/
/
/
Range Rover Evoque pre modelový rok 2016

Range Rover Evoque pre modelový rok 2016

Reklama

  • Range Rover Evoque pre modelový rok 2016 bol verejnosti predstavený na ženevskom autosalóne v marci 2015.
  • Prepracovaný dizajn exteriéru pôsobí svojráznejším dojmom.
  • Nový dieselový motor Ingenium má najnižšie emisie CO2 vo svojej triede (109 g / km) a spotrebu paliva 4,2 l / 100 km.
  • Vysoká zostatková hodnota vozidla v segmente a predĺženie servisného intervalu (35 000 km) prispieva k zníženiu prevádzkových nákladov.
  • Range Rover Evoque MY16 má o 18% nižšiu spotrebu než jeho najpredávanejší predchodca.
  • Prvý model od značky Land Rover s technológiou adaptívnych plnohodnotných svetlometov LED.
  • Zákazníci si môžu vybrať z piatich variantov výbav a 15 rôznych paketov.

Najpredávanejší model Range Rover Evoque získal pre rok 2016 výraznejší vzhľad. Luxusné SUV ponúka celý rad vylepšených dizajnových prvkov a technológií. K novému vzhľadu prispieva prepracovaný predný nárazník, dva rôzne typy mriežky chladiča, plnohodnotné LED svetlomety a tri varianty nových kolies z ľahkých zliatin. Zmeny v interiéri zahŕňajú nové sedadlá a výplne dverí, nový systém infotainmentu ovládaného cez dotykovú obrazovku o veľkosti ôsmich palcov a nové farby aj materiály ako napríklad Lunar Ice, Vintage Tan a Dark Cherry (iba pre verziu Autobiography).

Svoju premiéru si odbije aj nový dieselový motor Land Rover. Nový štvorvalec Ingenium, ktorý spĺňa normu EU6 prináša najlepšiu kombináciu výkonu, kultivovaného chodu a úspornosti vo svojej triede. Motor bol navrhnutý a skonštruovaný vo Veľkej Británii a má výkon až 180 koní, spotrebu paliva 4,2 l / 100km a emisie CO2 iba 109 g / km. Vďaka tomu je Evoque aj najhospodárnejším Land Roverom, ktorý sa kedy vyrábal.

Dizajn exteriéru

Evoque ako luxusné kompaktné SUV sa vyznačuje predovšetkým svojím atraktívnym dizajnom. Využitie štíhlych LED hmloviek a výrazne širších hlavných svetlometov ladia s novým dizajnom predného nárazníka. Zväčšené prívody vzduchu podčiarkujú jeho športový charakter.

2016 Range Rover Evoque - Exteriér
2016 Range Rover Evoque – Exteriér

Nová mriežka chladiča sa ponúka v niekoľkých rôznych prevedeniach. Štandardný variant sa vyznačuje dvoma masívnymi horizontálnymi priečkami a novým jemným sieťovaným vzorom. Dynamické modely majú šesťhranný design a výraznejšie sieťovanie je vyhradené športovým modelom.

RR Evoque pre modelový rok 2016 je prvým vozidlom, ktorý ponúka adaptívne plnohodnotné LED svetlomety pre výbornú viditeľnosť za tmy. Táto technológia bola hlavným prvkom pri tvorbe dizajnu predných aj zadných svetiel, ktoré korešpondujú s výrazným vzhľadom exteriéru. Smerovky sú teraz súčasťou LED svetlometov s denným svietením. Sú pretiahnuté cez celú šírku združených svetlometov, čo nielen zvyšuje bezpečnosť, ale aj podčiarkuje ich špecifický vzhľad. Ďalšou výhodou energeticky úspornej technológie LED je nižšie zaťaženie elektrického systému vozidla.

Charakteristické prívody vzduchu na kapote motora, ktoré boli predtým vyhradené len modelom coupé, sú teraz po prvýkrát aj u päťdverovej verzie HSE Dynamic a Autobiography. Do nového zadného spojlera sú začlenené dlhšie, zoštíhlená zadné brzdové svetlá s technológiou LED. Ako doplnková výbava sa ponúka aj nová, nápadná strešná plutvička s integrovanou anténou 3G pre vylepšenie kvality príjmu mobilných telefónov.

