/
/
/
Nové modely BMW X5 a BMW X6

Nové modely BMW X5 a BMW X6

Reklama

BMW predstavuje vynovené verzie úspešných vozidiel SAV a SAC. Nové modely BMW X5 a X6 zdôrazňujú zmeny detailných dizajnových úprav a doplnkov k ich štandardným výbavám. Rad pohonných jednotiek má nové spaľovacie motory, najnovšiu generáciu plug-in hybridného systému ako aj 48 V mild hybridnú technológiu. Inováciu predstavujú systémy pre automatizovanú jazdu a parkovanie a plne digitálny ovládací systém BMW iDrive so zakrivenou obrazovkou s OS 8.

Automobilka BMW predstavuje rozsiahlo vynovené verzie svojich úspešných luxusných vozidiel zo segmentov Sports Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupé (SAC). Nové modely BMW X5 a BMW X6 zdôrazňujú svoj prirodzený postoj a istotu prostredníctvom detailných dizajnových úprav a doplnkov k ich štandardným výbavám. Vynovený rad pohonných jednotiek zahŕňa nové spaľovacie motory, najnovšiu generáciu plug-in hybridného systému pre model BMW X5 xDrive50e (kombinovaná spotreba benzínu: 1,1 – 0,8 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 27,0 – 22,9 kWh/100 km; emisie CO2: 26 – 18 g/km podľa cyklu WLTP) ako aj 48 V mild hybridnú technológiu pre všetky ostatné modely. Podstatnú inováciu predstavujú aj nové systémy pre automatizovanú jazdu a parkovanie a plne digitálny ovládací/operačný systém BMW iDrive so zakrivenou obrazovkou BMW Curved Display využívajúci operačný systém BMW Operating System 8.

Vynovenie poskytne modelu BMW X5 všetko, čo potrebuje na udržanie si celosvetového vedúceho postavenia na trhu vo svojom segmente a modelu BMW X6 umožní zabezpečiť si pozíciu číslo jedna pred konkurentmi od iných nemeckých prémiových výrobcov. Oba modely vzniknú v závode spoločnosti BMW Group v meste Spartanburg v USA, čo je špecializované centrum zamerané na modely BMW X. Ich globálne uvedenie na trh sa začne v apríli 2023.

Nové BMW X5: štíhle svetlomety, osvetlená ľadvinka mriežky chladiča BMW

Zahrnutie dizajnových prvkov xLine do štandardnej výbavy dodáva modelu BMW X5 výrazne nápadnejší vzhľad a podmanivú vizuálnu robustnosť. Jeho prednú časť tvorí svieža interpretácia typických svetlometov BMW a ľadvinky mriežky chladiča. Nové jednotky svetlometov sú teraz o 35 milimetrov užšie. Ich prvky denného svietenia v tvare šípky smerujú von a slúžia aj ako smerovky. Matrix LED svetlomety s adaptívnym ovládaním svetelného lúča a neoslňujúce diaľkové svetlá BMW Selective Beam, plus svetlá M Shadowline, predstavujú doplnky dodávané na požiadanie.

Ľadvinky mriežky chladiča BMW Iconic Glow teraz tvoria ponuku voliteľnej výbavy pre šesťvalcové verzie nového modelu BMW X5 a jej kaskádové osvetlenie vytvára mimoriadne pútavý a pre značku typický vzhľad. K aure výnimočnosti prispievajú aj vertikálne vzduchové clony a spodné otvory pre nasávanie vzduchu doplnené o dekoratívne detaily chrómovej farby s perleťovým efektom a s trojuholníkovými otvormi vo vonkajších častiach.

Precízne upravený dizajn modelu BMW X5 zahŕňa aj novo tvarované vetracie otvory v predných bočných paneloch a štandardné obloženie exteriéru saténovým hliníkom, ako aj strešné lyžiny zo saténového hliníka. Tvarované svetlovodivé prvky z optických vlákien v zadných a brzdových svetlách dostali obzvlášť výrazné kontúry. Tvar písmena L, známy aj z ostatných modelov značky BMW, sa v tomto prípade nachádza orientovaný horizontálne a v zadných svetlách vytvára konzistentne osvetlený motív X.

