/
/
/
Nové GLE 63 4MATIC kupé značky Mercedes-AMG

Nové GLE 63 4MATIC kupé značky Mercedes-AMG

Reklama

Značka Mercedes-AMG vykročila do automobilového roku 2015 veľmi dynamicky s novým GLE 63 kupé. Výkonné vozidlo kategórie SUV je ďalším fascinujúcim stvárnením štvordverového kupé a spĺňa najvyššie nároky na výkon, dizajn a komfort. V novom GLE 63 kupé značky Mercedes-AMG bije silné srdce, osemvalcový motor AMG s dvomi turbodúchadlami a objemom 5,5 litra, ešte rýchlejšie: okrem variantu s výkonom 410 kW (557 k) je k dispozícii mimoriadne športový model S s výkonom 430 kW (585 k). Podvozok, dôkladne nastavený na športový charakter, je dokonalým predpokladom na zážitok z jazdy na cestách s vysokou dynamikou. Vysokovýkonné vozidlo kategórie SUV kupé je vybavené športovým podvozkom AMG RIDE CONTROL s aktívnou stabilizáciou nakláňania ACTIVE CURVE SYSTEM a športovým priamym riadením. Pohon všetkých kolies 4MATIC s rozdelením sily s dôrazom na zadnú nápravu a jazdné programy DYNAMIC SELECT sú prísľubom toho, čím sa vyznačujú všetky automobily AMG: Driving Performance.

Tobias Moers, predseda obchodného vedenia Mercedes-AMG GmbH povedal: „V tomto segmente vozidiel, ktorý je pre Mercedes-AMG novým segmentom, vidíme veľký potenciál. Model GLE 63 kupé je logickým pokračovaním našej ambicióznej stratégie rastu – napokon v roku 1999 sme sa s prvým vysokovýkonným vozidlom kategórie SUV ML 55 AMG stali zakladateľmi úplne nového segmentu. Nové GLE 63 kupé nadchne dynamicky orientovaných fanúšikov SUV a predstavuje nový výklad hesla Driving Performance.“

Športový charakter kupé, silné stránky SUV

Nové GLE 63 kupé je kombináciou športového charakteru kupé a silných stránok SUV. Vysoká agilita, výrazný zvuk motora a zrýchlenie typické pre športové vozidlo sa spájajú so suverenitou, vynikajúcou hnacou silou a dokonalou trakciou.

Zvýšená poloha sedenia, ktorá je typická pre vozidlá SUV, a prevládajúci pokoj pri uvoľnenom pohybe vpred sa spájajú s pozdĺžnou a priečnou dynamikou, typickou pre AMG, a priamou reakciou na jazdné príkazy, čím vzniká intenzívny pocit z jazdy. Základom pre vysoký výber z rôznych zážitkových svetov sú aj jazdné programy DYNAMIC SELECT: prvýkrát umožňujú také vysoké rozpätie dynamiky jazdy.

Kruhovým voličom v stredovej konzole si vodič môže vybrať z piatich jazdných programov „Glätte“ (šmykľavý), „Individual“, „Comfort“, „Sport“ a „Sport Plus“, ktoré mu poskytnú zásadne odlišné charakteristiky dynamiky jazdy. Reakcia motora, stratégia radenia prevodových stupňov prevodovky, hranice zásahu ESP®, podpora riadenia alebo charakteristika tlmičov: systém spája všetky regulačné systémy a vytvára rôzne zážitkové svety.

Osemvalcový motor AMG s dvomi turbodúchadlami a objemom 5,5 litra: výkonný alebo mimoriadne výkonný

Pokiaľ ide o pohon, zákazníci so záujmom o GLE 63 kupé si môžu vybrať medzi silným a mimoriadne silným pohonom: osemvalcový motor AMG s dvomi turbodúchadlami a objemom 5,5 litra dosahuje maximálny výkon 410 kW (557 k) a krútiaci moment 700 Nm. V modeli S stúpajú hodnoty na 430 kW (585 k) a 760 Nm. Rozdiel vo výkone a krútiacom momente je výsledkom vysokého maximálneho plniaceho tlaku.

Rozhodnite sa pre ktorýkoľvek variant  – osemvalec skonštruovaný podľa koncepcie „jeden človek, jeden motor“ sa prejavuje ako zvyčajne svojou silou: GLE 63 kupé tak zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,3, príp. 4,2 sekundy (model S). Spotreba 11,9 litra na 100 kilometrov (celkovo pre nový európsky jazdný cyklus; CO2: 279 g/km) a spĺňanie emisnej normy EU6 sú dôkazom toho, že sa maximálny výkon, efektívnosť a ekologickosť v Mercedes-AMG v žiadnom prípade nevylučujú.

