/
/
/
Nové kompaktné komfortné obytné hviezdne vozidlo Marco Polo

Nové kompaktné komfortné obytné hviezdne vozidlo Marco Polo

Reklama

  • Marco Polo stanovuje nové štandardy hodnotného pôvabu, štýlovej útulnosti a komfortnej funkčnosti
  • Výnimočný komfort sedenia a spania
  • Príkladná bezpečnosť a dynamický jazdný komfort na úrovni osobného vozidla
  • Absolútne vhodný na dlhé trasy a súčasne spôsobilý na každodenné používanie a kompatibilný s mestom

S novým vozidlom Marco Polo prezentuje Mercedes-Benz na Caravan Salon v Düsseldorfe kompaktný obytný automobil, ktorý spája maximum funkčnosti s estetikou a štýlom. Interiér presviedča prostredím s jedinečným príjemným charakterom, najvyšším komfortom a zvýšenou úrovňou výbavy, ktorá pripomína exkluzívnu obývaciu izbu. Vozidlo vyvinuté v spolupráci s dlhoročným kompetenčným partnerom Westfalia zároveň presviedča výnimočne praktickými riešeniami – od úložných priestorov cez možnosti na sedenie a spanie až po výbavu na kempovanie v exteriéri. Už aj sériová výbava stanovuje nové štandardy hodnoty pôvabu, útulnosti a komfortnej funkčnosti v segmente kompaktných obytných automobilov a vozidiel na voľný čas.

Nový Marco Polo preberá dizajn karosérie Triedy V a v interiéri ponúka vysokohodnotné materiály v perfektnom spracovaní, harmonickú koncepciu farieb, ako aj moderný, nadčasový nábytkový dizajn. Nový obytný automobil od značky Mercedes-Benz tak ponúka neočakávane veľkorysý pocit priestoru. Vďaka silným a hospodárnym motorom, komfortnému a dynamickému podvozku osobného vozidla, príkladnej bezpečnosti, kompaktným vonkajším rozmerom a výbornej obratnosti je nový Marco Polo absolútne vhodný na dlhé trasy a súčasne spôsobilý na každodenné používanie a kompatibilný s mestom.

Vďaka týmto výhodám je ideálnym vozidlom pre individualistov a pôžitkárov, ktorí by chceli spojiť nezávislosť s maximálnym komfortom a každodenným používaním.

Kompaktný obytný automobil je vždy pripravený – či už na veľkú dovolenku, spontánne víkendové výlety do prírody namiesto do hotela, veľký nákup s celou rodinou alebo dokonca na cestu do práce. Vďaka tomu poskytuje maximálne možnosti na nezávislý, slobodný a spontánny život.

Jedinečná príjemná atmosféra s funkčnosťou na najvyššej úrovni

Nový Marco Polo spája presvedčivú funkčnosť s exkluzívnym štýlom. Vnútorné obloženie stropu kabíny a bočné obloženia vo farebnom odtieni porcelánu zintenzívňujú veľkorysý pocit priestoru. Poťahy sedadiel sú dostupné z látky Santiago hodvábna béžová, látky Santiago čierna alebo kože Lugano hodvábna béžová. Sériovo je nový Marco Polo vybavený odolnou a ľahko ošetrovateľnou podlahovou krytinou so vzhľadom podlahy na jachte, s možnosťou výberu v svetlom alebo tmavom odtieni ako kontrast k zvolenej farbe poťahov sedadiel.

Nábytok sa prezentuje vo farbe porcelánu. Ozdobný prvok so vzhľadom čierneho klavírového laku sa odráža od svetlého povrchu a vytvára útulnú atmosféru. Ťahá sa od línie kuchynského kútu za sedadlom vodiča cez celú šírku skrine až do zadnej časti a pokračuje vpredu na prístrojovej doske. Obytný priestor a kabína tak splývajú do harmonického celku. Lákavú atmosféru zdokonaľuje na želanie dostupné náladové osvetlenie s LED na dolnom okraji kuchynského kútu. V celom vozidle sa používa výlučne technika svetelných diód. Dve veľké hlavné svietidlá, štyri svietidlá na čítanie v obytnom priestore a dve svietidlá s husím krkom pod strechou zabezpečia najlepšie osvetlenie a svietivosť vo vozidle.

