6.9 C
Bratislava
pondelok, 20 marca, 2023
Reklama

POP! POP! POP! V podobe edície THE 8 X JEFF KOONS vytvoril americký umelec spolu s BMW svoje vysnívané vozidlo.

Odporúčame

Na základe niekoľkoročnej spolupráce medzi Jeffom Koonsom a automobilkou BMW vznikne prísne limitovaná exkluzívna edícia iba 99 automobilov BMW M850i xDrive Gran Coupé. S modelom THE 8 X JEFF KOONS, prichádza najprepracovanejšie navrhnuté vozidlo v celej histórii značky BMW. Svetovému publiku sa prvý raz predstaví pri príležitosti podujatia Frieze Los Angeles. BMW je dlhodobým partnerom veľtrhu umenia, Jeffa Koonsa zastupuje Pace Gallery, ktorá sa nachádza priamo na Melrose Avenue.

Slovenskej verejnosti sa prvý raz exkluzívne predstaví v múzeu moderného umenia krátko po svetovej premiére v Los Angeles. Viac informácií bude nasledovať.

Jeff Koons, umelec: „V mojom podaní modelu BMW radu 8 ide o moje vysnívané vozidlo! Je to pre mňa niečo vyýnimočné a už dlho som chcel vytvoriť špeciálnu edíciu BMW. Je športové a okázalé, ako aj minimalistické a konceptuálne. Už sa neviem dočkať, kedy si ho vyskúšam a zajazdím si v ňom. Zároveň dúfam, že ľudia si Gran Coupé užijú rovnako ako ja. Na automobile sa línie smerom od kapoty ku kufru zväčšujú a vytvárajú pocit pohybu vpred, rovnako ako „POP!“ a dizajnové prvky v podobe kvapiek pary. Modrá farba pripomína rozľahlosť priestoru a páči sa mi myšlienka, že vozidlo sa bude predávať globálne. Dôležité je, aký máme vzájomný vzťah a uvedomujeme si všetko, čím sme obklopení. Pre vodiča a všetkých pasažierov sa tak dostaví zvýšený stav radosti. Toto ponúka moje vozidlo.“

Oliver Zipse, predseda predstavenstva spoločnosti BMW AG: „Značke BMW sa darí neustále hľadať nové výzvy! Opätovná spolupráca s Jeffom Koonsom nás všetkých inšpirovala – v centrále, aj v našich závodoch v Nemecku. Nikdy predtým v histórii našej spoločnosti nebol žiaden model značky BMW vytvorený s takým rozsiahlym dizajnérskym úsilím ako práve THE 8 X JEFF KOONS. Je to jazdiaca socha, ktorá bude nielen vystavená v múzeách ako vyhľadávaný zberateľský kúsok, ale bude ju možné zazrieť aj na cestách ako skutočné BMW.“

Viac ako 200 hodín pracovného času len na vonkajšom laku

Výrazný a nápadný dizajn kombinuje jedenásť rôznych farieb exteriéru od modrej po striebornú, ako aj od žltej po čiernu. Každý týždeň sa nalakujú len dve vozidlá. Viacfarebný interiér pozostáva z prvotriednych materiálov, jemnej kože a krytu držiaka na nápoje s odznakom edície a s podpisom umelca. Sedadlá sú vyhotovené vo výraznej kombinácii červenej a modrej farby, ktorá reflektuje farby superhrdinov z komiksového sveta, ako aj farby vysoko výkonného oddelenia BMW M. Celkovo energický a silný dizajn zahŕňa aj prvky pop-artu ako aj geometrické vzory vzdávajúce hold zložitým obrysom a tvarom športového modelu BMW radu 8 Gran Coupé. Explodujúce línie farieb na zadnej časti sú ich vlastnou nesprostredkovanou poctou umelcovmu vozidlu BMW Art Car z roku 2010, zatiaľ čo nápis POP! na každej strane ako aj kvapky pary, ktoré podľa umelca symbolizujú silu a rýchlosť modelu THE 8 X JEFF KOONS.

Viac ako 200 hodín ručnej práce strávili vysoko špecializovaní odborníci v závodoch BMW v Dingolfingu a Landshute len na lakovaní exteriéru, kde sa vzorky farieb často nanášali aj pomocou lupy. Energetický, dráždivý a silný je to, ako svetové médiá opísali vozidlo po zverejnení prvých dizajnových štúdií pri príležitosti oznámenia spolupráce začiatkom septembra 2021 v mníchovskom múzeu Pinakothek der Moderne. „Desiatky inžinierov a dizajnérov vydali zo seba všetko, aby oslávili naše partnerstvo a naplnili jeho víziu,“ povedal Oliver Zipse. Samotný umelec strávil veľa dní priamo v závode v Dingolfingu a so zúčastnenými zamestnancami automobilky BMW niekoľko mesiacov diskutoval o možnostiach dizajnu. „Veľmi intenzívne som o tom premýšľal: čo je podstatou BMW radu 8 Gran Coupé? Čo je podstatou sily? Ako vytvoriť niečo, čo je príkladom všetkej energie BMW radu 8 a dokáže sa dotknúť aj ľudského rozmeru?“

