/
/
/
Nová Kia Sportage

Nová Kia Sportage

Reklama

 • Kompaktné SUV štvrtej generácie s novým dizajnom a vyspelými technológiami
 • Nový vysokokvalitný interiér s moderným usporiadaním a vyššou kultivovanosťou
 • Vyšší komfort pre cestujúcich vďaka väčšej priestrannosti a nižšej hlučnosti
 • Doteraz najbezpečnejšia Kia Sportage vďaka pevnejšej karosérii a novým technológiám aktívnej bezpečnosti
 • Vláčnejšie, kultivovanejšie odpruženie a vyššia agilnosť

Spoločnosť Kia Motors predstavuje kompletne vynovený model Kia Sportage s atraktívnym, úplne novým dizajnom interiéru aj exteriéru, ponúkajúci množstvo vyspelých technologických noviniek a vyššiu kvalitu. Úplne nová Kia Sportage absolvuje svoj globálny debut 15. septembra 2015 na frankfurtskom medzinárodnom autosalóne.

https://youtu.be/BdL-4_qu3yc

Práve prichádzajúca štvrtá generácia kompaktného SUV Kia Sportage dôsledne stavia na úspechu predchádzajúceho modelu a zákazníkov v tomto segmente s čoraz silnejšou konkurenciou láka na množstvo inovatívnych a sofistikovaných prvkov. Nový interiér s vysokokvalitnými materiálmi a celistvo pôsobiacim dizajnom je praktický a plný moderných technológií, zvyšujúcich komfort, úžitkovú hodnotu, konektivitu a bezpečnosť. Sortiment nových a modernizovaných motorov a prevodoviek je zárukou ešte vyššej hospodárnosti a výkonnosti, pričom vylepšenia sa dotkli aj komfortu odpruženia, ovládateľnosti a kultivovanosti.

Záujemcovia o kúpu modelu Kia Sportage si teraz prvýkrát môžu zvoliť verziu GT Line. Zákazníkom, ktorí od jazdy za volantom Kia Sportage očakávajú športovejšie zážitky, ponúka verzia GT Line rovnakú všestrannosť ako štandardný model, pridáva však atraktívnejší zovňajšok a vzrušujúcejšie jazdné vlastnosti tým, ktorí po nich túžia.

Michael Cole, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe, pri tejto príležitosti uviedol: „Model Kia Sportage nám v posledných rokoch pomohol udržať si rast a úspech v celej Európe. Tento model je pre nás mimoriadne dôležitý najmä preto, že záujem zákazníkov o vozidlá typu SUV stúpa a konkurencia v tomto rýchlo rastúcom segmente kompaktných SUV je dnes silnejšia než kedykoľvek predtým. V Európe je Kia Sportage vlajkovou loďou značky Kia, ktorá najlepším možným spôsobom dáva jasne najavo nami ponúkané hodnoty a tvorí viac ako štvrtinu celého nášho európskeho objemu predaja. Súčasne s pretrvávajúcim rastom tohto konkurenciou nabitého segmentu nová Kia Sportage posilní našu pozíciu medzi lídrami na trhu vďaka svojej zdokonalenej kultivovanosti, charakteristickému dizajnu a vysokej kvalite materiálov.“

396919

Kia Sportage, vyrábaná na Slovensku v prevádzke Kia Motors Slovakia pri Žiline, ostáva európskym bestsellerom tejto značky s viac ako 97 000 vozidiel predaných v Európe za rok 2014, čo predstavuje 27,5 % objemu predaja vozidiel Kia.

PÔSOBIVÝ NOVÝ DIZAJN

Štvrtá generácia modelu Kia Sportage prichádza s odvážnym novým dizajnom, z ktorého pri pohľade z každého uhla vyžaruje športový a energický charakter. Dizajn nového modelu vznikal pod vedením európskeho dizajnového štúdia spoločnosti Kia Motors v nemeckom Frankfurte nad Mohanom s prispením dizajnérskych centier v kórejskom Namyangu a kalifornskom Irvine.

Napodobňujúc kontrast medzi hladkými líniami a ostrými tvarmi, aký nachádzame na najslávnejších moderných prúdových bojových lietadlách, pôsobí Kia Sportage harmonicky vďaka vizuálnemu napätiu medzi ostro rezanými líniami a splývavými plochami.

