/
/
/
Nový SEAT ATECA – štýl, dynamika a funkčnosť pre mestské dobrodružstvá

Nový SEAT ATECA – štýl, dynamika a funkčnosť pre mestské dobrodružstvá

Reklama

  • Jedinečný dizajn a vypracovanie premium
  • Dynamické a precízne jazdné vlastnosti v každej situácii
  • Vynikajúce využitie priestoru, vysoká variabilita a príjemný komfort
  • Účinné a výkonné motory do 140 kW (190 k) 
  • Inovatívne asistenčné systémy high-tech, prvotriedna konektivita

SEAT predstavuje svoj prvý model SUV. Nový SEAT ATECA prináša jedinečnú kombináciu charakteristického dizajnu, dynamického pôžitku z jazdy, mestskej všestrannosti a vysokej variability. Prvotriedna konektivita, inovatívne asistenčné systémy a vysoko účinné pohonné jednotky patria k technologickým prvkom, ktoré robia z modelu ATECA jedno z najinovatívnejších SUV v segmente. Vynikajúca kvalita, precízna výroba a veľmi atraktívny pomer ceny a úžitkovej hodnoty dokumentujú, že ATECA je pravý SEAT. Vďaka agilite a ľahkému, presnému ovládaniu robí ATECA z každého dňa a každého kilometra radostný zážitok.

„SEAT ATECA je perfektný pre mestský životný štýl. Má fascinujúci dizajn a dynamiku a súčasne ponúka vysokú kvalitu a využiteľnosť. No nadovšetko má ATECA nezameniteľný charakter,” povedal Luca de Meo, predseda predstavenstva SEAT, S.A. „Naše prvé SUV znamená začiatok novej éry pre SEAT. ATECA predstavuje zreteľnú evolúciu DNA modelu Leon a nadviaže na úspech tohto modelového radu. SEAT je značka v pohybe.“

Keď sa SEAT ATECA začne predávať na jeseň tohto roka, bude na výber široká ponuka verzií. Na pohon budú k dispozícii výkonné turbokompresorom prepĺňané benzínové motory TSI a naftové TDI vo výkonovom rozpätí od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k) v kombinácii s pohonom predných alebo všetkých kolies, s manuálnou prevodovkou alebo s prevodovkou DSG s dvoma spojkami. Rozsiahla ponuka prvkov vybavenia na želanie bude siahať od reflektorov Full-LED cez široké portfólio asistenčných systémov až po systémy infotainmentu najnovšej generácie s 8-palcovým (20,3 cm) dotykovým monitorom a konektivitou Full Link. Tri verzie vybavenia budú ponúkať farby a materiály špičkovej kvality, vyhovujúce každému vkusu, až po špičkovú verziu ATECA XCELLENCE.

„ATECA je emocionálne vozidlo s jasnou DNA dizajnu SEAT a výnimočnou kvalitou interiéru. Našim prvým SUV sme vytvorili perfektný komplex technológií a inovácií, ktorý poskytuje vyššiu bezpečnosť a lepšiu úžitkovú hodnotu, no predovšetkým dynamické jazdné vlastnosti a vynikajúci zážitok z jazdy,“ povedal Dr. Matthias Rabe, člen predstavenstva SEAT, S.A. pre výskum a vývoj. „Sme presvedčení, že ATECA vytvorí úplne nový štandard v segmente svojou ľahkou, precíznou ovládateľnosťou a suverénnymi jazdnými vlastnosťami na ceste i mimo nej.“

V duchu tradície SEAT má aj nový model ATECA svoje meno odvodené zo španielskej geografie. Dedina Ateca leží západne od Zaragozy, v strede pyrenejského polostrova.

