6.9 C
Bratislava
piatok, 22 septembra, 2023
Reklama

Nové BMW X3

Odporúčame

BMW založil svojím X3 nový segment strednej triedy Sports Activity Vehicles (SAV) už v roku 2003. Týmto je BMW X3 už vyše desať rokov a viac ako miliónom predaných kusov predstaviteľom športovej dynamiky, prémiového výzoru a robustnej agility spojenej s nízkou spotrebou a hodnotami emisií. Druhá generácia úspešného BMW X3 presviedča od roku 2010 najlepšími vnútornými rozmermi a objemom batožinového priestoru ako aj najvyššou mierou všestrannosti vo svojej triede.

S novým BMW X3 (kombinovaná spotreba: 8,3–4,7* l/100 km; kombinované emisie CO2: 193–124* g/km) sa náskok v segmente teraz ešte výrazne zväčší. Dva výkonnejšie ale úspornejšie dieselové motory zlepšujú dynamiku a redukujú škodlivé emisie. Dizajn exteriéru a interiéru nového BMW X3 sa predstavujú opticky prepracované a zvyšujú praktickosť novými detailnými riešeniami, ktoré sú k dispozícii na želanie zákazníkov.

* Hodnoty dosiahnuté optimalizovanými kolesami so zníženým odporom odvaľovania na 17-palcových diskoch z ľahkých zliatin “Streamline”.

Svetová premiéra pre nový dvojlitrový diesel s 140 kW/190 k.

Už pri uvedení na trh sú k novému BMW X3 k dispozícii štyri dieselové a tri benzínové s výkonmi od 110 kW/150 k do 230 kW/313 k. Najmodernejšie motory s technológiou BMW TwinPower Turbo garantujú vynikajúce jazdné vlastnosti pri nízkej spotrebe a všetky spĺňajú emisnú normu EU6. Zároveň stúpa výkon X3 xDrive20d (spotreba paliva mesto / mimo mesta / kombinovaná: 5,8–5,4*/5,1–4,8*/5,4–5,0* l/100 km; kombinované emisie CO2: 141-131* g/km) z 135 kW/184 k na 140 kW/190 k, zatiaľ čo spotreba verzie s automatom klesá v porovnaní s predchodcom o 7,1 percenta. Týmto boduje BMW X3 xDrive20d najlepšími hodnotami vo svojej triede, a v ňom slávi svoju svetovú premiéru nový dvojlitrový turbodiesel. Rovnako sa darí aj novému 110 kW/150 k výkonnému BMW X3 sDrive18d (spotreba paliva mesto / mimo mesta / kombinovaná: 5,8–5,4*/4,7–4,3*/5,1–4,7* l/100 km; kombinované emisie CO2: 134–124* g/km) s klasickým pohonom zadných kolies a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou. Vo svojom segmente sú na vedúcom mieste aj BMW X3 xDrive28i (spotreba paliva mesto / mimo mesta / kombinovaná: 9,3–9,1/6,3–6,2/7,4–7,3 l/100 km; kombinované emisie CO2: 172–169 g/km) s 180 kW/245 k a BMW X3 xDrive35i (spotreba paliva mesto / mimo mesta / kombinovaná: 10,7/6,9/8,3 l/100 km; kombinované emisie CO2: 193 g/km) s 225 kW/306 k.

* Hodnoty dosiahnuté optimalizovanými kolesami so zníženým odporom odvaľovania na 17-palcových diskoch z ľahkých zliatin “Streamline”.

BMW EfficientDynamics: Radosť z jazdy a nižšia spotreba.

Pokrokový balík technológií BMW EfficientDynamics vedie v novom BMW X3 s funkciou Auto Start Stop, funkciou plachtenia, rekuperáciou brzdnej energie a pomocnými agregátmi, ktoré sa zapínajú len v prípade potreby k najlepším hodnotám spotreby a emisií v segmente. Znížením emisií CO2 o 7 g/km navyše 4. generácia pneumatík so zníženým odporom odvaľovania predstavuje značný prínos BMW X3 k zníženiu znečisťovania životného prostredia.

BMW ConnectedDrive: Asistent vodiča a prístup k informáciám.