K najväčšej dizajnovej zmene oproti predchádzajúcemu modelu došlo na prednej maske – nový model má svetlomety umiestnené ďalej od typickej mriežky chladiča v tvare „tigrieho nosa“. Svetlomety sa teraz nachádzajú vyššie a tiahnu sa dozadu pozdĺž vonkajších okrajov kapoty, ozdobenej ostrými prelismi. Nižšia a širšia maska chladiča – zväčšená kvôli lepšiemu chladeniu motora – opticky zväčšuje objem dolnej časti „tváre“ modelu. Výsledkom je impozantnejší vzhľad a vizuálne stabilnejší postoj, a to napriek zachovaniu rovnakej šírky (1 855 mm) ako pri predchádzajúcej generácii. Verzia GT Line posúva zovňajšok na ešte vyššiu úroveň prostredníctvom nových LED svetiel do hmly v tvare „kociek ľadu“, podobných tým, ktoré môžeme vidieť na vysokovýkonnom modeli cee’d GT, a spodných nájazdových krytov s povrchovou úpravou pripomínajúcou hliník.
Úplne nová Kia Sportage si zachováva nezameniteľný profil, ale má o 30 mm predĺžený rázvor kolies (teraz 2 670 mm), o 40 mm väčšiu celkovú dĺžku (4 480 mm) a dlhší, aerodynamickejší zadný spojler. Výsledkom týchto zmien je viac dozadu pretiahnutý tvar karosérie. Za najvyšším bodom strechy (1 635 mm – bez zmeny oproti predchádzajúcej generácii) sa silueta smerom dozadu postupne mierne zvažuje, pričom výraznejšie oblúky blatníkov a ostrejšie dizajnové línie v spojení s hladkými plochami dodávajú modelu dynamickejší vzhľad. Tvorcovia dizajnu sa snažili dosiahnuť, aby vozidlo pripomínalo šprintéra s vyrysovaným svalstvom, pripraveného vyraziť zo štartovacích blokov. Dlhší predný previs (predĺžený o 20 mm) a kratší zadný previs (skrátený o 10 mm) opticky zvýrazňujú zvažujúci sa profil karosérie.
396920Zadná časť karosérie obsahuje výraznejšie horizontálne tvary a ostro rezané dizajnové línie v kombinácii s hladkými plochami na dverách batožinového priestoru, čo umocňuje dojem šírky a stability tohto kompaktného SUV. Úzke zadné združené svetlá, pri návrhu ktorých sa dizajnéri inšpirovali konceptom Kia Provo z roku 2013, sa tiahnu pozdĺž jednej z horizontálnych línií a sú spojené linkou prechádzajúcou po celej šírke piatych dverí. Smerové a cúvacie svetlá sú umiestnené samostatne v dolnej časti, ktorú opticky zvýrazňujú. Kia Sportage GT Line sa od štandardného modelu líši dvoma koncovkami výfuku a zadným difúzorom s povrchovou úpravou pripomínajúcou kov, čo jej dodáva športovejší charakter.

Vďaka novému, atraktívnemu dizajnu a úprave profilu podvozkového krytu a tvaru nárazníka má navyše nová Kia Sportage v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami najlepšiu aerodynamiku s koeficientom odporu Cd zníženým z 0,35 na 0,33.

Úplne nová Kia Sportage je k dispozícii so 16-, 17- alebo 19-palcovými diskami kolies z hliníkovej zliatiny s rôznymi dizajnmi, pričom verzia GT Line má jedinečné 19-palcové disky už v štandardnej výbave.

NOVÝ, VYSOKOKVALITNÝ INTERIÉR S MODERNÝM USPORIADANÍM A VYŠŠOU KULTIVOVANOSŤOU

Najväčší posun vpred oproti tretej generácii vidno na úplne novom interiéri. Ten je výsledkom snahy dizajnérskeho tímu vytvoriť priestor s jednoduchým, moderným dizajnom a so širokou prístrojovou doskou, plne uspokojujúcou potreby vodiča. V interiéri sa snúbia kovové prvky s príjemne mäkkými materiálmi a jasne definovanými vodorovnými líniami, z ktorých vyžaruje dojem vysokej remeselnej precíznosti.

397501

Úplne nový interiér modelu Kia Sportage sa môže popýšiť vysokým štandardom kvality materiálov. Vďaka oveľa väčšiemu podielu mäkkých povrchových materiálov a použitiu kvalitnejších látok, kože a šitia pôsobí nový priestor pre cestujúcich luxusnejšie. Zosilnením zvukovej izolácie sa navyše podarilo významne potlačiť prenikanie vonkajšieho hluku. Výsledkom je interiér, ktorý vyniká kultivovanosťou a modernou ušľachtilosťou.

