/
/
/
Presilovka: Nové BMW X5 M a BMW X6 M. Inovatívne technológie a spútaná sila.

Presilovka: Nové BMW X5 M a BMW X6 M. Inovatívne technológie a spútaná sila.

Reklama

Vďaka novým modelom BMW X5 M a BMW X6 M (kombinovaná spotreba paliva 11,1 l/100 km; kombinované emisie CO2 258 g/km)* spoločnosť BMW M GmbH opäť mieri na čelo rebríčka najvýkonnejších vozidiel segmentu Sports Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupe (SAC). Predchádzajúca generácia týchto modelov uvedená v roku 2009 bola prelomová, keďže prvýkrát v histórii sa podarilo koncept vysokého výkonu charakteristický pre BMW M GmbH zasadiť do rodiny BMW X s pohonom všetkých štyroch kolies. Výsledkom spojenia boli dve mimoriadne dynamické vozidlá najvyššej triedy.

Nová generácia modelov BMW X5 M a BMW X6 M má všetky predpoklady, aby napísala ďalšiu kapitolu úspešného príbehu. Najnovším modelom nechýba špičková dynamika, emóciami nabitý dizajn skrývajúci sa tradične pod písmenom M, ani vysokoúčinný motor.  Nové modely BMW X5 M a BMW X6 M kombinujú charakteristické znaky úspešnej rodiny BMW X – exkluzivitu, robustný dizajn, agilitu a zmysel pre každodenné použitie – s garanciou vysokého výkonu, ktorý je od počiatku neoddeliteľným znakom modelov M. Preto neprekvapuje, že toto spojenie prináša ovocie v podobe pôsobivých výkonnostných parametrov. Obidva modely zrýchlia z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy s využitím štandardnej osemstupňovej prevodovky M Steptronic.

Inovatívna technológia motora.

Nový motor M TwinPower Turbo v modeloch BMW X5 M a BMW X6 M predstavuje historicky najsilnejšiu pohonnú jednotku pre vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies, akú spoločnosť BMW doposiaľ vyrobila. Obidva modely sa môžu pýšiť pohonnou jednotkou s V8 motorom s inovatívnou technológiou M TwinPower Turbo skladajúcou sa z TwinScroll technológie, prekríženého výfukového potrubia, veľmi precízneho priameho vstrekovania paliva (High Precision Direct Petrol Injection) a systému ovládania ventilov VALVETRONIC. Tento 4,4-litrový motor ponúka maximálny výkon 423 kW/575 koní pri 6 000 až 6 500 otáčkach za minútu, čo je o 4 % viac než u predchádzajúcich modelov. Nárast výkonu sa prejavuje najmä pri sledovaní výkonnostnej krivky v závislosti od otáčok. Najvyšší krútiaci moment sa zvýšil o 70 Nm, čo predstavuje 10 %-ný nárast. Krútiaci moment 750 Nm si majiteľ vozidla môže vychutnať v širokom pásme 2 200 až 5 000 otáčok za minútu.

Zároveň došlo k poklesu spotreby paliva u obidvoch modelov BMW X5 M aj BMW X6 M. Spotreba paliva v cykle podľa EÚ sa znížila o 20 % – z 13,9 l/100 km na 11,1 l/100 km. Emisie CO2 sa takisto znížili o viac než 20 % na úroveň 258 g/km. Obidva modely zrýchlia z 0 na100 km/h za 4,2 sekundy so štandardnou osemstupňovou prevodovkou M Steptronic vybavenou technológiou Drivelogic. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h.

Pôsobivý výkon a exkluzívna výbava. 

Pri pohľade na pôsobivý vzhľad nových modelov BMW X5 M a BMW X6 M sa zdá, že dizajnéri neskrývali športové ambície. Zovňajšok kompletne vo farbe dotvára charakteristická elegantná športová figúra vozidla. Široké zmiešané pneumatiky umocňujú jeho športový vzhľad a prémiový charakter. Nové dizajnérske exteriérové prvky podčiarkujú príslušnosť nových modelov k rodine M a odlišujú ich od štandardných verzií BMW X5 a BMW X6.

Veľké predné prieduchy vzduchu, bočné žiabre s modelovým označením, prieduchy Air Breathers, spätné zrkadlá so signatúrou M v štýle twinstalk, štvoritý výfukový systém typický pre modely M alebo zadný spojler (BMW X6 M) – všetky uvedené prvky dodávajú obidvom vozidlám jedinečný charakter M. Exkluzívnosť modelov dotvárajú 20-palcové kolesá M z ľahkej zliatiny alebo 21-palcovými diskami kolies M z ľahkej zliatiny (voliteľné).

Luxusný charakter interiéru pôsobivo dopĺňa prezieravá kombinácia športových prvkov, exkluzívnych materiálov a bezchybne zvládnutého remeselného prevedenia. V interiéri vozidla určite zaujme prístrojový panel M, kožený volant M s hliníkovými riadiacimi pádlami a rýchlostnou pákou M, ktorá funguje rovnako ako známa prevodovka M double clutch, elektricky nastaviteľné športové sedadlá M pre vodiča aj spolujazdca, opierka nohy v štýle M pre vodiča a voliteľný Head-Up displej, ktorý nad rámec štandardnej verzie disponuje aj špeciálnym M displejom s indikátorom prevodového stupňa, pásma otáčok a signalizáciou prevodových stupňov.

Zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre nové BMW X5 M a BMW X6 M si môžu vybrať z bohatej ponuky exkluzívnych doplnkov M – v ponuke nechýbajú napríklad 21-palcové kolesá z ľahkej zliatiny M, kožené obloženie Merino alebo multifunkčné sedadlá M. V ponuke sú aj dve úplne nové exkluzívne farby M. Pojem vysoký výkon má pre návrhárov BMW M GmbH hlbší význam než výkonnostné parametre motora alebo maximálna rýchlosť. Vysoký výkon je pre nich skôr dokonalou harmóniou všetkých komponentov vozidla. Výsledkom precíznej súhry množstva detailov je maximálny výkon, agilita, precíznosť, vyváženosť a záruka spoľahlivosti na cestách. Vyváženosť je charakteristickou črtou všetkých vozidiel BMW M GmbH a samozrejme nechýba ani u nových modelov BMW X5 M a BMW X6 M.

Funkčný dizajn. 

Dizajn obidvoch nových modelov BMW X5 M a BMW X6 M je postavený na funkčnosti. Atletický dynamický výraz je zrejmý na prvý pohľad a podstatným spôsobom prispieva k vysokému výkonu. Štyri veľké prívody vzduchu s chlopňami v prednej časti, ako aj zadný difúzor predstavujú čosi viac než samoúčelný štýlový doplnok. Tieto prvky sú podstatnou súčasťou konceptu dizajnérov s cieľom dosiahnuť optimálnu aerodynamiku a efektívne chladenie vozidla. Vynikajúca aerodynamika vozidla zvyšuje efektívnosť prúdenia vzduchu v jeho okolí a zaručuje minimálny odpor a zdvih. Motor, pohon a brzdy sú vďaka tomu dostatočne chladené aj pri extrémne vysokej záťaži počas náročnej jazdy. Aj ďalšie prvky, ktoré sa na prvý pohľad javia ako dizajnérske doplnky, plnia v skutočnosti veľmi dôležité funkcie. Príkladom môžu byť prieduchy Air Breathers v štýle M umiestnené tesne za prednými kolesami, ktoré pomáhajú redukovať prúdenie vzduchu v okolí predných kolesových oblúkov.

Zdroj: BMW Group

Prečítať celý text

Reklama