V novom BMW X3 dôsledne pokračuje on-line prepojenie vodiča, vozidla a okolitého sveta, pri ktorom preberá BMW nespochybniteľne vedúcu úlohu. K výnimočným novinkám BMW ConnectedDrive v BMW X3 patria napríklad iDrive Controller s integrovaným touchpadom – pre zadávanie textu prstom –, asistent parkovania, plne farebný BMW Head-Up displej, asistent diaľkových svetlu brániaci oslneniu a Driving Assistent Plus, ktorý okrem iných funkcií zahŕňa aj varovanie pred opustením jazdného pruhu, aktívny tempomat s funkciou Stop&Go a preventívnou ochranou chodcov.

K tomu BMW ConnectedDrive ponúka dopravné informácie v reálnom čase (RTTI), Concierge Services a inteligentné núdzové zavolanie. Prostredníctvom Apps je možné využívať Facebook a Twitter, internetové rádio AUPEO! alebo hudobné platformy ako Napster a Deezer.

2. Dizajn a funkčnosť.

Výkonne exkluzívny výzor a maximálna všestrannosť.

Jazyk tvarov nového BMW X3 podčiarkuje tradičnú úlohu vodcu v segmente strednej triedy Sports Actitivity Vehicles. Pokračujúc v tradícií svojich predchodcov spája nové BMW X3 exkluzivitu a dynamiku s vysokou mierou všestrannosti. Aby bolo možné rozpoznať BMW X3 na prvý pohľad ako člena úspešnej rodiny BMW X, vzbudzuje na ceste ešte vyšší dojem a je suverénne schopný zvládnuť všetky úlohy bežného dňa pri maximálnom pôžitku z jazdy.

Výrazne rozpoznateľné na ceste.

Nové BMW X3 vstupuje, odhliadnuc od o jeden centimeter dlhšieho vozidla, s rovnako kompaktnými rozmermi vhodnými na každodenné použitie ako jeho úspešní predchodcovia. Ale vďaka mnohým exkluzívnym detailom sa nové BMW X3 odlišuje ešte zvýšeným pôvabom. V prednej časti sú hneď nápadné nové dvojité okrúhle svetlomety, ktoré sú k dispozícii na požiadanie aj v plnom LED vyhotovení a rovnako ako doplnkové LED svetlomety do hmly nechávajú ešte viac vyznieť prémiový charakter BMW X3. Charakteristické, značne zvýraznené BMW dvojité ľadviny sú v novom ráme opticky pôsobivejšie. Silný nový predný aj zadný nárazník podčiarkujú suverénny výzor nového BMW X3. K tomu sú bočné smerovky v LED vyhotovení zakomponované do nových spätných zrkadiel. Štyri nové farby a päť nových typov kolies z ľahkých zliatin rozširujú možnosti individualizácie.

Exkluzivita a hodnota vo vnútornom priestore.

Nové X3 je vodcom v segmente pokiaľ ide o ponuku miesta vo vnútornom priestore ako aj pri objeme batožinového priestoru (550–1 600 litrov). Interiér presviedča vyberanými a ušľachtilými materiálmi. Decentné chrómové aplikácie, stredová konzola s doplnkovou automatickou klimatizáciou vo vysoko lesklej optike “Black Panel” a drevené dekoračné panely s perleťovo lesklými chrómovými akcentmi podčiarkujú hodnotný výzor. Prémiový výzor sceľuje nový držiak na nápoje v stredovej konzole s posuvným prekrytím ako aj sériový kožený volant. Okrem toho si klient môže zvoliť spomedzi štyroch farieb čalúnenia a spomedzi štyroch typov interiérových dekoratívnych líšt.

xLine a M Sportpaket: individualizácia bez hraníc.

Hodnotný koncept materiálov a farieb podčiarkuje prémiový charakter nového BMW X3. S výbavovým balíkom xLine, ktorý ešte viac zvýrazňuje dynamický a robustný SAV charakter X3, otvára BMW ďalšie možnosti individualizácie. Dá sa zvonku rozoznať podľa metalických lesklých vkladaných detailov v nárazníkoch, podľa bočného Cladding a spôn, podľa vstupov vzduchu v optike matného hliníka a podľa vzhľadu nárazníkov vpredu a vzadu. xLine ponúka aj ďalšie možnosti výberu medzi rôznymi látkovými a koženými čalúneniami, rôznymi dekoratívnymi prvkami a dvoma exkluzívnymi 18 a 19 palcovými kolesami z ľahkých zliatin.