Kým v prípade predchádzajúceho modelu je kabína sústredená okolo výraznej stredovej konzoly s vertikálnym dizajnom, nový model využíva vodorovné línie na účinnejšie zdôraznenie šírky interiéru a vytvorenie silnejšieho dojmu priestrannosti a športového charakteru.

Sebavedomý horizontálny dizajn zreteľne delí prístrojovú dosku na dve zóny: „zobrazovaciu“ a „ovládaciu“. Zobrazovacia zóna je zameraná čisto na poskytovanie informácií cestujúcim tým najzrozumiteľnejším spôsobom, a to prostredníctvom bloku prístrojov pred vodičom a voliteľnej 7,0-palcovej alebo 8,0-palcovej obrazovky v strede prístrojovej dosky.

Pod zreteľnou líniou, tiahnucou sa pozdĺž celej prístrojovej dosky, sa nachádza ovládacia zóna, z ktorej smerom nadol pokračuje stredová konzola, priklonená k vodičovi v uhle 10 stupňov. Vďaka presunutiu mnohých funkcií na dotykovú obrazovku príplatkového informačno-zábavného a navigačného systému má nová, prehľadná prístrojová doska vysoko ergonomické usporiadanie. Prvky v ovládacej zóne sú navrhnuté tak, aby na ne vodič počas jazdy dobre videl.

Rozdelenie prístrojovej dosky na dve zóny sa navyše uplatní aj v prípade dvojfarebného vyhotovenia interiéru; zákazníci si môžu vybrať buď jednofarebný (čierny) interiér alebo kombináciu dvoch farieb (tmavosivú so svetlosivou alebo čiernu s béžovou „Canyon Beige“). Stredová konzola má luxusnú, elegantnú čiernu povrchovú úpravu, bez ohľadu na zvolený farebný variant interiéru. Zákazníci, ktorí si objednajú verziu GT Line, sa môžu tešiť na mierne športovejší charakter interiéru, kde nájdu kožený volant so skoseným spodným úsekom venca, vysokokvalitnú lesklú čiernu povrchovú úpravu na prístrojovej doske a pedále z hliníkovej zliatiny.

VIAC PRIESTORU A VYŠŠÍ KOMFORT PRE CESTUJÚCICH

Kia Sportage štvrtej generácie je doteraz najpraktickejším modelom tohto mena vďaka väčším vonkajším aj vnútorným rozmerom, ktoré konštruktéri využili na zväčšenie priestoru a komfortu pre všetkých cestujúcich.

Najvýznamnejšiu zmenu v rozmeroch modelu Kia Sportage predstavuje zväčšenie rázvoru náprav o 30 mm na hodnotu 2 670 mm, čo umožnilo zväčšiť priestor pre cestujúcich. Celková dĺžka vozidla narástla o 40 mm na 4 480 mm, pričom predný previs sa zväčšil na 910 mm (+20 mm) a zadný previs sa mierne skrátil na 900 mm (-10 mm). Aktuálny model si zachoval rovnakú výšku (1 635 mm) aj šírku (1 855 mm) ako predchádzajúca generácia.

Zväčšenie priestoru pre cestujúcich sa prejavilo nárastom výšky nad sedákmi na hodnotu 997 mm (+5 mm) v prípade predných sedadiel a 993 mm (+16 mm) v prípade zadných sedadiel, pričom maximálna dĺžka priestoru na nohy sa zväčšila na 1 129 mm (+ 19 mm), resp. 970 mm (+7 mm).

Tím vývojárov sa však v snahe o zvýšenie komfortu cestujúcich neuspokojil len so zväčšením priestoru.Cestujúci na predných sedadlách si môžu vychutnať nielen viac priestoru v oblasti nôh, ale aj prepracovaný tvar sedadiel. Pri kúpe modelu Kia Sportage si zákazníci teraz môžu objednať predné sedadlá s trojstupňovým vyhrievaním, pričom sedadlo vodiča má 10-smerové elektrické polohovanie (vrátane bedrovej opierky) a sedadlo spolujazdca má osemsmerové elektrické polohovanie. Predné aj zadné sedadlá majú tuhšie rámy s väčším podielom vysokopevnostnej ocele a upravené pružiny a čalúnenie, vďaka čomu sa cez sedadlá prenáša menej vibrácií. Súčasne sa tým znížila hmotnosť sedadiel o 2,5 kg a zvýšila sa ich odolnosť.

