/
/
/
Nová Toyota RAV4 2013, predstavená na autosalóne v Ženeve!

Nová Toyota RAV4 2013, predstavená na autosalóne v Ženeve!

Reklama

Ďalšou premiérou na stánku značky Toyota je v rámci tohtoročného Ženevského autosalónu nová generácia modelu RAV4 – zástupca segmentu SUV.

Spoločnosť Toyota založila trh kompaktných vozidiel typu SUV v roku 1994, keď predstavila svoje prvé rekreačné aktívne vozidlo so štvorkolesovým pohonom (Recreational Active Vehicle RAV4). Odvtedy sa trom generáciám modelu RAV4 podarilo predať viac než 4,5 milióna vozidiel, z toho na európskom trhu sa predalo viac než 1,2 milióna kusov. Nová, štvrtá generácia modelu RAV4 debutuje na európskom trhu počas Ženevského autosalónu 2013. Odráža väčší dôraz na rodinné využívanie kompaktných vozidiel typu SUV a zároveň nijako neuberá zo základných hodnôt modelu.Ponúka zákazníkom výraznejší, sofistikovaný štýl, zdokonalený dizajn interiéru v špičkovej kvalite, ďalšie vylepšenia štvorkolesového pohonu a podmanivejšiu jazdu.

2013 Toyota RAV4
©Toyota

Model štvrtej generácie kompaktného viacúčelového SUV značky Toyota je dlhší (+205* mm), širší (+30 mm) a nižší (-25 mm) než jeho predchodca. Pýši sa úplne novou siluetou, ktorá zdôrazňuje jeho všestrannosť, priestrannosť a vylepšené jazdné vlastnosti. Úplne nový exteriér je kombináciou sofistikovaných, štýlových prvkov, charakteristických pre dizajnový jazyk prednej časti vozidiel značky Toyota, s čistými, uhladenými líniami, a neohrozeného dojmu odolnosti, ktorý očakávate od vozidla s najlepšími vlastnosťami štvorkolesového pohonu v danej triede. Nová tvár značky Toyota spája charakteristický dizajn prednej mriežky chladiča s názvom Under Priority s prednými svetlometmi v dizajnovom jazyku Keen Look a typickými LED svetlami na denné svietenie (DRL). Výsledkom je nové SUV, ktoré na cestách pôsobí dominantnejšie, dynamickejšie a svižnejšie. Úplne nový dizajn interiéru prichádza s priestrannou a pohodlnou kabínou, v ktorej sa vodič cíti ako v kokpite lietadla. Vychádza z praktickosti modelu RAV4 a pridáva viac priestoru, kvalitnejšie materiály a intenzívnejší zážitok z jazdy. Poloha za volantom nového modelu RAV4 prešla výraznými úpravami s cieľom umocniť dojem z jazdy ako v kokpite. Vodič si môže vychutnávať ergonomickejšie vlastnosti, vyšší komfort, lepší výhľad dopredu a vzrušujúcejšiu jazdu.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FkEmPs0CERI#!

