6.9 C
Bratislava
utorok, 5 marca, 2024
Reklama

Nová Toyota GR 86 sa predstaví na celosvetovej premiére na Festivale rýchlosti v Goodwoode

Odporúčame

Nová Toyota GR 86, jedno z najočakávanejších športových vozidiel na svete, sa tento rok v lete po prvýkrát predstaví verejnosti priamo v akcii na Festivale rýchlosti v Goodwoode.

Premiérou kupé súčasne vznikne nové trio globálnych modelov „Power of Three“, vyvinutých v spolupráci so tímom TOYOTA GAZOO Racing a s uplatnením toho istého konštrukčného umenia a špičkového dizajnu zo sveta motošportu ako v prípade všeobecne oceňovaných modelov GR Supra a GR Yaris.

Predstavenie Toyoty GR 86 na Festivale rýchlosti, ktorý sa koná od 8. do 11. júla na pôde Goodwood House v grófstve West Sussex, je prvou verejnou premiérou pred spustením predaja modelu v priebehu roka 2022.

Na špeciálnej festivalovej prehliadke predvedie GR 86 svoje riadenie a agilitu v rukách skúseného jazdca počas preslávených pretekov do vrchu. Návštevníci festivalu budú môcť sledovať, ako auto letí na slávny kopec v Goodwoode, a takisto ho uvidia zblízka v padoku na podujatí „First Glance“.

Toyota GR 86, prvýkrát odhalená tento rok v apríli formou online prezentácie, rozvíja kvality, ktoré modelu GT86 zabezpečili mnohonásobné úspechy v úlohe vozidla, ktoré dokáže sprostredkovať tú najrýdzejšiu radosť z jazdy.

Nový model si zachováva kľúčové charakteristiky svojho predchodcu – stále je to zábavné, dostupné a ľahko ovládateľné športové kupé, schopné odmeniť vodiča za jeho snahu.

Aj naďalej má klasickú koncepciu – motor vpredu a pohon zadných kolies – avšak teraz s novým a výkonnejším štvorvalcom s objemom 2,4 litra. Rozmery vozidla sú prakticky totožné s predchodcom, avšak 50 % nárast torznej tuhosti prispel k výrazne ostrejšiemu handlingu a riadeniu. Vďaka sústredeniu konštruktérov na úsporu hmotnosti vrátane použitia hliníka v oblasti strechy a panelov karosérie by mal byť model GR 86 najľahším štvormiestnym kupé vo svojej triede (predbežná pohotovostná hmotnosť je 1 270 kg).

Vďaka účasti tímu TOYOTA GAZOO Racing v motoristických súťažiach sa do nového kupé premietli precízne navrhnuté aerodynamické diely, ako napr. predné kanály nasávania vzduchu alebo bočné nástavce prahov. Konštrukcia zavesenia kolies používa vzpery McPherson na prednej náprave, resp. dvojité lichobežníkové zavesenie vzadu. Vozidlo jazdí na 18“ diskoch kolies obutých do pneumatík s rozmerom 215/40 R18. Nový model je výsledkom spoločného vývoja firiem Toyota Motor Corporation a Subaru Corporation v nadväznosti na novú obchodnú a kapitálovú alianciu, ktorú uvedené firmy uzavreli v septembri 2019.

GR 86 nasleduje príklad Toyoty GR Supra, ktorá sa tiež ukázala na svetovej dynamickej premiére na Festivale rýchlosti – dvojmiestne kupé sa prezentovalo na trati v Goodwoode v roku 2018. Prvotnú premiéru v Goodwoode absolvovala aj Toyota GT86 v roku 2012 ako jeden z hviezdnych nováčikov pred uvedením na trh ešte v tom istom roku. Model GT86 zaznamenal celosvetové predaje v objeme približne 200 tisíc vozidiel a tiež sa predviedol v mnohých rôznych disciplínach motoristického športu vrátane pretekov cestovných vozidiel (GT), súťaží rely a pretekárskych seriálov jednej značky.

Ďalšie plánované aktivity oznámi Toyota v najbližších týždňoch na Festivale rýchlosti 2021, ďalšie podrobnosti o Toyote GR 86 budú odhalené neskôr pred uvedením modelu na trh.

Zdroj: Toyota

Reklama