/
/
/
Nová Kia ProCeed

Nová Kia ProCeed

Reklama

  • Pravý Európan: navrhnutý, vyvinutý, skonštruovaný a vyrobený v Európe.
  • Batožinový priestor s objemom 594 litrov.
  • Dostupný s vysokovýkonným 1,6-litrový agregát T-GDi určený pre modely GT, ako aj s celým radom zážihových a vznetových motorov pre varianty GT Line.
  • Vyrábať sa bude na Slovensku so štandardnou 7 ročnou zárukou (alebo zárukou na 150 000 km).
  • Predaj sa spustí v prvom štvrťroku 2019.

Nová Kia ProCeed predstavuje spojenie úžasného dizajnu s priestorom a všestrannosťou vozidla typu tourer v päťdverovej karosérii „shooting brake“. ProCeed mal dnes verejnú premiérou na Autosalóne Paríž 2018 pred tým ako sa začiatkom roka 2019 začne predávať exkluzívne európskym vodičom. 

„ProCeed je vozidlo, ktoré predstavuje všetko, čo značka Kia ponúka,“ uviedol prevádzkový riaditeľ spoločnosti Kia Motors Europe Emilio Herrera. „Táto nádherná karosárska verzia typu ,shooting brake‘ ponúka vodičom kombináciu dizajnu, priestoru a všestrannosti. Ide o jedinečnú ponuku vozidiel v strednej triede. ProCeed vznikal na európskych cestách pre európskych vodičov, ktorým prinesie vskutku vzrušujúcu jazdu. Aj výroba prebieha v Európe podľa najvyšších výrobných štandardov, vďaka čomu si majitelia môžu užívať istotu v podobe jedinečnej záruky Kia na 7 rokov alebo 150 000 kilometrov.“ 

Nový ProCeed prevzal názov z druhej generácie trojdverového kupé Kia pro_cee’d. ProCeed je výsledkom práce tímu dizajnérov ako aj tímu vývoja a výskumu spoločnosti Kia v Európe a bude sa vyrábať v žilinskom závode značky Kia. 

Vďaka odvážnemu dizajnu a konštrukcii ho možno považovať za najšportovejšieho predstaviteľa novej modelovej rodiny Ceed. A presne v tomto duchu bude k dispozícii aj vo verzii GT Line alebo vysokovýkonnej verzii GT. 

„Ako súčasť rozšírenej modelovej rodiny Ceed zohrá ProCeed významnú úlohu pri neustálom raste značky Kia v Európe. Od roku 2006 sa v Európe predalo viac ako 1,3 milióna vozidiel rodiny Ceed, vďaka čomu ide spolu s modelom Sportage o naše najpredávanejšie modely. ProCeed ešte zvyšuje atraktivitu modelového radu Ceed,“ dodal Herrera. 

Výroba modelu ProCeed sa spustí v novembri, pričom predávať sa začne v Európe od prvého štvrťroka 2019. V zmysle prísľubu kvality spoločnosti Kia sa naň bude vzťahovať záruka na 7 rokov (alebo 150 000 km). 

Dizajn
Jedinečná silueta karosérie „shooting brake“
Nová Kia ProCeed odráža ducha a športový charakter hatchbacku Kia pro_cee’d druhej generácie. Svojím konštrukčným riešením „shooting brake“ predstavuje ProCeed alternatívu k tradičnému trojdverovému hatchbacku, pričom jeho pôsobivé rozmery sa spájajú s kompaktnou stopou, ktorá čo-to naznačuje o jeho skvelej obratnosti. ProCeed s DNA kupé je nižší a dlhší než model Ceed, či už vo verzii päťdverového hatchbacku alebo Sportswagon. Svoj pôsobivý zovňajšok však dopĺňa o dávku všestrannosti, čím získava jedinečnú siluetu s naklonenou zadnou časťou, ktorá nemá v triede rodinných vozidiel obdobu. 