Modul kuchynskej skrine sa skladá z jednej veľkej zásuvky s lekárnickým výsuvom a samostatným vťahovaním, dvoch menších zásuviek so samostatným vťahovaním, ktoré sa dajú otvoriť aj pri rozloženom lôžku, a jednej veľkej odkladacej priehradky s posuvnými dverami. Kryty oboch varných zón, drezu a chladiaceho boxu sú z tvrdeného skla nenáročného na údržbu. Cez okno tak dovnútra vozidla prechádza veľa svetla, aj keď sú kryty vyklopené nahor. V zadnej časti priestoru pre cestujúcich sa nachádza veľká šatníková skriňa s posuvnými dverami, tyčou na odev a výklopným, osvetleným zrkadlom.

Sklopný stôl s odolným povrchom je kvôli úspore miesta upevnený na kuchynskej linke a môže sa pomocou posuvnej lišty posúvať dopredu a dozadu. Vďaka tomu sa pri ňom môžu pohodlne usadiť aj štyri osoby – dve na komfortnej lavici a po jednej na komfortných sedadlách pre vodiča a spolujazdca, ktoré sú otočné o 180 stupňov. V sklopenom stave sa stôl nachádza zvisle vedľa lavice na sedenie.

Kuchynská linka je kompletne vybavená plynovým varičom s dvoma horákmi, výlevkou a kompresorovým chladiacim boxom s objemom 40 l a chladiacim výkonom až do mínus 20 stupňov Celzia. Nádrž na pitnú vodu má objem 38 l a nádrž na odpadovú vodu 40 l. Obidve sa nachádzajú v interiéri vozidla a sú chránené proti mrazu.

Výnimočný komfort sedenia a spania

Dvojmiestna lavica na sedenie v zadnej časti sa môže presúvať na koľajničkách a vďaka elektropneumaticky nafukovanému sedaciemu vankúšu poskytuje optimálnu bočnú oporu. Operadlo je rozdelené na dve časti a na každej strane sa môže individuálne elektricky prestaviť. Stlačením tlačidla tak behom sekundy vznikne jedno lôžko alebo dvojposteľ s veľkosťou 2,03 m x 1,13 m. Elektropneumatický systém samostatne rozpozná, či sa požaduje poloha na sedenie alebo ležanie a vyrieši konflikt medzi dobrým sedením a pohodlným spánkom. V polohe ležania sa automaticky uvoľní vzduch zo sedacích vankúšov. Pri sklopení na lôžko sa lavica na sedenie nadvihne, a tak zakryje pri ležaní rušivé zámky pásov. Predĺženie lôžka sa môže tiež prestaviť vo výške ako pohodlný diel v oblasti hlavy.

Ďalšie lôžko s neporovnateľným komfortom ležania čaká pod zdvíhacou strechou. Komfortné strešné lôžko s veľkosťou 2,05 m x 1,13 m sa skladá z kvalitného matraca so studenou penou a lamelového roštu zo špeciálnych bodovo elastických pružinových prvkov, ktoré umožňujú vynikajúci ergonomický komfort ležania až po okrajové zóny. Kvôli zabezpečeniu detí sa môže na čelnej strane upevniť ochranná sieť.

Zdvíhacia strecha z plastu vystuženého sklenými vláknami (GFK) a zhrňovacieho dielu z neprehľadnej a vodotesnej textilnej tkaniny môže byť na želanie vybavená novovyvinutým, mimoriadne tichým elektrickým pohonom. Novodobým systémom nožnicových kĺbov sa v porovnaní s predchodcom výrazne zvýšila výška zdvihu v zadnej oblasti, čím vznikol mimoriadne veľký priestor pre nohy. Ak sa lôžko nepoužíva, môže sa lamelový rošt pri zdvihnutej streche vyklopiť dopredu, a tak sa vytvorí príjemná výška na státie.

