/
/
/
Nová ŠKODA Superb: Významne omladená vlajková loď

Nová ŠKODA Superb: Významne omladená vlajková loď

Reklama

Modelová ofenzíva ŠKODA pokračuje: v predvečer autosalónu v Šanghaji, 19. apríla 2013, sa vo svetovej premiére predstaví ŠKODA Superb a Superb Combi po rozsiahlej modernizácii. Vlajková loď značky ŠKODA bude presviedčať sviežim a atraktívnym dizajnom, novým interiérom a vylepšeniami v oblasti techniky. Na európsky trh bude nový model uvedený koncom júna 2013.

ŠKODA Superb, vlajková loď značky, je ukážkou vyspelosti vozidiel ŠKODA. Vďaka rozsiahlej modelovej starostlivosti je teraz vrcholový model ešte atraktívnejší,

hovorí predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. V novom dizajne pôsobia oba karosárske varianty suverénnejšie a potvrdzujú svoju pozíciu vlajkovej lode značky. Modernizovaný Superb sa dočkal vylepšenia aj v oblasti spotreby paliva a ponúkanej techniky. Súčasne si však zachoval tradičnú kvalitu, ktorou už dvanásť rokov oslovuje zákazníkov po celom svete.

Superb svojím komfortom presahuje ponuku obvyklú v strednej triede. Ponúka dostatok miesta, vynikajúcu funkčnosť, vysoký komfort, špičkovú bezpečnosť, skvelý pomer ceny a ponúkanej hodnoty a nadčasovú eleganciu. Aj v našom vlajkovom rade chceme zákazníkom ponúkať kus auta navyše,

dodáva Vahland.

Superb1
© Škoda Auto

ŠKODA Superb na prvý pohľad zaujme úplne novou prednou časťou a zadnou časťou v duchu nového dizajnového jazyka značky s jasnými líniami, precíznym tvarovaním a vyváženými proporciami. Predok vozidla je teraz podstatne výraznejší a suverénnejší, so širšou maskou chladiča aj úplne novo tvarovanými prednými svetlometmi. Nová je tiež kapota s logom automobilky, nárazník s hmlovkami a predné blatníky. Prvýkrát sa v modelovom rade Superb objavujú bi-xenónové svetlomety s integrovanými LED svetlami pre denné svietenie.

Zadná časť oboch karosárskych variantov modelu Superb je tiež úplne prepracovaná. Je vizuálne jasná, čisto usporiadaná a precízne spracovaná. Novo interpretovaná je grafika zadných svetiel. Pre značku typický tvar písmena C je teraz ešte brilantnejší. Prvýkrát v modelovom rade Superb tvoria tento graf hneď tri pruhy diód. Dva trojuholníkové segmenty na zadnej časti sú ďalším nezameniteľným znakom nového dizajnu značky ŠKODA.

Novinkou pre exteriér vozidla Superb sú dva nové metalické odtiene šedá Metal a biela Moon. Inovovaná bola tiež paleta 16″ až 18″ kolies z ľahkej zliatiny.

Pre interiér modelu ŠKODA Superb je k dispozícii celkovo deväť variantov troch- a štvorramenných volantov. V ponuke sú tiež nové poťahové látky a dekory. Najvyšší variant výbavy Laurin & Klement možno po novom objednať vo farebnej kombinácii interiéru hnedej a béžovej Ivory.

ŠKODA Superb je teraz atraktívnejšia aj vďaka novinkám v oblasti motorov. Jednotlivé agregáty sú až o 19 % úspornejšie ako u aktuálneho modelu. K tomu prispieva okrem iného aj technológia Start-Stop s rekuperáciou brzdnej energie, ktorá bude v krajinách EÚ k dispozícii ako pre všetky naftové motorizácie modelu ŠKODA Superb, tak aj pre základnú benzínovú motorizáciu 1,4 TSI/92 kW. Najúspornejšie prevedenie vlajkovej lode značky ŠKODA, Superb GreenLine, teraz spotrebuje iba 4,2 l nafty na 100 km, čo zodpovedá emisiám 109 g CO2/km. Zmeny sa dotkli aj ponuky modelov s pohonom všetkých štyroch kolies. Vozidlo so vznetovým agregátom 2,0 TDI/103 kW bude vo verzii 4 × 4 spriahnuté s ručne radenou prevodovkou, výkonnejšia verzia „štvorkolky“ 2,0 TDI/125 kW bude spolupracovať so šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG.

