/
/
/
NOVÝ LAND ROVER DISCOVERY SVX

NOVÝ LAND ROVER DISCOVERY SVX

Reklama

LAND ROVER ODHAĽUJE SVOJHO ŠAMPIÓNA DO KAŽDÉHO TERÉNU

  • Nový Discovery SVX, predstavený na frankfurtskom autosalóne, je ukážkou najlepšej terénnej verzie modelu Land Rover Discovery, ktorá vstupuje do sériovej výroby.
  • Bude sa môcť pochváliť 5,0-litrovým zážihovým motorom V8 s výkonom 525 k a preplňovaním kompresorom.
  • Ide o doposiaľ najextrémnejší Land Rover, ktorý zvládne akýkoľvek terén. Pomáha mu pri tom väčšia svetlá výška, zdvihnutá karoséria a podvozok, viackĺbové spojenie kolies a veľké terénne pneumatiky.
  • Po prvýkrát sa v novom modeli Discovery objavuje špeciálne vyladený systém Terrain Response 2 a systém aktívnej regulácie nakláňania.
  • Discovery SVX bude prvý Land Rover vyrobený v technickom centre divízie špeciálnych vozidiel SVO už v roku 2018.

https://youtu.be/5Ak7TeYITis

Discovery SVX bude prvý Land Rover ručne montovaný technikmi priamo v centre divízie SVO v Spojenom kráľovstve, kde sa jeho výroba začne v roku 2018. „Dizajnéri divízie SVO tvoria súčasť tímu automobilky Land Rover a spoločne s našimi konštruktérmi dali voľný priechod svojej vášni pre dobrodružstvo, aby ponuku značky Land Rover obohatili o ďalšie naozaj úchvatné a všestranné vozidlo,“ povedal John Edwards, generálny riaditeľ divízie Special Operations spoločnosti Jaguar Land Rover. Discovery SVX je stelesnením dokonalého dizajnu a konštrukčnej integrity, ktoré sú základnými hodnotami každého vozidla značky Land Rover. Zároveň stavia na legendárnych všestranných terénnych schopnostiach a dobrodružnom duchu vozidiel Land Rover, ktoré sú zárukou dokonalých jazdných vlastností v teréne a atraktivity pre zákazníka.

Impozantné terénne schopnosti

Piata generácia modelu Discovery, postavená na pevnej, bezpečnej a ľahkej hliníkovej platforme automobilky Land Rover, si od svojho uvedenia na trh v roku 2016 vyslúžila obdiv ako najlepšie všestranné veľké SUV na svete. Vďaka tomu je ideálnym základom pre prvé vozidlo SVX od divízie SVO . Nový Discovery je prvý moderný Land Rover, ktorý nesie označenie SVX. Verzia SVX ďalej rozvíja impozantné terénne schopnosti modelu Discovery a povznáša jeho všestrannosť na celkom novú úroveň. V ponuke bude výlučne s 5,0-litrovým zážihovým motorom V8 od spoločnosti Jaguar Land Rover, ktorý je preplňovaný kompresorom a vyladený na najvyšší výkon 525 k a krútiaci moment 625 Nm. Okrem toho sa môže pochváliť upraveným odpružením, ktoré dodáva vodičovi viac istoty aj pri zdolávaní toho najdrsnejšieho terénu.

Novinkou pre model Discovery vo verzii SVX je hydraulický systém aktívnej regulácie nakláňania (H-ARC). Poskytuje viackĺbové spojenie kolies a dokonalejšiu reguláciu pohybov karosérie, čím sa zlepšuje záber v extrémnych terénnych podmienkach. Zároveň sa tým znižuje nakláňanie karosérie, čo vedie k hladkej jazde na cestách s istým držaním stopy.

