/
/
/
Pred šesťdesiatimi rokmi vyrobili prvý Seat

Pred šesťdesiatimi rokmi vyrobili prvý Seat

Reklama

Bratislava, 12/11/2013. – Zajtra uplynie presne 60 rokov odkedy bol vyrobený prvý automobil značky SEAT – limuzína 1400. Dňa 13. novembra 1953, tri roky po založení značky, zišiel z výrobnej linky závodu Zona Franca pri Barcelone elegantný automobil strednej triedy, dizajnovo inšpirovaný americkými modelmi tých čias. Od spustenia jeho produkcie SEAT vyrobil vyše 16 miliónov automobilov, vrátane legendárnych bestsellerov SEAT 600, 127, Ibiza a Leon. V súčasnosti španielska značka exportuje vyše 80 % svojej produkcie a celosvetovo má približne 1.800 autorizovaných predajných miest.

Výber pôsobivej limuzíny 1400 ako prvého modelu mal osobitný význam: štátna správa v Španielsku potrebovala dopravný prostriedok, pričom súčasne bol tento model veľmi vhodný aj ako taxi.

Do konca roka 1954 bolo zákazníkom dodaných 945 kusov modelu SEAT 1400, no premiéra nového automobilu na obchodnom veľtrhu v Barcelone v júni 1954 priniesla 10.000 objednávok.

Reakciou automobilky SEAT bolo ďalšie zvýšenie výroby. O rok neskôr ročná produkcia prekročila hranicu 3.000 kusov, pričom prakticky 100 % komponentov pochádzalo z domácich zdrojov. Dňa 5. mája 1955 bol oficiálne otvorený závod Zona Franca. Výroba v roku 1956 vzrástla na 7.000 kusov a už v nasledujúcom roku prekročila 10.000 kusov, čo predstavovalo 42 automobilov denne.

Začiatkom nového desaťročia sa začal hospodársky rozvoj štátu, pri ktorom značka SEAT hrala vedúcu rolu v španielskom automobilovom priemysle. Túto pozíciu lídra si udržala až dodnes vďaka jedným z najmodernejších výrobných zariadení v Európe a svojej jasnej orientácii na dizajn, kvalitu, vývoj a výskum plus inovácie.

2013: rok výročí a noviniek
Uvedenie prvého modelu SEAT 1400 je iba jedným zo série výročí, ktoré si tohto roku španielsky automobilový výrobca pripomína. Nástupca modelu 1400 – model 1500 s výrazne americkým dizajnom – bol jedným z najdokonalejších automobilov vyššej triedy tej doby a favoritom mnohých taxikárov. Následne ho nahradil model SEAT 132, ktorý bol symbolom luxusného automobilu týč čias. Prišiel na trh v roku 1973 a bol prvým modelom značky, ktorý mohol byť vo finálnej verzii vybavený na želanie automatickou prevodovkou a klimatizáciou.

Rok 2013 sa však nenesie iba v znamení výročí, ale i v množstve uvádzaných noviniek.

Konkrétne slovenský trh tento rok obohatili dva nosné modely značky SEAT a to nový SEAT Leon v dvoch karosárskych úpravách základnej päť dverovej ako i trojdverovej verzii Sport Coupé, nový SEAT Toledo a športová verzia modelu Ibiza, SEAT Ibiza Cupra.

SEAT Toledo – modelový rok 2014
Napriek tomu, že SEAT Toledo bol uvedený na slovenský trh iba začiatkom leta, automobilka sa snaží neustále napredovať a pre rok 2014 si pripravila celý rad vylepšení, ktoré sú dostupné už dnes pre zákazníkov, ktorí si radi vyskladajú vozidlo podľa svojich predstáv objednaním do výroby na želanie.

Na prvý pohľad zrejmé estetické vylepšenia ako nový dizajn riadiacej manuálnej prevodovky a nový volant prevzatý z modelu Leon znova posunú model Toledo na vyšší stupeň ktorý dotvorí jeho vzhľad limuzíny. Lakovaná dekoračná lišta je už iba čerešničkou na torte. V kombinácii s úžitkovými vlastnosťami, ktoré prináša jeho objemný kufor s veľkosťou 550l a rozšírení o nové motorizácie, ktoré sú vybavené novým elektromechanickým posilňovačom riadenia Servotronic, sa stáva dokonalým riešením pre jednotlivca i celú rodinu.

Seat Toledo
Seat Toledo 2014

Zdroj: Seat

Prečítať celý text

Reklama