Superb4
© Škoda Auto

Aj prepracované vozidlo ŠKODA Superb sa môže pochváliť vynikajúcou ponukou priestoru, črtou typickou pre vozidlá ŠKODA. Oba varianty karosérie ponúkajú vo svojom segmente zďaleka najväčší batožinový priestor a najlepšie priestorové pomery, najmä pre cestujúcich na zadných sedadlách. V žiadnom inom vozidle tejto triedy nemajú cestujúci na zadných sedadlách toľko miesta, ako vo vozidle ŠKODA Superb. Cestovanie na zadných sedadlách teraz spríjemňuje nová funkcia. Prvýkrát je možnéovládať sedadlo spolujazdca vpredu elektricky zo zadného miesta.

Neprekonateľný je vo svojej triede objem batožinového priestoru. Superb obsiahne 595 litrov, Superb Combi dokonca 633 litrov. Obe hodnoty sú najlepšie v segmente. Po sklopení operadiel zadných sedadiel vzrastie objem batožinového priestoru na 1 700, resp. 1 865 litrov.

Superb druhej novodobej generácie si získal povesť mimoriadne premysleného vozidla. Modernizácia tento status ešte viac posilnila. Dôležitý „Simply Clever“ prvok vozidla, unikátny koncept variabilných piatych dverí TwinDoor, teraz disponuje vylepšeným ovládaním s jednoduchšou obsluhou. Tak ako predtým sa tieto dvere otvárajú v režime „sedan“ (t.j. iba veko batožinového priestoru), alebo „liftback“ (celé piate dvere aj so zadným oknom). Po novom však má každý z týchto režimov svoje vlastné ovládacie tlačidlo. Ani v omladenom modeli Superb nechýba detail, ktorý je inak vyhradený pre segment luxusných limuzín. Cestujúci majú k dispozícii dáždnik uložený v zadných dverách.

V interiéri je mnoho „Simply Clever“ prvkov. Či už sa jedná o lakťovú opierku s Jumbo-Boxomodkladacie priestory vo dverách a pod sedadlom spolujazdca, praktickúschránku na okuliare alebo odkladací priestor v lakťovej stredovej opierke na zadnom sedadle, všetko je do detailu premyslené. To platí aj pre batožinový priestor. Ten disponuje praktickými prvkami, ako je voliteľná medzipodlaha, uzatvárateľné schránky za podbehmi, háčiky na tašky či upevňovacie oká pre sieťový program.

Zoznam ponúkaných prvkov komfortnej výbavy nového modelu ŠKODA Superb zodpovedá významu vlajkovej lode značky. K dispozícii je Automatic Parking Assistantvo verzii 2.0. Nový systém popri pozdĺžnom parkovaní a výjazde z radu zaparkovaných vozidiel dokáže pomôcť aj pri priečnom parkovaní.

Okrem toho disponuje nový Superb aj komfortnými prvkami ako elektricky ovládané strešné okno s integrovanými solárnymi článkami (Superb), elektricky ovládanou panoramatickou strechou (Superb Combi), systémom pre bezkľúčové odomykanie, štartovanie a zamykanie KESSY, klimatizáciou a štyrmi modernými audiosystémami, resp. multimediálnymi navigáciami. Vrcholom ponuky je špičkový navigačný systémColumbus s 6,5″ farebnou dotykovou obrazovkou a integrovaným pevným diskom s kapacitou 30 GB.

Bezpečnostný paket modelu Superb bol ohodnotený maximálnym počtom piatich hviezdičiek v testoch Euro NCAP. V krajinách EÚ je pre Superb štandardom ESP, ABS a brzdový asistent. Voliteľný Adaptive Frontlight System s bi-xenónovými svetlometmi sa postará o čo najlepšiu viditeľnosť za tmy. Driver Activity Assistant, dodávaný na želanie, varuje pred hroziacou únavou vodiča. Voliteľný asistent pre rozjazd do kopcaumožňuje pohodlné rozbiehanie do svahu bez použitia ručnej brzdy. Od verzie Elegance je vozidlo sériovo vybavené systémom pre kontrolu tlaku v pneumatikách. V prípade nehody posádku ochráni až deväť airbagov, trojbodové bezpečnostné pásy a výškovo nastaviteľné hlavové opierky.

Zdroj: Škoda Auto

Fotogaleria

Prečítať celý text

Reklama