„ProCeed posúva modelovú rodinu Ceed novým odvážnym smerom,“ poznamenal Emilio Herrera. „Tam, kde Ceed Sportswagon vyniká v praktickosti, poskytuje ProCeed párom a mladým rodinám priestor a všestrannosť vozidiel kombi, a k tomu navyše emotívny dizajn pretiahnutý smerom dozadu. Zvyčajne, keď sa výrobcovia zamerajú na jednu z týchto oblastí, druhá tým utrpí. Nie však v prípade modelu ProCeed, ktorý ako prvý automobil hlavného segmentu v sebe spája oba tieto aspekty.“ 

Samotný návrh vozidla prebiehal v európskom dizajnérskom centre spoločnosti Kia vo Frankfurte nad Mohanom, pod taktovkou európskeho dizajnového riaditeľa Gregoryho Guillauma a hlavného dizajnového riaditeľa a šéfdizajnéra Petera Schreyera. 

„So zmenšovaním európskeho trhu s trojdverovými hatchbackmi sa stala otáznou aj budúcnosť modelu pro_cee’d,“ poznamenal Gregory Guillaume. „Rovnako nepredstaviteľné však bolo, že by sme pro_cee’d jednoducho zrušili. Nešlo len o názov, ktorý sme dali trojdverovej verzii modelu cee’d. Bolo v tom oveľa viac. Stelesňoval totiž všetky hodnoty značky Kia, ako je mladistvá dynamika, emocionálne puto a atraktivita založená na dizajne.“ 

„Museli sme pro_cee’d vytvoriť nanovo, aby sa všetka tá vitalita a dynamika len tak nestratila. Potrebovali sme vytvoriť model, ktorý by stál navrchu súčasnej rodiny Ceed, ale zároveň by ho bolo možné okamžite rozpoznať ako emotívne najpútavejšie vozidlo celého modelového radu. Výsledkom je pôsobivý nový ProCeed,“ dodal Guillaume. 

Európske dizajnérske tímy boli inštruované o tom, že ProCeed bude k dispozícii vo verzii GT Line alebo vo vysokovýkonnej verzii GT, čo im umožnilo vytvoriť pre tento popredný model rodiny Ceed sebavedomý, športový dizajn. Ide o nízko položené, elegantné a svižné vozidlo s odlišným postojom a proporciami, ktoré má s päťdverovým modelom Ceed spoločnú len kapotu. Všetky ostatné panely sú nové a prinášajú svoj vlastný individuálny štýl a charakter. Pritom však ProCeed využíva mnohé dnes už známe dizajnové motívy vozidiel Kia a jeho predná časť je tak okamžite rozpoznateľná. Kultová mriežka chladiča v tvare „tigrieho nosa“ a široký spodný nasávací otvor, lomené čelné sklo či nenapodobiteľná kombinácia ostrých záhybov a zaoblených plechov – skrátka moderná Kia v každom smere. 

Aj ProCeed, podobne ako Ceed, má prednú časť postavenú okolo presných lineárnych tvarov so štandardne montovanými dennými svetlami LED, ktoré svojím tvarom pripomínajú kocky ľadu a kopírujú tak vzhľad starších modelov GT a GT Line značky Kia. Nový model si zachováva rovnakú šírku 1 800 mm ako päťdverový hatchback Ceed, prináša však vlastný jedinečný dizajn predného nárazníka. 

Z profilu sa nové vozidlo inšpiruje dizajnom konceptu Kia Proceed z roku 2017 a kopíruje jeho siluetu so skosenou líniou strechy, ktorá sa elegantne tiahne nadol k zadným bokom. Celou dĺžkou vozidla prechádzajú ostré záhyby, ktoré siahajú od predných svetlometov až po koncové svetlá, čím vozidlo vizuálne predlžujú. Od koncepčného vozidla z roku 2017 si požičiava okennú líniu vrátane chrómovej lišty s presne vypracovaným sklonom, ktorá zvýrazňuje dramatickú líniu strechy. Prudko nakloneným zadným sklom sa odlišuje od ostatných členov modelovej rodiny Ceed aj od ostatných vozidiel v svojej triede. Zadné sklo verzie Ceed Sportswagon je naklonené v uhle 50,9° od zvislej polohy, zatiaľ čo zadné sklo päťdverového hatchbacku má sklon 52,4°. Zadné sklo v novom modeli ProCeed, ako charakteristický prvok jeho siluety kupé, je viac vodorovné a dosahuje uhol 64,2° od zvislej polohy. 