Nový model BMW X6: Balík M Sport tvorí teraz súčasť štandardnej výbavy

Štíhle predné svetlomety s prvkami denného svietenia v tvare šípky dostal aj nový model BMW X6. Rovnako ako predtým, obličky masky chladiča BMW Iconic Glow pre šesťvalcové modely tvoria súčasť ponuky voliteľnej výbavy. Dynamický charakter nového modelu BMW X6 ešte výraznejšie podčiarkuje štandardne dodávaný balík M Sport. Kľúčovú úlohu tu zohráva osemuholníkový tvar prednej časti pod BMW ľadvinkami masky chladiča s výraznými bočnými otvormi a veľkorysým využitím čiernych plôch. Šírku a mohutnú postavu okrem toho podčiarkuje aj trojrozmerné tvarovanie predného nárazníka.

Súčasť balíka M Sport dotvárajú aj M-špecifické bočné prahy a vysoko lesklá lišta M High-gloss Shadowline. Zadný nárazník modelu zo segmentu SAC dostal vložku v tmavej farbe Dark Shadow, zatiaľ čo nové koncovky výfuku sa vyznačujú lichobežníkovým tvarom.

Modely na vrchole ponuky s výraznými dizajnovými prvkami; debut balíka prvkov M Sport Pro

Balík M Sport tvorí pre nový model BMW X5 súčasť voliteľnej výbavy, čím sprostredkuje pocit exkluzívnej dynamiky, zároveň sa však do modelu BMW X6 dodáva štandardne. Tieto dizajnové prvky nadobudli podobu špecifickú pre model BMW X5 M60i xDrive (kombinovaná spotreba paliva: 12,5 – 11,5 l/100 km; emisie CO2: 283 – 261 g/km podľa cyklu WLTP) a BMW X6 M60i xDrive (kombinovaná spotreba paliva: 12,3 – 11,4 l/100 km; emisie CO2: 279 – 258 g/km podľa cyklu WLTP). Zahŕňajú dvojité pruhy a logo M na ľadvinkách mriežky chladiča BMW, M kryty vonkajších spätných zrkadiel vo vysokolesklej čiernej farbe, lem koncovky výfukového systému v charakteristickom štýle M so štyrmi okrúhlymi koncovkami, ako aj čierny vysoko lesklý zadný spojler dodávaný do modelu BMW X6 M60i xDrive.

Všetky modelové verzie sú teraz dostupné aj s balíkom M Sport Pack Pro dodávaným na želanie. Nové metalické laky karosérie ako modrá M Marina Bay Blue (BMW X5 M60i xDrive) a zelená M Isle of Man Green (BMW X6 M60i xDrive) sú dostupné výhradne pre vrcholné modely. Novými prírastkami pre všetky modely sú modrá metalíza Blue Ridge Mountain, sivá metalíza Brooklyn Grey, sivá metalíza Skyscraper Grey, matná sivá metalíza Frozen Pure Grey a približne 40 špeciálnych lakov z ponuky BMW Individual.

Moderný dizajn kokpitu s plne digitálnym zakriveným displejom BMW Curved Display

Digitálna technológia predstavuje vedúcu silu pokroku, ktorý vstúpil aj do interiérov nových modelov BMW X5 a BMW X6. Integrácia operačného systému BMW Operating System 8 a najnovšej generácie riadiaceho/ovládacieho systému iDrive predznamenáva príchod zakriveného displeja BMW Curved Display už aj do vozidiel zo segmentov Sports Activity Vehicle a Sports Activity Coupé. Tvorí ho 12,3-palcový informačný displej prístrojovej dosky za volantom a stredový ovládací displej s uhlopriečkou 14,9 palca – obe obrazovky prekrýva jedna spoločná sklenená plocha. Funkcia dotykového ovládania stredového displeja priniesla výrazné zníženie počtu tlačidiel a spínačov v prospech digitálneho prístupu k viacerým funkciám. Inovatívny kokpit a s ním súvisiace vynovenia prístrojovej dosky prinášajú do moderného prémiového prostredia mimoriadne progresívny pocit.