Dizajn – 100 percent SEAT a súčasne 100 percent SUV

Dizajn modelu SEAT ATECA je absolútne nezameniteľný. Typické štylistické prostriedky SEAT vytvárajú vo formáte SUV sviežu kombináciu dynamiky a funkčnosti. Mnohé prvky ako lichobežníková maska chladiča, bočné trojrozmerné hrany s minimálnym polomerom a maximálnou ostrosťou, ako aj trojuholníkové profily denných svetiel v reflektoroch sú typickými prvkami ikon značky SEAT ako napríklad Leon. No každý jednotlivý detail bol pre SEAT ATECA starostlivo vyvinutý na novú úroveň.

Predná časť modelu ATECA predstavuje 100 percent SEAT a 100 percent SUV. Veľká, vysoko položená maska chladiča vyžaruje suverenitu a ostro definované reflektory spolu s výraznými otvormi na vstup vzduchu do motorového priestoru symbolizujú dynamiku. Súčasne si SUV značky SEAT zachováva energický postoj, evokujúci solídnosť a spoľahlivosť.

Reflektory Full-LED s charakteristickým svetelným podpisom

K typickým prvkom SEAT patria na želanie montované reflektory Full-LED so zvlášť príjemnou farbou svetla a vynikajúcim svetelným výkonom. Obsahujú denné svetlá s charakteristickým trojuholníkovým tvarom, ktoré vytvárajú nezameniteľnú tvár vozidla. Aj smerové svetlá tvoria súčasť tohto „svetelného podpisu“.

SEAT ATECA spája najmodernejšie technológie s emocionálnym zážitkom. Príkladom môže byť tzv. “uvítacie osvetlenie”. Keď vodič odomkne dvere, diódy LED vo vonkajších spätných zrkadlách osvetlia priestor okolo vozidla premietnutím mena a siluety ATECA na zem.

Bočný profil karosérie signalizuje dynamiku a výkonnosť nového modelu SEAT. Presné línie s ostrými ťahmi harmonizujú s modelovanými tvarmi ako napríklad v spodnej časti dverí. Tieto štylistické prvky demonštrujú nielen zmysel dizajnérov pre tvar ale aj kompetenciu nástrojárov a výrobných špecialistov SEAT.

Interiér s vycibreným športovým charakterom

Interiér perfektne harmonizuje s dizajnom karosérie. Kombinuje vycibrenú eleganciu s dynamickým charakterom a súčasne jedinečným dojmom solídnosti a bezpečnosti, vysoko oceňovaným zákazníkmi SUV. Kľúčovými faktormi pre to je zvýšená poloha sedadiel, jasne viditeľná predná časť vozidla a masívne dvere.

Kokpit má horizontálne členenie a je výrazne orientovaný na vodiča. Ovládacie prvky sú združené do stredovej konzoly a informačné prvky ako monitor systému infotainmentu s uhlopriečkou 8 palcov (20,3 cm) sú umiestnené blízko pri nich. Vysoká stredová konzola je ďalším príkladom ako ATECA úspešne kombinuje vizuálnu robustnosť SUV so športovým charakterom skrátenej radiacej páky.

Vynikajúce využitie priestoru a veľa miesta

Pri vonkajšej dĺžke 4,36 metra poskytuje ATECA najlepšie využitie priestoru v segmente s maximálnou dĺžkou interiéru a základným objemom batožinového priestoru 510 litrov v štandardnej konfigurácii alebo 485 litrov pri verziách s pohonom všetkých kolies. Karoséria sa vyznačuje nielen vysokou variabilitou ale aj inteligentnou ľahkou konštrukciou. Je neobyčajne pevná, vďaka čomu ATECA patrí k najľahším vozidlám vo svojom segmente. Pevná karoséria vytvára optimálnu bázu pre agilné jazdné vlastnosti, nielen v podmienkach mestskej premávky.

Technológia – inovatívne prvky vybavenia modelu ATECA

Keď vodič nastúpi do kabíny, svetelný prstenec okolo osvetleného tlačidla na štartovanie motora pulzuje ako tlkot srdca – indikujúc, že model ATECA je pripravený na svoje ďalšie dobrodružstvo. SEAT Drive Profile umožňuje adaptovať SEAT ATECA podľa aktuálnej jazdnej situácie, cestných podmienok a osobných preferencií vodiča.

