6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

POSLEDNÉ ODOVZDANIE VOZIDLA LEXUS LFA

Odporúčame

Spoločnosť Lexus Europe koncom marca 2013 dodala svoje posledné vozidlo LFA európskemu zákazníkovi, a ukončila tým komerčný predaj tohto superšportového vozidla.

LEXUS LFA JE OBODIVUHODNÝM DIELOM TECHNIKY, KTORÉ STANOVUJE NOVÉ MERADLÁ A NOVO DEFINUJE SUPERŠPORTOVÝ AUTOMOBIL PRE 21. STOROČIE.

Špeciálny dravý motor V10 je kombinovaný s ľahkou konštrukciou z uhlíkových kompozitov a vynikajúcej, intuitívnej ovládateľnosti. Na ceste ponúka inšpirujúce zvezenie. Ale na pretekárskej dráhe sa vrhne s revom do akcie – so vzrušujúcou, neochabujúcou akceleráciou (0-100 km/h len za 3,7 sekundy) a s nevyčerpateľnými výkonovými rezervami (najvyššia rýchlosť je 325 km/h).

Výroba bola prísne obmedzená – na svete existuje iba 500 týchto neuveriteľných superšportových vozidiel. Ale všetci, čo dokážu oceniť úžasné veci, môžu obdivovať nadšenie, s ktorým bol bleskurýchly LFA vyrobený. Toto majstrovské dielo automobilovej techniky ovplyvňuje teraz vývoj nových vozidiel v produktovom rade Lexus. Je to tiež výsledok desiatich rokov vášnivého hľadania dokonalosti najtalentovanejšími dizajnérmi a inžiniermi značky Lexus.

POČAS UPLYNULÝCH ROKOV NÁS POHÁŇALA VÁŠNIVÁ TÚŽBA VYTVORIŤ SUPERŠPORTOVÉ VOZIDLO LEXUS SVETOVEJ ÚROVNE SCHOPNÉ VYZVAŤ NAJLEPŠIE ŠPORTOVÉ VOZIDLÁ, KTORÉ KEDY BOLI VYROBENÉ

Haruhiko Tanahashi, Šéfkonštruktér LFA
LFA posunuje hranice možného – ako výsledok desiatich rokov snívania, inovovania, navrhovania a konštruovania. Príkladom je elegantná aerodynamická karoséria. Pre prvé prototypy bola vyrobená z hliníka, ale dokonca aj tento veľmi ľahký kov bol považovaný za príliš ťažký na dosiahnutie maximálneho výkonu. Namiesto toho nasledovalo dôležité rozhodnutie nahradiť hliník ultraľahkým a zároveň nesmierne odolným kompozitom vystuženým uhlíkovými vláknami so špeciálnym zložením. Namiesto vyhľadania externého dodávateľa tohto jedinečného materiálu sme vyvinuli vlastný inovatívny výrobný proces na tkanie uhlíkových vlákien, ktorý zaisťuje najprísnejšiu kontrolu kvality.

http://www.youtube.com/watch?v=Qf9ENC4hTKE

V10 POWER  Srdcom modelu LFA je špeciálny, ručne vyrábaný motor V10 4,8 litra s atmosférickým plnením. Motor testovaný a zdokonaľovaný na slávnej pretekárskej trati Nürburgring v Nemecku je schopný zvyšovať otáčky tak rýchlo, že by žiadny konvenčný analógový otáčkomer na prístrojovej doske nedokázal udržať krok. Výkon nič neznamená bez kontroly, a tak je motor V10 vzbudzujúci rešpekt vybavený šesťstupňovou automatizovanou sekvenčnou prevodovkou s bleskovo rýchlym radením.

  
UMENIE ZVUKOVÉHO PREJAVU  Haruhiko Tanahashi, šéfkonštruktér modelu LFA, popisuje zvuk vozidla, z ktorého naskakuje husia koža, slovami „rev anjela“. A tento strhujúci rev nie je náhodný. Inžinieri vyladili v spolupráci s divíziou hudobných nástrojov Yamaha zvuk motora LFA do dokonalých tónov pomocou špeciálne tvarovaných rebier v kryte sacieho potrubia.
  
ATRAKTIVNE MIESTO  Dramatický, nízký interiér modelu LFA byl ručně vyroben z nejkvalitnějších materiálů. Přístrojové desce dominuje jediný ukazatel – animovaný otáčkoměr. Displej TFT jako u laptopů dokáže měnit svůj vzhled v závislosti na jízdním režimu. Jakmile LFA přejde do vysokovýkonného sportovního režimu, číslice se zvětší a zvýrazní, stupnice se plynule změní a červené pole se přesune do horní části.
  
RUČNÁ VÝROBA  Rovnako ako všetky majstrovské diela sú aj všetky motory V10 ručne vyrobené a podpísané príslušným inžinierom zo zvláštneho tímu Lexus, zodpovedného za LFA. Rovnaká skupina automobilových vizionárov trpezlivo a veľmi starostlivo vyrobila všetky tieto jedinečné superšportové vozidlá. Vo svojom úsilí o dokonalosť vyvinuli inovatívne postupy a materiály, ktoré sa postupne zavádzajú aj do ostatných vozidiel vo výrobnom rade Lexus.
  
TVAROVANIE KAROSÉRIE  Novo vyvinutý jedinečný kompozit vystužený uhlíkovými vláknami ponúka modelu LFA výhody v oblasti estetiky, nízkej hmotnosti a vysokej tuhosti. Nízka hmotnosť a vysoká pevnosť tohto materiálu inšpirovali talentovaných dizajnérov značky Lexus k vytvoreniu kontúr a kriviek, ktoré by v prípade kovovej karosérie neboli možné. Je to dizajnérska filozofia Lexus L-Finesse na celkom novej úrovni.

NEKONVENČNÝ PRÍSTUP
  LFA má ideálne rozloženie hmotnosti medzi prednú a zadnú nápravu v pomere 48:52, čo umožňuje superšportovému vozidlu maximálne využívať jeho dynamický potenciál. Aj kľúčové komponenty sú umiestnené čo najbližšie k vozovke. Neslýchane nízke ťažisko umožňuje vozidlu ísť ako po koľajach. Je to vozidlo ktoré dokáže suverénne zvládať náročné zákruty na Nürburgringu v extrémne vysokých rýchlostiach.

LFA JE ČISTOKRVNÝ SUPERŠPORTOVÝ AUTOMOBIL, KTORÝ NEMÁ V HISTÓRII OBDOBU. ÚŽASNE ĽAHKÝ, VÝKONNÝ A VYVÁŽENÝ AUTOMOBIL BOL SKONŠTRUOVANÝ S JEDINÝM CIEĽOM – POSKYTNÚŤ SKUTOČNE NAJLEPŠIE ZÁŽITKY Z JAZDY.

Haruhiko Tanahashi, Šéfkonštruktér LFA
Zdroj: Lexus
  
Fotogaléria
Reklama