/
/
/
Predseda predstavenstva Audi Duesmann oznámil na Berlínskej konferencii o klíme urýchlený prechod na elektromobilitu

Predseda predstavenstva Audi Duesmann oznámil na Berlínskej konferencii o klíme urýchlený prechod na elektromobilitu

Reklama

Len o štyri roky začne Audi výrobu svojho posledného úplne novo vyvinutého modelu so spaľovacím motorom. A od roku 2026 bude prémiová značka uvádzať na globálny trh už len nové modely, ktoré budú mať elektrický pohon. Uvedené plány oznámil Markus Duesmann, predseda predstavenstva spoločnosti AUDI AG, na konferencii nadácie Stiftung Klimaneutralität. Spoločnosť urýchli v rámci nového strategického zamerania prechod na elektromobilitu. Výroba vozidiel Audi so spaľovacími motormi bude postupne utlmovaná a do roku 2033 ukončená. Najneskôr v roku 2050 bude mať Audi klimaticky neutrálnu bilanciu.

Predseda predstavenstva Audi Duesmann oznámil na Berlínskej konferencii o klíme urýchlený prechod na elektromobilitu.

„Vďaka našej inovačnej sile ponúkneme ľuďom možnosť trvalo udržateľné a klimaticky neutrálnej mobility,“ pokračoval Duesmann. „Neverím, že zákazy budú mať úspech. Verím v úspech techniky a inovácií.“ O presnom termíne ukončenia výroby vozidiel Audi so spaľovacími motormi rozhodnú zákazníci a legislatíva. Pre Čínu sa počíta s pretrvávajúcou dopytom aj po roku 2033, preto je možné, že bude uspokojený ponukou vozidiel so spaľovacími motormi z lokálnej výroby. Audi bude súčasne výrazne rozširovať svoju ponuku výhradne elektricky poháňaných modelov. Už v tomto roku začala značka Audi predaj nových modelov e-tron GT *, RS e-tron GT *, Q4 e-tron * a Q4 Sportback e-tron *, a uviedla tak na trh viac elektromobilov ako modelov so spaľovacím motorom. Do roku 2025 bude mať značka so štyrmi kruhmi vo svojej ponuke viac ako 20 elektricky poháňaných modelov. „Týmto plánom vytvárame potrebnú transparentnosť pre rozhodný a energický prechod do elektrickej éry. Náš signál je jasný: Audi je pripravené,“ hovorí Markus Duesmann.

Pre rozšírenie elektromobility a jej spoločenskú akceptáciu je rozhodujúca tiež výstavba plošnej nabíjacej infraštruktúry a výroba energie z obnoviteľných zdrojov. Audi sa angažuje v oboch oblastiach. Výrobca z Ingolstadtu predstavil pred niekoľkými týždňami pilotný projekt Audi charging húb ako vlastné prémiové riešenie pre nabíjanie s možnosťou rezervácie a salónikom pre klientov. Výrobca automobilov okrem toho spolupracuje s dodávateľmi energií, a podporuje tak výstavbu elektrární, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje.

Audi sa bude až do ukončenia výroby spaľovacích motorov venovať ich ďalšiemu vývoju a zdokonaľovaniu. Súčasné generácie motorov budú ďalej vylepšované pre ešte hospodárnejšiu prevádzku pri zachovaní veľkej úžitkovej hodnoty pre zákazníkov. Jedna vec je teda jasná: „Posledný spaľovací motor značky Audi bude najlepším motorom, aký sme kedy vyrobili,“ hovorí Duesmann.

Zdroj: Audi

Prečítať celý text

Reklama