Vzadu môžu teraz cestujúci sedieť v prirodzenejšej, pohodlnejšej polohe s lepšie podopretými stehnami vďaka zníženiu vnútornej strany podlahy o 40 mm – bez zníženia vonkajšej svetlej výšky podvozka – a zvýšeniu sedáka zadných sedadiel o 30 mm.

Sklon operadiel zadných sedadiel teraz možno nastaviť od 23 do 37 stupňov, pričom páčka na nastavenie sklonu sa už nenachádza navrchu operadla, ale v dolnej časti sedadla, aby si cestujúci na zadných sedadlách mohli ľahšie nájsť tú najpohodlnejšiu polohu. Zadné sedadlá môžu byť navyše vybavené dvojstupňovým vyhrievaním sedáka a operadla, čo cestujúci určite ocenia za chladnejších rán.

Nový model cestujúcim poskytuje lepší výhľad z predných aj zadných sedadiel. Výhľad smerom dopredu sa zlepšil vďaka zníženiu základne stĺpikov čelného skla, pričom samotný stĺpik je teraz tenší. Vonkajšie spätné zrkadlá sú umiestnené trochu nižšie, avšak bez zhoršenia výhľadu vodiča dozadu – ten ešte zlepšujú nové, tenšie stĺpiky C (o 62 mm tenšie než v modeli tretej generácie) a vyššie zadné sklo (+30 mm). Tieto zmeny priniesli nielen zlepšenie výhľadu z vozidla, ale interiér vďaka nim zároveň pôsobí vzdušnejšie a priestrannejšie – k čomu prispieva aj príplatkové strešné okno s dĺžkou otvoru zväčšenou o 104 mm na 490 mm.

Vďaka väčším rozmerom novej karosérie bolo možné batožinový priestor v modeli štvrtej generácie zväčšiť zo 465 litrov na 503 litrov (VDA) a jeho praktickosť ešte zvyšuje dvojúrovňová podlaha batožinového priestoru, vďaka ktorej možno aj vyššie predmety prevážať ukryté pod krytom batožinového priestoru. Kia Sportage má taktiež nový úložný priestor pod podlahou batožinového priestoru, čo v tejto triede nebýva zvykom. Hoci nový model nie je o nič širší než jeho predchodca, upravením konštrukcie zadnej časti karosérie sa podarilo batožinový priestor rozšíriť o 35 mm. Nakladacia hrana sa navyše teraz nachádza o 47 mm nižšie vo výške len 732 mm, čo uľahčuje nakladanie ťažkých predmetov.

Úplne nová Kia Sportage má väčšiu palivovú nádrž než model tretej generácie; jej objem sa zväčšil z 58 na 62 litrov, takže majiteľ vozidla bude musieť menej často navštevovať čerpacie stanice (k čomu výrazne prispievajú aj rozsiahle vylepšenia zamerané na zníženie spotreby paliva).

KOMPLEXNÉ ZVÝŠENIE KULTIVOVANOSTI

K zvýšeniu komfortu cestujúcich významnou mierou prispelo to, že sa konštruktérom podarilo znížiť hlučnosť, prenos vibrácií a pocit tvrdosti (NVH). Vďaka výrazným zmenám oproti predchádzajúcemu modelu sa Kia Sportage stala jedným z najkultivovanejších automobilov vo svojej triede, pričom nízkou hlučnosťou v priestore pre cestujúcich prekonáva mnohých svojich rivalov zo segmentu kompaktných SUV.

Na voľnobehu produkuje nová Kia Sportage so zážihovým motorom hluk na úrovni len 36 decibelov (o 2 dB menej než predchádzajúci model) a so vznetovým motorom 44 decibelov (namiesto 46 dB). Zníženie prenosu hluku a vibrácií od motora je výsledok výrazného zosilnenia izolácie v prístrojovej doske, ako aj použitia nových akustických prvkov na motore, ktoré lepšie tlmia hluk a vibrácie.

Prenos hluku z vozovky cez kolesá sa podarilo znížiť (zo 66 na 63 dB) použitím nových silentblokov v zadnej náprave, ktoré hluk z vozovky tlmia hneď pri zdroji, a použitím materiálov schopných lepšie absorbovať hluk v celom priestore podbehov kolies. K zníženiu prenikania aerodynamického hluku prispelo tiež použitie hrubšieho čelného skla, nového dvojitého tesnenia na panoramatickom strešnom okne a prídavnej zvukovej izolácie vo dverách.