ProCeed s dĺžkou 4 605 mm je o 5 mm dlhší než Ceed Sportswagon, pričom má dlhší predný previs 885 mm. Pri výške 1 422 mm sa línia strechy nachádza o 43 mm nižšie než vo verzii Sportswagon a zároveň sa o 5 mm znížila svetlá výška na 135 mm. Vozidlo je postavené na rovnakej platforme „K2“ ako ostatné verzie modelu Ceed, takže rázvor 2 650 mm sa nezmenil. 

To, čo vozidlo úplne odlišuje od ostatných v rámci modelového radu Ceed, je jeho zadná časť inšpirovaná rozložením konceptu Proceed z roku 2017. Nový širší zadný nárazník spolu s nižšou celkovou výškou dodáva vozidlu priebojný, športový postoj, pričom dojem dynamiky a výkonu posilňujú dvojité koncovky výfuku vo verzii GT a GT Line. V strede dverí batožinového priestoru sa veľkými písmenami vyníma názov ProCeed umiestnený pod LED koncovými svetlami, ktoré sa tiahnu po celej šírke dverí. Vozidlo tak získava jedinečný svetelný podpis. 

V čase uvedenia na trhu ponúkne nový ProCeed na výber 10 farieb karosérie. Záujemcovia o verziu ProCeed GT Line sa môžu rozhodnúť pre 17- alebo 18-palcové hliníkové kolesá. Na verziu ProCeed GT sa štandardne montujú 18-palcové kolesá. 

Dizajn a usporiadanie interiéru
Vnútri sa ProCeed môže pochváliť rovnakou kabínou, akú majú ostatní príslušníci modelového radu Ceed. Pre interiér sú charakteristické vysokokvalitné povrchy mäkké na dotyk, kovové obloženie a palubná doska s vodorovným usporiadaním. 

Do stredu prístrojovej dosky je zasadený informačno-zábavný systém Kia so 7,0-palcovou „plávajúcou“ dotykovou obrazovkou, pod ktorou sa nachádzajú ovládacie prvky audiosystému, kúrenia a vetrania. Samotná prístrojová doska je mierne naklonená k vodičovi, čo je veľmi praktické počas jazdy. 

ProCeed sa od ostatných modelov rodiny Ceed odlišuje radom zmien, ktorých zámerom bolo vytvoriť v kabíne športovejšiu atmosféru. Sivý poťah stopu z modelov Ceed a Sportswagon nahradila čierna látka, ktorá cestujúcich obklopuje a chráni. Na prahoch dverí sa zasa vynímajú kovové nástupné lišty. Štandardnou súčasťou výbavy je volant s plochou spodnou časťou, pričom v modeloch vybavených dvojspojkovou prevodovkou môžu vodiči používať nové páčky sekvenčného radenia z kovovej zliatiny umiestnené na volante. 

V závislosti od špecifikácie ponúka model ProCeed aj rôzne predné sedadlá – každé s vyšitým logom „GT“. Modely ProCeed GT vybavila automobilka Kia novými športovými sedadlami, ktoré majú v porovnaní s pôvodným modelom cee’d GT väčšie a pevnejšie bočné a stehenné opory. Sedadlá modelov GT sú čalúnené čiernou kožou a semišom s červeným prešívaním a logom GT. V modeloch ProCeed GT Line sa štandardne používajú predné sedadlá s väčšími bočnými oporami než v klasických modeloch Ceed a Sportswagon. Sú čalúnené čiernou látkou a svetlosivou syntetickou kožou. Záujemcovia o model GT Line si môžu vybrať voliteľné sedadlá v štýle GT s rovnakými bočnými a stehennými oporami, aké má vysokovýkonný model GT, čalúnené čiernou kožou a semišom so sivým prešívaním. 

