/
/
/
Nová ŠKODA Superb zažila svetovú premiéru

Nová ŠKODA Superb zažila svetovú premiéru

Reklama

Najlepší automobil ŠKODA všetkých čias oslávil pôsobivú svetovú premiéru. Nová generácia modelu Superb sa dnes v pražskom Fóre Karlín prvýkrát predstavila pred početným obecenstvom. Nový Superb znamená revolúciu v dizajne značky. Bohatá ponuka priestoru, inovatívne asistenčné systémy, ohľaduplnosť k životnému prostrediu, komfort, výkonné motory spĺňajúce normu EU 6 a pre značku ŠKODA typické Simply Clever detaily posúvajú vlajkovú loď značky na hornú hranicu strednej triedy. Nový Superb predstavuje vrchol najväčšej modelovej ofenzívy v dejinách automobilky.

Predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland pri príležitosti premiéry novej generácie modelu ŠKODA Superb povedal: „S týmto automobilom vstupuje značka ŠKODA do novej éry. V uplynulých rokoch sme našu modelovú paletu obnovili a rozšírili. Nová ŠKODA Superb dokazuje svoje výnimočné postavenie v strednej triede. Po technickej aj dizajnovej stránke dosahuje špičkovú úroveň, dokumentuje súčasné postavenie spoločnosti ŠKODA AUTO a napovedá mnohé o budúcich ambíciách značky. Tento skvelý automobil nadchne pre značku ŠKODA nových zákazníkov z privátnej aj podnikateľskej sféry.“ 

http://youtu.be/cymPaYI0P8M

Svetová premiéra novej generácie modelu ŠKODA Superb sa uskutočnila za účasti približne 800 významných hostí z celého sveta vo Fóre Karlín v Prahe. Okrem zástupcov svetových médií privítala spoločnosť ŠKODA AUTO aj zástupcov koncernu Volkswagen, ŠKODA AUTO, predstaviteľov politického, ekonomického a spoločenského života. Hviezdou večera bola nová ŠKODA Superb. Prvé verejné predstavenie novej vlajkovej lode značky ŠKODA bolo pôsobivo doplnené vystúpením známej Českej filharmónie, ktorá premiérovo uviedla „Symfóniu Superb“. Ďalšími vrcholnými okamihmi večera boli vystúpenia americkej soulovej legendy Chaka Khan a dánskej speváčky Aury Dione.

Tretia generácia modelu Superb nadväzuje na úspešnú históriu vrcholného modelu palety značky ŠKODA. Doteraz bolo zákazníkom dodaných viac ako 700 000 vozidiel Superb prvej a druhej generácie.

Elegancia, sila, dynamika – revolučný ŠKODA dizajn

Nová ŠKODA Superb svojim novým dizajnom dokazuje emocionálnu silu značky a uvádza do sériovej výroby tvary dizajnovej štúdie ŠKODA VisionC. „Rázvor narástol o 80 mm a súčasne sa predný previs skrátil o 61 mm. Nová architektúra zvyšuje príťažlivosť a dynamiku vozidla,“ hovorí šéfdizajnér ŠKODA AUTO Jozef Kabaň. Novo vyvinutý Superb súčasne prichádza s ešte vyššou funkčnosťou a priestrannosťou.

Predná časť vozidla vyžaruje silu a sebavedomie. Výrazná maska chladiča, ostro rezané svetlomety a nižšie pretiahnutá architektúra prednej časti opticky pridávajú vozidlu na šírke. Kapotu charakterizujú výrazné prelisy. Dynamickú eleganciu vyžaruje aj bočný pohľad. Ostrá Tornádo línia vozidlo predlžuje a spoločne s ďalšími plochami umocňuje pôsobivý kontrast svetla a tieňa. Úzke stĺpiky, ostro rezané línie okien a mierne sa zvažujúca strecha dodávajú vozidlu dojem luxusného kupé. Exkluzívny vzhľad automobilu zvýrazňujú aj veľké kolesá a mohutné blatníky.

Sebavedomá a mohutná je aj zadná časť. Aj tu je kladený dôraz na horizontálnu orientáciu. Dvojdielne široké a zároveň nízke zadné svetlá sú štandardne vybavené technikou LED. Aj tu nájdeme pre vozidlá ŠKODA typický svetelný pruh v tvare písmena C. Brilantným detailom koncových svetiel sú elementy odkazujúce na český krištáľ. Výrazným prvkom je aj ostrý prelis piatych dverí. Dizajnové prvky exteriéru pokračujú aj v úplne novo navrhnutom interiéri. Patrí medzi ne zdôraznenie horizontálnych línií, vďaka ktorým už aj tak veľmi priestranný interiér navodzuje ešte veľkorysejší dojem. Výrazné tvary, vysoká kvalita spracovania a použitie prvotriednych materiálov pôsobí veľmi hodnotne.