Prenos vibrácií minimalizuje množstvo vylepšení, vďaka čomu ponúka kabína novej Kia Sportage jedno z najkultivovanejších a najpokojnejších prostredí v tejto triede vozidiel. Prispelo k tomu komplexné zlepšenie tuhosti celej karosérie, predovšetkým podlahy vozidla, ako aj použitie väčších, lepšie absorbujúcich montážnych prvkov prevodovky a vylepšenie konštrukcie sedadiel. K tlmeniu prenikania vibrácií do interiéru prispievajú aj zliatinové disky kolies, ktoré sú teraz o 49 % tuhšie.

DOTERAZ NAJBEZPEČNEJŠIA – S PEVNEJŠOU KAROSÉRIOU A MNOŽSTVOM SYSTÉMOV AKTÍVNEJ BEZPEČNOSTI

Bezpečnosť bola pre spoločnosť Kia Motors vždy najvyššou prioritou a úplne nová Kia Sportage pokračuje v budovaní dobrého mena značky tým, že ponúka ten najvyšší štandard bezpečnosti cestujúcich a ochrany chodcov pri zrážke. Štvrtá generácia bestsellera značky Kia je navrhnutá tak, aby úspešne zdolala nástrahy tých najnáročnejších nárazových bezpečnostných skúšok. Má totiž teraz ešte pevnejšiu karosériu, množstvo prvkov pasívnej bezpečnosti a celý rad najnovších technológií aktívnej bezpečnosti a autonómnych systémov na prevenciu nehôd.

Nová Kia Sportage má oveľa pevnejšiu konštrukciu, za čo vo veľkej miere vďačí rozsiahlemu použitiu ocele s ultravysokou pevnosťou (UHTS) s cieľom zvýšiť tuhosť spojov na karosérii a účinnosť prvkov rozptyľujúcich energiu nárazu. Výrazným spevnením základnej konštrukčnej štruktúry nového modelu sa podarilo zvýšiť torznú tuhosť oproti predchádzajúcej generácii o 39 %.

V modeli Kia Sportage tretej generácie mala oceľ UHTS 18-percentný podiel, pričom v prípade karosérie súčasného modelu tento podiel stúpol na 51 %. K zvýšeniu pevnosti karosérie prispelo aj zväčšenie podielu oceľových prvkov vyrábaných modernou technológiou lisovania za tepla. Pevnejšia oceľ bola použitá predovšetkým na vystuženie stĺpikov A, B a C, bočných prahov karosérie, strechy a predných blatníkových oblúkov.

Kia Sportage má v štandardnej výbave veľký počet airbagov, ktoré ešte zvyšujú úroveň pasívnej bezpečnosti cestujúcich. Ide o airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy na predných sedadlách a bočné hlavové airbagy pre prvý a druhý rad sedadiel. V záujme maximálnej bezpečnosti detských cestujúcich sú sedadlá v druhom rade štandardne vybavené prvkami na upevnenie detských sedačiek ISOFIX a ukotvenie poistných remeňov detských sedačiek.

K vyššej bezpečnosti chodcov v prípade zrážky taktiež prispieva nižšia predná hrana kapoty a väčšia plocha absorbujúca náraz, pod ktorou sa teraz nachádza viac vysoko absorbujúcej  peny a syntetického kaučuku. Kia Sportage navyše ponúka dostatok systémov aktívnej bezpečnosti, ktoré zmenšujú riziko zrážky s chodcom; podrobnejšie sú opísané ďalej.

Nová Kia Sportage má všetky predpoklady na to, aby v rámci bezpečnostných testov Euro NCAP úspešne bodoval v dôležitej kategórii bezpečnostných asistenčných prvkov. V nej sa hodnotia najmodernejšie technológie pomáhajúce vodičovi a ich účinnosť pri prevencii nehôd a minimalizácii zranení. Súčasťou štandardnej výbavy modelu štvrtej generácie je systém riadenia stability vozidla (Kia VSM), ktorý zaisťuje stabilitu počas brzdenia a zatáčania prostredníctvom sofistikovaných zásahov do činnosti elektronického stabilizačného systému (ESC) a elektrického posilňovača riadenia. Oba systémy sa dostanú k slovu hneď, ako arzenál senzorov identifikuje stratu priľnavosti kolies, aby vodičovi pomohli udržať vozidlo bezpečne pod kontrolou.

