú integrovanú 3G anténu, ktorá zlepšuje príjem signálu mobilných telefónnych sietí.
S tromi úplne novými zliatinovými diskami kolies s dvoma možnými povrchovými úpravami, možnosťou výberu štandardnej súpravy doplnkov karosérie alebo súpravy Dynamic a so širokou paletou farieb karosérie, ktoré možno zvýrazniť kontrastnou farbou strechy, majú zákazníci prakticky nevyčerpateľné možnosti pri prispôsobovaní dizajnu modelu Evoque svojim predstavám.

DIZAJN INTERIÉRU

Nové sedadlá a obloženie dverí v kombinácii s prepracovaným dizajnom združeného prístroja dodávajú celému interiéru atmosféru rafinovanej kultivovanosti. Nové luxusné, na ohmat príjemné materiály obloženia zvyšujú úroveň kvality interiéru, pričom ponuka farieb a materiálov je širšia než kedykoľvek predtým. Štandardné varianty obsahujú sedadlá s tkanými textilnými poťahmi vo farbe Ebony, polohovateľné v šiestich smeroch, kým najvyššie varianty ponúkajú nové, v danej triede unikátne masážne predné sedadlá so 14 spôsobmi polohovania. Záujemcovia si môžu vybrať z 13 farebných vyhotovení, z ktorých dve sú nové (Lunar Ice a Vintage Tan). Používateľom konfigurovateľné náladové osvetlenie zvyšuje vizuálnu dramatickosť interiéru.RR_16MY_Evoque_Ingenium

NOVÉ MOTORY

Vďaka novému hliníkovému vznetovému motoru Ingenium je Range Rover Evoque pre modelový rok 2016 najhospodárnejším vozidlom vo svojej triede a zároveň najhospodárnejším Land Roverom v doterajšej histórii. Nové motory sa vyrábajú v novej, modernej továrni Engine Manufacturing Centre v anglickom grófstve West Midlands, do ktorej spoločnosť Jaguar Land Rover investovala 500 miliónov britských libier. Celohliníkový motor Ingenium TD4 je o 20 – 30 kg ľahší ako jeho predchodca. Vďaka tuhému bloku valcov a odizolovaným vstrekovačom sa vibrácie a hluk prenášajú do interiéru v minimálnej miere. Motor je k dispozícii v dvoch výkonových variantoch: variant s výkonom 110 kW dosahuje spotrebu paliva 4,2 l/100 km a emisie CO2 len 109 g/km, čo je najnižšia hodnota v tejto triede, kým silnejší variant s výkonom 132 kW dokáže pracovať so spotrebou 4,8 l/100 km a emisiami CO2 od 125 g/km. Variant s výkonom 110 kW má o 18 % menšiu spotrebu paliva než doteraz používané vznetové motory v modeli Evoque. Do motorov Ingenium bol zakomponovaný celý rad moderných prvkov, vďaka ktorým sú výnimočne šetrné k životnému prostrediu, ako je variabilné časovanie ventilov alebo rôzne technológie znižujúce vnútorné trenie. Technológia selektívnej katalytickej redukcie a nový nízkotlakový systém recirkulácie výfukových plynov výrazne znižujú emisie NOx. Servisné intervaly sa predĺžili z 25 000 km na 33 000 km, čo tiež znižuje prevádzkové náklady týchto ľahkých motorov.

Evoque pre rok 2016 je k dispozícii aj s moderným zážihovým motorom Land Rover Si4 s výkonom 176 kW. Vďaka vysokému výkonu dokáže vozidlo s motorom Si4 akcelerovať z 0 na 100 km/h len za 7,6 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 217 km/h, pričom je schopné jazdiť so spotrebou paliva 7,8 l/100 km a emisiami CO2 na úrovni 181 g/km.

EFEKTIVITA A JAZDNÉ SCHOPNOSTI

Range Rover Evoque pre modelový rok 2016 bude prvým vozidlom značky Land Rover ponúkajúcim variant s označením E-Capability. Najúspornejšie verzie budú niesť modré logo Evoque; konkrétne to bude variant eD4 s emisiami 109 g/km (kupé) a 113 g/km (päťdverová verzia) s pohonom predných kolies, ako aj verzia s emisiami 125 g/km s pohonom všetkých kolies. Cieľom je vyzdvihnúť status najhospodárnejších vozidiel značky Land Rover.

MODERNÉ TECHNOLÓGIE ZAMERANÉ NA POTREBY POUŽÍVATEĽA

Zoznam vylepšení aplikovaných na model Range Rover Evoque pre rok 2016 zahŕňa aj niekoľko nových komfortných prvkov vrátane úplne nového informačno-zábavného systému InControlTM s osempalcovou dotykovou obrazovkou, ktorá umožňuje intuitívnejšiu obsluhu. Systém InControlTM Touch, štandardne montovaný do vozidiel Evoque s výbavou Pure a SE, ponúka prehľadný systém ponúk a možnosť listovať medzi zobrazeniami potiahnutím prsta ako na smartfóne. Funkcia InControlTM Apps poskytuje používateľom prístup k mnohým populárnym aplikáciám pre smartfóny prostredníctvom centrálnej dotykovej obrazovky na stredovej konzole. Šesťreproduktorový stereofónny audiosystém si navyše možno objednať vo verzii so satelitnou navigáciou s mapami na pamäťovej karte SD a funkciami DAB, Sirius a HD Radio.