Štandardná výbava oboch modelov teraz zahŕňa palubnú dosku s povrchom z kože Sensafin a elegantne zakrivený ozdobný prvok z kvalitného dreva. Ďalšou novinkou je ambientná svetelná lišta s vysoko efektívnym LED podsvietením integrovaným pod ozdobným prvkom v oblasti predného spolujazdca. Do grafiky svetelného pruhu sa pridáva príslušné označenie modelu – X5, alebo X6, v oboch špičkových modeloch sa tu zobrazuje logo M. Ovládací panel na stredovej konzole obsahuje ďalšie dotykové plochy a novo tvarovanú páku voliča automatickej prevodovky.

Ako alternatívu k štandardným športovým sedadlám s povrchom Sensafin si možno objednať komfortné sedadlá vodiča a spolujazdca. Na želanie je k dispozícii aj rozšírené kožené čalúnenie BMW Individual Merino, celokožené čalúnenie BMW Individual Merino, aktívne odvetrávanie sedadiel, či masážna funkcia.

Medzi ďalšie zaujímavosti v zozname možností doplnkov patrí nový balík Comfort s vyhrievaním panelov na viacerých plochách interiéru a s termo funkciou dostupnou pre držiaky nápojov, panoramatické sklenené strešné okno Sky Lounge osvetlené LED prvkami, sklenené plochy na vybraných ovládacích prvkoch, ozvučenie Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System a novo navrhnutý systém Travel & Comfort.

Nové motory, nová osemstupňová prevodovka Steptronic Sport a systematická elektrifikácia

Nové modely BMW X5 a BMW X6 si možno objednať s osemvalcovým benzínovým motorom, so šesťvalcovým radovým benzínovým a so šesťvalcovým radovým naftovým motorom – každý z najmodernejšej generácie pohonných jednotiek. Všetky motory teraz spolupracujú s rovnako novou osemstupňovou prevodovkou Steptronic Sport s možnosťou radenia prevodových stupňov páčkami na volante. Svoj výkon posielajú na cestu, alebo, podľa potreby, aj na nespevnené povrchy, prostredníctvom inteligentného systému pohonu všetkých kolies BMW xDrive.

Všetky pohonné jednotky teraz využívajú 48 V mild hybridnú technológiu. Táto plošná aplikácia elektrifikácie prichádza vo forme elektromotora zabudovaného priamo do prevodovky. Tento elektromotor zvyšuje výkon až o 9 kW (12 k) a krútiaci moment o 200 Nm, čím pomáha spaľovaciemu motoru poskytovať plynulú a dynamickú jazdu spolu s vysokou účinnosťou.

Nový plug-in hybridný model BMW X5 xDrive50e ponúka väčší výkon, vyššiu efektivitu a dlhší elektrický dojazd

Kompletným prepracovaním prešiel aj pohonný systém pre plug-in hybridnú verziu vozidla z kategórie SAV, pričom vynovený model nesie označenie BMW X5 xDrive50e. Šesťvalcový radový benzínový motor najnovšej generácie spolu s rovnako novým elektromotorom dodáva systémový výkon 360 kW (490 k) (vrátane dočasného posilňovacieho efektu), čo znamená nárast oproti predchádzajúcemu modelu o 70 kW (96 k). K nemu sa pridáva kombinovaný krútiaci moment 700 Nm, čo predstavuje nárast o 100 Nm. Nominálny výkon benzínového motora 230 kW (313 k) narástol oproti predchádzajúcemu agregátu o 20 kW (27 k). Kompaktný elektromotor zabudovaný priamo do osemstupňovej prevodovky Steptronic Sport produkuje menovitý výkon 145 kW (197 k) (+62 kW/84 k). Navyše inovatívny stupeň predradenia, používaný na zvýšenie efektívneho krútiaceho momentu produkovaného elektromotorom na maximálnych 450 Nm na vstupe do prevodovky, pomáha zabezpečiť ešte ostrejší prenos výkonu. Model BMW X5 xDrive50e zrýchli z pokoja na 100 km/h za 4,8 sekundy.