Komfort a priestor v novej dimenzii

Oproti predchádzajúcej generácii sa ponuka priestoru v novom modeli Superb ešte vylepšila. Vodič a spolujazdec si užívajú o 39 mm väčšiu šírku vo výške lakťov a viac miesta nad hlavou. Skutočne kráľovská je ponuka priestoru na zadných sedadlách. Priestor pred kolenami (157 mm) a nad sedákom (980 mm) je výrazne väčší ako u ktoréhokoľvek iného modelu v tomto segmente. Šírka vo výške lakťov na zadných sedadlách vzrástla o 69 mm. Najlepšiu hodnotu v segmente ponúka aj batožinový priestor, ktorý prekvapí objemom 625 litrov, čo je o 30 litrov viac ako u druhej generácie.

Ako prvý model značky ponúka nová ŠKODA Superb adaptívny podvozok Dynamic Chassis Control (DCC) vrátane voľby jazdného profilu Driving Mode Select. Ponuka nových systémov klimatizácie je zavŕšená novinkou v podobe trojzónovej automatickej klimatizácie Climatronic, ktorá zaisťuje najlepšiu kvalitu a teplotu vzduchu v celom interiéri. Zákazníci si môžu objednať elektricky ovládanú panoramatickú výklopnú a posuvnú strechu. Pre zimné obdobie sú k dispozícii nezávislé kúrenie, vyhrievané sedadlá, čelné sklo vyhrievané priehľadnou pokovovanou vrstvou a vyhrievané trysky ostrekovačovDažďový a svetelný senzor zaisťuje automatické spínanie stieračov a podľa potreby prepína medzi svetlom pre denné svietenie a stretávacím svetlom.

Namiesto jedného dáždnika v ľavých zadných dverách sa teraz dáždnik nachádza v oboch predných dverách. Mimoriadne komfortné sú nové elektricky ovládané piate dvere, ktoré možno doplniť o tzv. virtuálny pedál. Elektrické piate dvere a virtuálny pedál sú funkčne prepojené so systémom automatického zamykania a štartovania KESSY. Nový Superb disponuje najnovšou generáciou systému Park Assist pre automatické parkovanie a výjazd. Prvýkrát je tento automobil vybavený aj zadnou parkovacou kamerou (Rear View Camera). Klasickú manuálnu ručnú brzdu nahrádza štandardne dodávaná elektrická parkovacia brzda.

Perfektné prepojenie

S treťou generáciou tohto modelu dostáva téma konektivity úplne nové rozmery. Zákazníci si môžu vybrať medzi štyrmi novými infotainment systémami na báze radu zariadení MIB (Modularer Infotainment-Baukasten – modulárna stavebnica infotainment systémov) koncernu Volkswagen. Vrcholná verzia Columbus disponuje na želanie novým integrovaným vysokorýchlostným internetovým pripojením na báze štandardu LTE. Vo vozidle značky ŠKODA sa jedná o významnú premiéru.

Superb je prvýkrát možné prepojiť so smartfónom a ovládať vybrané aplikácie cez displej infotainment systému. SmartLink zahŕňa rozhranie MirrorLink™, Apple CarPlay a Android Auto. Rozhranie SmartGate, vyvinuté v spoločnosti ŠKODA AUTO, umožňuje odosielať vybrané dáta o vozidle do vlastných aplikácií v smartfóne a následne ich využívať. S novou aplikáciou ŠKODA Media Command a Wi-Fi modulom, integrovaným v systéme Columbus, môžu cestujúci prvýkrát obsluhovať infotainment systém aj zo zadných sedadiel. Sound System Canton s dvanástimi reproduktormi a výkonom 610 wattov premení nový Superb na koncertnú sálu na štyroch kolesách.

Nová dimenzia Simply Clever

Nová ŠKODA Superb boduje v oblasti Simply Clever prvkov. Vodičom i ďalším cestujúcim uľahčuje život až 29 Simply Clever riešení, z toho 23 riešení sa v modelovom rade Superb objavuje prvýkrát. Desať z nich je dokonca úplnou novinkou pre vozidlá značky ŠKODA. Medzi nové Simply Clever riešenia patria aj praktické prvky výbavy ako mechanicky sklopné ťažné zariadenie, dve miesta na uchytenie tabletov vzadu, USB-konektor a 230V zásuvka pre cestujúcich na zadných sedadlách, odkladacia priehradka na tablet v Jumbo boxe medzi prednými sedadlami, špeciálny držiak na PET fľašu s objemom 0,5 litra, umožňujúci jej pohodlné otváranie jednou rukou, alebo priehradka pre reflexnú vestu vo všetkých štyroch dverách. Do oboch predných dverí a oboch zadných dverí sa teraz zmestí po jednej fľaši s objemom 1,5 litra. Variabilitu interiéru zvyšuje aj možnosť sklopiť operadlá zadných sedadiel z batožinového priestoru. Úplne vpred je možné sklopiť aj operadlo sedadla spolujazdca. Nové cargo elementy zaistia predmety uložené v batožinovom priestore proti voľnému pohybu. Štandardne je nový Superb vybavený škrabkou na ľad vo viečku palivovej nádrže. Vo výbave sú ďalej odkladacie sieťové vrecká na vnútorných stranách predných operadiel, vyberateľné LED svietidlo v batožinovom priestore a ochrana pred načerpaním nesprávneho paliva.

