/
/
/
Nissan oslavuje 5.narodeniny vozidla Juke vytvorením origami automobilu v životnej veľkosti

Nissan oslavuje 5.narodeniny vozidla Juke vytvorením origami automobilu v životnej veľkosti

Reklama

  • Britský umelec Owen Gildersleeve vytvoril repliku vozidla Juke v podobe origami v životnej veľkosti
  • Jedinečnú papierovú skulptúru tvorí 2 000 zložených kúskov papiera a jej vytvorenie zabralo 200 hodín
  • Umelecké dielo oslavuje piate narodeniny vozidla Juke, druhého najpredávanejšieho modelu značky Nissan v Európe s celkovo 700 000 predanými vozidlami od svojho uvedenia na trh
  • Video s origami vozidla Juke si môžete prehrať na adrese:

Hovorí sa, že najlepšie nápady prichádzajú nad prázdnym listom papiera.

Pri príležitosti oslavy 5. výročia tohto modelu a jeho vynikajúcich obchodných úspechov v počte 700 000 predaných vozidiel nadviazala spoločnosť Nissan spoluprácu s britským umelcom s cieľom vytvoriť origami vozidla Juke v životnej veľkosti.

Táto prepracovaná papierová replika, ktorú ručne vytvoril umelec Owen Gildersleeve v presných rozmeroch súčasného vozidla Juke, odkazuje na japonské korene vozidla a je inšpirovaná tými úplne prvými krokmi pri navrhovaní vozidiel – dostať myšlienky na papier.

Owen na tejto práci strávil viac ako 200 hodín a zložil viac ako 2 000 hárkov papiera, ktoré mu umožnili zhotoviť detailnú skulptúru.

https://youtu.be/a5IUJ_DcTXk

Origami vozidla Juke nesie odvážne dizajnové prvky, ako sú blatníky, svetlá a mriežka chladiča, ktoré dávajú modelu v skutočnej veľkosti jeho charakteristický výraz.

Umelec Owen Gildersleeve k tomu hovorí: „Bol to skvelý projekt – náročná práca, ale veľmi uspokojujúca. Dielo vzniklo pri príležitosti narodenín vozidla, a preto čerpá z mnohých zdrojov, ako je napríklad téma origami, ktorá sa inšpiruje japonskými koreňmi vozidiel Nissan. Použitie takého množstva jednotlivých kúskov papiera na vytvorenie celkovej konštrukcie takisto symbolizuje tisícky ľudí, ktorí pomohli Nissanu Juke stať sa skutočnosťou a tisícky tých, ktorí ho neustále bezchybne privádzajú na svet tu v Spojenom kráľovstve.“

Odvážny a výrazný štýl Nissanu Juke bol kľúčovým faktorom úspechu tohto modelu. Spoločnosť Nissan uvedením vozidla na trh vytvorila celkom nový sektor „kompaktných crossoverov“, ktorý motoristom ponúka z dizajnového pohľadu niečo úplne iné než ktorékoľvek iné vozidlo na cestách.

Vozidlo Juke, vyrábané v závode spoločnosti Nissan v Sunderlande, tento rok oslávi svoje piate narodeniny. Od októbra 2010, keď sa začali prvé dodávky, sa len v Spojenom kráľovstve predalo viac ako 150 000 modelov Juke a po celej Európe ich celkovo bolo viac ako 700 000. Stal sa preto najpredávanejším kompaktným crossoverom na tomto kontinente.

Dlhodobú budúcnosť vozidlu Juke v Británii nedávno spoločnosť Nissan zabezpečila svojím vyhlásením, že tento závod v Sunderlande bude vyrábať novú generáciu vozidla Juke. Závod tiež dostane ďalšiu investíciu vo výške 100 miliónov libier a do roku 2020 má istú budúcnosť.

Darryl Scriven, riaditeľ dizajnu európskeho návrhárskeho ústredia spoločnosti Nissan, uviedol: „Prvým krokom každého návrhu vozidla je vziať pero a papier. Od tohto jednoduchého začiatku vedie zložitá cesta, zahŕňajúca stovky skúsených ľudí, tisícky človekohodín a miliónové investície, ktorá vyvrcholí rozbehnutím výroby. Myslíme si teda, že sa hodí osláviť piate narodeniny vozidla Juke pripomenutím si tohto jednoduchého, no odvážneho prvého kroku, ale, samozrejme, v – pre Nissan typickom – duchu inovácie a vzrušenia.“

Origami vozidla Juke bude predstavené spoločne s oslavami Svetových dní origami, ktoré medzi 24. októbrom a 11. novembrom prebiehajú po celom svete.

Rozhovor s Matthewom Weaverom, šéfdizajnérom projektu pri uvedení vozidla Nissan Juke na trh

Aký je to pocit vidieť Juke v plnej sile aj 5 rokov po jeho uvedení na trh?

Úžasný! Bolo osviežujúce prísť s takým odvážnym dizajnom a zároveň je uspokojujúce vidieť, že stále zostáva jedným z najodvážnejších a najvzrušujúcejších vozidiel na cestách. Človeku by možno napadlo, že také vozidlo bude len pre pár zákazníkov, ale je skvelé vidieť, že z tohto vozidla má skutočnú radosť tak veľa ľudí.

 Čo si myslíte, že z dizajnového hľadiska zabezpečilo vozidlu Juke úspech?

Juke je kultové vozidlo a rozhodne nestavia len na grafických prvkoch, jeho DNA je skutočne špeciálna. Vďaka tomu možno povedať, že Juke spoznáte na pol kilometra. V sivom svete prináša Juke závan sviežich farieb.

Ktorými tromi štýlovými prvkami sa Juke odlišuje od všetkých ostatných vozidiel na cestách?

Nesporne je to podoba predných svetiel, tá dáva vozidlu Juke veľmi intenzívny výraz. Potom je to dizajn kabíny so zvažujúcou sa strechou a zúžené stvárnenie okien odkazujúce na vysokovýkonné modely, ako je GTR. Celkovo si však myslím, že najosobitejším rysom je dojem objemnosti vozidla. Možno, že až prehnane pôsobí dojmom, ako chráni svojich cestujúcich, ale pritom je dostatočne svižný, že z neho vyžaruje športový duch.

Čo bolo inšpiráciou pre meno Juke?

Juke znamená preľstiť a prekabátiť – k tomuto vozidlu to, myslím, sedí!

Zdroj: Nissan 

Prečítať celý text

Reklama