6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

Nová Trieda CLS: MULTIBEAM LED i 9-stupňový automat

Odporúčame

Mercedes-Benz vo veľkej miere prepracoval štvordverové CLS kupé, ako aj CLS Shooting Brake. Obidve dizajnérske ikony sa teraz prezentujú s nabrúsenou čelnou partiou. Ich opätovne zhodnotený interiér privíta mnohými novými, ručne perfekcionisticky vypracovanými detailmi a spája moderný luxus s vášnivou športovosťou. Okrem toho plnia funkciu vzoru a na cesty prinášajú technické inovácie. Futuristické svetlomety MULTIBEAM LED otvárajú nové dimenzie v technike osvetlenia. S LED modulmi s vysokým rozlíšením automaticky osvetlia každú dopravnú situáciu najlepším možným spôsobom. Rovnako technickou avantgardou je 9-stupňová automatická prevodovka 9G-TRONIC, nové výkonné motory, inteligentne zosieťované asistenčné a bezpečnostné systémy, ako aj progresívny multimediálny systém s internetom. AMG varianty CLS 63 AMG kupé a Shooting Brake s výkonom 430 kW (585 k) preberajú pole position. Vo všetkých modeloch sú na palube rôznorodé nové online služby Mercedes connect me.

Pred desiatimi rokmi položil Mercedes-Benz s modelom CLS základy pre segment štvordverových kupé, a tým potvrdil svoje vedúce postavenie v automobilovom dizajne. CLS po prvýkrát spojilo eleganciu a dynamiku kupé s komfortom a funkčnosťou sedana. Okrem toho ako prvé vozidlo ponúklo na želanie dynamický svetlomet kompletne vyhotovený zo svetelných diód, čím sa stalo ikonou v oblasti osvetlenia. V roku 2012 pokračoval Mercedes-Benz v úspechu CLS s modelom CLS Shooting Brake. Prémiová značka zo Stuttgartu týmto päťdverovým športovým vozidlom znova dokázala svoju koncepčnú kreativitu. CLS Shooting Brake je vďaka výnimočnému tvaru športového vozidla s piatimi miestami na sedenie a veľkým zadným vekom atraktívnym spoločníkom pre aktívnych ľudí, ktorí nenasledujú masy a pri štýlovom cestovaní sa nemienia vzdať športovosti a kapacity ložného priestoru. Shooting Brake tým vytvoril ďalší vrchol v línii inovatívnych luxusných vozidiel Mercedes-Benz. CLS kupé, ako aj CLS Shooting Brake sa už dávno etablovali ako štýlové ikony s mimoriadnym jasom a aj do budúcnosti zostávajú výnimočnými zjavmi vo svojom segmente.

Prof. Dr. Thomas Weber, člen predstavenstva Daimler AG, zodpovedný za výskum koncernu a vývoj divízie Mercedes-Benz Cars: „S CLS kupé a CLS Shooting Brake sme na kolesá postavili dizajnérske ikony, ktoré zrýchľujú pulz aj vo svojej najnovšej verzii s pútavými líniami. S novými prvkami špičkových technológií ako inovatívne svetlomety MULTIBEAM LED, ktoré otvárajú novú kapitolu v technike osvetlenia, deväťstupňovou automatikou alebo progresívnym multimediálnym systémom definujú obidva modely navyše novú technickú špičkovú pozíciu.“

Fascinujúci dizajn Triedy CLS s jej vzrušujúcimi proporciami sa decentne prispôsobil požiadavke špičkových technológií. Ako tradične očaruje dlhou kapotou motora, úzkou grafikou okien s bočnými sklami bez rámov až po dynamicky sa dozadu zvažujúcu strechu. K tomu CLS Shooting Brake ponúka svojou jedinečnou strechou a piatimi dvermi navyše až 1 550 litrov pre batožinu alebo športovú a voľnočasovú výbavu.

