/
/
Predstavenie Kia Niro EV

Predstavenie Kia Niro EV

Reklama

  • Kia predstavuje elektrické Niro EV
  • Nová Kia Niro EV s dojazdom 450 kilometrov
  • Dizajn crossoveru, univerzálnosť a hnacia jednotka s nulovými emisiami
  • Do konca roka 2018 sa spustí predaj v Kórei a následne aj v Európe

Spoločnosť Kia Motors na kórejskom veľtrhu Busan International Motor Show 2018 predstavila nový model Niro EV. Elektrické vozidlo Niro EV s dojazdom 450 kilometrov (280 míľ)* spája radosť z jazdy s pútavým dizajnom a praktickosťou crossoveru s hnacou jednotkou s nulovými emisiami.

Niro EV je hviezdou značky Kia na veľtrhu Busan a má na trhu jedinečné postavenie plne elektrického CUV (úžitkové vozidlo crossover). Zaujímavý dizajn exteriér, maximálna praktickosť a dlhý dojazd zabezpečujú, že Niro EV nemusí robiť toľko kompromisov ako iné elektrické vozidlá. Zákazníci tiež budú môcť využiť širokú škálu zabudovaných technológií dostupných len v elektrických vozidlách.

Generálny riaditeľ Kia Motors Europe Emilio Herrera uviedol: „Prvé elektrické vozidlo Kia predávané po celom svete Soul EV malo veľký úspech u európskych zákazníkov a všímame si čoraz väčší záujem o vozidlá s nulovými emisiami. Nová elektrická hnacia jednotka modelu Niro uzatvára trojicu hnacích jednotiek s nízkymi emisiami dostupných pre európskych zákazníkov spolu s aktuálnou hybridnou a plug-in hybridnou verziou. Vďaka trendovému dizajnu crossoveru a pokrokovej hnacej jednotke sa v roku 2017 v Európe predalo viac ako 28 000 modelov Kia Niro, ide teda o jeden z našich najpredávanejších modelov. Niro EV je ukážkou pokroku, ktorý Kia zaznamenala vo výrobe pohodlných, ale aj praktických vozidiel, ktoré je radosť šoférovať, a navyše sú bez emisií.“

Predaj Niro EV sa spustí v druhej polovici roka 2018 v Kórei a čoskoro zavíta aj na ostatné trhy vrátane Európy.

Futuristický dizajn inšpirovaný modelom Niro EV Concept 2018

Kia Niro EV bola navrhnutá v dizajnových centrách spoločnosti Kia v americkej Kalifornii a kórejskom Namyangu tak, aby sa praktickosť a atraktivita CUV snúbila s elegantným aerodynamickým telom a rafinovaným povrchom. Niro EV je dôkazom toho, že lepší výkon na ceste nemusí majiteľov elektrických vozidiel obrať o radosť z atraktívneho dizajnu a univerzálnosti crossoveru. Niro EV sa odlišuje od aktuálnych modelov Niro Hybrid a Niro Plug-in Hybrid viacerými exkluzívnymi dizajnovými vlastnosťami.

Exteriér Niro EV sa inšpiruje modelom Niro EV Concept, ktorý bol predstavený v Las Vegas na podujatí Consumer Electronics Show 2018, a stavia na koncepte čistého high-tech dizajnu. Futuristická a aerodynamická „tigria“ mriežka má v sebe zabudovaný nabíjací port s vyrytým logom Niro. Upútajú aj prívody vzduchu s novým dizajnom a nové denné LED svetlá v tvare šípu so svetlomodrými prvkami.

Zoštíhlená línia a zúžené zadné okná zdôrazňujú elegantný profil vozidla a poskytujú viac priestoru pre kolesá. Niro EV má nové päťlúčové hliníkové zliatinové disky v dvojfarebnom diamantom vyrezávanom vyhotovení s regeneratívnym brzdným systémom Kia.

V zadnej časti nájdeme nárazníky v novom tvare so svetlomodrými detailmi podobnými tým v prednej časti auta, pričom nové zadné LED svetlá dodávajú vozidlu Niro EV svoj charakteristický vzhľad.

Moderný interiér s technológiami špecifickými pre elektrické vozidlo a praktickosťou crossoveru

Interiér Niro EV kombinuje moderný dizajn s veľkorysou priestrannosťou a technológiami, ktoré dopĺňajú hnaciu jednotku s nulovými emisiami. Interiér Kia Niro EV sa odlišuje od iných modelov Niro vďaka novým vlastnostiam a dizajnovým prvkom. Na palubnej doske sa nachádzajú nové svetlomodré prvky ladiace s exteriérom, pričom dizajn stredovej konzoly je jednoduchší, aby sa do nej zmestila „číselníková“ radiaca páka, prvá svojho druhu v modeli Kia.