K ďalším novinkám patria okrem iných sériovo dodávané elektrické vyklápacie okno vpravo vzadu, farebné presklenie z čierneho skla v zadnej časti na ochranu pred zvedavými pohľadmi a nahrievaním interiéru, ako aj rolety v zadnej časti. Na kompletné zatienenie interiéru ponúka Marco Polo navyše aj záves na predné okno a bočné predné okná.

Ďalší voľný priestor ponúkajú dve kempingové stoličky a stôl na používanie v exteriéri. Nachádzajú sa v batožinovom priestore pod predĺžením lôžka, kde sú prakticky uložené v taške.

Kvôli pohodlnému nakladaniu a vykladaniu čaká nový obytný automobil na želanie so zadným oknom, ktoré sa otvára nezávisle od zadných dverí. Rovnako voliteľne je na želanie dostupná aj elektrická zadná kapota EASY-PACK.

Príkladná bezpečnosť a dynamický jazdný komfort na úrovni osobného vozidla

Príkladnú bezpečnosť a súčasne vysoký jazdný komfort zabezpečuje množstvo aktívnych a pasívnych bezpečnostných systémov. Sériovo sú na palube okrem iných aj okenné airbagy a bočné airbagy pre vodiča a spolujazdca na ochranu hrudníka a panvy, ako aj asistent stability pri bočnom vetre a asistent sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST, ktorý môže varovať pred nepozornosťou a únavou. Voliteľne je dostupný aktívny asistent parkovania, s ktorým je zaparkovanie nového obytného automobilu také jednoduché a pohodlné ako s kompaktným vozidlom. Rovnako na želanie je v ponuke 360-stupňová cúvacia kamera, asistent sledovania mŕtveho uhla a asistent udržiavania v jazdnom pruhu, výstraha pred kolíziou COLLISION PREVENTION ASSIST a inteligentný systém osvetlenia pomocou LED. Väčšina týchto asistenčných systémov je v tomto segmente dostupná po prvýkrát.

Nový Marco Polo spája štýlové bývanie s jazdným komfortom a dynamikou osobného vozidla. Najmodernejšie štvorvalcové dieselové turbomotory v troch výkonových stupňoch (100 kW, 120 kW a 140 kW) zabezpečia hospodárnu radosť z jazdy. Marco Polo 200 CDI podáva výkon 100 kW (136 k) a maximálny krútiaci moment 330 Nm. Marco Polo 220 CDI mobilizuje 120 kW (163 k) a 380 Nm. So spotrebou len 6,0 l na 100 km a emisiami CO2 158 gramov na kilometer patrí Marco Polo 220 CDI k absolútnej špičke v segmente.
Najsilnejší motor so 140 kW (190 k) a silným maximálnym krútiacim momentom 440 Nm spotrebuje len 6,1 l na 100 km. Vo fázach zrýchlenia je k dispozícii dodatočný výkon 10 kW a 40 Nm („overtorque“). Vďaka tejto funkcii vyvinie špičkový model krátkodobo 150 kW a maximálny krútiaci moment plných 480 Nm.

Sériovo dodávané elektromechanické servoriadenie pracuje v závislosti od rýchlosti a disponuje variabilným prevodom riadenia. To zabezpečí veľmi ľahké ovládanie pri riadení, vysokú obratnosť v mestskej premávke a bezpečný pocit z jazdy pri vyššej rýchlosti. S polomerom otáčania 11,8 m je vozidlo na voľný čas s dĺžkou 5,14 m obratnejšie ako niektoré limuzíny vyššej triedy. Sériovo dodávaný komfortný podvozok tiež prispieva k tomu, že jazda vo vozidle Marco Polo je taká komfortná a dokonalá ako v osobnom automobile. A s výškou 1,98 m sa zmestí do všetkých bežných garáží, parkovacích domov, podzemných garáží a umývacích liniek. Počas dovolenky tak môžete kedykoľvek pohodlne preskúmať aj mesto vo vašej blízkosti.

Zdroj: Mercedes-Benz

Foto: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Prečítať celý text

Reklama