/
/
/
Nové koncepčné vozidlo Alfa Romeo Tonale: elektrifikácia kombinovaná s tradičnou krásou a dynamikou

Nové koncepčné vozidlo Alfa Romeo Tonale: elektrifikácia kombinovaná s tradičnou krásou a dynamikou

Reklama

  • Na medzinárodnom autosalóne v Ženeve sa vo svetovej premiére predstavuje koncept prvého stredne veľkého plug-in hybridného SUV značky Alfa Romeo.
  • Koncepčné vozidlo Tonale smeruje do neustále rastúceho segmentu stredne veľkých SUV, ale v jedinečnom duchu Alfa Romeo. Toto stredne veľké športovo úžitkové vozidlo má nadanie pre mestský život, ale v dokonale športovom poňatí.
  • Koncept predstavuje perfektnú zmes technológií budúcnosti a historického dedičstva s charakteristickými prvkami talianskeho dizajnu.
  • V súlade s filozofiou Alfy Romeo bol každý detail navrhnutý s ohľadom na potreby vodiča.
  • Potešenie z jazdy podľa Alfy Romeo pramení z ergonómie, vysoko kvalitných materiálov abezkonkurenčnej dynamiky.
  • Koncept Tonale je ukážkou elektrifikácie očami Alfy Romeo. Odpoveďou na nové výzvy trhu je kombinácia najmodernejších technológií a preslávenej dynamiky.
  • V žiari reflektorov sa predstavujú aj limitované edície Giulia a Stelvio Quadrifoglio Alfa Romeo Racing, ktoré sú vybavené exkluzívnou sadou karbónových doplnkov Aero navrhnutou v spolupráci so značkou Sauber Engineering.

Na medzinárodnom autosalóne v Ženeve predstavuje Alfa Romeo svoju víziu elektrifikácie, a to v podobe nového konceptu stredne veľkého SUV Alfa Romeo Tonale. Jedná sa o prvé plug-in hybridné vozidlo a prvé stredne veľké SUV značky Alfa Romeo. Koncept prepisuje pravidlá najrýchlejšie rastúceho segmentu prostredníctvom svojho štylistického jazyka zrodeného z talianskeho dizajnu a bezkonkurenčného potešenia z jazdy.  

https://youtu.be/LGORPJs2Pb8

Vozidlo inšpirované krásou a filozofiou dizajnu Alfa Romeo

Dizajn konceptu Tonale svojím výrazom nádherne zapadá do budúcnosti značky Alfa Romeo. Jeho kompaktné rozmery zvýrazňujú jedinečný taliansky dizajn a nezameniteľný moderný štýl Alfy Romeo. Jedná sa o dokonalú zmes historického dedičstva značky a jej vízie budúcnosti. Alfa Romeo sa drží podstaty talianskeho umenia a sochárstva prostredníctvom nadčasového štýlu a remeselnej zručnosti. Koncept je inšpirovaný krásou a živočíšnymi tvarmi, ako aj odrazmi svetla na čistých líniách a plochách. Svojim dizajnom pripomína rad štylistických prvkov z bohatej histórie Alfy Romeo, ktoré sa v priebehu času stali synonymom elegancie a športovosti, zároveň však prezrádza príchod novej architektúry. Prvkom, ktorý pripomína najhlbšiu DNA Alfy Romeo je architektúra kruhového telefónneho číselníka. Dizajn 21palcových zliatinových kolies tento motív využíva s nesmiernou ľahkosťou. Historická línia architektúry telefónneho číselníka sa tiahne až do šesťdesiatych rokov k jej legendárnemu nositeľovi, Alfe Romeo 33 Stradale. Osobitý dizajn kolies zároveň oslavuje exkluzívne schéma pneumatík Pirelli. Výrazné a elegantné boky karosérie odkazujú na zdanlivo dávnu minulosť a pripomínajú zmyslové kvality, ktoré je možné nájsť v najčistejšej podobe v modeloch Duetto a Disco Volante Spider. Tradičné línie Gran Turismo pripomínajúce šelmu pripravenú ku skoku potom majú pôvod v milovanej Alfe Romeo GT Junior. Prednú časť konceptu Tonale charakterizuje tradičný prvok Trilobo a typická maska ​​chladiča v tvare V nazývaná tiež ako „Scudetto“. Tieto prvky predstavujú stredobod, z ktorého vychádza celá sila a elegancia konceptu Tonale. Oba ikonické prvky dopĺňajú predné svetlomety „3 plus 3″, ktoré pripomínajú prednú časť modelov SZ a Brera. Zadná časť konceptu Tonale je charakteristická presklenou časťou zasahujúcou do bočných okien a strešným spojlerom, ktorý zlepšuje prepojenie presklenej strechy a zadného okna. Dizajn vozidiel Alfa Romeo bol vždy charakteristický zrejmým dotykom ľudskej ruky. Zadné svetlá konceptu Tonale preto skôr než optický prvok pripomínajú svetelný umelecký podpis.