Discovery SVX ponúka zväčšený nájazdový uhol vpredu aj vzadu a tiež väčší prejazdový uhol. To sa podarilo dosiahnuť zdvihnutím ľahkej hliníkovej samonosnej karosérie a tiež zvýšením pneumatického odpruženia na všetkých kolesách, pričom sa využili tlmiče s dlhou dráhou pohybu a prepracované hlavy uloženia náboja kolesa. Okrem toho sú na vozidle nasadené väčšie terénne pneumatiky Goodyear

Wrangler 275/55 R20 s priemerom 815 mm na kovaných diskoch z hliníkovej zliatiny. Pneumatiky s vyššími bočnicami znižujú tlak v mieste kontaktu a vylepšujú jazdné vlastnosti na mäkkých povrchoch. Spolu s agresívnejším vzorom dezénu sa tým zvyšuje priľnavosť pneumatík na zablatených povrchoch.

Okrem toho má Discovery SVX vo výbave aktívny medzinápravový diferenciál a zadný diferenciál s elektronickou uzávierkou, ktoré v súčinnosti so špeciálne vyladeným systémom Terrain Response 2 zaručujú optimálny záber kolies na každom povrchu. K spomínaným vylepšeniam mechanických dielov sa pridávajú aj jedinečné softvérové kalibrácie osemstupňovej automatickej prevodovky s dvojrýchlostnou rozvodovkou a jazdných systémov, ktoré model Discovery ponúka, ako je systém riadenia zjazdu z kopca, systém elektronického riadenia trakcie (ETC), systém adaptívnej dynamiky, systém dynamického riadenia stability (DSC), systém regulácie trakcie v každom teréne (ATPC) a elektrický posilňovač riadenia (EPAS) s variabilným prevodom. Verzia SVX navyše do modelu Discovery po prvýkrát prináša voliacu páku pripomínajúcu svojím tvarom rukoväť pištole, ktorá nahrádza otočný ovládač jazdných režimov Drive Select. Vodič tak získava optimálnu kontrolu nad radením prevodových stupňov počas manévrovania v teréne.

Výrazný, dravý a cieľavedomý vzhľad

Dizajnéri automobilky Land Rover chceli aj vizuálne znázorniť prirodzenú robustnosť a skvelé jazdné schopnosti modelu Discovery SVX. Inšpirovali sa preto kultovými vozidlami Discovery, ktoré sa zúčastnili na terénnych pretekoch, ako napríklad Camel Trophy a G4 Challenge, aby tak modelu SVX vštepili výrazný, dravý a cieľavedomý vzhľad vnútri aj navonok.

Model SVX, predstavený na frankfurtskom autosalóne ako ukážka pripravovaného sériového vozidla, má unikátny predný a zadný nárazník s ochrannými nájazdovými krytmi a tiež kovové odťahovacie body s oranžovou úpravou Rush Orange bez krytov, z ktorých každý dokáže utiahnuť viac ako šesť ton.

Ďalej ponúka kapotu s povrchovou úpravou proti oslňovaniu a elektrický navíjací mechanizmus integrovaný do zadnej časti vozidla. Discovery SVX vyniká medzi ostatnými aj vďaka svojmu exkluzívnemu saténovému laku v sivom odtieni Tectonic Grey, jedinečnej kombinácii farieb a materiálov v odtieňoch Lunar a Light Oyster s oranžovými detailmi Rush Orange v interiéri a perforáciám v tvare písmena X na sedadlách označených logom SVX. Celú transformáciu završujú jedinečné bočné prieduchy v čiernej farbe Narvik Black so znakom V8, mriežka chladiča s dynamickým tvarom tiež v čiernej farbe Narvik Black, ako aj čierne strešné lišty a strešný diel s dodatočnými svetlami, ktoré zlepšujú viditeľnosť pri nepriaznivých svetelných podmienkach.

O divízii Special Vehicle Operations (SVO)

Už od roku 1948 vyrába automobilka Land Rover pravé vozidlá typu 4×4, ktoré predstavujú široký „rozsah schopností“ celej ponuky modelov. Divízia Special Vehicle Operations (SVO ) je špecializovaný tím dizajnérov, konštruktérov a technikov spoločnosti Jaguar Land Rover, ktorý sa zameriava na zvyšovanie výkonnosti, luxusu a jazdných schopností vozidiel značky Jaguar a Land Rover.

Zdroj: Jaguar Land Rover

 

Prečítať celý text

Reklama