Vďaka svojej platforme získal model ProCeed efektívne usporiadanie s množstvom priestoru pre cestujúcich vpredu aj vzadu. Znížením referenčného bodu bedrového kĺbu na zadných sedadlách (v porovnaní s modelmi Ceed a Sportswagon) sa podarilo vykompenzovať dôsledky nižšej línie strechy modelu ProCeed a vytvoriť dostatok miesta v oblasti hlavy a nôh. 

ProCeed ponúka väčší objem batožinového priestoru než mnohé klasické kompaktné rodinné kombi – ba dokonca mnohé vozidlá typu tourer z vyšších tried. V batožinovom priestore modelu ProCeed s objemom 594 litrov (VDA) je o 50 % viac miesta než má päťdverový hatchback Ceed. 

Hoci má Ceed Sportswagon o niečo väčší batožinový priestor, až 625 litrov, ProCeed ponúka rovnaké praktické prvky, vďaka čomu sa radí medzi najlepšie využiteľné vozidlá svojej triedy. Ide napríklad o sklopné zadné sedadlá delené v pomere 40 : 20 : 40, ktoré sa dajú sklopiť jediným stlačením páky umiestnenej priamo na vnútornej strane dverí batožinového priestoru. Po sklopení sedadiel vznikne rovná podlaha na prevážanie nákladu. Do priehradky pod podlahou batožinového priestoru môžete uložiť menšie predmety alebo použite háčik na tašky v batožinovom priestore, aby sa vám nerozsypali potraviny či ďalšie veci. Za príplatok sú k dispozícii inteligentné elektricky ovládané dvere batožinového priestoru, ktoré sa automaticky otvoria, keď vo svojej blízkosti zaznamenajú inteligentný kľúč modelu ProCeed. To je veľmi užitočné, keď máte plné ruky. V batožinovom priestore sa nachádza sieť na upevnenie drobných predmetov a tiež systém koľajničiek na podlahe. 

Jazdné vlastnosti
ProCeed bol skonštruovaný a vyvinutý výhradne pre európske cesty a európskych vodičov. Pre Európu, viac než pre ktorýkoľvek iný kontinent, je charakteristická rozmanitosť jazdných podmienok: vysokorýchlostné diaľnice, alpské serpentíny, upchaté centrá veľkomiest a nepredvídateľné kľukaté vidiecke cesty. ProCeed je stvorený na to, aby dokázal majstrovsky zvládnuť všetky tieto prostredia a ponúkol dynamickejšie jazdné vlastnosti, viac zábavy a istoty za volantom, ako aj vyšší jazdný komfort než predošlé generácie modelu Ceed. 

Preto je každá Kia ProCeed štandardne vybavená úplne nezávislý zavesením kolies. To odporuje trendu nastavenému ostatnými rodinnými vozidlami strednej veľkosti, používať ako drahú alternatívu pokročilejšiu viacprvkovú zadnú nápravu. 

ProCeed vychádza z rovnakého systému zavesenia kolies, aký používajú Ceed a Ceed Sportswagon, no v porovnaní so svojimi „súrodencami“ ponúka jedinečné vyladenie. V súlade so svojím elegantným dizajnom chce vozidlo vodičovi poskytnúť svižnú a okamžitú odozvu pri manévrovaní, lepšie ovládanie pohybov karosérie v zákrutách, ako aj spojenie pohodlia a dokonalej stability vo vysokej rýchlosti. 

Svetlá výška modelu ProCeed – vo verzii GT aj GT Line – je o 5 mm nižšia ako v prípade modelov Ceed a Sportswagon. Tuhosť pružín a tlmičov bola upravená na mieru tak, aby dokázala zvládať rozmery karosérie „shooting brake“. Na vývoj jazdných vlastností modelu ProCeed GT dohliadal Albert Biermann, šéf vývoja a testovania vysokovýkonných vozidiel Hyundai a Kia. 

