/
/
/
Najväčší predajca BMW u nás zatvára dílerstvá, v ohrození sú stovky pracovných miest

Najväčší predajca BMW u nás zatvára dílerstvá, v ohrození sú stovky pracovných miest

Reklama

1.10.2013 – Skupina Tempus, ktorá na Slovensku vlastní sieť autorizovaných dílerstiev a servisných centier BMW Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria, od dnes zatvára všetky svoje showroomy. Pre tento krok sa spoločnosť rozhodla z dôvodu pretrvávajúcich problémov, ktoré majú s ich rakúskym importérom BMW Vertriebs, čo je 100-percentná dcéra nemeckej prémiovej automobilky.

 Je nám to veľmi ľúto, no už nevidíme iný spôsob, ako hájiť svoje práva. Chcel by som sa predovšetkým ospravedlniť všetkým našim zákazníkom, ktorým sa zásadne prekročí doba čakania na opravu vozidla,

povedal Predseda predstavenstva Tempus Group Martin Sojka s tým, že tento stav potrvá do odvolania.

Pre uzatvorenie štyroch prevádzok v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Poprad a Košice sa Tempus Group rozhodol z viacerých dôvodov. Tým prvým je, že BMW Vertriebs, respektíve ich slovenská organizačná zložka nechce slovenskej skupine predĺžiť zmluvu o autorizovanom predaji automobilov. To Tempusu AWT Bavaria a Tempusu Bavaria končí ku dnešnému dňu.

To by nebol ten hlavný problém. Ten spočíva v tom, že Rakúšania nechcú predĺžiť partnerstvo s Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria ani pri autorizovanom servise. Na to však podľa platnej európskej legislatívy nemajú nárok. Automobilka musí každému, kto spĺňa stanovené podmienky, servis odobriť,

vraví Martin Sojka s tým, že Tempus tieto podmienky spĺňa už 15 rokov.

Ďalším dôvodom je, že automobilka už 5 mesiacov nedokáže plniť dodávky náhradných dielov pre svoje autorizované servisy. V poslednej dobe si dokonca na dodávky dielov, ktoré nevie realizovať v plnom rozsahu začala uplatňovať predplatby v plnej výške tovaru. Týmto nemecká automobilka nedodržuje ani rozhodnutie slovenského súdu o predbežnom opatrení na dodávky náhradných dielov a vozidiel.

V prípade, že BMW Vertriebs nezmení svoje rozhodnutie, na Slovensku sa znásobia problémy s opravou BMW vozidiel a zásadne sa predĺži doba ich opráv.

BMW Vertriebs už jedného dílera, a to Auto Bavarija z Bratislavy odstavila. My sme ďalší. Aj s Auto Bavarija sme pritom pokrývali trh 60-percentami. Hoci postupne môžu dopĺňať sieť o nových partnerov, určitý čas to zaberie. Pokiaľ nám nepredĺžia zmluvu na servis vozidiel, na Slovensku sa na niekoľko mesiacov výrazne predĺží doba opravy áut, keďže tu ostane už len šesť z pôvodných 11 servisov,

komentuje situáciu Martin Sojka.

Pokiaľ BMW Vertriebs – organizačná zložka Slovenská republika nepredĺži pri servise spoluprácu s Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria, je ohrozených až 221 pracovných miest (150 priamo v spoločnostiach a ich showroomoch, zvyšné pozície sú ohrozené v skupine – nakoľko strata servisu bude mať dopad i na ne).

Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria dnes na košickom úrade práce oznámia hromadné prepúšťanie, ktoré nastane v prípade, ak BMW Vertriebs nezmení rozhodnutie.