Celkove sa dizajn najnovšej generácie CLS kupé, ako aj CLS Shooting Brake javí ešte dynamickejší. K tomu prispieva nová, výrazná diamantová maska chladiča, výrazný predný nárazník s veľkými otvormi prívodu vzduchu, svetlomety MULTIBEAM LED, ako aj nové, mierne tónované zadné svietidlá s funkciou viacerých úrovní svietenia.

Nové dimenzie techniky osvetlenia

Obidva modely sú dnes už sériovo vybavené svetlometmi kompletne vyhotovenými zo svetelných diód. Alternatívne sú obidva konštrukčné rady vozidiel na želanie v ponuke s novými svetlometmi MULTIBEAM LED vyvinutými značkou  Mercedes-Benz v novom dizajne. S touto inováciou otvára Mercedes-Benz novú kapitolu v technike osvetlenia. Technika MULTIBEAM LED spája to najlepšie z aktuálnych technológii osvetlenia a bleskurýchle a automaticky umožňuje čo najlepšie prispôsobenie distribúcie svetla takmer každej dopravnej situácii, preto vždy zabezpečuje doteraz neobvyklé, ďaleké, presné a jasné osvetlenie vozovky a okraja vozovky s vysokou rozlišovacou schopnosťou, bez oslňovania iných vodičov.

Informácie pre systém osvetlenia poskytuje adaptívny asistent diaľkového svetla Plus na báze kamery. Ak rozpozná osvetlené protiidúce vozidlá alebo vozidlá nachádzajúce sa pred vozidlom, elektronicky nastaví každú samostatnú z 24 vysokovýkonných svetelných diód rastrového svetelného zdroja tak, že jednotlivé oblasti vozovky sú cielene vynechané podľa situácie. Riadenie svetlometov kombinuje rastrový svetelný zdroj s osvedčenou technikou LED Intelligent Light System, čím sa zvyšuje presnosť dnes používaných svetelných zdrojov a nastavenie štrbiny diaľkového svetla s minimálnou šírkou. Týmto spôsobom nedochádza k oslňovaniu ostatných vodičov, pričom vodiči v CLS kupé a CLS Shooting Brake stále profitujú z najlepšieho, čiže najjasnejšieho osvetlenia vozovky a okrajov vozovky. Neoslňujúce diaľkové svetlo môže zostať stále zapnuté. Tým otvárajú svetlomety MULTIBEAM LED nové dimenzie bezpečnosti, z ktorých partnersky profitujú ostatní účastníci cestnej premávky.

Okrem kamery na čelnom skle využíva nová technika osvetlenia štyri riadiace jednotky, ktoré 100-krát za sekundu prepočítavajú  a prispôsobujú distribúciu svetla a individuálne a rýchlo ovládajú všetkých 24 vysokovýkonných svetelných diód v precíznom LED module, z ktorých každá je stmievateľná v 255 úrovniach.

Nové svetlomety MULTIBEAM LED umožňujú nielen mimoriadne rýchle a presné riadenie neoslňujúceho diaľkového svetla, ale vozovku a jej okraje osvetľujú v mnohých situáciách oveľa jasnejšie.

Najlepší výhľad v zákrutách a na kruhových objazdoch

Dodatočne k výkonnému precíznemu LED modulu s vysokým rozlíšením má každý svetlomet MULTIBEAM LED modul pre stretávacie svetlo, ktorý sa môže vytočiť smerom von až o 12 stupňov. Umožňuje tým aktívne osvetlenie zákrut s mimoriadnymi doteraz ešte nerealizovanými vlastnosťami, ktoré sú tiež ovládané kamerou. Ponúka napríklad funkciu predvídavého pohľadu, ktorá umožní, aby sa osvetlenie zákrut natočilo ešte predtým, než vodič zabočí. Tým osvetlí zákrutu včas a najlepším možným spôsobom. V závislosti od situácie sa osvetlenie zákrut znova pred koncom zákruty natočí do rovnej polohy. Vodič tak môže skôr rozpoznať nebezpečenstvá na vjazde do zákrut a výjazde z nich. Predvídavé riadenie umožňuje v závislosti od jazdnej situácie dodatočný dosah medzi 30 a 60 metrov.