Z hľadiska mechanických súčastí má ProCeed rovnaké úplne nezávislé zavesenie kolies ako Ceed. Dodatočným vyladením geometrie zavesenia však ProCeed získal v rámci modelového radu Ceed svoj vlastný jedinečný charakter. Vývojoví inžinieri spoločnosti Kia kládli dôraz na zvýšenie obratnosti, odozvy zavesenia a súčasné zachovanie relatívne uvoľneného tempa, ktoré zákazníci očakávajú od karosérie „shooting brake“ vo vozidle typu „grand touring“. Zavesenie kolies vyladili s ohľadom na väčšiu dĺžku karosérie a kabínu posunutú dozadu, vďaka čomu ProCeed jazdí s rovnakou energiou a istotou na kľukatých vidieckych cestách ako na diaľnici. 

ProCeed GT vznikal pod taktovkou Alberta Biermanna, šéfa pre vývoj a testovanie vysokovýkonných vozidiel Kia. Potom nasledovalo šesť mesiacov dodatočného testovania, počas ktorého sa podarilo vylepšiť jeho svižnosť, otáčavosť pri prejazde zákrutami a tiež zvýšiť trakciu a odozvu riadenia. Prispeli k tomu tuhšie predné a zadné pružiny, ktoré lepšie regulujú pohyby karosérie a riadiace vstupy, ako aj mäkšie predné a zadné stabilizátory, ktoré udržiavajú vnútorné kolesá v kontakte s vozovkou aj pri prudkom zatáčaní. Vďaka týmto zmenám si vodiči modelu ProCeed GT môžu vychutnať vyššiu rýchlosť v zákrutách než ponúkajú mnohé výkonnejšie športové hatchbacky s pohonom predných kolies. Zároveň si môžu naplno vychutnávať každodenné používanie v znamení štýlu „gran turismo“, ktorý definuje všetky modely GT značky Kia. 

Pre každý ProCeed, bez ohľadu na veľkosť diskov, sú k dispozícii voliteľné pneumatiky Michelin Pilot Sport 4. Európski testovací vodiči spoločnosti Kia si tieto voliteľné pneumatiky vyberajú špeciálne preto, aby podporili a ešte zlepšili odozvu a skvelé jazdné vlastnosti modelu ProCeed. Vozidlo je vybavené posilňovačom riadenia poháňaným elektromotorom, ktorý ponúka ostré reakcie na riadiace vstupy s rýchlym pomerom riadenia 12,7 : 1 a vyžaduje len 2,44 otáčky volantu (medzi krajnými polohami). 

Určitú úlohu pri zvyšovaní potešenia z jazdy a bezpečnosti modelu ProCeed zohrávajú tiež technológie, napríklad elektronický stabilizačný systém (ESC) a systém ovládania stability vozidla (VSM), ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy. Vďaka tomu pribudla do vozidla technológia vektorového smerovania krútiaceho momentu pomocou bŕzd. Ide o elektronickú funkciu na podporu vodiča, ktorá inteligentne pribrzďuje vnútorné kolesá a znižuje nedotáčavosť v zákrutách. Zásluhou týchto technológií prináša model ProCeed vodičom viac zábavy a istoty na kľukatých cestách a horských priechodoch, pre ktoré bol tento systém vyvinutý. 

Pohonná sústava
Exkluzívne preplňované motory pre nový model Kia s karosériou „shooting brake“
Čo sa týka pohonu modelu ProCeed, v ponuke je celý rad motorov, aby bolo možné naplniť očakávania európskych zákazníkov. 