Záujemcovia o novú Kia Sportage si budú môcť (v závislosti od krajiny predaja) vybrať z ponuky najmodernejších technológií na prevenciu nehôd, ktoré neustále dbajú na bezpečnosť cestujúcich. Ponuka dostupných systémov zahŕňa:

 • systém autonómneho núdzového brzdenia (AEB)*, ktorý pomocou radarového detekčného systému zisťuje potenciálne nebezpečenstvo zrážky s iným vozidlom alebo chodcom a pomáha zastaviť vozidlo s cieľom zabrániť zrážke,
 • systém varovania pred opustením jazdného pruhu (LDWS), ktorý vydáva zvukový výstražný signál, keď vodič začne opúšťať svoj jazdný pruh bez znamenia o zmene smeru jazdy,
 • systém na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (LKAS), ktorý deteguje polohu vozidla voči vodorovným čiaram vymedzujúcim jazdné pruhy, a ak vozidlo začne opúšťať jazdný pruh bez toho, aby vodič dal znamenie smerovými svetlami, automaticky zasiahne proti vybočeniu,
 • asistent diaľkových svetiel (HBA), ktorý automaticky reguluje dosah svetlometov s ohľadom na prítomnosť iných vozidiel a aktuálne podmienky na ceste,
 • funkcia upozorňovania na rýchlostné obmedzenia (SLIF), ktorá pomocou kamier dokáže zaregistrovať dopravné značky obmedzujúce rýchlosť a zakazujúce predbiehanie a zobrazuje ich na združenom prístroji pred vodičom,
 • systém detekcie objektov v slepom uhle (BSD) s funkciou asistencie pri zmene jazdného pruhu (LCA), ktorý sleduje vozidlá v priestore siahajúcom až 70 metrov dozadu a rozsvecuje výstražnú kontrolku v spätnom zrkadle, keď sa v slepom uhle nachádza iné vozidlo,
 • funkcia upozorňovania na križujúce vozidlá vzadu (RCTA), ktorá upozorňuje na iné vozidlá pohybujúce sa za vozidlom pri cúvaní z parkovacieho miesta

*Systém autonómneho núdzového brzdenia (AEB) slúži len ako pomôcka, ktorá vodiča nezbavuje povinnosti neustále sa venovať bezpečnému vedeniu vozidla. Vodič musí stále prispôsobovať spôsob vedenia vozidla svojim vodičským schopnostiam, stavu vozovky a dopravnej situácii a musí stále dodržiavať platné dopravné predpisy. Systém AEB nedokáže samostatne viesť vozidlo. Bližšie informácie si prečítajte v príručke majiteľa vozidla.

VLÁČNEJŠIE, KULTIVOVANEJŠIE ODPRUŽENIE A VYŠŠIA AGILNOSŤ

V priebehu celého vývoja novej generácie modelu Kia Sportage sa konštruktéri usilovali dosiahnuť ešte väčší komfort odpruženia, väčšiu stabilitu a lepšiu ovládateľnosť, než na aké boli vodiči zvyknutí z predchádzajúceho modelu. Nová Kia Sportage je lepšia vo všetkých týchto oblastiach a v porovnaní so všetkými doterajšími generáciami sa môže popýšiť najlepšou ovládateľnosťou.

Systém plne nezávislého zavesenia predných kolies, prevzatý z predchádzajúceho modelu, prešiel množstvom úprav, ktoré umožnili naplno využiť výhodné vlastnosti novej karosérie. Nová konfigurácia priniesla výrazné zlepšenie kvality odpruženia v spojení s precíznejšou ovládateľnosťou. Zmeny zahŕňajú úpravu polohy upevnenia silentblokov v záujme väčšej stability a prirodzenejšej odozvy na zmeny povrchu cesty, a tiež použitie tuhších ložísk kolies a silentblokov, čoho výsledkom sú priamejšie reakcie na pohyby volantu a väčšia stabilita za každých podmienok. Prevodovka riadenia je navyše umiestnená viac vpredu na náprave v záujme hladšieho chodu riadenia.

Nová Kia Sportage má aj vzadu systém plne nezávislého zavesenia kolies (v prípade vozidiel s predným náhonom ide o viacprvkovú nápravu s dvojitými dolnými ramenami) s tuhším priečnym nosníkom, ktorý umožňuje lepšie tlmiť prenos hluku a vibrácií z vozovky cez kolesá do kabíny. Špeciálne vyladené tlmiče umožňujú väčšie prepruženie kolies smerom nadol a lepšie tlmia menšie vibrácie pri jazde po nekvalitných cestách. Zadná nápravnica je v záujme potlačenia prenosu hluku a vibrácií z nápravy pružne uchytená na silentblokoch. K minimalizácii nedotáčavosti a priamejším reakciám na pohyby volantu prispeli aj mierne zmeny v geometrii zavesenia kolies, ako aj použitie tuhších ložísk kolies a bočných silentblokov.