Ponuka inovatívnych asistenčných systémov je veľmi široká. Jedným z príkladov je asistenčný systém pre jazdu v dopravnej zápche Traffic Jam Assist. Tento systém robí jazdu v nepríjemnej dopravnej situácii oveľa znesiteľnejšou. Pri nízkej rýchlosti v rámci systémových hraníc Traffic Jam Assist samočinne ovláda riadenie, zastavuje a opäť rozbieha vozidlo. Pri vyšších rýchlostiach od približne 60 km/h systém uľahčuje ovládanie udržiavaním bezpečnej rýchlosti a udržiavaním vozidla v jazdnom pruhu. Novou bezpečnostnou funkciou je Emergency Assist. Keď systém zaregistruje, že vodič v určitom časovom intervale nie je aktívny, čo môže signalizovať náhle zdravotné problémy, upozorní vodiča akustickým a vizuálnym výstražným signálom a následne krátkym trhnutím brzdami. Ak vodič ani vtedy nereaguje, Emergency Assist aktivuje výstražné svetlá a samočinne zastaví vozidlo, udržiavajúc ho v jazdnom pruhu. K ďalším inovatívnym prvkom patrí adaptívny tempomat ACC s funkciou Front Assist, funkcia rozpoznávania dopravných značiek Traffic Sign Recognition, ako aj asistenčné systémy Blind Spot Detection, Rear Traffic Alert alebo Top View.

Najvyššia úroveň konektivity

Konektivita, teda zabezpečenie nepretržitého spojenia s digitálnym svetom, tvorí pre mnohých ľudí významnú súčasť moderného, mestského životného štýlu. SEAT ATECA poskytuje najvyššiu úroveň konektivity – so systémom infotainment Easy Connect najnovšej generácie, rozhraním SEAT Full Link a exkluzívnou aplikáciou SEAT ConnectApp. Vrcholom ponuky je Media System plus, vybavený 8-palcovým (20,3 cm) dotykovým monitorom. Odkladacia priehradka Connectivity Box v stredovej konzole umožňuje po prvý raz indukčné bezdrôtové nabíjanie mobilného telefónu Wireless Smartphone Charging. Rozhranie SEAT Full Link je vhodné na integráciu prakticky všetkých aktuálnych smartfónov do systému infotainmentu. Okrem MirrorLink obsahuje aj funkcie Apple CarPlay a Android Auto.

Dynamika – jedinečný zážitok z jazdy

Mimoriadny pôžitok z jazdy je jedným zo základných atribútov značky SEAT. Predovšetkým modelový rad Leon predstavuje jedinečnú kombináciu presnosti a agility, komfortu a bezpečnosti, ako to potvrdzujú nadšené reakcie zákazníkov a nespočetné porovnávacie testy v médiách po celej Európe. Nový SEAT ATECA je rovnako pôsobivý keď ide o splnenie tejto oceňovanej kombinácie vlastností. So svojim kompaktným formátom, výkonnými motormi a perfektne vyladeným podvozkom poskytuje jazdné výkony a ovládateľnosť, ktoré vytvárajú nový etalón medzi SUV príslušnej triedy. A okrem toho sa vynikajúco hodí pre mestský a rozmanitý životný štýl.

Dynamický charakter modelu ATECA je zásluhou palety najmodernejších pohonných jednotiek – ktoré sú všetky prepĺňané turbokompresorom. Pokrývajú výkonové rozpätie od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k) a s priaznivým priebehom krútiaceho momentu spĺňajú všetky výkonnostné požiadavky. Základným naftovým motorom je štvorvalec 1.6 TDI s výkonom 85 kW (115 k), nad ním figuruje motor 2.0 TDI v dvoch výkonových modifikáciách so 110 kW a 140 kW (150 a 190 k). Hodnoty kombinovanej normovanej spotreby sa pohybujú od 4,3 do 5,0 litra nafty na 100 kilometrov.

Zdroj: Seat
Prečítať celý text

Reklama