Množstvo využiteľnej energie, ktorú dokáže akumulovať vysokonapäťová batéria integrovaná v podvozku, sa oproti predchádzajúcej generácii zvýšilo takmer o 25 percent na 25,7 kWh. Nová kombinovaná nabíjacia jednotka zdvojnásobuje maximálnu rýchlosť nabíjania striedavým prúdom na 7,4 kW. Elektrický dojazd nového modelu BMW X5 xDrive50e predstavuje podľa cyklu WLTP hodnotu 94 – 110 kilometrov.

Nový benzínový motor V8 s technológiou M TwinPower Turbo

Zásluhu na elitných športových schopnostiach oboch špičkových modelov má nový 4,4-litrový benzínový motor V8 odvodený od pohonných jednotiek vo vysokovýkonných modeloch pochádzajúcich od divízie BMW M GmbH. Motor s výkonom 390 kW (530 k), ktorý generuje maximálny krútiaci moment 750 Nm s pôsobivými výkonnostnými charakteristikami, dopĺňajú technológia M TwinPower Turbo a priečne výfukové potrubie.

Najnovšia verzia osemvalcového motora zrýchli nové modely BMW X5 M60i xDrive aj BMW X6 M60i xDrive z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy.

Najmodernejšia generácia šesťvalcového radového benzínového motora

Inovácie ovplyvňujúce spaľovací proces, výmenu plynov, ovládanie ventilov, vstrekovací a zapaľovací systém. Tým všetkým sa vyznačuje najnovšia generácia 3,0-litrového šesťvalcového radového benzínového motora, ktorý pracuje v nových modeloch BMW X5 xDrive40i (kombinovaná spotreba paliva: 9,9 – 8,5 l/100 km; emisie CO2: 224 – 193 g/km podľa cyklu WLTP) a BMW X6 xDrive40i (kombinovaná spotreba paliva: 9,6 – 8,5 l/100 km; emisie CO2: 218 – 192 g/km podľa cyklu WLTP).

Nový motor vyvinie maximálny výkon zvýšený o 35 kW (47 k) oproti predchádzajúcim modelom na 280 kW (380 k). Dopĺňa ho maximálny krútiaci moment, ktorý poskočil o 70 Nm na výsledných 520 Nm. Pomocou mild hybridného systému môže dosiahnuť až na úroveň 540 Nm. Motor zrýchli nové modely BMW X5 xDrive40i aj BMW X6 xDrive40i z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy.

Detailné vylepšenia šesťvalcového radového naftového motora

Šesťvalcový radový naftový motor v nových modeloch BMW X5 xDrive30d (kombinovaná spotreba paliva: 8,2 – 7,1 l/100 km; emisie CO2: 215 – 186 g/km podľa cyklu WLTP) a BMW X6 xDrive30d (kombinovaná spotreba paliva: 7,9 – 7,0 l/100 km; emisie CO2: 208 – 184 g/km podľa cyklu WLTP) prichádza s vylepšeniami mnohých detailov. Vynovený 3,0-litrový agregát má teraz namiesto hliníkových už oceľové piesty, optimalizovaný proces separácie oleja a nový systém priameho vstrekovania common-rail so vstrekovačmi so solenoidovými ventilmi.

Nový naftový motor spája sily s mild hybridným systémom a dosahuje maximálny výkon 219 kW (298 k) a maximálny krútiaci moment 670 Nm. To umožňuje obom novým modelom BMW X5 xDrive30d a BMW X6 xDrive30d šprint z 0 na 100 km/h za 6,1 sekundy.

Sofistikovaná technológia podvozku tvorí základ športových jazdných vlastností a pohodlia na dlhé cesty

Štandardná výbava v podobe adaptívneho odpruženia, úprava stabilizátorov v reakcii na zmeny v rozložení hmotnosti a ich zosilnenie dodáva novým modelom BMW X5 a BMW X6 charakteristickú zmes športovej všestrannosti a vynikajúci komfort pri cestovaní na dlhé vzdialenosti. Adaptívny M podvozok, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy vrcholných modelov BMW X5 a BMW X6, ako aj všetkých ostatných verzií nového modelu BMW X6, poskytuje mimoriadne pevné spojenie s karosériou. Ponuku voliteľnej výbavy tvoria Adaptívne vzduchové odpruženie oboch náprav a balík xOffroad. Vrcholné modely štandardne využívajú integrované aktívne riadenie Integral Active Steering. Tento prvok je k dispozícii aj ako voliteľná výbava pre všetky ostatné modely, alebo ako súčasť adaptívneho M podvozku Professional, ktorý zahŕňa aj športový diferenciál M Sport a aktívny systém stabilizácie náklonu.