Maximálna efektivita 

Nové motory modelu Superb ponúkajú až o 30 % nižšiu spotrebu a emisie CO2. Variant GreenLine má spotrebu len 3,7 l/100 km a emisie 95 g CO2/km. Hmotnosť vozidla bola znížená až o 75 kg, vylepšená bola aj aerodynamika. Na skvelej jazdnej dynamike sa významnou mierou podieľa až o 20 % vyšší výkon motora, karoséria so zníženým odporom vzduchu a nižšia hmotnosť vozidla.

Nová ŠKODA Superb je vybavená preplňovanými motormi s priamym vstrekom paliva na báze konštrukcie MQB. Zákazníci si môžu vybrať medzi piatimi benzínovými motormi TSI a tromi dieselovými motorizáciami so vstrekovaním common-rail. Všetky agregáty spĺňajú emisnú normu EU 6 a sú sériovo vybavené systémom Štart-Stop a rekuperáciou brzdnej energie. Benzínové motory pokrývajú výkonové spektrum od 92 kW (125 k) do 206 kW (280 k). Spektrum dieselových agregátov siaha od 88 kW (120 k) do 140 kW (190 k). S výnimkou základnej benzínovej motorizácie sú pre všetky agregáty k dispozícii moderné dvojspojkové prevodovky DSG. Štvorica motorov je v ponuke aj s najvyspelejším variantom pohonu všetkých kolies na báze spojky Haldex 5. generácie.

Bezpečnosť bez kompromisov

Nová ŠKODA Superb zaujme špičkovou úrovňou bezpečnosti. Nový Superb je štandardne vybavený systémom elektronickej kontroly stability ESC vrátane multikolíznej brzdy, pre krajiny Európskej únie tiež systémom Front Assist s funkciou núdzovej brzdy City, elektronickou kontrolou tlaku vzduchu v pneumatikáchsiedmimi airbagmi, piatimi trojbodovými bezpečnostnými pásmi so signalizáciou zapnutia a bezpečnostnými hlavovými opierkami. Na želanie môže byť vozidlo vybavené tiež zadnými bočnými airbagmi. Súčasťou štandardnej výbavy je ďalej XDS +, čo je funkcia elektronickej uzávierky diferenciálu, od výbavy Ambition navyše tiež Speedlimiter.

Voliteľne môže byť nový Superb vybavený radom asistenčných systémov. Adaptívny tempomat Adaptive Cruise Control (ACC) udržuje vozidlo v bezpečnej vzdialenosti od vozidiel idúcich pred ním. Rozšírená funkcia Crew Protect Assist pripraví vozidlo a jeho posádku na hroziacu nehodu. S udržaním vozidla v jazdnom pruhu pomáha systém Lane Assist. Systém Traffic Jam Assist, ktorý je pre značku ŠKODA novinkou, zvyšuje bezpečnosť pri jazde v kolóne a dopravných zápchach. Ak nie je vodič náhle schopný jazdy, nový systém Emergency Assist auto automaticky zabrzdí až do úplného zastavenia.

Úplne nový systém Blind Spot Detect pomáha vodičovi pri prechádzaní z pruhu do pruhu vďaka varovaniu pred vozidlami, ktoré sa nachádzajú v mŕtvom uhle spätného zrkadla. Súčasťou systému Blind Spot Detect je funkcia Rear Traffic Alert pre výjazd z priečneho parkovacieho miesta, ktoré sa u značky ŠKODA objavuje prvýkrát. Driver Alert sleduje bdelosť vodiča, varuje pred hroziacou únavou a snaží sa jej predísť navrhnutím prestávky pri riadení. Systém Travel Assist s rozpoznávaním dopravných značiek, ktorý je pre model ŠKODA Superb k dispozícii prvýkrát, vodiča priebežne informuje o aktuálnom dopravnom značení.

Predné svetlomety vozidla sú vybavené buď halogénovými žiarovkami, alebo bi-xenónovými výbojkami a funkciou AFS a LED svetlami pre denné svietenie. Na želanie dodávaný asistent diaľkových svetiel (Light Assist) automaticky prepína medzi stretávacími a diaľkovými svetlami. K dispozícii je tiež úplne nový systém Smart Light Assist s dynamickým odtienením diaľkových svetiel. Na zadnej časti novej generácie modelu Superb štandardne svietia výrazné LED svetlá, v nárazníku je umiestnená navyše dvojica úzkych odraziek.

Maximálnu stabilitu jazdy aj na náročnejšom povrchu prepožičiava novému modelu Superb úplne novo vyvinutý podvozok s prednou nápravou typu MacPherson a viacprvkovou zadnou nápravou.

Zdroj: Škoda

Prečítať celý text

Reklama