Rovnako jedinečné je osvetlenie kruhových objazdov, ktoré pred vjazdom do kruhového objazdu aktivuje odbočovacie svetelné moduly vľavo a vpravo, aby sa včas zabezpečili najlepšie možnosti výhľadu do všetkých strán. Svetlomety získavajú informácie o polohách kruhových objazdov na trase prostredníctvom navigačného systému.

Priateľské privítanie: funkcia Welcome Home

Ako šarmantnú osobitosť využívajú aj nové svetlomety MULTIBEAM LED svoj multifunkčný svetlovod nielen ako denné svetlo, parkovacie svetlo a smerové svetlo, ale navyše ním pozdravia vodiča, tým že tento svetlovod pri otvorení vozidla oživia sympatickými modrými svetlami – nice to see you.

Športový interiér s moderným luxusom

Veľkorysé usporiadanie priestoru, priama, športová elegancia, precíznosť ručnej práce a vysokokvalitné materiály charakterizujú štýl vytvárajúci interiér rodiny CLS. Tento dojem umocňuje nová generácia tým, že ešte viac zdôrazňuje športovosť, exkluzivitu a funkčnosť.

K modernému charakteru prispieva nový, voľne stojaci farebný displej centrálnej jednotky s uhlopriečkou obrazovky 20,3 cm (8 palcov), ktorý bude aj v budúcnosti dotvárať moderný vzhľad prístrojovej dosky. Rovnako nový je aj novonavrhnutý 3-lúčový športový volant, ako aj mnohé prepracované detaily, ktoré viditeľne a citeľne zdôrazňujú vysokú kvalitu interiéru. Centrálna ovládacia jednotka v stredovej konzole má teraz štyri namiesto doterajších dvoch tlačidiel, čo v mnohých prípadoch skracuje proces ovládania. Na výber bude päť atraktívnych interiérových farieb, šesť vyhotovení ozdobných prvkov, ako aj kvalít kože od kože po kožu PASSION Exklusiv, ktoré ponúkajú množstvo individuálnych riešení.

Splnenie osobných želaní

Nová AMG Line Plus dopĺňa doterajšie línie dizajnu a výbavy exteriérového športového balíka a línie AMG Line, a tým rozširuje možnosti individuálnych riešení o mimoriadne športovo vypracovaný variant, ktorý výnimočne zdôrazňuje dynamiku a exkluzivitu. Predbežne ku koncu roka sa výber znova rozšíri o špeciálny balík Night. Okrem toho sú k dispozícii nové interiérové balíky designo.

Efektívne a športové motory

Strhujúca dynamika a vzorová hospodárnosť – to sú silné stránky piatich motorov, ktoré sú k dispozícii v novej generácii Triedy CLS. Všetky spĺňajú emisnú normu Euro 6. Novinkou je CLS 220 BlueTEC so štvorvalcovým dieselovým motorom s priamym vstrekovaním Common-Rail, dvojstupňovým preplňovaním turbodúchadlom a technológiou BlueTEC. Podáva výkon 125 kW (170 k) a ponúka maximálny krútiaci moment 400 Nm. V CLS 250 BlueTEC poskytne dieselový štvorvalec na vyzvanie 150 kW (204 k) a krútiaci moment 500 Nm. Tieto hodnoty prekonáva dieselový motor V6 v modeli CLS 350 BlueTEC s 190 kW (258 k) a krútiacim momentom 620 Nm.