Počas jazdy má vodič na sedadle boky o 5 mm nižšie a výšku jazdnej polohy môže upraviť až o 30 mm, čo je o 15 mm viac než u predchádzajúceho modelu. Uhol naklonenia volantu sa znížil o 2,3 stupňa, vďaka čomu sa nachádza až o 38 mm bližšie pri vodičovi. Vzdialenosť predných a zadných sedadiel dosahuje neuveriteľných 970 mm. Najväčší priestor pre cestujúcich na zadných sedadlách v danej triede je jednou z množstva neprekonateľných výhod tohto modelu. Zadné sedadlá, ktoré sa dajú sklopiť v pomere 60 : 40, sú teraz ešte pohodlnejšie. Sklon sedacej časti je vyšší o 2 stupne a postranné opierky zaručujú dokonalejšiu stabilitu. Praktická a flexibilná Toyota RAV4 si zachováva stopercentnú viacúčelovosť, ktorú zákazníci od kompaktného vozidla typu SUV bezpochyby očakávajú. Zadné sedadlá sa dajú sklopiť do roviny s podlahou batožinového priestoru bez toho, aby ste museli odmontovať sedaciu časť alebo hlavové opierky. Zadné sedadlá ponúkajú maximálnu flexibilitu vďaka možnosti sklopenia v pomere 60 : 40, pričom každú časť môžete vrátiť do pôvodnej polohy nezávisle od druhej. Batožinový priestor sa predĺžil na 1 025 mm a poskytuje objem až 547 litrov. Úložný priestor pod podlahou sa takisto zväčšil o 51 litrov z pôvodných 49 na 100 litrov (so súpravou na opravu defektu. Dvere batožinového priestoru so zavesením na boku boli nahradené vyklápacou verziou so zavesením hore, ktorá môže byť vybavená elektrickým ovládaním. Nový otvor batožinového priestoru sa môže pochváliť naozaj nízkym prahom– iba 645 mm (so súpravou na opravu defektu alebo dojazdovou rezervnou pneumatikou) a tiež šírkou až 1 158 mm.

Toyota RAV4 2013
©Toyota

Škála pohonných jednotiek sa rozšírila o dva nové motory: vznetový motor D-4D s objemom 2,0 litra pre západoeurópsky trh a zážihový motor VVT-i s objemom 2,5 litra pre ruský trh. Na ruskom trhu sa po prvýkrát objavuje aj 2,2-litrový vznetový motor D-4D. Komplexná ponuka motorov nového vozidla RAV4 zaručuje neprekonateľnú rovnováhu medzi špičkovými jazdnými vlastnosťami dvoj- aj štvorkolesového pohonu a najnižšími hodnotami emisií CO2 v prípade všetkých zážihových aj vznetových modelov. Do série pohonných jednotiek pre západoeurópsky trh teraz patrí 2,0-litrový zážihový motor Valvematic s výkonom 151 koní/111 kW, nový 2,0-litrový vznetový motor D-4D s výkonom 124 koní/91 kW a silný 2,2-litrový vznetový motor D-4D, ktorý poskytuje výkon 150 koní/110 kW. Všetky motory z tejto novej série produkujú nižšie množstvo emisií CO2 a dosahujú v priemere asi 11 % v rámci všetkých hnacích agregátov v západnej Európe. Výnimočnú pozornosť si zaslúži 2,0-litrový vznetový motor D-4D s pohonom predných kolies, ktorý je novinkou v ponuke motorov pre RAV4. Disponuje novým systémom Toyota Stop & Start, ktorý znižuje emisie CO2 na neuveriteľných 127 g/km. Do série pohonných jednotiek pre východoeurópsky trh teraz patrí 2,0-litrový zážihový motor a nový 2,5-litrový zážihový motor s výkonom 180 koní/132 kW. Novinkou je 2,2-litrový vznetový motor D-4D (110kW/150koní).

 

Bezpečnosť                                         

2013 Toyota RAV4
©Toyota

Nový model RAV4 vychádza z najvyšších štandardov bezpečnosti cestujúcich a ochrany chodcov v prípade nárazu, ktoré sa vyvinuli v priebehu troch generácií kompaktného SUV značky Toyota. Dokonca ponúka ešte vyššiu úroveň aktívnej aj pasívnej bezpečnosti. Nová Toyota RAV4 je navrhnutá tak, aby v testovaní Euro NCAP 2013 dosiahla maximálnych 5 hviezdičiek. Okrem toho disponuje novými technológiami, ako je napríklad systém automatického prepínania diaľkových svetiel, systém varovania pred neúmyselným opustením jazdného pruhu a monitorovanie mŕtveho uhla.

Zdroj: Toyota

Fotogaléria

Prečítať celý text

Reklama