Niro EV obsahuje nový systém nastavenia osvetlenia s jemným podsvietením stredovej konzoly a radiacej páky. Cestujúci si môžu vybrať zo šiestich farieb – biela, sivá, bronzová, červená, zelená a modrá. Nové lesklé čierne a modré prvky na obrube dverí podčiarkujú futuristickú atmosféru interiéru.**

7-palcová dotyková obrazovka HMI (human-machine interface) zostáva v strede palubnej dosky, no rozrástla sa o niekoľko nových prvkov typických pre elektrické vozidlo. Nový systém infozábavy ukáže majiteľovi najbližšie nabíjacie stanice a umožní mu monitorovať stav batérie a dojazd. Prístrojový panel – 7-palcový farebný LCD displej – tiež nájdeme len v modeli Niro EV a vodič vďaka nemu môže intuitívne kontrolovať informácie o jazde a hnacej jednotke počas jazdy. Stredová konzola v novom šate zároveň poskytuje viac priestoru v spodnej časti na uloženie menších predmetov. V hornej časti palubnej dosky je zabudovaná lampa, pričom svetielko ukazuje, či sa batéria dobíja, alebo či je plne nabitá. Vďaka tomu môže vodič rýchlo zistiť stav nabitia auta aj vtedy, keď stojí vonku.

Pri prvom uvedení modelu Niro v roku 2016 bola platforma navrhnutá tak, aby mohla pojať rôzne pokrokové hnacie jednotky. Kia Niro EV s elektrickou batériou je praktickejšia a univerzálnejšia než mnohé iné elektrické vozidlá.

2 700-milimetrový rázvor kolies dopraje všetkým cestujúcim dostatok priestoru na nohy, pričom k pocitu priestrannosti prispieva aj celkový dizajn crossoveru. Telo má šírku 1 805 mm a výšku 1 560 mm, čím zabezpečuje maximálny priestor pre hlavu aj ramená v celej kabíne. Úložný priestor s dĺžkou 4 375 mm a objemom 451 litrov (VDA) je väčší než pri mnohých iných elektrických a plug-in vozidlách.

Dojazd 450 kilometrov vďaka novej generácii plne elektrickej hnacej jednotky

Kia Niro EV bola navrhnutá tak, aby spájala športový dizajn inšpirovaný crossoverom s jazdou na dlhé trate s nulovými emisiami. Podarilo sa to vďaka elektrickej hnacej jednotke novej generácie a využitím nových výrobných technológií vytvorených pre elektrické vozidlá Kia.

V Európe sa Niro bude predávať s vysokokapacitnou 64 kWh lítium-polymérovou batériou s dojazdom vyše 450 kilometrov (280 míľ) na jedno nabitie. Po zapojení do 100 kW rýchlonabíjačky sa batéria Niro EV nabije na 80 % za 54 minút. Zákazníci si budú môcť kúpiť Niro EV aj s voliteľnou 39,2 kWh lítium-polymérovou batériou s dojazdom až 300 kilometrov (186 míľ) na jedno nabitie.*

Predné kolesá sú poháňané 150 kW (204 ps) motorom s krútiacim momentom 395 Nm, vďaka čomu môže Niro EV zrýchliť z 0 na 100 km/h za 7,8 sekundy. Batéria sa nachádza v spodnej časti tela pod dnom kufra, takže ťažisko viac pripomína sedan alebo hatchback, čo zabezpečuje maximálnu stabilitu a radosť z jazdy na kľukatých cestách.

Systémy ADAS

Kia Niro EV okrem hnacej jednotky novej generácie využíva aj širokú škálu pokrokových systémov na pomoc vodičovi v rôznych prostrediach a situáciách pri jazde, čím sa znižuje riziko zrážky.

Niro EV využíva aktívne bezpečnostné systémy, napríklad systém varovania pred čelnou zrážkou (FCW) s asistentom predchádzania čelnej zrážke (FCA), inteligentný tempomat s inteligentným systémom zastavenia a rozbehnutia a asistentom udržania v jazdnom pruhu (LFA). Asistent udržania v jazdnom pruhu je technológia autonómnej jazdy úrovne dva, ktorá sleduje vozidlá idúce pred autom a rozoznáva značenie na ceste, aby sa auto udržalo v správnom pruhu. Systém riadi zrýchlenie, brzdenie a zatáčanie podľa vozidiel pred vami a pomocou vonkajších senzorov si udržiava bezpečný odstup. LFA funguje pri rýchlosti 0 až 130 km/h.

Zdroj: Kia

Prečítať celý text

Reklama