Zákazník si môže objednať aj systém InControlTM Touch Plus, štandardne montovaný do vozidiel s výbavou HSE, HSE Dynamic a Autobiography, ktorý obsahuje harddiskový navigačný systém, systém zábavy na zadných sedadlách s párom osempalcových video obrazoviek a digitálnych bezdrôtových slúchadiel a 11- alebo 17-reproduktorový audiosystém Meridian.

Inovatívna funkcia ovládania dverí batožinového priestoru bez použitia rúk takisto rozširuje komfort, na ktorý sú používatelia modelu Evoque zvyknutí, o novú dimenziu. Táto funkcia umožňuje automatické otváranie a zatváranie dverí batožinového priestoru jednoduchým pohybom nohy pod zadným nárazníkom, pričom zostáva zachovaná vysoká úroveň zabezpečenia. Táto praktická funkcia, ktorá je dokonca kompatibilná s ťažným zariadením, výrazne uľahčuje prístup do batožinového priestoru, keď majiteľ prichádza k vozidlu s rukami plnými nákupných tašiek.

NAJLEPŠIE JAZDNÉ SCHOPNOSTI VO SVOJEJ TRIEDE

Jazdné schopnosti modelu Range Rover Evoque, ktoré sú najlepšie v danej triede, sa teraz posunuli na ešte vyššiu úroveň vďaka zavedeniu inovatívnej technológie All-Terrain Progress Control (ATPC), prvýkrát použitej v modeloch Range Rover a Range Rover Sport. Táto technológia znižuje stres počas jazdy tým, že udržiava vopred zvolenú rýchlosť (nastavenú pomocou tempomatu) pri jazde dopredu alebo dozadu v rozsahu 1,8 km/h až 30 km/h, takže vodič sa môže viac sústrediť na zdolávanie náročného terénu. Technológia ATPC umožňuje naplno využiť špičkové terénne schopnosti modelu Evoque tak jednoducho a komfortne, ako nikdy predtým.

BEZPEČNOSTNÉ PRVKY

Rozsiahly rad bezpečnostných prvkov modelu Evoque je vo verzii pre modelový rok 2016 rozšírený o niekoľko noviniek. Asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu (Lane-Keeping Assist), využívajúci stereoskopický digitálny kamerový systém na sledovanie vodorovného značenia na ceste, bráni neúmyselnému vybočeniu z jazdného pruhu. Ak vozidlo začne prechádzať do vedľajšieho jazdného pruhu bez toho, aby vodič predtým dal najavo svoj úmysel pomocou smerových svetiel, asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu mierne vykoriguje polohu volantu, aby vozidlo ostalo vo svojom pruhu.

Funkcia autonómneho núdzového brzdenia (Autonomous Emergency Braking, AEB) dokáže zabrániť nehode alebo aspoň výrazne zmierniť jej následky, ak vodič náležite nezasiahne proti hroziacej zrážke. Systém dokáže odhaliť potenciálne nebezpečenstvo pred vozidlom pomocou digitálneho stereoskopického systému s dopredu namierenými kamerami. Ak systém zistí, že hrozí zrážka, vodiča na to upozornia vizuálne a akustické výstražné signály, a ak vodič neurobí potrebný manéver, systém mu pomôže zabrániť zrážke (pri rýchlostiach do 50 km/h), alebo aspoň zmierniť následky nehody (pri rýchlostiach do 80 km/h).

Trojicu nových bezpečnostných prvkov v modeli Evoque pre rok 2016 dopĺňa systém vyhodnocovania pozornosti vodiča (Attention Assist Estimation). Ten na základe sledovania pohybov volantu vyhodnocuje, či nehrozí nebezpečenstvo, že vodič za volantom zaspí. V prípade zistenia známok ospalosti systém vydá zvukové a vizuálne signály.

EVOQUE: NAJŽIADANEJŠIE LUXUSNÉ KOMPAKTNÉ SUV

Ponuka stupňov výbavy modelu Evoque pre rok 2016 bola zosúladená s modelom Range Rover Sport, takže zákazníci si teraz môžu vybrať z piatich atraktívnych verzií: Pure, SE, HSE, HSE Dynamic a Autobiography, ktoré dopĺňa 15 atraktívnych paketov voliteľných prvkov. Od uvedenia modelu Evoque na trh v roku 2011 sa vyrobilo 400 000 týchto vozidiel, čo znamená, že toto luxusné kompaktné SUV je najrýchlejšie predávaný Land Rover všetkých čias. Doteraz najúspešnejší bol pre Evoque rok 2014, v ktorom sa na celom svete predalo 125 364 vozidiel. Okrem komerčného úspechu sa však Evoque teší aj uznaniu od odbornej verejnosti, čoho dôkazom je vyše 165 medzinárodných ocenení. Nová generácia tohto vysoko úspešného modelu je navyše najhospodárnejším vozidlom vo svojej triede. K prvým zákazníkom sa dostane v auguste 2015 a bude sa distribuovať do viac ako 170 krajín sveta. Ceny vozidiel pre modelový rok 2016 budú porovnateľné s cenami súčasného modelu Range Rover Evoque.

Zdroj: Land Rover

Prečítať celý text

Reklama