/
/
/
Koniec jednej éry – po 12 rokoch sa vo Švédsku zastavila výroba modelu Volvo XC90

Koniec jednej éry – po 12 rokoch sa vo Švédsku zastavila výroba modelu Volvo XC90

Reklama

 • Po vyše 636 000 automobiloch sa zastavuje výroba súčasného XC90
 • Posledné XC90 zo závodu Torslanda putuje do zbierky Múzea Volvo
 • Závod Torslanda sa teraz pripravuje na výrobu úplne nového XC90

Júl 2014 predstavuje koniec jednej éry pre Volvo Cars. Po 12 mimoriadne úspešných rokoch totiž vo Švédsku končí výroba legendárneho XC90 – automobilu, ktorý znamenal revolúciu v celosvetovom segmente vozidiel SUV.

Tento príbeh sa začal 7. januára 2002, keď spoločnosť Volvo Car Corporation predstavila na autosalóne v Detroite netrpezlivo očakávaný nový model. Bol to automobil, po ktorom dychtili hlavne predajcovia a zákazníci v Amerike – Volvo XC90.

Automobil, ktorý postupne získal vyše 100 medzinárodných ocenení, vrátane titulu SUV roku 2003, a bol označený za najcennejší exportný produkt Švédska, keď ročná hodnota jeho exportu počas najúspešnejších rokov dosahovala vyše 40 miliárd švédskych korún. Predajcovia vozidiel Volvo v roku 2003 dostali 15 000 objednávok ešte pred spustením predaja.

636 143 vyrobených vozidiel

Všetko dobré sa však raz musí skončiť. Po vyrobení 636 143 vozidiel XC90 legenda automobilového sveta opustí závod v Torslande a prenechá miesto nasledujúcej generácii modelu XC90. Posledné XC90 vyrobené v Göteborgu bude prevezené priamo do Múzea Volvo, ktoré sa nachádza taktiež v Göteborgu. Výroba súčasného XC90 však bude neskôr v tomto roku pokračovať v novom automobilovom závode spoločnosti Volvo v meste Daqing pod názvom Volvo XC Classic, ktoré sa bude predávať len v Číne.

Úplne nové Volvo XC90 sa bude taktiež vyrábať v torslandskom závode. Tento automobil bude predstavený koncom augusta a jeho výroba sa začne koncom januára 2015.

Hans Wikman, projektový riaditeľ spoločnosti Volvo Cars, dostal v auguste 1998 za úlohu vytvoriť návrh moderného, 7-miestneho a nie príliš veľkého SUV. Projekt vozidla dostal názov P28, mal vychádzať z rovnakej platformy ako Volvo S80 a uvedenie na trh bolo plánované na rok 2002. Prvotný cieľ predávať 50 000 vozidiel ročne bol nakoniec výrazne prekročený, keďže počas najúspešnejších rokov 2004 – 2007 sa každý rok predalo okolo 85 000 automobilov. Najväčším trhom pre XC90 boli Spojené štáty s rekordným predajom v rokoch 2004 (38 800 predaných vozidiel) a 2005 (36 200).

41 °C v púšti

4. máj 1999 bol dôležitým dňom projektu. V teplotách dosahujúcich 41 °C boli tri dizajnové návrhy prezentované na testovacej dráhe spoločnosti Volvo Cars v arizonskom Phoenixe. Zišlo sa tu hlavné vedenie a niekoľko členov vedenia budúceho projektu s cieľom dohodnúť sa na zameraní dizajnu. Autorom víťazného návrhu exteriéru bol Doug Frasher z Koncepčného a monitorovacieho centra spoločnosti Volvo v Kalifornii, ktorý navrhol aj exteriér modelu Volvo S80.

Povzbudenie segmentu vozidiel SUV

Mnohí kritici zastávali názor, že spoločnosť Volvo Car Corporation vstupovala v roku 2002 do segmentu SUV príliš neskoro. XC90 sa však nakoniec stalo povzbudením celého segmentu, keďže vyriešilo mnohé problémy, ktoré sa vyskytovali u skorších vozidiel SUV.

„Uplatňovali sme pracovnú hypotézu, ktorá znela – Vozidlo SUV novej generácie,“ vysvetľuje Hans Wikman. „Inými slovami sme v XC90 plánovali ukázať inovatívne riešenia nedostatkov, ktorými boli známe vtedajšie vozidlá SUV.“

Tieto riešenia zahŕňali:

 • možnosť vytvorenia rovnej podlahy batožinového priestoru za zadnými sedadlami,
 • jazdné vlastnosti rovnocenné s vlastnosťami bežného osobného auta,
 • najlepšia spotreba paliva v segmente.

Päť globálnych inovácií

Volvo XC90 pri svojom predstavení v roku 2002 tiež prinieslo päť globálnych inovácií:

 • stabilizačný systém proti prevráteniu (RSC), ktorý využíva gyroskopický senzor na rozpoznávanie a prevenciu rizika prevrátenia vozidla, a systém ochrany pri prevrátení vozidla (ROPS), ktorý zabezpečuje optimálnu ochranu všetkých pasažierov vo vozidle v prípade, že napriek všetkým opatreniam dôjde k jeho prevráteniu,
 • bočné airbagy pre všetky tri rady sedadiel,
 • integrovaná a nastaviteľná sedacia poduška pre deti v druhom rade sedadiel,
 • bezpečnostné pásy s napínačom pre všetky sedadlá,
 • dolný priečny nosník vpredu, ktorého úlohou je aktivovať bezpečnostné systémy vozidla v prípade kolízie.

O viac než desaťročie neskôr hodnotil Americký inštitút pre bezpečnosť na cestách (IIHS) model XC90 stále ako jedno z najbezpečnejších vozidiel na trhu a v roku 2014 mu udelil titul Top Safety Pick+.

Volvo XC90 bolo uvedené na trh s radom päť- a šesťvalcových motorov. Pri všetkých sa uplatnilo priečne uloženie v súlade s koncepciou pohonných sústav Volvo. V roku 2004 bol rad ponúkaných motorov rozšírený o výkonný, priečne uložený motor V8 vyrobený z hliníka, ktorý bol skombinovaný so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

„Na prvej generácii XC90 sme sa naučili veľmi veľa“

Prvá generácia XC90 teraz prenechá miesto nasledujúcej, ktorú bude predstavovať automobil prinášajúci pokrok vo vývoji a obsahu minimálne do takej miery, ako to urobil jeho predchodca.

„Naše úplne nové XC90 nie je len prirodzeným ďalším vývojovým stupňom neuveriteľne úspešného auta, ale aj skvelým príkladom transformácie, ktorá prebieha vo Volvo Cars ako v rámci spoločnosti, tak aj z hľadiska značky,“ hovorí Lex Kerssemakers, hlavný viceprezident pre produktovú stratégiu a manažment modelového portfólia spoločnosti Volvo Cars. „Tešíme sa na novú éru úspechu.“

Zdroj: Volvocars

Prečítať celý text

Reklama