Rovnako nový: benzínový motor V6 s preplňovaním dvoma turbodúchadlami v modeli CLS 400 s 3,5 litrovým zdvihovým objemom. Vďaka výkonovému potenciálu a enormne vysokému krútiacemu momentu stanovuje kritéria vo svojom segmente. Oproti svojim predchodcom s atmosferickým motorom sa výkon zvýšil o 20 kW na 245 kW (333 k). Jeho krútiaci moment vzrástol o 110 Nm na 480 Nm a k dispozícii je v širokom rozsahu otáčok od 1 200 do 4 000 ot./min. Výkonovú špičku tvorí CLS 500 s 300 kW (408 k) a krútiacim momentom až 600 Nm.

Okrem toho štyri namiesto doterajších dvoch modelov budú v ponuke s permanentným pohonom všetkých kolies. Nováčikmi sú CLS 250 BlueTEC 4MATIC ako aj CLS 400 4MATIC.

Maximálny výkon a hospodárnosť: 5,5-litrový motor AMG V8 biturbo

– Z hľadiska maximálneho výkonu (410 kW (557 k) až 430 kW (585 k)), krútiaceho momentu (720 až 800 newtonmetrov) a spotreby patrí 5,5-litrový motor AMG V8 biturbo k najhospodárnejším osemvalcovým hnacím agregátom na svete vyrábaných v sérii. CLS 63 AMG s 410 kW (557 k) a pohonom zadných kolies spotrebuje podľa NEFZ celkovo 9,9 litra na 100 kilometrov (231 gramov CO2 na kilometer). Variant s 410 kW a pohonom všetkých kolies 4MATIC AMG orientovaným na výkon, ako aj model S s 430 kW (585 k) a pohonom všetkých kolies sa spotrebou 10,4 až 10,6 litra na 100 km (243 gramov až 248 gramov CO2/km) radia len o kúsok vyššie. Všetky modely CLS 63 AMG už teraz spĺňajú druhý stupeň emisnej normy EU6.

Nová automatická prevodovka s deviatimi prevodovými stupňami

K technickej avantgarde patrí aj celosvetovo prvá 9-stupňová automatická prevodovka s hydrodynamickým meničom krútiaceho momentu v prémiovom segmente – 9G-TRONIC –, ktorá sa využíva v CLS 220 BlueTEC, CLS 250 BlueTEC, CLS 350 BlueTEC a CLS 500. Táto inovácia stavia na silných stránkach 7G-TRONIC PLUS, ktorá doteraz určovala kritériá v oblasti hospodárnosti, komfortu a dynamiky. S deviatimi prevodovými stupňami na jazdu dopredu umožňuje 9G-TRONIC znižovať spotrebu paliva a súčasne znova zvyšovať komfort radenia a agilnosť.

Vysoká úroveň bezpečnosti typická pre Mercedes-Benz

Trieda CLS bude v budúcnosti vybavená všetkými novými a o mnohé funkcie rozšírenými asistenčnými systémami, aby sa poskytla bezpečnosť na najvyššej úrovni pre všetkých. Sériovo na palube je už aj asistent prevencie kolízií COLLISION PREVENTION ASSIST PLUS, ktorý môže pomôcť zamedzovať nehodám v dôsledku nabehnutia – v núdzovom prípade autonómnym brzdením.

Rovnako na želanie sú na palube aj najmodernejšie asistenčné systémy z Triedy S. K nim patria okrem iných DISTRONIC PLUS s asistentom riadenia a Stop&Go Pilot, BAS PLUS s asistentom prejazdu križovatkou, brzda PRE-SAFE® s rozpoznávaním chodcov, PRE-SAFE® PLUS, aktívny asistent sledovania mŕtveho uhla, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, asistent sledovania dopravných značiek, aktívny asistent parkovania s PARKTRONIC vrátane priečneho zaparkovania, ako aj 360-stupňová kamera.

Najlepšie zosieťovaný

Úplne nová multimediálna generácia ponúka v budúcnosti v CLS kupé a CLS Shooting Brake intuitívne ovládanie s graficky prepracovanými animáciami a vizuálnymi efektmi, ktoré znázorňujú všetky funkcie jasne, prehľadne a atraktívne.