Genéza sporu:

O čo ide v spore medzi spoločnosťami skupiny Tempus a BMW Vertriebs

 • V roku 2013 prestalo BMW Vertriebs (rakúsky importér BMW, 100-percentná dcéra nemeckej automobilky) spoločnostiam Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria realizovať komplexné dodávky  náhradných dielov a vozidlá dodávať bez patričných cenových podpôr a bonusových zvýhodnení čím týchto dílerov znevýhodnila oproti ostatným predajcom
 • Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria požiadali súd, aby vydal predbežné rozhodnutie. To bolo vydané s jasným rozhodnutím – BMW Vertriebs musí dodávať diely i autá.
 • BMW Vertriebs nerešpektuje predbežné opatrenie
 • Pri dieloch, ktoré si spoločnosti objednajú a ktorých komplexné dodávky nevie zabezpečiť začala dokonca požadovať predplatbu.
 • Zrejme iba na základe deklarovanej nespokojnosti (žiadné dôvody nám neboli uvedené) BMW Vertriebs nepredĺžilo spoločnostiam Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria zmluvu o autorizovanom dílerstve ku 1. októbru 2013
 • BMW Vertriebs nechce predĺžiť ani zmluvu, na základe ktorej Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria môžu poskytovať autorizovaný servis. Na to podľa európskej legislatívy nemajú nárok (automobilka musí schváliť každý subjekt, ktorý spĺňa podmienky autorizovaného servisu)Čo nastane v prípade, že Tempus prestane robiť autorizovaný servis•Kým BMW nenájde nových partnerov, bude problém s opravami vozidiel BMW. Na Slovensku Tempus v servise pokrýval trh 70 percentami.
 • Tempus bude nútený prepúšťať. Na košický úrad práce doručil v týchto dňoch informáciu o chystanom hromadnom prepúšťaníČo stojí za sporom
 • Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria poukazovali na problémy, ktoré sa dejú, a ktoré chceli s importérom riešiť.
 • BMW Vertriebs namiesto riešenia problémov rozhodlo o nepredĺžení autorizovaného dílerstva.
 • Spoločnostiam chce zrušiť aj servisné strediská. Na to ale podľa platnej legislatívy BMW nemá nárok.
 • Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria poukazovali na problémy spojené so stratovým predajom áut.

 

OSPRAVEDLNENIE:

Spoločnosti Tempus AWT Bavaria a Tempus Bavaria sa ospravedlňujú zákazníkom za vzniknuté problémy súvisiace s vynúteným rozhodnutím uzatvoriť predvádzacie a servisné strediská. Ospravedlňujeme sa taktiež našim obchodným partnerom a zamestnancom, ktorí sa dnes nachádzajú v stave neistoty.

Zdôrazňujeme, že našou snahou nie je poškodiť značku BMW ako takú. Na Slovensku sme ju budovali 15 rokov a do rozvoja predajnej siete investovali 30 miliónov eur, domáhame sa len svojich práv.

Martin Sojka, Predseda predstavenstva Tempus Group a.s.

Vincent Vattai, Podpredseda predstavenstva Tempus Group a.s.

[divider]

Doplnené o tlačovú správu BMW

BMW Group buduje trvalo udržateľnú predajnú a servisnú sieť na Slovensku.

BMW Group sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Group ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K termínu 1. októbra 2013 je v Slovenskej republike 6 autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW, 1 autorizovaný MINI predajca so servisom značky MINI, 2 motocykloví predajcovia so servisom a 1 autorizovaný Servis-only zástupca značky BMW v Bratislave.

Po júnovom otvorení predajno-servisného miesta Auto Palace Bratislava  sa na koniec októbra 2013 pripravuje otvorenie nového showroomu BMW a MINI pre predajné a servisné služby v Košiciach.

V ďalších mestách Slovenskej republiky pôsobia už tradiční autorizovaní partneri BMW  – T.O.B. v Trenčíne, MD-Bavaria v Žiline, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre a spoločnosť Regnum Bavaria v Prešove.

Michael Kordys, generálny manager BMW Group Slovakia uviedol: „Pre značky BMW a MINI pripravujeme novú dimenziu prémiových služieb a modelov spolu s našimi BMW a MINI partnermi“.

 

Prečítať celý text

Reklama