Koonsov podpis v bavorskej modrej s logom BMW

Každé vozidlo sa dodáva s veľkoformátovým certifikátom podpísaným Jeffom Koonsom, ktorý okrem podpisu Olivera Zipseho obsahuje aj konkrétne VIN číslo príslušného vozidla. Umelec navrhol aj prebal užívateľskej príručky pre vodiča. Ďalší podpis umelca sa nachádza na veku držiaka nápojov. Koons si zámerne vybral bavorskú modrú farbu z loga BMW.

Pôvodné BMW 850i bolo prvým modelom radu 8, ktoré prišlo na trh v roku 1990 a bolo oslavované ako priekopník novej perspektívy pokroku v pokročilom motorizme. Priťahovalo znalcov, ktorí uznávajú eleganciu a výkon ako maximálne spojenie dokonalosti. V tejto tradícii pokračuje aj model THE 8 X JEFF KOONS.

New York: Aukcia Christie’s pre dobrú vec

V roku 2010 americký umelec už vytvoril unikátne vozidlo BMW M3 GT2 Art Car, ktoré sa predstavilo na pretekoch 24 hodín Le Mans a bolo odhalené v galérii Centre Pompidou v Paríži. V tom istom roku rockový spevák Bono z U2 v úvodníku pre New York Times napísal, že Jeff Koons by sa mal podieľať na navrhovaní automobilu budúcnosti. Automobilka BMW a Koons pokračovali vo vzájomnom dialógu a začiatkom roka 2020 sa rozhodli pre limitovanú edíciu nového modelu BMW radu 8 Gran Coupé, ktorý mal svetovú premiéru v januári 2022.

Spočiatku bude model THE 8 X JEFF KOONS vystavený pre širokú verejnosť v Rockefeller Plaza na Manhattane, a potom sa jedno vozidlo z edície podpísané Jeffom Koonsom vydraží 4. apríla v aukčnom dome Christie’s v New Yorku. Všetky výnosy z najvyššej ponuky pôjdu do Medzinárodného centra pre nezvestné a zneužívané deti (ICMEC). Jeff Koons s touto neziskovou mimovládnou organizáciou osobne spolupracuje už viac ako dve desaťročia.

Po svetovej premiére sa vozidlo THE 8 X JEFF KOONS predstaví na mnohých umeleckých veľtrhoch a podujatiach v Európe, Ázii a na Strednom východe, vrátane podujatí ako 16. ročník Istanbul Contemporary, Paris Photo, Goodwood Festival of Speed, Art Dubai, West Bund Art & Design Fair v Šanghaji a na Art Basel Hong Kong.

História automobilov BMW Art Car

Iniciátorom bol francúzsky pretekár a milovník umenia Hervé Poulain a zámer vytvoril v spolupráci so zakladateľom BMW Motorsport Jochenom Neerpaschom. Prvé BMW Art Car vzniklo, keď obaja požiadali Alexandra Caldera, aby v roku 1975 navrhol grafiku na Poulainovo pretekárske vozidlo BMW. Odvtedy vytvorilo automobily BMW v duchu svojej doby 19 umelcov z celého sveta. BMW Art Cars vytvorili umelci ako Roy Lichtenstein, Esther Mahlangu, Jenny Holzer, Andy Warhol, David Hockney, Ólafur Elíasson, Frank Stella, Robert Rauschenberg, Cao Fei a John Baldessari, pričom všetci sa inšpirovali vývojom v oblasti umenia, dizajnu a technológie. Jeff Koons navrhol v roku 2010 presne 17. vozidlo BMW Art Car, konkrétne vozidlo BMW M3 GT2, ktoré súťažilo aj v pretekoch 24 hodín Le Mans. Pri príležitosti 50. ročníka kultúrnych aktivít BMW Group Cultural Engagement v minulom roku vstúpili Art Cars do digitálnej sféry a odvtedy ich možno vidieť v rozšírenej realite. Prostredníctvom bezplatnej aplikácie Acute Art sú digitálne jazdiace sochy prístupné kedykoľvek a každému na celom svete.

THE 8 X JEFF KOONS: Cena na vyžiadanie. Dostupné u všetkých predajcov BMW na princípe “First come, first serve”. Žiadosti a ďalšie informácie na THE8XJEFFKOONS@bmw.com

Zdroj: BMW

Reklama