Vďaka týmto zdokonaleniam na systéme zavesenia kolies spolu s predĺžením rázvoru náprav o 40 mm dokáže najnovšia Kia Sportage oveľa lepšie tlmiť nerovnosti na ceste, a súčasne ponúka vodičovi možnosť zažiť viac vzrušenia z jazdy s presnejšími reakciami na pohyby volantu a menšou nedotáčavosťou.

Verzia GT Line má vlastné, jedinečné nastavenie odpruženia. Podvozok verzie GT Line, testovaný na európskych cestách a navrhnutý s ohľadom na požiadavky európskych vodičov, je vyladený tak, aby Kia Sportage dokázala ostrejšie a športovejšie reagovať na pokyny vodiča pri mierne tuhšom odpružení, avšak rozhodne nie na úkor komfortu.

Kia Sportage štvrtej generácie je vybavená novým elektrickým posilňovačom riadenia napojeným na hrebeňovú tyč riadenia (R-MDPS), ktorý sa štandardne montuje do vozidiel verzie GT Line a za príplatok do všetkých verzií modelu Kia Sportage pre Európu. Keďže je elektromotor napojený priamo na hrebeňovú tyč riadenia, a nie na stĺpik volantu, posilňovač R-MDPS poskytuje vodičovi lepší pocit z riadenia a zaisťuje rýchlejšie, lineárnejšie reakcie na pohyby volantu – predovšetkým v okolí strednej polohy. Kia Sportage s týmto moderným posilňovačom riadenia sa radí medzi najagilnejšie automobily v segmente kompaktných SUV, čo však nejde na úkor komfortu odpruženia a stability, aké zákazníci očakávajú od vozidla tohto typu.

Úplne nová Kia Sportage sa môže pochváliť vyššou účinnosťou bŕzd v porovnaní s modelom tretej generácie vďaka upraveným strmeňom a novým vratným pružinám brzdových doštičiek, ktoré znižujú odpor bŕzd. To spolu s väčšími brzdovými kotúčmi dodáva najnovšiemu modelu brzdný výkon ako nikdy predtým. Nová Kia Sportage má vylepšenú aj elektronickú parkovaciu brzdu, ktorá sa teraz aktivuje automaticky po vypnutí motora.

Tak ako predtým, aj teraz bude Kia Sportage k dispozícii vo verzii s pohonom predných alebo všetkých kolies, s upravenými systémami zavesenia kolies a riadenia a najnovšími elektronickými pomôckami pre vodiča, zaisťujúcimi stabilitu a výbornú priľnavosť kolies za každých podmienok.

NAVIGAČNÝ SYSTÉM S BALÍKOM KIA CONNECTED SERVICES A BEZDRÔTOVÝM DOBÍJANÍM TELEFÓNU

Nová Kia Sportage ponúka v premiére niekoľko nových a moderných palubných technológií, zameraných na zvýšenie úžitkovej hodnoty. Vďaka týmto novým prvkom sa Kia Sportage stáva najmodernejším, najpokrokovejším a technicky najvyspelejším automobilom svojej triedy.

V strede prístrojovej dosky sa nachádza najnovší audiovizuálny a navigačný systém Kia AVN s modernejším vzhľadom. Tento informačno-zábavný systém so satelitnou navigáciou môže v niektorých európskych krajinách obsahovať ako prídavnú funkciu aj digitálny rozhlasový prijímač pre pásmo DAB a zákazníci si môžu vybrať verziu so 7,0-palcovou alebo 8,0-palcovou dotykovou obrazovkou.

Novinkou je navigačný systém s balíkom funkcií Kia Connected Services, ponúkajúci množstvo aktuálnych informácií dôležitých pri vedení vozidla. S týmito novými sieťovými funkciami, poskytovanými spoločnosťou TomTom®, môže vodič prijímať najnovšie dopravné hlásenia*, informácie o umiestnení kamerových rýchlostných radarov*, využívať miestne vyhľadávanie a sledovať predpovede počasia. V Európe bude systém pre majiteľov novej Kia Sportage k dispozícii bezplatne sedem rokov od zakúpenia vozidla. Kia Sportage patrí medzi prvé vozidlá v európskom segmente kompaktných SUV, ktoré ponúkajú tieto moderné technológie.

*V niektorých krajinách sa na tieto služby môžu vzťahovať právne obmedzenia.