Excelentné kvality jazdnej dynamiky nového BMW X3 sa dajú ešte viac zvýrazniť pomocou M Sportpaketu. Maximálnu mieru rozpoznateľnosti na ceste tu garantuje M Aerodynamický balík a BMW Individual vysokolesklá Shadow Line. Navyše je na výber šesť lakov a tri exkluzívne 18, 19 a dokonca 20 palcové kolesá z ľahkých zliatin. V kokpite sa o ešte viac športovosti postarajú strop BMW Individual antracit a športové sedadlá s rôznymi typmi čalúnenia v kombinácii látka / koža alebo celokožené. K technickým vrcholom patrí 8-stupňová športová automatická prevodovka, športové riadenie a podvozok vyladený so zameraním na ďalšie zvýšenie dynamiky.

Ešte viac funkčnosti počas všedného dňa.

Pokiaľ ide o každodennú využiteľnosť a všestrannosť, BMW X3 ďalej posilňuje svoju úlohu vodcu v segmente. K sériovej výbave všetkých modelov BMW X3 teraz patrí Radio Professional s displejom Central Information a ovládačom iDrive. O zvýšenú bezpečnosť sa stará funkcia inteligentného zavolania, ktorá v prípade potreby umožňuje rýchlu pomoc prostredníctvom pevne zabudovanej telefónnej jednotky. Funkčnosť v novom X3 na želanie zvyšujú inovatívne riešenia. Prístup do batožinového priestoru zjednodušuje Smart Opener. Po krátkom pohybe nohou pod zadným nárazníkom sa automaticky otvorí alebo zavrie zadná kapota. Balík odkladacích priestorov s flexibilnou podlahou, Klappbox, deliacimi prvkami a rôznymi sieťami na batožinu umožňuje bezpečné, bezproblémové a úhľadné uloženie predmetov všetkých typov. Maximálnu flexibilitu umožňuje sklápacie zadné operadlo v pomere 40:20:40. Prísľubom najvyššieho hudobného pôžitku v novom BMW X3 je Hi-Fi-System Professional Harman Kardon a na želanie dodávané nezávislé vykurovanie garantuje vždy príjemné teplo hlavne v zime.

3. BMW EfficientDynamics/ BMW ConnectedDrive.

Nižšia spotreba, vyššia dynamika, 100 percent on-line.

Radosť z jazdy v novom BMW X3 sa spája s nižšími emisiami a vyššou hospodárnosťou. To garantuje pokrokový balík technológií BMW EfficientDynamics. Motory s optimalizovanou spotrebou, inteligentná ľahká konštrukcia a optimalizovaná aerodynamika vedú v novom BMW X3 v spojení s funkciou Auto Start Stop najnovšej generácie, rekuperáciou brzdnej energie, indikátorom bodu preradenia a pomocnými agregátmi, ktoré sa zapínajú len v prípade potreby k najvýhodnejším hodnotám spotreby a emisií v segmente.

Funkcia plachtenia a režim ECO PRO znižujú spotrebu.

K hospodárnosti prispievajú aj režim ECO PRO voliteľný prostredníctvom ovládača jazdných režimov a funkcia plachtenia 8-stupňovej automatickej prevodovky, ktorá pri rýchlosti od 50 do 160 km/h odpojí pohon, keď vodič zdvihne nohu z plynového pedála. Už štvrtá generácia pneumatík s redukovaným odporom odvaľovania sama o sebe redukuje emisie CO2 o 7 g/km. Sú k dispozícii so 17 palcovými kolesami z ľahkých zliatin „Streamline“ pre modely BMW X3 sDrive 18d, xDrive 20d, sDrive 20i a xDrive 20i.

Bezpečnosť, komfort a informácie.