Vďaka trom novým designom kolies z ľahkých zliatin s dvomi druhmi povrchu, rozsiahle palete farieb lakov v kombinácii s kontrastnou strechou a štandardné alebo Dynamic verzií karosérie má zákazník pri výbere špecifikácie vozidla Evoque takmer neobmedzené možnosti.

Dizajn interiéru

Zmenami prešli aj sedadlá, výplne dverí a prístrojová doska. K dispozícii sú prémiové materiály soft-touch. V štandardných modeloch sú použité textilné tkané poťahy Ebony a sedadlá majú šesť možností nastavenia. Kým modely s najvyššou výbavou ponúkajú predné sedadlá s masážnou funkciou a 14 možnosťami elektrického nastavenia. Zákazníci môžu vyberať zo 13 farebných kombinácií, z ktorých dve sú úplne nové (Lunar Ice a Vintage Tan), a atmosféru interiéru je možné doladiť individuálne nastaviteľným osvetlením interiéru.

2016 Range Rover Evoque - Interiér
2016 Range Rover Evoque – Interiér

Motory Ingenium

Hliníkové dieselové motory Ingenium v ​​Range Rover Evoque pre MY16 majú vysokú hospodárnosť. Tieto motory sa vyrábajú v novej modernej továrni vo West Midlands vo Veľkej Británii, ktorú spoločnosť nechala postaviť za 500 miliónov libier.

Celohliníkový motor Ingenium TD4 je o 20-30 kg ľahší ako jeho predchodca. Blok motora sa vyznačuje vysokou tuhosťou a oddelené trysky znižujú vibrácie a hlučnosť vstrekovania. Ponúka sa v dvoch výkonnostných variantoch. Úspornejší variant s výkonom 150 koní, spotrebou 4,2 l / 100 km a nízkymi emisiami CO2 109 g / km *, a silnejší variant s výkonom 180 koní, spotrebou 4,8 l / 100km a emisiami CO2 125 g / km. Motor s výkonom 150 koní má o 18% nižšiu spotrebu než predchádzajúci dieselový motor Evoque.

Motor Ingenium je obohatený o celú radu moderných technológií. Ide o variabilné časovanie ventilov a celý rad prvkov znižujúce trenie. Selektívna katalytická redukcia a nová nízkotlaková recirkulácia výfukových plynov výrazne znižuje emisie oxidov dusíka. Servisné intervaly boli predĺžené z 25 000 na 35 000 km, čím sa znižujú prevádzkové náklady týchto nových motorov s ľahkou konštrukciou.

RR Evoque MY16 sa tiež ponúka s moderným benzínovým motorom Land Rover Si4 s výkonom 240 koní. Táto výkonná pohonná jednotka má zrýchlenie z 0 na 100 km / h iba za 7,6 sekundy, maximálna rýchlosť 217 km / h, normovanú spotrebu 7,8 l / 100 km a emisie CO2 181 g / km.

Efficient Capability

Range Rover Evoque pre modelový rok 2016 je prvým Land Roverom, ktorý bude ponúkať aj inovatívnu technológiu „E-Capability“. Najhospodárnejšie modely budú označené modrým nápisom Evoque, ktorý bude vyhradený práve tým najúspornejším autám Land Rover. Ide o ED4 s emisiami 109 g / km (coupé) a 113 g / km (päťdverová verzia) s pohonom predných kolies ao štvorkolku s emisiami 125 g / km.

Moderné technológie

V modeli RR Evoque sa nachádza celý rad vylepšení vrátane komfortných funkcií ako je napríklad úplne nový systém infotainmentu, ktorý sa ovláda cez intuitívnu dotykovú obrazovku InControlTM Touch.

InControlTM Touch sa dodáva ako súčasť štandardnej výbavy modelov Pure a SE, obsahuje ľahko ovládateľné menu a umožňuje listovanie medzi obrazovkami podobne ako u smartphonu. Funkcia InControlTM Apps potom svojim užívateľom cez centrálny dotykový displej na stredovom paneli poskytuje prístup k mnohým obľúbeným aplikáciám chytrých telefónov. Audiosystém so šiestimi reproduktormi je možné rozšíriť o satelitnú navigáciu na SD karte, DAB, Sirius a rádio v kvalite HD tam, kde je dostupné.