Nové GLE 63 kupé má nezameniteľný zvukový prejav, ako je už zvykom v typickom modeli AMG. Pre obidva výkonové stupne je na želanie k dispozícii výfuková sústava Performance, vďaka ktorej môžu zákazníci ešte viac zdôrazniť výrazný zvuk motora v športovej výfukovej sústave: tých, ktorí vedia oceniť dôraznejší zvukový obraz, nabudí ešte emotívnejší zvuk osemvalcového motora – môžu tak zažiť dynamický jazdný výkon ešte intenzívnejšie.

Prenos sily: AMG SPEEDSHIFT PLUS 7G-TRONIC

Aj prenos sily je nastavený presne na mieru: automatická prevodovka AMG SPEEDSHIFT PLUS 7G-TRONIC vás podľa predvoľby variabilnej regulácie dynamiky jazdy DYNAMIC SELECT presvedčí vysokou agilitou a spontánnym prejavom alebo suverénnou uvoľnenosťou. Prevodovka sa pritom prejavuje širokým záberom. Presvedčí vás tak vysokou rýchlosťou radenia prevodových stupňov a dokonalými pripájaniami pri dynamickom spôsobe jazdy, ako aj jemným, len ťažko vnímateľným radením pri pokojných prejazdoch okolím.

Vodič môže tlačidlom M zdôrazniť športový charakter a zmenu prevodového stupňa vykonávať výlučne s pomocou radiacich páčok na volante.
Sedemstupňová automatická prevodovka teraz neradí samostatne pri aktivovaní funkcie kickdown, ani po dosiahnutí hranice najvyšších otáčok, vďaka čomu si môžete vychutnať mimoriadne vysokú hnaciu silu v celom rozsahu otáčok. Ďalšie špeciálne vlastnosti pre vodičov orientovaných na dynamiku: automatická funkcia medziplynu pri radení nižšieho prevodového stupňa a krátkodobý program M. Ten je kombináciou výkonu manuálnej zmeny prevodového stupňa s automatickým radením vyššieho a nižšieho prevodového stupňa. Vodič sa môže úplne sústrediť na zážitok z pôsobivých jazdných výkonov. Po manuálnom preradení na nižší alebo vyšší prevodový stupeň pomocou radiacich páčok sa prevodovka po určenom časovom intervale samostatne znovu prepne do automatického režimu radenia.

Sedemstupňová automatická prevodovka je vybavená torzným tlmičom s dvojitou turbínou a  odstredivým kyvadlom prispôsobujúcim sa otáčkam, čo minimalizuje vibrácie a zvyšuje pocit pohodlia pre cestujúcich.

Pohon všetkých kolies 4MATIC s rozdelením sily s dôrazom na zadnú časť vozidla

Mercedes-AMG pre stály pohon všetkých kolies 4MATIC používa nezávislú rozdeľovaciu prevodovku: toto exkluzívne riešenie zabezpečuje rozdelenie hnacieho výkonu na prednú a zadnú nápravu v pomere 40 : 60, výsledkom čoho je vyššia agilita okolo vertikálnej osi vozidla. Výsledok: vodič má ešte vyšší pôžitok z jazdy v zákrutách. Športový podvozok AMG RIDE CONTROL s balíkom AIRMATIC, ktorý pozostáva zo vzduchového pruženia, špeciálnych teleskopických vzpier pruženia, automatickej regulácie výšky a plynulého, variabilného systému tlmenia ADS Plus sa kombinuje s aktívnou stabilizáciou nakláňania ACTIVE CURVE SYSTEM. Tento sériový systém používa aktívne priečne stabilizátory na prednej a zadnej náprave, ktoré zmenšujú uhol nakláňania karosérie pri jazde v zákrutách. Malý bočný náklon a vynikajúce reakcie pri zatáčaní zvyšujú priečnu dynamiku a pôžitok z jazdy. Systém zároveň zvyšuje jazdnú stabilitu a tým aj bezpečnosť, najmä pri vyšších rýchlostiach.

Stabilizácia nakláňania, tlmenie a pruženie sa automaticky prispôsobia aktuálnej jazdnej situácii a poskytujú optimálny komfort jazdy, ako aj čo najvyššiu stabilitu. Kľúčové aspekty regulácie tlmičov sa menia podľa predvoleného programu DYNAMIC SELECT. Program „Sport Plus“ je orientovaný na čo najvyššiu priečnu dynamiku. Naopak program „Comfort“ zabezpečuje najvyšší komfort jazdy.

