6.9 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024
Reklama

Prototyp vodíkového konceptu Corolla Cross podčiarkuje viaccestný prístup značky Toyota k nulovým emisiám

Odporúčame

  • Prototyp so spaľovaním vodíka ilustruje ďalšiu možnú alternatívnu cestu k nulovým emisiám
  • Vývoj urýchlený aktivitami v motoristickom športe vedie k povzbudivému pokroku
  • Priestor pre piatich cestujúcich spolu s batožinou odráža každodenné praktické využitie
  • V severnom Japonsku sa čoskoro začne zimné testovanie

Vo svete, v ktorom sa dramaticky odlišujú potreby zákazníkov a trhové prostredie, spočíva prístup spoločnosti Toyota k uhlíkovej neutralite vo vývoji a ponuke viacerých technológií na podporu zákazníkov na ich individuálnej ceste k nulovým emisiám.

Tento prístup založený na viacerých technológiách – ku ktorým patria batériové elektrické vozidlá, elektrické vozidlá s palivovými článkami, plug-in hybridné elektrické vozidlá a hybridné elektrické vozidlá – ponúka zákazníkom značky Toyota vo viac ako 170 krajinách a regiónoch sveta možnosť znížiť svoju uhlíkovú stopu už dnes, a to bez ohľadu na to, v akom prostredí sa nachádzajú a aké sú ich každodenné potreby.

Spoločnosť Toyota je tiež pevne presvedčená, že je ešte predčasné zameriavať sa len na jedno jediné riešenie, ktoré by viedlo k dosiahnutiu nulových emisií, a preto súbežne s technológiou batériových elektrických vozidiel vyvíja aj technológie vodíkových palivových článkov a spaľovania vodíka.

Vývoj pohonu so spaľovaním vodíka prostredníctvom motoristického športu

Tento rok sa spoločnosť Toyota prostredníctvom pretekárskeho tímu Rookie Racing zúčastnila na všetkých vytrvalostných pretekoch Super Taikyu v Japonsku s vozidlom GR Corolla H2, ktorého pohon je založený na spaľovaní vodíka. Počas tohto obdobia si v každých pretekoch sadol za volant prezident spoločnosti Toyota Akio Toyoda pod svojím pretekárskym pseudonymom „Morizo“, aby ako hlavný vodič zhodnotil úroveň vývoja a prispel k jeho napredovaniu.

V auguste tohto roku sa vozidlo značky Toyota s vodíkovým motorom prvýkrát objavilo mimo aj Japonska, konkrétne na európskych verejných cestách, keď sa model GR Yaris H2 zúčastnil na predvádzacej jazde v rámci Majstrovstiev sveta v rely (WRC) v belgickom meste Ypres. Akio Toyoda si opäť sadne za volant koncom tohto mesiaca, tentokrát v Thajsku, kde vozidlo GR Corolla H2 absolvuje svoje prvé vytrvalostné preteky mimo Japonska.

Tieto pravidelné a intenzívne motoristické aktivity pomohli urýchliť vývojovú činnosť a technický pokrok. Napríklad v priebehu jednej sezóny Super Taikyu dokázala spoločnosť Toyota zvýšiť výkon spaľovania vodíka o 24 % a krútiaci moment o 33 %, čím dosiahla prelomový dynamický výkon na úrovni bežného zážihového motora. Okrem toho sa zvýšila účinnosť o 25 % a čas tankovania sa skrátil zo 4 minút 40 sekúnd na 1 minútu 30 sekúnd.

Koncepčné vozidlo Corolla Cross H2 so spaľovaním vodíka

Tento technologický pokrok dodal inžinierom spoločnosti Toyota sebavedomie a vytvorili prototyp cestného vozidla – koncept Corolla Cross H2.

Toyota vybavila vozidlo 1,6-litrovým trojvalcovým preplňovaným motorom z modelu GR Corolla s technológiou priameho vstrekovania vodíka pod vysokým tlakom z motoristického športu a pridala svoje znalosti v oblasti usporiadania vodíkových nádrží z modelu Mirai, a vytvorila tak vodíkový prototyp Corolla Cross H2, ktorý prepraví päť cestujúcich aj s batožinou. V súčasnosti sa popri prebiehajúcom digitálnom vývoji vykonáva aj hodnotenie v reálnych podmienkach, pričom s vozidlom sa čoskoro začne zimné testovanie v severnom Japonsku.

Medzi hlavné prednosti spaľovania vodíka patrí schopnosť využívať existujúce technológie spaľovacích motorov, rýchly čas dopĺňania paliva a jednoznačné zníženie spotreby a potreby obmedzených dodávok prvkov, ako je lítium a nikel. Prispôsobením existujúcich technológií a ďalším využitím existujúcich investícií by spaľovanie vodíka mohlo viesť k rýchlejšiemu vytvoreniu rozšírených a dostupných riešení na zníženie emisií uhlíka.

Dnes je spoločnosť Toyota približne na 40 % cesty ku komercializácii produktov, ako je koncept Corolla Cross H2. Zatiaľ sa nedá povedať, či táto technológia dosiahne takú zrelosť, aby sa dala použiť v cestných automobiloch, ale takáto príležitosť bezpochyby existuje v oblasti motoristického športu.

Zdroj: Toyota

Reklama