Inšpirácia históriou Alfy Romeo je zrejmá aj v interiéri, ktorý vyžaruje vášeň, temperament aj pohodlie. Dynamické tvary sa tu snúbia s čistými plochami. Priestor pre cestujúcich je ako vždy orientovaný na vodiča, ale nie egoistickým spôsobom. Určený je štyrom cestujúcim, ktorým poskytuje maximálny komfort. Tvary interiéru pôsobia doslova objímajúcim dojmom. Emocionálny dopad na posádku potom zaisťujú špičkové materiály. Chladne, avšak pevne pôsobiaci hliník dopĺňa mäkké a hrejivé čalúnenie v kombinácii kože a Alcantary. Pozornosť rozhodne zaujmú priesvitné a podsvietené panely, napríklad na stredovom tuneli, ktorý je ideálnym miestom pre zásadný prvok vozidiel Alfa Romeo, volič jazdnej dynamiky Alfa DNA. O dokonalý zážitok sa starajú tiež exkluzívne spracované detaily. Interiér je úchvatný a príjemný a vyžaruje z neho dynamika, ktorú ocenia všetci, ktorí milujú riadenie.

Koncept Tonale spĺňa z hľadiska výbavy najvyššie štandardy pre zaistenie pohodlia, dynamiky, konektivity a celkovo maximálneho potešenia z jazdy.

Pozornosť vodiča je pri športovej jazde nesmierne dôležitá a nemala by byť ničím narušená. Koncept Tonale v tomto smere ponúka veľký 12,3palcový digitálny panel s kontrolnými ukazovateľmi a 10,25palcovú centrálnu dotykovú obrazovku. Nový infotelematický systém poskytuje bezproblémové a viacúčelové rozhranie, ktoré vodičovi umožňuje disponovať všetkými najnovšími funkciami doslova na dosah ruky. Koncept umožňuje pripojenie k sociálnym sieťam aj komunitám Alfa Romeo, a to prostredníctvom funkcií Alfista a Paddock.

  • Alfista je lifestylová aplikácia Alfy Romeo. Poskytuje informácie o akciách vybraných klubov a komunít Alfa Romeo, ako sú výstavy, stretnutia a spoločné jazdy. Zároveň dovoľuje vodičovi pristupovať k správam a aktualitám o akciách značky. Užívateľ má navyše možnosť potvrdiť účasť na akcii či stretnutí, objednať si vstupenky a získať VIP prístup k špeciálnym akciám sponzorovaným značkou Alfa Romeo.
  • Paddock je akýmsi virtuálnym trhoviskom priamo na palube modelu Tonale. Prostredníctvom tejto aplikácie si môže užívateľ prezerať a nakupovať doplnky a príslušenstvo pre exteriér a interiér svojho vozidla. Aplikácia umožňuje prechádzať najnovšie ponuky oficiálnych značkových predmetov Alfa Romeo Merchandise a oblečenia Apparel, pričom vybrané položky môže vodič objednať priamo cez dotykovú obrazovku vozidla.

Alfa Romeo Tonale predstavuje pohľad Alfy Romeo na budúcnosť segmentu CUV, ktorá sa ponesie v duchu kombinácie štýlu a technológií. Pre štylistické centrum Alfy Romeo je koncept skutočným umeleckým dielom, ostatne, je to Alfa Romeo Tonale.

Originalita Alfa Romeo

Koncept Tonale predstavuje premiéru značky Alfa Romeo v segmente stredne veľkých športovo úžitkových vozidiel a robí tak v súlade s vlastnosťami, ktoré charakterizujú každý model značky. Jeho cieľom je poskytnúť najlepšiu jazdnú dynamiku v segmente a ponúknuť elektrifikáciu v dokonalom štýle Alfa Romeo. Predstavuje prirodzenú evolúciu značky na ceste k hybridnému pohonu schopnému zvýšiť výkon a jazdnú dynamiku. Nejde pritom len o jednoduchú adaptáciu na hybridný pohon, ale reinterpretáciu DNA značky Alfa Romeo vedúcu k novej predstave krásy, energie, harmónie, účinnosti a užívateľskej prívetivosti. Elektrifikácia je tu v službách športovej povahy Alfy Romeo a zdôrazňuje jej poslanie „Mechanics of Emotions“. Z tohto dôvodu nie je vyjadrená prostredníctvom výrazných označení alebo špecifickej karosérie, ale len drobnými detailmi, akými sú logo Alfa Romeo a znak hada v špecifickom poňatí. Jedná sa síce o drobné, ale úplne jednoznačné detaily. Elektromotor poháňajúci zadnú nápravu otvára cestu k novým technologickým riešeniam ponúkajúcim dynamiku a maximálne potešenie z jazdy. Evolúcia je zrejmá tiež na režimoch jazdy voliča dynamiky Alfa DNA. Tento prvok, ktorý sa prvýkrát objavil u modelov Giulietta, Mito a 4C, neskôr prešiel evolúciou s modelmi Giulia a Stelvio a teraz, s konceptom Tonale dosahuje úplne novej dimenzie. Zahŕňa totiž úplne špecifické funkcie riadenia dynamiky.