Pre model ProCeed GT Line sú k dispozícii tri motory. Spomedzi zážihových je to obľúbený 1,0-litrový motor T-GDi (turbodúchadlom preplňovaný zážihový motor s priamym vstrekovaním) s výkonom 120 koní a krútiacim momentom 172 Nm. Najvýkonnejším agregátom pre modely GT Line je nový 1,4-litrový motor T-GDi s označením „Kappa“, ktorý dosahuje výkon 140 koní. Turbodúchadlo motora zabezpečuje, že krútiaci moment 242 Nm je dostupný v širokom rozsahu otáčok 1 500 až 3 200 za minútu, čo zaručuje skvelú odozvu v najrôznejších jazdných situáciách. Oba motory obsahujú filter pevných častíc, ktorý znižuje emisie výfukových plynov, vďaka čomu ProCeed presahuje požiadavky emisnej normy Euro 6d TEMP. Oba motory sa štandardne kombinujú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, pričom 1,4-litrový motor T-GDi je k dispozícii so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou od spoločnosti Kia. 

Zákazníci si môžu vybrať nový úsporný 1,6-litrový vznetový motor CRDi (priame vstrekovanie typu Common-rail) s označením „Smartstream“. Cieľom novej filozofie pohonných sústav Smartstream je zvýšiť úsporu paliva a výkon a znížiť emisie. Nový motor Smartstream sa vyznačuje optimalizovanou konštrukciou a dizajnom, ľahkými a kompaktnými dielmi a vylepšenou technológiou spaľovania, ktorá zaručuje najnižšiu možnú spotrebu paliva a čo najvyšší jazdný výkon. Tento 1,6-litrový vznetový motor v modeloch Ceed a ProCeed je prvý vznetový motor Smartstream od spoločnosti Kia a zároveň najekologickejší vznetový motor, aký automobilka v súčasnosti ponúka. 

Nový 1,6-litrový motor Smartstream s výkonom 136 koní je možné skombinovať so šesťstupňovou manuálnou alebo sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. V spojení s manuálnou prevodovkou produkuje krútiaci moment 280 Nm a v spojení so sedemstupňovou dvojspojkovou 320 Nm. Motor Smartstream je navrhnutý tak, aby prekonával prísne limity stanovené najnovšou emisnou normou Euro 6d TEMP. V tejto súvislosti využíva technológiu selektívnej katalytickej redukcie (SCR) na aktívnu reguláciu emisií, ktorá výrazne znižuje množstvo vyprodukovaných emisií. Nový motor tak produkuje menej oxidu uhoľnatého, pevných častíc a oxidov dusíka než staršie vznetové motory spoločnosti Kia. 

ProCeed GT znamená návrat vysokovýkonného modelu „GT“ značky Kia. Poháňa ho rovnaký 1,6-litrový motor T-GDi, aký používa nový Ceed GT. Ide o najsilnejší motor v ponuke, s výkonom 204 koní a krútiacim momentom 265 Nm. V nových modeloch ProCeed GT a Ceed GT sa zároveň po prvýkrát predstaví sedemstupňová dvojspojková prevodovka automobilky Kia, ktorá poskytuje bleskové radenie prevodových stupňov pomocou páčok sekvenčného radenia z kovovej zliatiny, umiestnených na volante. Oficiálne hodnoty zrýchlenia a maximálnej rýchlosti Kia zverejní po ukončení procesu homologizácie. 

Technológie a bezpečnosť
Inovácie pre jednoduchší, pohodlnejší a bezpečnejší život
Aj v modeli ProCeed, podobne ako v modeli Ceed, sú technológie kľúčovými výhodami vlastníctva tohto modelu. Celý rad inovácií vám uľahčí život a zároveň zvýši pohodlie a bezpečnosť počas jazdy. 

Informačno-zábavný systém s „plávajúcim“ dizajnom je dostupný buď ako audiosystém so 7,0-palcovým dotykovým displejom, alebo navigačný systém s 8,0-palcovým dotykovým displejom. Je vybavený navigáciou a balíkom pripojených služieb Kia Connected Services fungujúcich na báze služieb od spoločnosti TomTom®. Systém umožňuje úplnú integráciu smartfónu pomocou funkcií Apple CarPlay™ (pre zariadenia iPhone 5 a novšie) a Android Auto™ (pre telefóny s operačným systémom Android verzie 5.0 (Lollipop) alebo vyššej). 

