/
/
/
Nové Tipo a Tipo Cross: nové motory, nový dizajn, nové verzie a nové technológie

Nové Tipo a Tipo Cross: nové motory, nový dizajn, nové verzie a nové technológie

Reklama

 • Modelový rad Tipo tvorený sedanom, päťdverovým hatchbackom a verziou kombi, prešiel kompletnou modernizáciou a bol rozšírený o nové Tipo Cross doplňujúce rodinu crossoverov značky Fiat.
 • Nové Tipo Cross – crossover v štýle modelu Tipo: emotívny, osobitý a dynamický a ideálny pre mladých zákazníkov a rodiny.
 • Nové Tipo prešlo modernizáciou dizajnu, palubných technológií a motorizácií. Ponúka najlepšiu bezpečnosť a najmodernejší infotainment v segmente.
 • Nový rad motorizácií, výkonnejších a ohľaduplných k životnému prostredi.

Modelový rad Tipo prešiel výraznou modernizáciou. Okrem nového dizajnu, ktorý je podmanivejší, mladistvejší a dynamickejší, ponúka aj nové technológie a motorizácie. Nová paleta motorov je charakteristická väčšími výkonmi a väčšou ohľaduplnosťou k životnému prostrediu. Nový rad Tipo sa súčasne rozšíril o nový crossover: nové Tipo Cross.

Nový rad Tipo sa sústredí okolo dvoch pováh: „Life“ zahŕňajúcej 3 stupne výbavy Tipo, Life a City Life a tri typy karosérie (sedan, päťdverový hatchback a kombi) a Cross s dvomi stupňami výbavy City Cross a Cross, ktoré sú k dispozícii s päťdverovou karosériou crossover.

Všestranná a podmanivá Panda Cross bola kľúčová pre úspech radu Panda v celej Európe. Vzhľad crossoveru totiž Pandu priblížil novej a mladšej cieľovej skupine, zákazníkom, ktorí hľadali nielen funkčné vozidlo vhodné do mesta, ale aj atraktívne vozidlo s moderným dizajnom. Rovnaká stratégia bola uplatnená aj u Tipa. Dizajnéri a konštruktéri značky Fiat vyvinuli nové Tipo Cross v podobnom duchu. Ide o automobil, ktorý je zameraný na novú cieľovú skupinu, rozsiahlejšiu z hľadiska veku, vkusu a požiadaviek na mobilitu.

Nový vzhľad modelu Tipo

Nové Tipo prešlo zmenami dizajnu, ktoré ho robia modernejším, dynamickejším a elegantnejším. Predná časť sa vyznačuje prepracovanou maskou chladiča, ktorej dominuje nové logo Fiat v písanej podobe. Tipo je po novej 500 prvým modelom značky, ktorý toto logo využíva.

Prepracované boli kompletne tiež svetlomety, ktoré sú teraz vybavené Full LED technológiou. LED technológiu využívajú aj zadné koncové svetlá. Nové svetlomety zlepšujú vzhľad vozidla a prepožičiavajú mu modernejšiu vizáž. Súčasne ale prispievajú aj k väčšej aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Nové svetlomety sú v súlade so snahou o väčšiu udržateľnosť, pretože znižujú spotrebu energie vozidla a tým aj emisie CO2.

Spodná časť nárazníka prešla kompletnou obmenou a teraz využíva prvky s matne chrómovanou povrchovou úpravou ICE MATTE. Vzhľad dotvárajú 16 a 17palcové zliatinové kolesá s diamantovou úpravou a novými tvarmi.

Veľkými zmenami prešiel aj priestor pre cestujúcich, ktorý je teraz charakteristický sedadlami s novým látkovým čalúnením a exkluzívnymi motívmi. Palubnej doske dominuje plne konfigurovateľný 7palcový TFT prístrojový panel, ktorý nahrádza konvenčné analógové riešenie. Mimoriadne vyspelá technológia umožňuje lepšiu kontrolu nad vozidlom a tiež lepšie komunikuje s multimediálnymi systémami a telefónom užívateľa. Okrem nového digitálneho prístrojového panela sa v novom rade Tipo objavuje aj nové rádio UConnect 5 s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. Aj v tomto prípade je nové Tipo prvým vozidlom skupiny FCA, po novej 500, ktoré tento systém využíva.

Pozornosti dizajnérov neunikol ani volant, ktorý je teraz elegantnejší, športovejší, kompaktnejší a vďaka lepšej ergonómii umožňuje dokonalý výhľad na nový 7“ prístrojový panel. Pozornosť bola venovaná aj stredovej konzole, ktorá dostala nové výduchy ventilácie s chrómovanými alebo čiernymi prvkami.