Režim Dynamic sa transformoval na režim Dual Power, ktorý zaisťuje maximálny výkon oboch motorov. Tlačidlo E-mozione na dotykovej obrazovke infotelematického systému poskytuje špecifické nastavenie škrtiacej klapky, ostrejšie brzdy a priamejšie riadenie. Režim Natural naďalej zaisťuje optimálny výkon a použitie elektrického a spaľovacieho motora je riadené automaticky. Toto nastavenie je určené k úspore energie a k zníženiu spotreby paliva, avšak rozhodne nie na úkor výkonu. Režim Advance Efficiency sa u konceptu Tonale zmenil na Advance E a zabezpečuje výhradne elektrický pohon. Plug-in hybridný pohon tak úplne v súlade so zásadami značky Alfa Romeo zlepšuje eleganciu, športovosť a dynamické správanie. Elektrifikácia konceptu Tonale predstavuje nový spôsob dosiahnutia vysokého výkonu a mimoriadne zábavnej jazdy.

Alfa Romeo Tonale

Tonale je stelesnením dobrodružného potenciálu stredne veľkého dynamického SUV, ktoré je schopné zabezpečiť adrenalín zo športovej jazdy – neodmysliteľne spätý s legendou Alfa Romeo -, a s rovnakou ľahkosťou zvládnuť nástrahy mestskej premávky. Hučanie elektromotora sprevádza originálny zvuk Alfy Romeo, čo vytvára dokonalý zvukový sprievod pre rýdze potešenie z jazdy. Prechod na elektrický pohon je poslednou kľúčovou stránkou v 109ročnej histórii legendy Alfa Romeo, ktorý prenesie značku do budúcnosti. Z tohto dôvodu bolo zvolené aj meno Tonale. Alpský priesmyk Tonale nachádzajúci sa neďaleko priesmyku Stelvio je doslova prírodným amfiteátrom, ktorý sa preslávil majestátnymi vrcholmi, pohľadom na spenené vodopády, snehom pokrytým okolím počas celého roka a všeobecne dychberúcou prírodou. Priesmyk Tonale napojený priamo na Stelvio je vzrušujúci a všetko je tu v dokonalej harmónii. Blízkosť, kontinuita a geografická previazanosť tak predstavujú asociáciu, ktorá sa ku konceptu Tonale a SUV Stelvio dokonale hodí.

Špeciálne edície Alfa Romeo Quadrifoglio Racing

Na ženevskom autosalóne sa predstavujú limitované špeciálne edície modelov Giulia Quadrifoglio a Stelvio Quadrifoglio Alfa Romeo Racing s exkluzívnym karbónovým kitom Aero vyvinutým v spolupráci so značkou Sauber Engineering.

Tento exkluzívny prvok potvrdzuje stále hlbšiu väzbu na svet formuly 1. Špeciálne edície oslavujú pretekársku legendu Alfa Romeo a návrat talianskeho jazdca do formuly 1, potom čo sa Antonio Giovinazzo stal tímovým kolegom majstra sveta Kimi Räikkönena. Nejedná sa však len o estetickú sadu, ale o skutočné technické prvky zlepšujúce aerodynamiku vozidla. Prostredníctvom zvýšenia prítlaku sa už tak vynikajúce dynamické vlastnosti verzií Quadrifoglio posúvajú o niečo ďalej.

Sada dopĺňa vylepšenia vykonané u oboch limitovaných modelov, ktorých cieľom bolo zníženie hmotnosti a zvýšenie výkonu. To predstavuje dokonalú demonštráciu starostlivosti a výskumu Alfy Romeo zameraných na neustále zlepšovanie výkonnosti. Vozidlá sú charakteristické nízkou hmotnosťou a vyšším výkonom. Týchto cieľov bolo dosiahnuté pomocou rozsiahlejšieho použitia uhlíkového kompozitu pre prvky exteriéru, kožených sedadiel Sparco v kombinácii kože a Alcantary so škrupinou z uhlíkového kompozitu, zosilneného brzdového systému Brembo s karbón-keramickými brzdami a špecifickým titánovým výfukom Akrapovič. Tieto zásahy znížili hmotnosť štandardných verzií Quadrifoglio o približne 28 kilogramov. Diétu podporilo odladenie techniky a tým aj zvýšenie krútiaceho momentu a výkonu, ktorý teraz dosahuje 520 k.

Vzrušujúci zážitok z Alfy Romeo Quadrifoglio je tak teraz ešte výraznejší. Vozidlá sú však určené iba niekoľkým vyvoleným a šťastným vodičom. Počas roka bude ponúknutých len desať modelov Giulia a desať vozidiel Stelvio, pričom počet vozidiel symbolizuje počet víťazstiev Alfy Romeo vo formule 1. Každé z vozidiel bude opatrené špecifickým logom nesúcim názov Grand Prix, v ktorej Alfa Romeo zvíťazila a príslušný rok. Zákazníkov Giulie a Stelvio Quadrifoglio čaká špeciálny a komplexný zážitok, ktorý môže začať práve na ženevskom autosalóne, kde môžu vyjadriť svoj záujem o kúpu vozidiel prostredníctvom oficiálnych kanálov Alfa Romeo.

Zdroj: Alfa Romeo

Prečítať celý text

Reklama