Zákazníci si môžu zvoliť výkonný audiosystém JBL Premium s technológiou obnovy komprimovaného zvuku Clari-Fi. Štandardné technológie zahŕňajú úplnú integráciu funkcií smartfónu pomocou rozhrania Bluetooth, automatické svetlá a bezkľúčový prístup. 

Modely vybavené sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou disponujú aj systémom voľby jazdného režimu Drive Mode Select, pomocou ktorého si vodič môže prispôsobiť zážitok z jazdy podľa svojich predstáv. Prepínaním medzi režimami Normal a Sport systém zmení silu potrebnú na riadenie vozidla a mierne upraví charakter pohonnej sústavy. Režim Normal maximálne využíva potenciál vozidla na špičkovú palivovú hospodárnosť a ponúka uvoľnenejší štýl jazdy, čo sa týka riadiacich vstupov. Režim Sport zlepšuje odozvu škrtiacej klapky, umožňuje rýchlejšiu akceleráciu – pri rozbiehaní aj počas jazdy – a upravuje riadenie tak, aby poskytovalo dodatočnú záťaž a rázne odozvy na riadiace vstupy. Zároveň pri prudšej akcelerácii necháva dlhšie zaradené jednotlivé prevodové stupne, čo vodičovi umožňuje, čo najviac vyťažiť z maximálneho výkonu vozidla. 

Voliteľná funkcia vyhrievania čelného skla jemne vyhrieva sklo pomocou takmer neviditeľných drôtov. V zimných mesiacoch je tak pobyt v aute príjemnejší. Ak chcete odstrániť námrazu, ľad či zahmlenie z čelného skla, stačí stlačiť príslušné tlačidlo. K dispozícii je tiež bezdrôtová nabíjačka na smartfóny, vyhrievanie a odvetrávanie predných sedadiel a vyhrievanie zadných sedadiel. 

Okrem šiestich štandardných airbagov vo vozidle zvyšujú ochranu cestujúcich pokročilé asistenčné technológie pre vodiča, ktoré pomocou systémov aktívnej bezpečnosti zmierňujú riziko zrážky. Štandardné bezpečnostné technológie budú zahŕňať asistenčný systém diaľkových svetiel, systém sledovania pozornosti vodiča, asistenčný systém na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu a asistenčný systém ochrany pred čelnou zrážkou. 

ProCeed ponúka tiež asistenčný systém sledovania vozidla v jazdnom pruhu. Ide o autonómnu jazdnú technológiu druhej úrovne, ktorá sleduje v premávke vozidlá vpredu a rozpoznáva vodorovné značenie na ceste, aby udržala vozidlo v jeho jazdnom pruhu na diaľnici. Systém ovláda zrýchlenie, brzdenie a riadenie, pričom za pomoci radarových senzorov udržiava bezpečný odstup od vozidla vpredu. Asistenčný systém sledovania vozidla v jazdnom pruhu pracuje pri rýchlostí od 0 do 180 km/h. 

Medzi ďalšie dostupné technológie patria inteligentný tempomat s technológiou Stop & Go, systém varovania pred zrážkou s vozidlom v slepom uhle, systém varovania pred zrážkou s križujúcim vozidlom vzadu, inteligentný parkovací asistent a funkcia rozpoznávania chodcov, ktorá je súčasťou asistenčného systému ochrany pred čelnou zrážkou. 

Súčasťou štandardnej výbavy každého modelu ProCeed je systém ovládania stability vozidla (VSM) od spoločnosti Kia. Systém VSM zabezpečuje stabilitu pri brzdení a zatáčaní ovládaním elektronického stabilizačného systému (ESC) v prípade, že zaznamená stratu trakcie. 

Zdroj: Kia

Prečítať celý text

Reklama