V novom BMW X3 predstavuje BMW ConnectedDrive znova dokazuje svoju úlohu vodcu on-line prepojením človeka, auta a okolitého sveta. K výnimočným novinkám BMW ConnectedDrive v novom BMW X3 patrí najnovšia, výkonnejšia generácia navigačného systému Professional s navádzaním ECO PRO a ovládačom iDrive s integrovaným touchpadom, na písanie textov (napríklad navigačného cieľa), ktoré tak možno písať jednoducho prstom. Ďalším vrcholom je plne farebný Head-Up displej, ktorý v zornom poli zobrazuje všetky dôležité jazdné informácie a správy asistenčným systémov. Bezpečnosť zvyšuje na želanie dodávaný asistent diaľkových svetiel a Driving Assistant Plus okrem iného aj so systémom varovania pred opustením jazdného pruhu, preventívnou ochranou chodcov, aktívnym tempomatom s funkciou Stop&Go. Komfort zvyšuje parkovací asistent, ktorý samostatne vmanévruje na parkovacie miesto paralelné s cestou. S BMW ConnectedDrive Services & Apps sú prostredníctvom centrálneho Control Display vo vozidle k dispozícii mobilné služby a aplikácie smartfónu a dajú sa priobjednať aj inovatívne služby ako Concierge Services alebo dopravný informačný systém RTTI (Real Time Traffic Information).

Pre ešte lepšiu bezpečnosť sa stará sériovo dodávané inteligentné zavolanie. Systém nereaguje iba keď sa pomoc vyžiada manuálne, ale aj automaticky. Hneď ako senzory nárazu ohlásia výbuch airbagu, inteligentné zavolanie do BMW Callcenter uvedie prostredníctvom pevne zabudovanej SIM karty presnú polohu vozidla a všetky podstatné informácie a umožní tak rýchlu a efektívnu pomoc na mieste nehody.

4. Pohon.

Radosť z jazdy a efektívnosť: nový štvorvalcový naftový motor.

So svojimi dynamickými a efektívnymi motormi posúva BMW X3 hranice v segmente Sports Activity Vehicles strednej triedy. Pri uvedení na trh sú k dispozícii štyri naftové a tri benzínové motory, z ktorých všetky spĺňajú emisnú normu EU6 a zároveň zaručujú typický zážitok z radosti z jazdy. Spektrum motorov začína pri 110 kW/150 k a končí na 230 kW/313 k. Moderné pohonné jednotky využívajú technológiu BMW TwinPower Turbo, ktorá zabezpečuje nadštandardné jazdné výkony a rádovo nižšie emisie CO2.

Novo vyvinuté štvorvalcové dieselové motory.

Nová generácia dvojlitrových naftových motorov s celohlinýkovou konštrukciou má priame vstrekovania paliva common-rail s magnetickými ventilmi na vstrekovačoch, ktoré pracujú so zvýšeným tlakom vstreku 2 000 barov. S ním stúpa aj výkon X3 xDrive20d z doterajších 135 kW/184 k na súčasných 140 kW/190 k. Spolu s ním vzrástol aj maximálny krútiaci moment z 380 Nm na 400 Nm. Tento prírastok vylepšil zrýchlenie z nuly na 100 km/h o 0,4 sekundy na 8,1 sekundy. Zároveň poklesla spotreba X3 xDrive20d s 8-stupňovou automatickou prevodovkou oproti doterajšiemu modelu o 7,1 percenta a emisie CO2 klesli na hodnoty 141 až 138 g/km. Na želanie sú k dispozícii pneumatiky s nízkym valivým odporom, ktoré ďalej znižujú spotrebu o 7 g/km a sú príspevkom k ochrane životného prostredia a hospodárnosti nového BMW X3.

V konfigurácii, ktorá má označenie BMW X3 xDrive20d, slávi tento dvojlitrový naftový motor s turbodúchadlom celosvetovú premiéru a so spotrebou 5,0 litra na 100 kilometrov a emisiami CO2 len 131 g/km dosahuje najlepšie hodnoty vo svojej triede. To isté platí aj pre nový motor s výkonom 110 kW/150 k, ktorý sa montuje do BMW X3 sDrive18d, s klasickým pohonom zadných kolies, 6-stupňovou prevodovkou a pneumatikami so zníženým valivým odporom. Tento model dosahuje spotrebu len 4,7 l/100 km a emisie CO2 124 g/km, čo je vôbec najmenej v segmente Sports Activity Vehicles strednej triedy.

Špičkové naftové motory s redukovanou spotrebou.