Nosný systém vzduchového pruženia pracuje v závislosti od rýchlosti a pri vyšších rýchlostiach zníži karosériu na minimalizáciu odporu vzduchu, pričom sa súčasne zvyšuje jazdná stabilita. Na rozpoznávanie aktuálnych jazdných stavov slúžia snímač uhla natočenia riadenia, štyri snímače výšky, tri snímače karosérie, rýchlosť jazdy, ako aj poloha brzdového pedála a pedála akcelerátora. Riadiaci prístroj na základe týchto signálov plynule nastaví aktuálnu silu tlmenia pre každé koleso.

Systém DYNAMIC SELECT veľmi rýchlo zmení dynamiku jazdy

Dokonalá súhra všetkých systémov sa postará o suverénny zážitok v kokpite – jazdný stav a stav vozovky nie sú podstatné. Systém DYNAMIC SELECT navyše zmení dynamiku jazdy, takpovediac obratom ruky. Model GLE 63 kupé sa bleskovo prispôsobí svojmu charakteru podľa toho, ktorý jazdný program je aktivovaný. V režime „Comfort“ sú hranice riadenia systémov regulácie dynamiky jazdy ASR, ESP® s asistentom dynamického prejazdu zákrutou a so systémom riadenia pohonu všetkých kolies 4ETS prispôsobené na umiernenú, tlmenú dynamiku. V programoch „Sport“ a „Sport Plus“ zažijete viac pozdĺžnej a priečnej dynamiky pre intenzívnejší pôžitok z jazdy. Jazdný program „Glätte“ je zase orientovaný na čo najlepšiu trakciu a najvyššiu jazdnú stabilitu pri nepriaznivom stave vozovky. Výberom programu „Individual“ si môžete zostaviť vaše osobné nastavenie výberom charakteristiky motora, stratégie radenia prevodových stupňov a nastavenia tlmičov.

Špecifické prvky AMG: športové priame riadenie a vysokovýkonná brzdová sústava

Presvedčí vás ovládateľnosť vozidla vo všetkých podmienkach prevádzky, v kombinácii športového priameho riadenia, ktoré je zosúladené spôsobom špecifickým pre AMG, kompaktného volantu Performance, elastokinematiky prednej nápravy, ako aj zosilneného stabilizátora zadnej nápravy. Variabilným prevodom riadenia sa výrazne zvýši agilita, bezpečnosť jazdy v rozsahu vysokých rýchlostí sa pritom nemení. Variabilná podpora posilňovača riadenia sa uplatňuje v závislosti od rýchlosti a programu DYNAMIC SELECT a dokonale sa prispôsobuje jazdnej situácii.

Najkratšia brzdná dráha a vysoká odolnosť: to sú silné stránky vysokovýkonnej brzdovej sústavy AMG s brzdovými kotúčmi s vetraním a perforovaním po obvode s rozmermi 390 x 36 milimetrov (vpredu), prípadne 345 x 26 milimetrov (vzadu) a so strmeňmi bŕzd so sivým lakom a nápisom AMG.

Dizajn: dominantný, extrovertný, hrdý a s lamelou v tvare A

Mercedes-AMG GLE 63 kupé šikovne stelesňuje pevne zakorenené princípy dizajnu Mercedes-Benz: zmyselnosť a jednoznačnosť. Najvyšší model s osemvalcovým motorom z Affalterbachu pritom emotívnym spôsobom prenáša fascinujúce prvky motoristického športu so silnou dominantnosťou do každodenného života. Už pri prvom pohľade je zrejmý extrovertný charakter a hrdosť nového štvordverového kupé s veľkými kolesami.

Model GLE 63 kupé s charakteristickou lamelou v tvare A na spojleri predného nárazníka ako prvé vozidlo kategórie SUV z Affalterbachu preberá koncepciu dizajnu AMG známu z mnohých iných vysokovýkonných automobilov. Vďaka tomu možno jednoznačne rozpoznať vozidlo kategórie SUV kupé ako člena rodiny modelov AMG. Pri pohľade spredu definuje skulpturálny jazyk tvarov kapota motora s dvomi dynamickými charakteristickými prelismi a nová maska chladiča – typická pre AMG je dvojitá strieborná chrómová lamela s integrovaným nápisom AMG, ako aj veľkou centrálnou hviezdou Mercedes.