Súčasťou informačno-zábavného systému je šesťreproduktorový, 160-wattový audiosystém, pričom milovníci hudby, ktorí si chcú vychutnať nekompromisnú kvalitu zvuku, si môžu objednať výkonný 320-wattový zvukový systém JBL® s ôsmimi reproduktormi, externým zosilňovačom a technológiou Clari-Fi na obnovenie kvality zvuku.

Ako vôbec prvý automobil v segmente kompaktných SUV bude nová Kia Sportage k dispozícii s novou bezdrôtovou nabíjačkou mobilných zariadení. Spoločnosť Kia Motors sa tak snaží uspokojiť čoraz väčší dopyt vodičov po nových technických vymoženostiach. Pomocou bezdrôtovej nabíjačky, umiestnenej v spodnej časti stredovej sekcie prístrojovej dosky, si cestujúci budú môcť dobíjať mobilný telefón alebo tablet bez nevzhľadných káblov. Nabíjačka s výkonom 5 W má funkciu „detekcie cudzieho predmetu“, vďaka ktorej na spustenie dobíjania stačí položiť kompatibilné mobilné zariadenie na príslušnú plochu. Praktická je aj funkcia, ktorá upozorní vodiča, keď pri vystupovaní z vozidla nechá telefón položený na nabíjačke. Stav dobíjania telefónu sa zobrazuje na bloku prístrojov a prehriatiu počas používania bráni príslušná bezpečnostná funkcia. Kia Sportage môže mať navyše až dva dobíjacie USB konektory: jeden vpredu a druhý (za príplatok) vzadu, pomocou ktorých si všetci cestujúci môžu počas jazdy dobíjať svoje mobilné zariadenia.

V závislosti od krajiny predaja bude súčasťou výbavy tiež spätná parkovacia kamera s dynamickým zobrazovaním vodiacich čiar, systém Smart Power Tailgate, ktorý automaticky otvorí dvere batožinového priestoru, keď zistí prítomnosť kľúča v tesnej blízkosti piatych dverí, systém svetlometov Dynamic Bending Headlamps, ktorý smeruje lúč svetla do zákrut podľa pohybov volantu, čím zaisťuje lepšiu viditeľnosť a zvyšuje bezpečnosť pri jazde v noci, a nová funkcia Smart Welcome, ktorá po priblížení inteligentného kľúča do vzdialenosti 1,3 – 1,7 metra od kľučky dverí zapne osvetlenie v interiéri a na kľučkách dverí.

NOVÝ 1,6-LITROVÝ MOTOR T-GDI A ZMODERNIZOVANÝ 2,0-LITROVÝ TURBODIESEL

Pri vývoji nového modelu Kia Sportage sa konštruktéri sústredili hlavne na to, aby na maximum využili hospodárnosť a výkonnosť motorov zo širokého sortimentu pohonných jednotiek. Všetky ponúkané motory spĺňajú vďaka čistejším emisiám najnovšiu emisnú normu Euro 6. Pritom ich výkonové parametre sa nielenže nezhoršili, ale dokonca zlepšili.

Tak ako predchádzajúci model, aj úplne nová Kia Sportage ponúka zákazníkom – či už súkromným alebo fleetovým – široký výber zážihových a vznetových motorov. Model štvrtej generácie prevzal mnohé z motorov používaných v súčasnom modeli a vďaka rôznym úpravám väčšina z nich dosahuje nižšiu spotrebu paliva, produkuje menej hluku a vibrácií a má vyšší výkon. Do sortimentu pohonných jednotiek pre model Kia Sportage sa prvýkrát dostal aj nový 1,6-litrový zážihový motor s turbodúchadlom a priamym vstrekovaním paliva T-GDI, ktorý bude k dispozícii výhradne pre verziu GT Line. Zákazníkom túžiacim po športovejšej jazde poskytne kombináciu živosti a nízkej spotreby paliva.

Ponuku zážihových motorov tvoria 1,6-litrový motor GDI (zážihový s priamym vstrekovaním) a najnovší 1,6-litrový motor T-GDI z produkcie spoločnosti Kia Motors.

Motor GDI s výkonom 132 koní a krútiacim momentom 161 Nm je priamo prevzatý z modelu Kia Sportage tretej generácie. Vďaka mnohým vylepšeniam na najnovšom modeli – napríklad zlepšeniu aerodynamiky – a použitiu systému Kia ISG budú vozidlá vybavené týmto motorom dosahovať nižšie hodnoty emisií a spotreby paliva. Príslušné homologizačné skúšky prebehnú ešte v tomto roku.

Prečítať celý text

Reklama