Špičkovú motorizáciu nového BMW X3 tvoria progresívne trojlitrové radové šesťvalce. Vo verzii X3 xDrive30d (spotreba paliva v meste/mimo mesta/kombinovaná: 6,6–6,5/5,7–5,6/6,1–5,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 159–156 g/km) má výkon 190 kW/258 k a produkuje maximálny krútiaci moment 560 Nm. V najvýkonnejšej verzii X3 xDrive35d (spotreba paliva v meste/mimo mesta/kombinovaná: 6,7/5,5/6,0 l/100 km; kombinované emisie CO2: 157 g/km) dosahuje 230 kW/313 k a krútiaci moment 630 Nm, pričom je ešte úspornejší a jeho emisie CO2 boli výrazne znížené.

Dynamické a úsporné benzínové motory.

Pre BMW typickou radosťou z otáčok, excelentným nárastom výkonu, presvedčivým ťahom a vysokou efektívnosťou sa vyznamenávajú aj moderné benzínové motory nového BMW X3. Priame vstrekovanie benzínu, High Precision Injection, variabilné ovládanie vačkových hriadeľov dvojitý VANOC a plne variabilné ventilové rozvody Valvetronic pomáhajú benzínovým motorom k vynikajúcej dynamike jazdy pri najnižšej spotrebe a emisných hodnotách. BMW X3 sDrive20i s výkonom 135 kW/184 k (spotreba paliva v meste/mimo mesta/kombinovaná: 9,0–8,4*/6,1–5,7*/7,1–6,7* l/100 km; kombinované emisie CO2: 166–156* g/km) s 8-stupňovou automatickou prevodovkou zrýchľuje na 100 km/h za 8,2 sekundy. Vo verzii X3 xDriev28i dosahuje dvojlitrový štvorvalec výkon 180 kW/245 k a maximálna krútiaci moment 350 Nm. Z nuly na 100 km/h šprintuje X3 xDrive28i za 6,5 sekundy, pri spotrebe 7,4 – 7,3 l/100 km a emisiách CO2 172 až 169 g/km, čím dosahuje najlepšie hodnoty vo svojej triede.

Najvyšším nárokom na dynamickú jazdu zodpovedá nové BMW X3 xDrive35i (spotreba paliva v meste/mimo mesta/kombinovaná: 10,7/6,9/8,3 l/100 km; kombinované emisie CO2: 193 g/km). Jeho trojlitrový radový šesťvalec vyvíja výkon 225 kW/306 k a maximálny krútiaci moment 400 Nm v rozmedzí otáčok 1 200 min-1 až 5 000 min-1. Z nuly na 100 km/h zrýchli BMW X3 xDrive35i za 5,6 sekúnd. Pri X3 xDrive35i boli emisie CO2 znížené o 11 g/km.

Na výber je pohon zadných alebo všetkých kolies.

Pri novom BMW X3 s motorom 20i, ktorý má výkon 135 kW/184 k, si môže zákazník vybrať medzi inteligentným pohonom všetkých kolies xDrive (spotreba paliva v meste/mimo mesta/kombinovaná: 9,9–9,4*/6,6–6,3*/7,9–7,4* l/100 km; kombinované emisie CO2: 183–173* g/km) a klasickým pohonom zadných kolies sDrive. Verzia 18d je výhradne dostupná len s pohonom sDrive, všetky ostatné modely sú sériovo vybavené pohonom xDrive. Inteligentný pohon všetkých kolies xDrive zaručuje optimálnu trakciu, individuálne rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi kolesami, ako aj vylepšenú dynamiku jazdy a vyššiu bezpečnosť. Modely, ktoré sú vybavené pohonom všetkých kolies, informujú vodiča prostredníctvom trojrozmernej grafiky na zobrazovacej jednotke Control Display o režime xDrive a príslušnom priečnom aj pozdĺžnom sklone vozidla. Okrem toho, vo vozidlách s navigačným systémom, sa na displeji prístrojového panela zobrazuje aj kompas.

6-stupňová manuálna alebo 8-stupňová automatická prevodovka.

Podľa motorizácie je pre nové BMW X3 k dispozícii športová precízna 6-stupňová manuálna prevodovka a výkonná 8-stupňová automatická prevodovka, ku ktorej sa na želanie dodáva aj režim pre manuálne radenie s páčkami pod volantom. Na želanie je dostupná aj 8-stupňová automatická prevodovka Sport, ktorá má páčky na radenie rýchlostí pod volantom už sériovo.

Zdroj: BMW

Reklama