Nový rad Tipo je k dispozícii v dvoch úplne nových odtieňoch karosérie: modrej Ocean a oranžovej Paprika.

Nové Tipo Cross, crossover v duchu modelu Tipo

Rodinu Tipo teraz rozširuje nová verzia karosérie. Značka Fiat uvádza na trh nové Tipo Cross, ktoré dopĺňa doterajšie tri typy karosérie (sedan, hatchback a kombi). Jedná sa o skutočný crossover zameraný na úplne novú skupinu zákazníkov. Rodiny tradičná skupina zákazníkov Fiatu Tipo zmenili svoje preferencie a opustili konvenčné päťdverové vozidlá a kombi a túžia po crossoveroch, avšak bez obetovania priestoru a pohodlia. Tieto rodiny túžia po emotívnejšom, výraznejšom, dynamickejšom a mladistvejšom vozidle, avšak vyznačujúcom sa dostupnou cenovku. Odpoveďou je pre nich Tipo Cross, nový rodinný crossover značky Fiat.

Celkovo je Tipo Cross koncipované ako výkonnejšie a odvážnejšie. Na prvý pohľad je širšie, okrem iného vďaka novému štýlu masky chladiča, ktorá zasahuje až pod svetlomety, a zároveň je tiež vyššie, ako skutočný crossover.

Svetlá výška modelu Tipo Cross vzrástla o takmer 4 cm, a to vďaka prepracovanému zaveseniu kolies a novým ráfikom a pneumatikám, teda podobne, ako tomu bolo u ďalšieho crossoveru značky, Fiatu 500X. Tipo Cross je vybavené väčšími pneumatikami, ktoré mu dodávajú robustnejší vzhľad.

Nová koncepcia prináša aj vyššiu jazdnú pozíciu a zlepšuje nastupovanie a vystupovanie z vozidla. Súčasne zjednodušuje aj úkony, na ktoré sú rodiny u Tipa zvyknuté, to znamená ukladanie deti do detských autosedačiek alebo hľadanie vecí, ktoré občas skĺznu pod sedadlá.

Inovácie v oblasti estetiky: nové Tipo Cross, ktoré je takmer o 7 cm vyššie, ako bežné Tipo, sa môže pochváliť radom detailov typických pre crossovery, ako sú lemy blatníkov, prahové nástavce či ochranné časti na nárazníkoch. Nový predný nárazník je opatrený výraznou lištou, ktorá vozidlu prepožičiava odolnejší a svalnatejší vzhľad, zadná časť je charakteristická difúzorom a strecha je opatrená praktickými pozdĺžnymi lyžinami, ktoré boli doteraz vyhradené iba verzii kombi.

Vrchol z hľadiska bezpečnosti a technológií

Okrem dizajnu a štýlu sa modernizácia dotkla aj technológií, a to s jediným cieľom: dosiahnuť vrchol segmentu C. Nové Tipo je preto vybavené rozsiahlou paletou asistenčných systému vodiča ADAS:

 • Rozpoznávanie dopravného značenia, ktoré identifikuje obmedzenie najvyššej rýchlosti na trase;
 • Inteligentný rýchlostný asistent, ktorý odporúča vodičovi dodržanie rýchlostného obmedzenia;
 • Sledovanie jazdných pruhov, ktoré udržuje vozidlo v danom jazdnom pruhu, avšak za predpokladu, že dokáže identifikovať jeho vymedzenie v podobe čiar na vozovke;
 • Asistent pozornosti vodiča, ktorý odporúča vodičovi odpočinok v prípade únavy;
 • Adaptívne diaľkové svetlá, ktoré zabezpečujú lepšiu viditeľnosť pri jazde v noci automatickým zapínaním diaľkových svetiel, ak je vozovka v protismere voľná;
 • Monitoring mŕtveho uhla, ktorý využíva ultrazvukové snímače na sledovanie jazdných pruhov a varovanie pred vozidlami v slepých uhloch vodiča prostredníctvom rozsvietenia trojuholníkovej výstražnej ikony v spätnom zrkadle;
 • Navyše predné parkovacie senzory, bezkľúčový vstup a štartovanie, bezdrôtová nabíjačka mobilných zariadení. Až 15 kW rýchlonabíjanie s trikrát väčším výkonom ako u najpredávanejších chytrých telefónov.

