6.9 C
Bratislava
piatok, 1 marca, 2024
Reklama

Nový Focus Electric vo výrobe

Odporúčame

Spoločnosť Ford dnes začala novú kapitolu vo svojej histórii výroby vozidiel a spustila výrobu úplne nového modelu Focus Electric. Ide o prvé plnoelektrické vozidlo, ktoré bude Ford vyrábať v Európe v nemeckom meste Saarlouis. Focus Electric s nulovými emisiami bude v Európe stáť na čele elektrifikovaného radu mimoriadne úsporných vozidiel značky Ford, do ktorého sa budúci rok zaradí plug-in hybridné elektrické vozidlo C MAX Energi a neskôr aj úplne nové Mondeo Hybrid.

Model Focus Electric bol vyvinutý v rámci globálnej stratégie One Ford. Pohonná jednotka je vybavená moderným elektromotorom a lítium-iónovým akumulátorom. Dosahuje výkon 107 kW/145 k a vozidlo s ňou dosiahne najvyššiu rýchlosť 135 km/h. Focus Electric sa od decembra 2011 vyrába v Severnej Amerike. Tento model vyrábaný v závode v Saarlouis sa k európskym zákazníkom dostane v júli tohto roka. Focus Electric oznamuje začiatok novej vzrušujúcej éry plnoelektrických osobných vozidiel značky Ford v Európe a demonštruje úspech stratégie One Ford pri výrobe tohto moderného vozidla, ktoré je určené pre našich európskych zákazníkov,“ povedal Barb Samardzich, viceprezident oddelenia vývoja produktov spoločnosti Ford of Europe. „Toto vozidlo rieši tým najpriamejším možným spôsobom otázky mobility a životného prostredia, ktoré si kladú dnešní záujemcovia o kúpu vozidla, kombinuje výkon a pokročilé technológie s pohonnou jednotkou s nulovými emisiami.
Na spustení európskej produkcie modelu Focus Electric sa zúčastnili Bernhard Mattes, predseda spoločnosti Ford-Werke GmbH, ďalej Dominique Maessen, manažér výroby v závode v Saarlouis, Peter Altmaier, nemecký spolkový minister životného prostredia a tiež Annegret Kramp Karrenbauer, predsedníčka vlády spolkovej krajiny Sársko. Spoločnosť Ford investovala do integrácie výroby modelu Focus Electric priamo do zavedenej výrobnej linky v Saarlouis sumu 16 miliónov eur. Získala tak možnosť pružne reagovať na dopyt a zvýšiť objem výroby. Začiatok výroby modelu Focus Electric v Saarlouis v Nemecku je pre spoločnosť Ford nesmierne významnou udalosťou, ktorá zvýrazňuje pozíciu spoločnosti Ford ako lídra v oblasti inovácií v automobilovom priemysle,“ povedal Mattes. „Zákazníkom dávame možnosť voľby a podľa svojich potrieb sa môžu rozhodnúť, či chcú úspornú konvenčnú pohonnú jednotku alebo elektromobil.
Úplne nový Focus Electric je prvé plnoelektrické vozidlo, ktoré sa bude vyrábať v Nemecku priamo na produkčnej výrobnej linke. Každý model Focus Electric je vybavený plne integrovanou nabíjačkou s príkonom 6,6 kW. Nabíjanie v dĺžke 2 až 3 hodiny z elektrickej siete s prúdom 32 A zabezpečí vozidlu jazdný dosah približne 100 km. Plné nabitie akumulátorov v modeli Focus Electric trvá 3 až 4 hodiny a zabezpečí jazdný dosah 162 km. Focus Electric má nové používateľské rozhranie s názvom SmartGauge, ktoré počíta a zobrazuje jazdný dosah na základe zostávajúceho množstva energie, jedinečného jazdného štýlu vodiča, spôsobu brzdenia a zrýchľovania a používania príslušenstva, ako je napr. klimatizácia a audiosystém. Sofistikovaná pohonná jednotka modelu Focus Electric využíva rekuperačné brzdenie. Vďaka nemu uloží až 95 percent kinetickej energie, ktorá sa bežne stratí počas procesu brzdenia. Inovatívna funkcia Brake Coach podporuje postupné brzdenie, aby sa do akumulátora podarilo vrátiť väčšie množstvo energie.

Zdroj: Ford

Fotogalérie

Reklama