/
/
/
Nová limitovaná edícia Mk II, určená výhradne na pretekárske trate, posúva výkony superšportového Fordu GT na ešte vyššiu úroveň

Nová limitovaná edícia Mk II, určená výhradne na pretekárske trate, posúva výkony superšportového Fordu GT na ešte vyššiu úroveň

Reklama

Spoločnosti Ford a Multimatic dnes na Festivale rýchlosti v Goodwoode predstavili Ford GT Mk II. Táto limitovaná edícia, určená výhradne na pretekárske trate, posúva výkony superšportového Fordu GT na ešte vyššiu úroveň.

Ford Performance a Multimatic profitovali pri vývoji vozidla z poznatkov nazbieraných s pretekárskymi vozidlami Ford GT v majstrovstvách sveta FIA vo vytrvalostných pretekoch a seriálu IMSA WeatherTech Sportscar Championship. Ford GT Mk II navyše nie je zviazaný žiadnymi pretekárskymi predpismi, homologačnými pravidlami a podobnými obmedzeniami.

Edícia je limitovaná na iba 45 vozov. Ceny začínajú na 1,2 milióna USD. Každý Mk II sa začína rodiť v rovnakej továrni ako ostatné Fordy GT. Odtiaľ putuje do špecializovaných dielní Multimatic Motorsports, kde sa z neho stane Ford GT Mk II.

 

To najlepšie z oboch svetov

Ford GT Mk II preberá kľúčové prvky zo superšportového vozidla homologovaného pre cestnú prevádzku aj zo závodnej varianty. Mnohé jeho komponenty sa osvedčili v najnáročnejších vytrvalostných pretekoch sveta.

Rozmerné dvojdielne zadné krídlo vytvára väčší prítlak ako na pretekárskom Forde GT. Nový je tiež predný spojler, zadný difúzor i doplnkové aerodynamické prvky na prove, ktoré pomáhajú vyvažovať väčšiu prítlačnú silu zadného krídla.

Vďaka týmto úpravám aerodynamiky generuje GT Mk II o 400 percent silnejší prítlak ako Ford GT. V kombinácii so závodným podvozkom a pretekárskymi pneumatikami Michelin Pilot Sport mu umožňuje dosahovať priečneho zrýchlenia zodpovedajúceho viac než dvojnásobok zemského gravitačného zrýchlenia (g).

GT Mk II je tiež ľahší a agilnejší. Na rozdiel od cestného vozidla nemá nastaviteľnú svetlú výšku ani prepínateľné jazdné režímy. Celková hmotnostná úspora presahuje 90 kg. Nastaviteľné tlmiče pruženia DSSV v kombinácii so zníženým podvozkom ďalej zlepšujú ovládateľnosť a zvyšujú aerodynamickú účinnosť vozidla.

Rovnako ako cestné aj závodné Ford GT je Mk II poháňaný motorom 3.5 EcoBoost. Tu však nie je limitovaný žiadnymi predpísanými reštrikciami, preto dosahuje o 147 kW vyšší výkon než pretekárske vozidlo. Najvyšší výkon má hodnotu 515 kW (700 k). Sedemstupňová dvojspojková prevodovka dostala špeciálnu kalibráciu, ktorá zohľadňuje výhradne okruhové nasadenie.

Posilnený bol tiež chladiaci systém. Jeho súčasťou je veľkokapacitný medzichladič stlačeného vzduchu s rozprašovaním vody. To sa aktivuje samočinne podľa potreby a chladí medzichladič atomizovanou vodou, čo Fordu GT Mk II umožňuje podávať konzistentne vysoký výkon aj za vysokých teplôt.

Prívod dostatočného množstva chladiaceho vzduchu k motoru a prevodovke zabezpečuje strešný nasávací otvor podobný tomu, aký má závodné Ford GT za kabínou.

Výkonnejšiemu motoru boli prispôsobené brzdy. Brzdným výkonom Mk II dokonca prevyšuje pretekárske vozidlo, pretože využíva karbón-keramické kotúče Brembo z cestného Fordu GT. Majú priemer 394 mm vpredu a 358 mm vzadu. Kované kolesá s priemerom 19 palcov sú obuté do pretekárskych pneumatík Michelin Pilot Sport GT.

V interiéri sa objavuje závodné sedadlo Sparco sa šesťbodovým pásom. Sedadlo spolujazdca je možné dodať na želanie. Systém záznamu jazdných dát MOTEC slúži zároveň ako obrazovka zadnej kamery.

Najnovší člen rodiny GT

Produkčný Ford GT, v Goodwoode prvýkrát predstavený v roku 2017, je najpokročilejší a najexkluzívnejší cestný model v histórii značky Ford. Ročne sa ich vyrobí najviac 250.

Závodný Ford GT vznikol pre Le Mans. Hneď pri svojom debute v Le Mans 2016 zvíťazil v triede GTE Pro. Stalo sa tak 50 rokov po tom, čo pôvodný Ford GT40 vybojoval v Le Mans prvú zo štyroch po sebe idúcich víťazstiev.

Program účasti Fordu GT v majstrovstvách sveta FIA vo vytrvalostných pretekoch bol tohtoročným ročníkom Le Mans zavŕšený. Po zvyšok sezóny však budú vozidlá Ford GT pokračovať v americkom seriáli IMSA, ktorého záverečná časť bude v októbri na trati Road Atlanta.

Ford GT Mk II sa na Festivale rýchlosti v Goodwoode predstaví verejnosti v kategórii Supercar. Predaj bude zabezpečovať priamo Multimatic. Záujemcovia môžu spoločnosť kontaktovať na FordGTMkII.com.

Zdroj: Ford

Prečítať celý text

Reklama