Integrovaný brzdový systém predstavuje ďalší prvok pokročilej technológie podvozku. Štandardná špecifikácia nového modelu BMW X5 zahŕňa aj 19-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, nový model BMW X6 jazdí na 20-palcových diskoch a vrcholné verzie každého modelu dostanú 21-palcové disky kolies. Súčasť výbavy dodávanej na požiadanie tvoria disky kolies z ľahkej zliatiny s priemerom až do 22 palcov.

Doplnkové systémy pre automatizovanú jazdu a parkovanie

Pohodlie a bezpečnosť nových modelov BMW X5 a BMW X6 možno s výrazne rozšíreným výberom automatizovaných jazdných a parkovacích systémov posunúť na ďalšiu novú a vyššiu úroveň. Vylepšenia zahŕňajú rozšírené možnosti štandardného systému varovania pred čelnou zrážkou, ktorý teraz pri odbočovaní z cesty dokáže znížiť riziko kolízie s cyklistami, chodcami, alebo protiidúcimi vozidlami. Medzi voliteľnými funkciami, ktoré sú teraz k dispozícii na želanie, sa nachádzajú aj prvky ako automatický Asistent pre obmedzenie rýchlosti Speed Limit Assist, výstraha pri odchode, aktívna navigácia Active Navigation, kontrola rýchlosti na trase, rozpoznávanie semaforov (v závislosti od trhu), asistent núdzového zastavenia Emergency Stop Assistant, asistent zmeny jazdného pruhu Lane Change Assistant a asistent spájania Merging Assistant.

Popri Cúvacej kamere Reversing Assist Camera a Asistentovi cúvania Reversing Assistant teraz štandardne dodávaný Parkovací asistent Parking Assistant obsahuje aj funkcie sledovania rozjazdu a Asistenta pre jazdu s prívesom Trailer Assistant. Nový, na požiadanie dodávaný Parkovací asistent Professional umožňuje automatické parkovanie do a von z parkovacích miest, ako aj kompletné manévre na vzdialenosť až do 200 metrov. Možno ich ovládať zvonku vozidla pomocou aplikácie My BMW inštalovanej v kompatibilnom mobilnom telefóne Apple iPhone.

BMW iDrive najnovšej generácie, nové digitálne služby

Najnovšia generácia technológie BMW iDrive založená na operačnom systéme BMW Operating System 8 prináša do nových modelov BMW X5 a BMW X6 zakrivený displej BMW Curved Display, ako aj viacero nových digitálnych služieb. Súčasť štandardne dodávaného systému BMW Live Cockpit Plus tvorí aj navigačný systém BMW Maps využívajúci údaje a dáta uložené na cloude. Na požiadanie dodávaný systém BMW Live Cockpit Professional ponúka zákazníkom funkcie ako BMW head-up displej a náhľad prostredníctvom rozšírenej reality Augmented View. Keď vozidlo stojí, vodič a spolujazdec môžu na stredovom ovládacom displeji sledovať streamovaný obsah zo služby YouTube, prípadne využívať aj do vozidla zabudovanú aplikáciu Bundesliga (prináša obsah z najvyššej nemeckej futbalovej ligy).

Na požiadanie dodávaný digitálny kľúč BMW Digital Key Plus umožňuje zákazníkom zamknúť a odomknúť svoje nové vozidlá BMW X5 alebo BMW X6 prostredníctvom ultraširokopásmovej rádiovej technológie (UWB) s vylepšeným zabezpečením dostupnej pre kompatibilné smartfóny s operačnými systémami iOS, alebo Android. K dispozícii je aj upravená integrácia smartfónu, personalizované BMW ID a osobná virtuálna eSIM karta podporujúca novú mobilnú technológiu 5G. Digitálne služby od BMW Charging pre model BMW X5 xDrive50e teraz už tvoria aj súčasť aplikácie My BMW.

Zdroj: BMW

Prečítať celý text

Reklama