Pokiaľ ide o infotainment, Tipo je po novom modeli 500 prvým vozidlom skupiny FCA vybaveným piatou generáciou infotainmentu Uconnect 5, platformou pripojenia navrhnutou pre budúcnosť a dostupnou s 10,25palcovou dotykovou obrazovkou. Vyvinutá bola s myšlienkou poskytnúť zákazníkom priamy a pohodlný užívateľský komfort. Využíva preto jednoduchý, intuitívny a prispôsobiteľný operačný systém Android. Vďaka bezdrôtovému zrkadleniu chytrého telefónu je možné využívať funkcie chytrého telefónu na dotykovej obrazovke vozidla s vlastným personalizovateľným rozhraním, pričom je možné uložiť až 5 konfigurácií.

Pomocou nového infotainmentu je možné k vozidlu cez Bluetooth pripojiť dva telefóny súčasne, čo znamená, že môžete používať firemný aj súkromný telefón a súčasne spracovávať prichádzajúce a odchádzajúce hovory bez nutnosti prepínania pripojenia, aby ste mohli prijať hovor na telefóne, ktorý v danom okamihu nie je pripojený.

Za zmienku stojí tiež nové biele podsvietenie všetkých ovládacích prvkov v priestore pre cestujúcich, čo má za následok modernejší vzhľad, rovnako ako USB vstup pre zadný rad sedadiel, ktorý je obzvlášť užitočný pre rodiny na dlhých cestách, kedy deti môžu naďalej používať svoje tablety.

Nové, účinnejšie a ekologickejšie motory

Paleta motorizácií nového modelu Tipo prešla kompletnou modernizáciou a v čase uvedenia na trh ponúkne tak zážihové, ako aj dieselové motory.

Zážihové motory. Nové Tipo môže byť vybavené novým motorom 1.0 GSE T3 s výkonom 100 k. Nový trojvalec poskytuje najvyšší krútiaci moment 190 Nm pri 1500 ot./min, miesto 4500 ot./min súčasného zážihového motora 1.4 s výkonom 95 k, ktorý navyše dosahoval len 127 Nm.

Motor 1.0 GSE T3 je súčasťou rodiny FireFly a predstavuje najmodernejšiu verziu vyznačujúcu sa skvelým výkonom – 74 kW (100 k) –, nízkou spotrebou paliva a emisiami. Nový motor zabezpečuje potešenie z jazdy a ponúka skvelé parametre pri rozjazde vďaka optimálnej krivke krútiaceho momentu v nízkych otáčkach. Súčasne poskytuje aj vysoký jazdný komfort, a to vďaka pôsobivo nízkej hlučnosti. Emisie CO2 sa znížili na 121 g/100 km (WLTP).

Prevodovka bola odladená pre zaistenie vynikajúcej odozvy v mestskej premávke a mimoriadny komfort na dlhých cestách, pričom otáčky pri jazde rýchlosťou 130 km/h nepresiahnu 3200 ot./min.

Dieselové motory. Dieselové motory MultiJet spĺňajúce emisnú normu Euro 6D Final sú k dispozícii v dvoch výkonových variantoch: 95 a 130 k (predtým 120 k) s pozoruhodným zlepšením výkonu a emisií CO2 (od 110 g/km – WLTP).

Motor 1.6 MultiJet s výkonom 130 k je tiež ideálnym motorom pre firemné vozové parky, čo je strategická oblasť vozidiel segment C, a teda aj modelu Tipo.

Paket D-Fence by Mopar

Na želanie je možné k životnému prostrediu ohľaduplný rad Tipo vybaviť paketom D-Fence by Mopar, ktorý pozostáva z troch zariadení: filtra, ktorý zabraňuje vnikaniu nečistôt z vonkajšieho prostredia, blokuje častice a prakticky 100% alergénov, a navyše znižuje tvorbu plesní a baktérií o 98 %, ďalej čističky vzduchu, ktorá filtruje mikročastice, akými sú peľ alebo baktérie, a nakoniec UV lampy, ktorá čistí kontaktné plochy vo vozidle: volant, radiacu páku, sedadlá.

Tipo, príbeh úspechu

Modelový rad Fiat Tipo bol na trh uvedený v roku 2016 a od tej doby sa nepretržite rozrastá. Verziu sedan čoskoro doplnil päťdverový hatchback a kombi, a teraz nová karoséria Tipo Cross.

Od svojho uvedenia na trh sa Tipo okamžite stalo jedným z najvychvaľovanejších modelov v segmente v Taliansku a v celej Európe, kde prispelo k výkonu značky Fiat mimo Taliansko viac ako 70%.

Od uvedenia na trh bolo predaných celkovo 670 000 vozidiel, pričom najväčšieho podielu na trhoch mimo Talianska dosiahlo Tipo v roku 2019.

Dostupnosť výbav môže byť na lokálnom trhu odlišná.

Zdroj: Fiat

Prečítať celý text

Reklama