6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

NOVÝ LEXUS NX ZÍSKAL 5 HVIEZDIČIEK V BEZPEČNOSTNÝCH TESTOCH EURO NCAP

Odporúčame

Nezávislá európska testovacia skupina Euro NCAP udelila novému modelu Lexus NX v bezpečnostných testoch najvyššie hodnotenie päť hviezdičiek. Napomohol k tomu najmä súbor bezpečnostných technológií a systémov na podporu riadenia tohto nového prémiového SUV strednej triedy.

NX exceluje vo všetkých kategóriách. To potvrdzuje kvalitu a účinnosť najnovšej tretej generácie bezpečnostného systému Lexus Safety System+, ktorý je štandardnou súčasťou výbavy všetkých verzií NX.

Výsledky sa týkajú ako hybridnej verzie NX 350h, tak aj plug-in hybridu NX 450h+.

NX dosiahlo skóre 83 % za ochranu dospelých cestujúcich, 87 % za ochranu detí, 83 % za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky a 91 % za účinnosť bezpečnostných asistenčných systémov.

Lexus zdokonalil funkčný rozsah a účinnosť systémov aktívnej bezpečnosti aj systémov na podporu riadenia, ktoré teraz zvládnu rozpoznať širšiu škálu rizík v najrôznejších prevádzkových situáciách.

Napríklad predkolízny bezpečnostný systém (PCS) využíva modernizovaný milimetrový radar a kamery na rozpoznávanie chodcov a motocyklov v dráhe vozidla. Ponúka tiež zvýšenú mieru ochrany pri odbáčaní na križovatkách, kde dokáže odhaliť vysoké riziko kolízie s protiidúcimi vozidlami alebo prechádzajúcimi chodcami či cyklistami.

NX bolo ako prvý model značky Lexus vybavené novým núdzovým asistentom riadenia. Ten okamžite rozpozná situáciu, keď sa vodič snaží vyhnúť náhlej prekážke, napríklad chodcovi alebo stojacemu vozidlu, a automaticky pomáha s riadením tak, aby vozidlo neopustilo príslušný jazdný pruh. Uvedené a aj ďalšie zlepšenia systému PCS výrazne zvýšili schopnosť rozpoznávania rizika nehody.

Všetky bezpečnostné asistenčné systémy testované organizáciou Euro NCAP získali najvyššie hodnotenie „dobré“, čo zahŕňa aj výsledky systému PCS, asistenta pre udržanie v jazdnom pruhu, tempomatu/obmedzovača rýchlosti a systému sledovania pozornosti vodiča.

Lexus NX nielen spĺňa kľúčové testovacie kritériá Euro NCAP, ale ide aj nad ich rámec na zaistenie bezpečnosti jazdy a pocitu bezpečia. Napríklad v rámci asistenta pre bezpečné vystupovanie ako prvý na svete prepája elektronickú západku na hladké elektrické otváranie dverí so systémom sledovania slepého uhla a keď rozpozná vozidlo blížiace sa zozadu, zamedzí otvoreniu dverí, aby nedošlo ku kolízii.

Súčasťou systému Lexus Safety System+ je aj zdokonalený adaptívny tempomat, ktorý rýchlejšie reaguje v situáciách, keď sa pred NX náhle zaradí do jazdného pruhu iné vozidlo. Zaisťuje tiež prirodzenejšie sledovanie trajektórie v zákrutách s reguláciou rýchlosti spôsobom, ktorý pôsobí z pohľadu vodiča čo najprirodzenejšie.

Lexus Safety System+ je štandardnou súčasťou výbavy všetkých európskych verzií nového NX. Záujemcovia o lepšie vybavené modely si môžu pre vozidlo objednať tzv. rozšírený bezpečnostný balík. Ten zahŕňa pomocníka pre zmenu jazdného pruhu (LCA), ktorý zaisťuje automatické riadenie po použití smerového ukazovateľa pri prechádzaní z pruhu do pruhu na diaľnici, resp. systém upozorňovania na križujúce objekty pred vozidlom, ktorý s využitím radaru rozpoznáva a varuje pred zle viditeľnými vozidlami blížiacimi sa zľava či sprava pri pomalom vchádzaní do križovatky.

Zdroj: Lexus

Reklama