/
/
/
Koncept GLC kupé blízky sériovej výrobe

Koncept GLC kupé blízky sériovej výrobe

Reklama

Mercedes-Benz plynule predstavuje najnovšie kupé: koncept GLC kupé je štúdia blízka sériovej výrobe, ktorá prenáša úspešný recept modelu GLE kupé do kompaktnejšieho segmentu. Dynamicky expresívne predvádzacie vozidlo pritom spája typické štýlové prvky kupé so zmyselne čistou dizajnovou rečou nadchádzajúcich generácií vozidiel kategórie SUV. Toto pole napätia bolo obohatené o ďalšie výrazné detaily. Maska chladiča Twin Blade, kapota motora s charakteristickými prelismi alebo štvorvetvová výfuková sústava vytvárajú estetický kontrast s harmonickou, takmer organickou základnou karosériou. Citáty zo sveta robustných terénnych automobilov ako masívne 21-palcové pneumatiky, ochrana spodku vozidla vpredu a vzadu, zväčšená svetlá výška alebo bočné nášľapné prahy zvýrazňujú naproti tomu potenciál výkonu konceptu GLC kupé mimo spevnených ciest.

Gorden Wagener, vedúci dizajnu spoločnosti Daimler AG, otvorene hovorí: „Koncept GLC kupé poskytuje svojou modernou a zmyselnou rečou tvarov náhľad na budúce modely vozidiel kategórie SUV značky Mercedes-Benz. Súčasne stelesňuje typické hodnoty tradičných kupé značky Mercedes-Benz.“

Táto úspešná zmes multifunkčného SUV a emotívneho sveta kupé značky Mercedes-Benz, ktorá rozpútala nadšenie už modelom GLE kupé, prechádza konceptom GLC kupé do druhého kola. Takmer sériové vozidlo však hrá v kompaktnejšej lige, ako ukazuje aj vonkajšia dĺžka 4,73 metra a rázvor 2,83 metra. Oba rozmery spolu s výraznou atletickou základnou karosériou, pretiahnutou kabínou a veľkými 21-palcovými kolesami vytvárajú ideálne predpoklady na tak typické, takmer dramatické proporcie mladej športovej generácie modelov kupé s charakteristickou črtou terénnych vozidiel.

Výrazný predok, sochársky dizajn svetlometov

Vpredu krátky, príťažlivý previs so vzpriamenou maskou chladiča a lamelou Twin Blade, charakteristickou pre športové modely značky Mercedes-Benz, poskytuje prvé upozornenie na športovú koncepciu konceptu GLC kupé. Habitus „Born to race on every ground“ (“Zrodený pre pretekanie na každom povrchu”) potvrdzuje kapota motora s charakteristickými prelismi, klenutie výstuhy v tvare A pod maskou chladiča, veľké bočné otvory prívodu vzduchu a dominantná ochrana spodku vozidla. Tento typický prvok vozidiel kategórie SUV žiari vo farbe Silver Shadow rovnako ako všetky ozdobné prvky konceptu vozidla, a vytvára tak vzrušujúci kontrast k laku vo farbe Solarbeam (slnečný lúč) a obvodovému olemovaniu v matnom laku magno Gun Metal.

Výrazne oslovujúce svetlomety kompletne s LED pripomínajú svetelné sochárske diela a rozhodujúcou mierou určujú pôsobivú tvár konceptu GLC kupé. Všetky funkcie sú zjednotené v jednom kryte: denné svetlo a smerovky využívajú na osvetlenie horné lamelové vložky dizajnérmi pokrstené ako „obočie“. Pod nimi sú usporiadané tri šošovky s otočným uložením, ktoré optimálne osvetľujú vozovku alebo terén v závislosti od situácie, akoby zavesené v trojrozmernom priestore. Prirodzene, svetlomety fungujú vo všetkých režimoch ako stretávacie svetlo, diaľkové svetlo, odbočovacie svetlo a osvetlenie zákrut bez oslnenia premávky v protismere. Dosahujú to tým, že zatienia vo svetelnom kužele  oblasť vpreduidúcich a protiidúcich vozidiel .

Bočný profil s plochou kabínou kupé a masívnymi kolesami SUV

Dokonalosť, v akej sú zosúladené vo svojej podstate protirečiace dizajnové svety kupé a SUV, dokladuje predovšetkým bočný pohľad na takmer 1,60 metra vysoký koncept GLC kupé s typickou natiahnutou strešnou líniou športového kupé. Prikrčená kabína s bezrámovými bočnými oknami sa dokonale ponára do bokov vozidla rovnako ako integrovaný pozdĺžny držiak na strešný nosič alebo plne zapustené kľučky dverí, čím ešte viac podčiarkuje charakter kupé. Zo súhry vysokej hornej hrany obloženia dverí, širokých ramien a vymodulovaných lemov kolies vyplývajú extrémne proporcie, ktoré prepožičiavajú konceptu GLC kupé očarujúcu dynamiku. Táto interakcia plná napätia je zdôraznená aj utiahnutým driekom medzi líniou Dropping Line a spodnou, dozadu stúpajúcou svetlou hranou.