Lamelou v tvare A model GLE 63 kupé prejavuje vizuálnu dominantnosť. Tento dizajnový prvok v tvare štylizovaného „A“, typického pre AMG, je trojrozmerný a slúži aj ako prvok prívodu vzduchu pre tri otvory prívodu vzduchu. Lamela v tvare A je lakovaná vo farbe vozidla, ozdobná lišta je vyhotovená v striebornej chrómovej farbe. Nový vzhľad prednej časti charakterizujú najmä dva veľké bočné otvory prívodu vzduchu; čierne krídelká v hornej časti zabezpečujú optimálny prívod vzduchu do chladiacich modulov. Predný rozdeľovač prúdenia vo farbe vozidla v spodnej časti spojlera predného nárazníka napomáha zníženiu vztlaku. V rozsahu sériovej výbavy sú aj trojrozmerne vypracované svetlomety plne vybavené technikou svetelných diód.

Bočné rozšírenia podbehov kolies zosilňujú dominantnosť

Čiernou farbou odlíšené spoje podbehov kolies zase dôsledne podporujú vizuálnu dominantnosť na bočných stranách. Nápisy V8 BITURBO za výrezom pre kolesá sú odkazom na silnejší výkon motora GLE 63 kupé. Osvetlené nášľapné dosky s hliníkovým vzhľadom s protišmykovými gumovými nopkami sa na želanie postarajú o ešte výraznejší vzhľad. Extrovertný vzhľad podčiarkujú efektné disky AMG z ľahkej zliatiny s dizajnom desiatich lúčov s rozmerom 53,3 cm (21\“) a s pneumatikami s rozmermi 285/45 R 21 (predná náprava) a 325/40 R 21 (zadná náprava).

Zadná časť vozidla je jasným odkazom na dizajn kupé Triedy S: model GLE 63 kupé s úzkymi zadnými svietidlami s trojrozmerným vzhľadom, širokými pochrómovanými sponami usporiadanými v hornej časti a prominentne umiestnenou hviezdou Mercedes pôsobí mimoriadne športovo. Vizuálnu dominantnosť Mercedes-AMG posilňujú niektoré špecifické dizajnové prvky:
odtrhová hrana na zadnej kapote ešte viac zlepšuje jazdnú stabilitu pri vysokých rýchlostiach, vizuálne bočné otvory na prívod vzduchu v spojleri zadného nárazníka zlepšujú hodnotu cw. Dynamickými zvýrazňujúcimi prvkami vozidla sú rebrá difúzora na spojleri zadného nárazníka AMG a integrované, pochrómované dvojité koncovky výfuku športovej výfukovej sústavy. Strieborná chrómová ozdobná lišta pripomína lamelu v tvare A spojlera predného nárazníka. V dôsledku novej nomenklatúry je výrazný nápis AMG umiestnený naľavo od hviezdy Mercedes a označenie typu GLE 63 vpravo.

Exteriérové rozlíšenie: model GLE 63 S kupé je ešte pôsobivejší

Lamela v tvare A modelu GLE 63 S kupé je lakovaná čiernym lakom s vysokým leskom. Tento vzhľad v kombinácii so striebornou chrómovou ozdobnou lištou a čiernymi krídelkami zabezpečuje ešte športovejší charakter. Ešte pôsobivejší vzhľad modelu S zaručujú leštené disky AMG z ľahkej zliatiny s rozmerom 55,9 cm (22\“) s dizajnom skrížených lúčov a titánovým sivým lakom. Pre čo najlepšiu trakciu sú na diskoch z ľahkej zliatiny pneumatiky s rozmermi 285/40 R 22 (predná náprava) a 325/35 R 22 (zadná náprava). Model GLE 63 S kupé možno rozpoznať podľa strmeňov bŕzd s červeným lakom, v označení typu GLE 63 sa nachádza špeciálne „S“.

Hodnotný interiér: exkluzívne dizajnové prvky a prvky výbavy

V interiéri GLE 63 kupé sa prejavuje množstvo exkluzívnych dizajnových prvkov a prvkov výbavy, podobne ako v dizajne exteriéru. Hodnotný výber materiálov, prvotriedna precíznosť a luxusný vzhľad vytvárajú očarujúci potenciál typický pre AMG. Šikovné prevedenie sa prejavuje ozdobnými prvkami vo svetlom hliníkovom vyhotovení s pozdĺžnym výbrusom.