InControlTM Touch Plus je súčasťou štandardnej výbavy modelov HSE, HSE Dynamic a Autobiography a možno ju našpecifikovať tak, aby obsahovala navigáciu na HDD, systém zábavy pre zadné sedadlá s dvoma obrazovkami s veľkosťou ôsmich palcov, digitálne bezdrôtové slúchadlá a audiosystém Meridian s 11 alebo 17 reproduktormi .

RR Evoque získal tiež bezdotykové otváranie piatich dverí. Umožňuje tak automatické otváranie a zatváranie dverí batožinového priestoru jednoduchým pohybom nohy pod zadným nárazníkom, bez toho aby došlo k zníženiu bezpečnosti. Automatické otváranie piatich dverí výrazne uľahčuje prístup do batožinového priestoru napríklad v prípade, ak sa k vozidlu vraciate s plnými rukami nákupných tašiek. Túto praktickú funkciu možno kombinovať aj s ťažným zariadením.

Výborné schopnosti v teréne

Schopnosti modelu pre rok 2016 boli rozšírené o funkciu ATPC (All-Terrain Progress Control), ktorú Land Rover prvýkrát predstavil v modeloch Range Rover a Range Rover Sport. Táto technológia znižuje zaťaženie vodiča tým, že udržiava prednastavenú konštantnú rýchlosť (nastavuje sa cez tempomat) pri pomalej jazde terénom (1,8 km / h až 30 km / h), aby sa vodič mohol plne sústrediť na starostlivé sledovanie terénu.

Bezpečnostné vlastnosti

Rozsiahla rada bezpečnostných prvkov RR Evoque je rozšírená o ďalšie funkcie. Asistent jazdy v pruhu (Lane-Keeping Assist) využíva dve digitálne kamery, ktoré sledujú pozemné značenie vozovky a pomáhajú zabrániť neúmyselnému vybočeniu z jazdného pruhu. Ak sa vozidlo začne pohybovať mimo jazdný pruh bez toho aby vodič predtým dal smerovku, Asistent jazdy v pruhu vykoná ľahkú korekciu riadenia, aby vozidlo zostalo vo svojom jazdnom pruhu.

Autonómne núdzové brzdenie (Autonomous Emergency Braking) pomáha zabrániť alebo znížiť závažnosť nehody v prípade, že vodič nepodnikne potrebné preventívne kroky. Predné digitálne kamery sa využívajú na detekciu možného nebezpečenstva pred vozidlom. Pokiaľ dôjde k zaznamenaniu nebezpečenstvo nárazu, vodič je varovaný optickým a akustickým signálom. Pokiaľ naň vodič nereaguje, systém mu v rýchlosti do 50 km / h pomôže nárazu zabrániť, a v rýchlosti do 80 km / h znížiť závažnosť zrážky.

Asistent pozornosti vodiča (Attention Assist Estimation) dopĺňa trio nových moderných bezpečnostných funkcií. Tento asistent monitoruje vstupné signály riadenia a vie odhadnúť, či vodič neupadol do mikrospánku. Ak systém také nebezpečenstvo zaznamená, varuje vodiča akustickým a optickým signálom.

Výbava RR Evoque pre MY16

Výbavové varianty RR Evoque zahŕňajú rovnaké možnosti výberu ako pri Range Roveri Sport. Zákazníci môžu voliť medzi variantami Pure, SE, HSE, HSE Dynamic a Autobiography. K nim sa potom ponúka 15 výbavových paketov.

Od uvedenia RR Evoque na trh v roku 2011 sa vyrobilo viac ako 400 000 vozidiel Evoque, čo z tohto prémiového kompaktného SUV spravilo najrýchlejšie sa predávajúci Land Rover. Minulý rok bol pre RR Evoque zatiaľ tým úplne najúspešnejším. V roku 2014 sa z neho predalo celkom 125 364 kusov. RR Evoque od svojho uvedenia na trh získal viac ako 165 medzinárodných ocenení.

Zdroj: Land Rover

Prečítať celý text

Reklama