/
/
Porsche rozširuje ponuku elektrických športových vozidiel o model Taycan 4S

Porsche rozširuje ponuku elektrických športových vozidiel o model Taycan 4S

Reklama

V septembri sa výnimočnou premiérou na troch kontinentoch naraz svetu prvý raz predstavilo nové elektrické športové vozidlo značky Porsche. Spoločnosť teraz v podobe modelu Porsche Taycan 4S uvádza tretiu verziu svojho športového sedanu. Nový model je dostupný  s dvomi veľkosťami batérie. Batéria Performance mu dodáva výkon 390 kW (530 k), výkonnejšia batéria Performance Plus až 420 kW (571 k). Po modeloch Porsche Taycan Turbo S a Porsche Taycan Turbo predstavuje novinka Porsche Taycan 4S nový vstupný model. Štandard predstavuje jednoúrovňová batéria Performance s kapacitou 79,2 kWh. Na požiadanie sa dodáva aj dvojúrovňová batéria s celkovou kapacitou 93,4 kWh známa z modelov Porsche Taycan Turbo S  a Porsche Taycan Turbo.

V závislosti od batérie sa mení aj výkon a dojazd jednotlivých modelov. Batéria Performance dodáva výkon 390 kW (530 k), výkonnejšia batéria Performance Plus až 420 kW (571 k). Porsche Taycan 4S v oboch prípadoch zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 4 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h. S batériou Performance dôjde do vzdialenosti 407 km, batéria Performance Plus predĺži dojazd na 463 km. V oboch prípadoch ide o hodnoty udávané podľa normy WLTP  

a zároveň ide aj o najvyššie hodnoty modelového radu Porsche Taycan. Batéria Performance sa môže nabíjať maximálnym prúdom s výkonom 225 kW, v prípade batérie Performance Plus stúpa nabíjací výkon až na 270 kW.

Inovatívne pohonné jednotky a dynamický výkon

Dych berúce zrýchlenie, ťah typický pre športové vozidlá a neustály nárast výkonu. Aj nový model Porsche Taycan 4S sa môže pochváliť týmito typickými silnými stránkami. Permanentné budenie synchrónneho elektromotora na zadnej náprave s aktívnou dĺžkou 130 milimetrov znamená, že je o 80 milimetrov kratší ako porovnateľný pohon modelov Porsche Taycan Turbo  aj Porsche Taycan Turbo S. Pulzmi ovládaný invertor na prednej náprave modelu Porsche Taycan 4S pracuje s prúdom 300 ampérov, na zadnej náprave až 600 ampérov.

Vozidlo poháňajú dva mimoriadne účinné elektromotory zabudované do prednej a zadnej nápravy, čím zároveň vytvárajú pohon všetkých kolies. Permanentné budenie synchrónnych elektromotorov prispieva k zvýšeniu dojazdu, neustálemu nárastu výkonu a k zníženiu spotreby elektrickej energie. Dvojstupňová prevodovka umiestnená v zadnej náprave predstavuje inováciu vyvinutú v Porsche. Prvý stupeň dodáva modelu Porsche Taycan svižnejší štart z miesta, zatiaľ čo druhý stupeň so širokým prevodovým pomerom zaručuje vysokú účinnosť a zároveň dostatočnú výkonovú rezervu. Karoséria s hodnotou aerodynamického odporu cd 0,22 výrazne prispieva k nízkej spotrebe elektrickej energie a zároveň aj k predĺženiu dojazdu.

Puristický dizajn exteriéru s DNA Porsche 
Čistý puristický dizajn modelu Porsche Taycan znamená príchod novej éry. Zároveň však stále ide nezameniteľné vozidlo s DNA značky Porsche. Predná časť je mimoriadne široká a plochá s vysoko vytiahnutými blatníkmi. Siluetu tvorí športová línia strechy, ktorá sa smerom dozadu zvažuje. Medzi charakteristické prvky patria aj vysoké boky vozidla. Štíhla kabína, zapracovanéC-stĺpiky a výrazné ramená zadných blatníkov vytvárajú pre značku typickú neprehliadnuteľnú zadnú časť. Inovatívne prvky zastupuje logo Porsche so skleneným efektom zapracované do zadnej svetelnej lišty.

Medzi prvky, ktorými sa Porsche Taycan 4S vizuálne odlišuje od modelov Porsche Taycan Turbo  aj Porsche Taycan Turbo S patria aerodynamicky upravené 19-palcové disky kolies Taycan S Aero a červeno lakované strmene bŕzd. Rovnako tak aj upravený predný nárazník, bočné prahy a čierny zadný difúzor. Súčasťou štandardnej výbavy sú LED svetlomety s technológiou Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus).

Unikátny dizajn interiéru so širokým pásom displeja

Kokpit hlási začiatok novej éry jasnými štruktúrami a úplne novou architektúrou. Najvyššiu časť palubnej dosky tvorí samostatne stojaca a zakrivená prístrojová doska. Jej umiestnenie sa zameriava presne na os vodiča. V strede umiestnený 10,9-palcový displej infotainmentu tvorí spolu s na želanie dodávaným displejom pred spolujazdcom spoločný presklený pás so základným čiernym vzhľadom.

Porsche Taycan 4S sa štandardne dodáva s čiastočne kožou čalúneným interiérom ako aj s prednými komfortnými sedadlami, ktoré sa dajú nastaviť elektricky v ôsmich smeroch.

Porsche Taycan prvý raz ponúka možnosť vybaviť si interiér úplne bez použitia koženého čalúnenia. Čalúnenie vytvorené z inovatívnych recyklovaných materiálov podčiarkuje koncept trvalo udržateľného elektrického vozidla.

Centrálne prepojený systém podvozka

Porsche Taycan využíva centrálne prepojený systém podvozka. Prepojený systém Porsche 4D Chassis Control neustále monitoruje a upravuje všetky systémy podvozka. Inovatívny systém podvozka modelu Porsche Taycan 4S štandardne obsahuje adaptívne trojkomorové vzduchové pruženie vrátane systému aktívneho pruženia PASM (Porsche Active Suspension Management).

Na prednej náprave modelu Porsche Taycan 4S sa nachádzajú 6-piestikové pevné strmene s vnútorne chladenými liatinovými brzdovými kolúčmi s priemerom 360 milimetrov, vzadu brzdia 4-piestikové strmene a kotúče s priemerom 358 milimetrov. Strmene brzdového systému dostali červené lakovanie.

Porsche Taycan 4S sa už dá objednať a k európskym predajcom príde v januári 2020. 

Ceny sa v Nemecku začínajú, vrátane DPH a povinnej výbavy, od 105 607 eur.

Ďalšie informácie, filmy a foto materiál nájdete v Porsche Newsroom na newsroom.porsche.com

_______

Porsche Taycan 4S s batériou Performance: kombinovaná spotreba elektrickej energie 24,6 kWh/100 km,  kombinované emisie CO2: 0 g/km 
Porsche Taycan 4S s batériou Performance Plus: kombinovaná spotreba elektrickej energie 25,6 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 0 g/km 

Zdroj: Porsche

Prečítať celý text

Reklama