Športové sedadlá poskytujú vynikajúcu bočnú oporu vďaka špecifickému čalúneniu s výraznejším tvarovaním a vyššími bočnými partiami. O exkluzívnejší pocit z dotyku a vzhľad sa postará koža napa s perforovaním a špeciálne vyhotovenie sedadiel s ozdobnými švami a plaketami AMG. Rovnako aj volant Performance s trojramenným dizajnom: v dolnej časti sploštený veniec volantu v čiernej koži napa s perforovaním v oblasti uchopenia pomáha vodičovi pri športovom spôsobe jazdy. Strieborné hliníkové radiace páčky s nápismi UP a DOWN a presným bodom zatlačenia vyzývajú k manuálnej zmene prevodového stupňa.

V modeli GLE 63 kupé je prístrojová doska vyhotovená v imitácii čiernej kože ARTICO. Čiastočne integrovaný centrálny displej znázorňuje jazdné programy DYNAMIC SELECT s animovanou grafikou. V stredovej konzole je umiestnený ovládač systému COMAND s dotykovým poľom v optimálnej ergonomickej pozícii, vpravo je umiestnený rotačný polohovač DYNAMIC SELECT pre rôzne jazdné programy. Nad ním sa nachádza tlačidlo M na voľbu manuálneho programu prevodovky.

Združený prístroj so vzrušujúcim dizajnom AMG

Rozsiahle informácie vodičovi poskytujú dva veľké okrúhle prístroje so strieborným chrómovým lemovaním a centrálny multifunkčný displej s rozmerom 11,4 cm (4,4“). Aj športové ciferníky so vzhľadom uhlíkových vlákien s rozsahom rýchlomera do 320 km/h a červené kurzory patria do rozsahu prvkov typických pre AMG, podobne aj hlavná ponuka vrátane funkcie RACETIMER, manuálna indikácia prevodového stupňa a úvodná obrazovka AMG.

Systém Audio 20 CD s ôsmimi reproduktormi a komunikačný modul Remote Online pre využitie služieb Mercedes connect me v Európe (v závislosti od konkrétnej krajiny) zabezpečujú najlepší informačný a zábavný systém.

Model S: ešte exkluzívnejší aj v interiéri

Najvýkonnejší Mercedes-AMG GLE 63 S kupé poskytuje skutočnú pridanú hodnotu aj v interiéri. Pre ešte intenzívnejší kontakt s vozidlom je volant Performance v oblasti uchopenia potiahnutý mikrovláknom DINAMICA. Športový charakter dominuje aj v zornom poli vodiča: združený prístroj s červeným detailným odstupňovaním okolo tachometra a otáčkomera a sivým ozdobným pruhom má ešte hodnotnejší vzhľad. Cestujúci si sadnú na kvalitné kožené čalúnenie napa Exklusiv. Erb AMG v opierkach hlavy dodáva interiéru osobitný, luxusný ráz. V kombinácii s čiernou vnútornou výbavou predstavujú sivé bezpečnostné pásy a sivé kontrastné ozdobné švy ďalšie špecifické prvky.

Do sériovej výbavy obidvoch modelov GLE 63 kupé patrí (výber):
• ADAPTIVE BRAKE
• ATTENTION ASSIST
• COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS
• Zadné veko EASY-PACK
• Funkcia ECO štart – stop
• Prahové lišty z kefovanej ušľachtilej ocele s nápisom AMG
• Podlahové rohože s nápisom AMG
• Intelligent Light System s LED
• Upevnenie ISOFIX na montáž detskej sedačky v oblasti zadných sedadiel
• Systém PRE-SAFE®
• Systém na kontrolu tlaku v pneumatikách
• Cúvacia kamera
• Asistent jazdy pri bočnom vetre
• Vyhrievanie sedadla pre vodiča a spolujazdca
• Športové pedále z kefovanej ušľachtilej ocele s gumovými nopkami
• Elektricky nastaviteľné predné sedadlá

Ďalšie prvky výbavy na želanie (výber):
• Ozvučovací systém Bang & Olufsen BeoSound AMG High-End s priestorovým zvukom
• COMAND Online
• DISTRONIC PLUS
• Balík asistenčných jazdných systémov plus
• Ozvučovací systém Harman Kardon® Logic 7® s priestorovým zvukom
• Disky z ľahkej zliatiny s dizajnom skrížených lúčov s čiernym matným lakom, leštené, s pneumatikami 285/40 R 22 (vpredu) a 325/35 R 22 (vzadu)
• Kryt motora z uhlíkových vlákien
• Výfuková sústava Performance
• Klimatizácia sedadiel pre vodiča a spolujazdca
• Ozdobné prvky z uhlíkových vlákien/klavírový lak v čiernej farbe

Zdroj: Mercedes-Benz

Prečítať celý text

Reklama