V kombinácii s novým, voľne stojacim displejom centrálnej jednotky s uhlopriečkou obrazovky 20,3 cm (8 palcov) sú k dispozícii informačné a zábavné systémy Audio 20 CD alebo na želanie COMAND Online. Obidva umožňujú voľné surfovanie po internete pri odstavení vozidla. Predpokladom na to je mobilný telefón kompatibilný s Bluetooth® s možnosťou dátového prenosu. Rovnako nové: teraz sériové a integrované rozhranie Media Interface na pripojenie zariadení iPod® a iPhone®.

Počas jazdy sa môžu v kombinácii s COMAND Online využívať aplikácie Mercedes-Benz Apps ako Počasie, Lokálne vyhľadávanie GoogleTM s funkciami StreetView a Panoramio, sťahovanie cieľa /trasy a Facebook. Prehrávanie zvuku a videa je možné z rôznych zdrojov. Napríklad prostredníctvom Bluetooth®, prístrojov Apple iPod® a iPhone®, z karty SD, USB kľúča alebo CD/DVD.

COMAND Online ponúka okrem toho systém ovládania hlasom LINGUATRONIC; na želanie je k dispozícii aj príjem digitálneho televízneho a rozhlasového vysielania.

Navigácia v modernom štýle

Základný systém Audio 20 CD sa môže vo variante s predprípravou doplniť užívateľsky priateľským navigačným systémom Garmin® MAP PILOT. K jeho prednostiam patria trojrozmerné náhľady s presným znázornením ulíc a budov, ako aj fotorealistický asistent prejazdu križovatkou a asistent udržiavania v jazdnom pruhu. Navigačný softvér a záznamy karty sa nachádzajú na karte SD, ktorá sa jednoducho zasunie do pripraveného slotu na pamäťové karty systému Audio 20 CD s predprípravou na Garmin® MAP PILOT.

Vyslovene zmyselný zážitok sprostredkuje rýchla trojrozmerná navigácia COMAND Online na pevnom disku s topografickým znázornením mapy, fotorealistickým trojrozmernými budovami a trojrozmernými rotáciami mapy, ako aj zobrazenie satelitných snímok NASA. Systém ponúka okrem iného animovaný kompas, ako aj zobrazenie Google Maps na centrálnej jednotke. Navigačný systém dokáže okrem toho informovať o situácii na cestách v reálnom čase, ak získa informácie o dopravnej situácii v COMAND Online cez internet prostredníctvom služby Live Traffic Information.

Telefónia prostredníctvom Bluetooth® s technológiou HD Voice

Rovnako základný systém Audio 20 CD, ako aj COMAND Online sú vybavené funkciou telefonovania s technológiou HD Voice, ktorá spája mobilný telefón s vozidlom prostredníctvom štandardizovaného rozhrania Bluetooth®. Technológia HD Voice umožňuje výrazne lepšiu kvalitu hovoru. V kombinácii s komfortnou telefóniou sa môže v budúcnosti využívať aj rýchla sieť LTE, ak sa používa na tento účel vybavený smartfón s príslušnou zmluvou.

Mercedes connect me – nové online spojenie s automobilom

S novou generáciu Triedy CLS štartuje v Európe aj nový balík servisných služieb s označením Mercedes connect me. Prostredníctvom sériového modulu KOM s vlastnou SIM kartou, ktorý je integrovaný vo vozidle, je k dispozícii napríklad funkcia tiesňového volania Mercedes-Benz, nehodový manažment, manažment údržby a poruchový manažment. Zákazníci sa môžu tiež kdekoľvek a kedykoľvek spojiť so svojím vozidlom cez internet prostredníctvom connect.mercedes.me a zistiť napríklad, aká plná je palivová nádrž.

Zdroj: Mercedes-Benz

Reklama
Predchádzajúci článok
Ďalší článok