6.9 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
Reklama

Na autosalóne v Tokiu sa predstaví vo svetovej premiére úplne nový Lexus RC

Odporúčame

  • Pozoruhodný koncept kupé plánovaný do sériovej výroby skúma nové hranice značky Lexus
  • Silne športový charakter RC zvýrazňuje nielen vysoko výkonný zážihový motor V6, ale aj plne hybridná pohonná jednotka
  • Nový dizajnový smer značky Lexus v podobe čistokrvného kupé s doteraz najagresivnějším tvarovaním charakteristickej masky chladiča v tvare vretena
  • Kokpit s vysoko kontrastnými farbami interiéru a jedinečnými novými dekormi zdôrazňuje potešenie z jazdy, ktoré je v prípade RC cieľom

Na tokijskom autosalóne budú vystavené dva modely RC, a to RC 350 s motorom 3,5 l V6 a RC 300h s plne hybridným pohonom kombinujúcim zážihový motor 2,5 l a výkonný elektromotor. Automobilka Lexus dnes uvoľnila fotografie úplne nového modelu RC ešte v predstihu pred svetovou premiérou. Prostredníctvom dynamického a atraktívneho dvojdverového kupé radu RC sa ďalej zvyšuje zameranie luxusnej značky na emócie. Kupé bolo vyvinuté s cieľom ďalej vylepšiť profil značky u širšieho spektra zákazníkov, vrátane tých, ktorí vozidlo značky Lexus doteraz nikdy nevlastnili. Dopĺňa emotívnu atraktivitu do génovej výbavy značky Lexus, ktorá je synonymom kvality dielenského spracovania, kultivovanosti a spoľahlivosti.

Dizajn exteriéru

Návrhári automobilky Lexus dali modelu RC vysoko profilované krivky, ktoré sa v modelovom rade značky doteraz nikdy neobjavili. Typická maska ​​chladiča Lexus v tvare vretena je historicky najširšia a najnižšia.

Športový charakter LF – LC pripomínajú trojuholníkové svetlomety; o inšpiráciu koncepčného vozidla zase vypovedá jedinečné stvárnenie LED svetiel s tromi zdrojmi. V prípade stretávacích svetiel má optická signatúra tvar písmena “ L „, vyjadrujúceho príslušnosť ku značke Lexus. Rovnaký symbolický motív nájdeme aj u ostrých a tenkých zadných združených svetiel.

Na dizajnovú filozofiu konceptu pripraveného do budúcej sériovej výroby nadväzujú aj zliatinové kolesá RC v dvoch možných kombináciách – nápadne tvarované 19 “ kolesá s desiatimi lúčmi, resp. atleticky poňatá varianta s rozmerom 18 “ s piatimi lúčmi, vždy vyrobená technológiou presného obrábania, s elegantnými stredovými krytkami v čiernom a platinovom tóne.

Farbou hrdinov je červená – v žiarivejšom a kontrastnejšom odtieni a to vďaka novej technológii lakovania automobilky Lexus, ktorá využíva viacero vrstiev číreho a sýtejšieho prefarbeného laku.

Dizajn interiéru

Na interiéri kupé RC s masívnym využitím kontrastných farieb, materiálov a osvetlenia sa výrazne podpísali ocenené športové koncepty značky.

Špeciálne vytvorený nový paket osvetlenia ( u značky Lexus premiéra ) prináša silný emotívny zážitok vďaka spôsobu osvietenie celej kabíny v smere zdola nahor, namiesto obvyklého zhora nadol. Eleganciu celej kabíny zdôrazňujú dizajnové krivky a vysoko kontrastné obloženie interiéru, vrátane úžasného nového tónu, označovaného ako Clove.

Vnútorné obklady v kabíne skrášľujú originálne akcenty z pruhovaného dreva Shimamoku – výsledok náročnej technológie vycibreného spracovania vrstveného dreva. Horná časť kokpitu vodiča je rozdelená na oblasť ovládania a zobrazovania. V hornej oblasti je prístrojový panel a obrazovka navigácie s uhlopriečkou 7 „; súčasťou viacúrovňovej stredovej konzoly je úplne nový združený ovládač “ Remote Touch „.

Čo je u športového kupé dôležité, že pri výrobe sedadiel sa uplatnila tzv. integrovaná penová konštrukcia – podobne ako u tvarovanie sedadiel pretekárskych vozidiel – zaručujúci optimálne pohodlie o oporu cestujúcich.

RC 35013 RC 300h 2013
Dĺžka / mm 4 695 4 695
Výška / mm 1 395 1 395
Šírka / mm 1 840 1 840
Rázvor / mm 2 730 2 730
Počet cestujúcich 4 4
Typ pohonu Zážihový motor 3,5 l Hybridný 2,5 l

 

Zdroj: Lexus

 

Reklama