6.9 C
Bratislava
pondelok, 27 marca, 2023
Reklama

Nový Taycan Sport Turismo: praktický všestranný model s dynamickým výkonom na ceste

Odporúčame

Taycan Sport Turismo je najnovší model karosérie inovatívneho športového elektromobilu od spoločnosti Porsche. Rodina modelov sa tak pýši už tretím dizajnom, ktorý dopĺňa športový sedan a model Cross Turismo. Tento nový model je určený pre ľudí, ktorí chcú skombinovať každodennú praktickosť Taycan Cross Turismo s dynamickým výkonom športového sedanu Taycan na ceste. Ako prvý člen rodiny Taycan Sport Turismo bude vo februári 2022 uvedený na trh model GTS a ďalšie modely budú nasledovať už o tri týždne v polovici marca. Ako voliteľná doplnková výbava je pri modeli Taycan Sport Turismo k dispozícii panoramatická strecha s funkciou Sunshine Control. Jej špeciálnym prvkom je elektrická ochrana pred oslepujúcim svetlom.

Od jari si zákazníci budú môcť vybrať z piatich modelov:

  • Taycan Sport Turismo s výkonom 240 kW (326 PS) a pohonom zadných kolies s možnosťou Performance Battery Plus a 280 kW (380 PS) od 86 495 EUR[1]
  • Taycan 4S Sport Turismo s výkonom 320 kW (435 PS) a pohonom všetkých kolies s možnosťou Performance Battery Plus a 360 kW (490 PS) od 107 439 EUR1
  • Taycan GTS Sport Turismo s výkonom 380 kW (517 PS) a pohonom všetkých kolies od 132 786 EUR1
  • Taycan Turbo Sport Turismo s výkonom 460 kW (625 PS) a pohonom všetkých kolies od 153 968 EUR1 a
  • Taycan Turbo S Sport Turismo s výkonom 460 kW (625 PS) a pohonom všetkých kolies od 187 288 EUR1

„Uvedením modelu Sport Turismo ako tretieho modelu karosérie na trh dopĺňame náš rad modelov športových elektromobilov o praktický všestranný kúsok,“ hovorí Kevin Giek, viceprezident pre modelovú líniu Taycan. „Som si istý, že nový model bude pokračovaním v úspechu rodiny Taycan. Za mimoriadne príťažlivú považujem vyváženosť a rôznorodosť piatich modelov Sport Turismo: rad zahŕňa všetko od neuveriteľne obratného vozidla so zadným pohonom po mimoriadne výkonné Turbo S.“

Model Taycan Turbo S Sport Turismo zrýchli z nuly na 100 km/h len za 2,8 sekúnd a dosahuje maximálnu rýchlosť 260 km/h. Model s najdlhším dojazdom je Taycan 4S Sport Turismo, ktorý na základe údajov WLTP dosiahne až 498 kilometrov. Modely Sport Turismo, ktoré sú súčasťou najnovšej generácie línie Taycan, majú mimoriadne efektívnu jazdnú stratégiu. Takisto majú zlepšenú funkciu riadenia teploty a nabíjania.

Obe batérie možno nabiť z piatich na 80 percent za 22 minút a 30 sekúnd. To takisto znamená, že na ďalších 100 km dojazdu je potrebné len päťminútové nabitie.

Funkčný dizajn s množstvom praktických detailov

Model Taycan Sport Turismo má rovnakú športovú siluetu, dozadu sa zvažujúcu líniu strechy a funkčný dizajn ako model Taycan Cross Turismo. V porovnaní so svojím súrodencom modelu Taycan Sport Turismo chýbajú dizajnové prvky na jazdu v teréne. Takisto je k dispozícii s pohonom zadných kolies.

Vzadu je o viac ako 45 milimetrov viac miesta nad hlavou než v športovom sedane Taycan. Nad sedadlom šoféra je priestor ešte o 9 milimetrov vyšší. Veľké zadné sklopné čelo takisto zabezpečuje ľahký prístup do batožinového priestoru. Otvor je oveľa väčší (801 mm) a oveľa vyšší (543 mm) v porovnaní so sedanom (434 mm a 330 mm).

Presná kapacita zadného batožinového priestoru závisí od vybavenia, ktoré je súčasťou vozidla. V kombinácii s balíkom Sound Package Plus sa do batožinového priestoru zmestí až 446 litrov (sedan: 407 litrov). So zvukovým systémom BOSE® Surround Sound System na palube (ktorý je štandardnou výbavou modelu Taycan Turbo Sport Turismo a nasledujúcich modelov) sa doň zmesí až 405 litrov. So sklopenými zadnými sedadlami (na dve časti 60:40) možno kapacitu rozšíriť až na 1 212 alebo 1 171 litrov. A to nerátame 84 litrov v prednom batožinovom priestore.

Panoramatická strecha s funkciou Sunshine Control: priehľadná alebo nepriehľadná jedným dotykom

Nová panoramatická strecha s funkciou Sunshine Control má špeciálny prvok v podobe elektrickej ochrany pred oslepujúcim svetlom. Veľký sklený povrch je rozdelený na deväť častí, z ktorých každú možno ovládať samostatne. Znamená to, že jednotlivé časti alebo celú strechu môžete nastaviť na priehľadnú alebo nepriehľadnú. Keď sa nastaví na nepriehľadnú, interiér zostane naďalej zaliaty svetlom.

Okrem tohto nastavenia na priehľadnú alebo matnú sú k dispozícii aj možnosti semi alebo silné. Ide o vopred definované vzory s úzkymi alebo širokými segmentami. Takisto je k dispozícii aj nastavenie Roller Blind, ktoré aktivuje prepínanie jednotlivých segmentov, keď šofér vozidla Taycan prejde prstom po obrázku strechy na displeji.

Integrovaný parkovací asistent na diaľku a Android Auto

Model Taycan Sport Turismo je výsledkom najmodernejšieho vývoja, aj pokiaľ ide o pohodlie, bezpečnostné prvky a infozábavu. S voliteľným vzdialeným parkovacím asistentom môže šofér na diaľku ovládať parkovanie a výjazd z parkovacieho miesta bez toho, aby sedel za volantom. Automatické ovládanie je možné na pozdĺžnych a kolmých parkovacích miestach, ako aj v garážach. Systém automaticky deteguje priestor a zmeria ho pomocou ultrazvukových snímačov a kamery.

Okrem Apple Car Play je súčasťou systému Porsche Communication Management (PCM) od minuloročnej aktualizácie modelu aj Android Auto. Okrem zariadení iPhone sú tak podporované aj smartfóny používajúce operačný systém Android spoločnosti Google.

Hlasový asistent Voice Pilot teraz rozumie pokyny v bežnej reči ešte lepšie. Navigačný systém vykonáva výpočty rýchlejšie, pričom na vyhľadávanie bodov záujmu používa hlavne vyhľadávanie online a informácie zobrazuje jasnejšie. Vylepšený je aj plánovač nabíjania, ktorý rýchlejšie naplánuje nabíjanie na rýchlonabíjacích staniciach a vyhýba sa krátkym zastaveniam na nabíjanie. Nabíjacie stanice okrem toho teraz možno filtrovať podľa triedy výkonnosti.

Zdroj: Porsche

Reklama