Výrazné upozornenie na markantné faktory dedičstva SUV tvorí rozšírenie prahov, ktoré pripomína nášľapné dosky klasických SUV. Široké, smerom von presahujúce 21-palcové kolesá s objemnými, výrazne profilovanými pneumatikami a porovnateľne vysoká svetlá výška podporujú športovo dynamické ambície konceptu GLC kupé mimo spevnených ciest.

Zadná časť výrazne pripomínajúca kupé

Obzvlášť pri pohľade na rovné 2 metre široký koncept GLC kupé zozadu padnú do oka široké, atletické ramená harmonicky modelovaných podbehov kolies, ktoré poskytujú prístrešie 53,3 cm (21 palcov) veľkým kolesám so širokými pneumatikami s rozmermi 285/45 R 21. Optickou prednosťou sú štyri leštené koncovky výfuku z ušľachtilej ocele. Umiestnené sú v pároch nad výstuhou v tvare A ťahanou z prednej časti s charakteristickou ochranou spodku vozidla a podčiarkujú športový vzhľad kupé.

Usporiadanie zadnej časti vozidla celkovo zvýrazňuje predovšetkým tie gény koncepčného vozidla, ktoré pochádzajú z kupé. Úzke, delené zadné svietidlá, v strede umiestnená hviezda značky a ostrá odtrhová hrana podčiarkujú dizajnovú líniu, ktorá bola po prvýkrát predvedená na kupé Triedy S, a ktorú dodržiavajú všetky kupé značky Mercedes-Benz. Poznávacia značka uložená v spodnej časti nárazníka a typický tvar zadného okna zaoblený v hornej časti patria k ďalším štylistickým charakteristikám.

Nočný vzhľad zadných svietidiel kompletne s LED udáva nové trendy. Lamely v hornej oblasti adaptované zo svetlometov ukrývajú smerovky, ktoré signalizujú zmenu smeru svetelnou sekvenciou. Prstencovité spätné svetlo obklopuje stredovú šošovku, ktorá adaptívne zosilňuje brzdové svetlo a zlepšuje tým jeho viditeľnosť.

Technické detaily stelesňujú osviežujúci kontrast

Tvrdé technické detaily ešte emocionálnejšie vylepšujú koncept GLC kupé s takmer organickým tvarom základnej karosérie. Vynikajúco usporiadané komponenty ako dvojdielne perforované disky z ľahkej zliatiny, vonkajšie zrkadlá s dizajnom výstuhy alebo spomínané štyri koncovky výfuku tak vytvárajú želaný štylistický kontrast, ktorý má potvrdiť technologické ambície predvádzacieho vozidla. To isté platí pre ochranu spodku vozidla s chladiacimi štrbinami vpredu a vzadu alebo svetlomety a zadné svietidlá podobné svetelným sochám.

Pohon s dôrazom: hnacie ústrojenstvo s pohonom všetkých kolies a výkonom 367 k

Pohonná technika spĺňa prísľuby dané vzhľadom konceptu GLC kupé. Motor V6 s výkonom 270 kW (367 k) a krútiacim momentom 520 Nm umožňuje jazdné výkony na vysokej športovej úrovni. Motor s dvoma turbodúchadlami s priamym vstrekovaním, známy z nedávno predstavených športových modelov AMG (ako napr. Mercedes-Benz C 450 AMG 4MATIC), dôrazne zrýchľuje predvádzacie vozidlo prostredníctvom deväťstupňovej automatickej prevodovky 9G-TRONIC a stáleho pohonu všetkých kolies 4MATIC a sprostredkúva vysokú kapacitu výkonu aj akusticky. Podľa nastavenia jazdného programu uniká z koncoviek výfuku suverénne tlmený rachot alebo dôrazný zvuk vysoko výkonného športového vozidla.

Svet SUV značky Mercedes-Benz expanduje

Vo svete SUV značky Mercedes-Benz je priestor pre ďalšie modely, ako napríklad pre sériovú verziu konceptu GLC kupé. V ponuke  by  tak bolo sedem modelov. Súčasne by toto vozidlo obohatilo pokrokový svet kupé značky Mercedes-Benz o nový multitalent a dôsledne by doplnilo modely štvordverových kupé alebo modely Shooting Brake CLS a CLA. Tieto konštrukčné rady neiniciujú len úplne nové triedy vozidiel, trvale ovplyvnili tiež modelovú politiku nad rámec jedného výrobcu a zaznamenávajú vynikajúci úspech pri predajoch.

Zdroj: Mercedes-Benz

Prečítať celý text

Reklama