/
/
/
KONCEPČNÝ MODEL MITSUBISHI E-EVOLUTION CONCEPT

KONCEPČNÝ MODEL MITSUBISHI E-EVOLUTION CONCEPT

Reklama

Koncepčný model MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT je technickým prototypom naznačujúcim strategické smerovanie obrodenej značky Mitsubishi Motors. Prináša silné stránky vozidiel SUV aj elektromobilov so schopnosťami začleňovať nové systémy v súlade s volaním zákazníkov po mobilite s konektivitou.

Vysoko výkonné SUV na čisto elektrický pohon zhmotňuje novú stratégiu značky v duchu nového celosvetového sloganu „Drive your Ambition“. Nová stratégia MMC odráža dobrodružný a progresívny mentálny postoj zameraný na inšpirujúci dizajn a produkty stavajúce na priekopníckych vozidlách SUV a čerpajúce zo spojenia elektrifikácie a systémovej integrácie.

Dizajn

Spoločnosť MMC v duchu svojej filozofie „Robustný a dôvtipný“ vytvorila markantný a pútavý dizajn, ktorý zhmotňuje robustnosť, autenticitu a funkčné prednosti, typické pre vozidlá od MMC.

MMC je preslávená svojou dlhou a bohatou históriou. Keď vyslovíme „Mitsubishi Motors“, ihneď nás napadnú osvedčené jazdné schopnosti v teréne v kombinácii so špičkovým pohonom 4WD. Vlajkonosičom špičkových schopností pohonu 4WD bude odteraz koncepčný model MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT. Z dizajnu uvedeného konceptu je zrejmá ochota zahryznúť sa všetkými kolesami do podkladu aj agilita veľmi schopného cestovného vozidla určeného pre výpravy za hranice mesta.

Exteriér

 • Stvárnenie predných partií koncepčného modelu MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT je najnovším variantom príslovečného dynamického štítu (DYNAMIC SHIELD) vozidiel MMC. Čierna maska chladiča je schovaná za sklom, čím decentne naznačuje zaradenie vozidla do kategórie vysoko výkonných elektromobilov. Za skleneným štítom je možné vidieť kamery a senzory, v tomto prípade zvýraznené modrými linkami. Aerodynamiku vylepšujú zväčšené prívody vzduchu pod svetlometmi. Tie zároveň pomáhajú účinne chladiť elektricky ovládané brzdové strmene.
 • Pri pohľade z boku je zdôraznený charakter SUV so svalnatými ramenami a spodnou časťou karosérie s markantným zošikmením dovnútra, v tomto prípade v kombinácii s vysokou svetlou výškou a ostrou, výraznou charakteristickou krivkou v horizontálnom smere.
 • Z krátkych previsov je zrejmá vysoká obratnosť a agilita vozidla. Svalnaté stvárnenie rohových partií naznačuje mohutný krútiaci moment, ktorý je každé z kolies pripravené prenášať na povrch vozovky.
 • Výrazné skosenie čelného skla v kombinácii s krátkymi prevismi vytvára jedinečnú siluetu, ktorú dokáže ponúknuť iba elektromobil.
 • Veľký šesťuholník v zadnej časti sa inšpiroval krytom rezervného kolesa ikonického SUV značky, legendárneho modelu Pajero, ktoré je predstaviteľom najlepších terénnych vozidiel a súčasne jedným z najviac kultových kapitol v histórii značky Mitsubishi.
 • Podoba zadného C-stĺpika pripomína kýlovú plochu tryskového lietadla. Aerodynamiku zlepšuje prívod vzduchu a difúzor v priestore medzi C-stĺpikom a zadným nárazníkom.

Interiér

 • Vďaka absencii veľkého spaľovacieho motora pod kapotou mali návrhári viac priestoru pre vytvorenie úplne nového kokpitu. Prístrojový panel pred vodičom zdanlivo pláva priestorom. Prístrojový panel stavia na horizontálnom prevedení, charakteristickom pre všetky vozidlá Mitsubishi. Informácie sa tradične zobrazujú nad horizontálnou osou, zatiaľ čo ovládacie prvky nájdeme o niečo nižšie. Horizontálny prístrojový panel v úlohe akejsi libely elektronického hľadáčika uľahčuje odhad náklonu vozidla pri jazde v teréne – ďalšia ukážka toho, ako forma nasleduje funkciu.
 • Naprieč celou prístrojovou doskou sa rozpína veľký plochý displej. Tu sa zobrazujú vonkajšie podmienky, údaje navigácie a ďalšie dôležité pokyny. Veľký displej lemujú dve menšie obrazovky sprostredkujúce zábery prednej a zadnej kamery. V komplikovanom teréne vodič ocení pohľad kamery umiestnenej nad prednými kolesami, umožňujúcej tak manévrovanie s doteraz nevídanou presnosťou.
 • Celosklenené okná poskytujú prakticky neobmedzený rozhľad v rozpätí 360°, keď vodič získava pocit, ako by sedel v kokpite stíhacieho lietadla.

Technológie

 • Systém elektrického pohonu (EV): MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT využíva vysokokapacitnú batériu a výkonné elektromotory s vysokým krútiacim momentom, ktoré poskytujú hladkú a dynamickú odozvu, ktorú elektromobily odlišujú od vozidiel so spaľovacím motorom. Batéria pohonu je umiestnená pod podlahou uprostred vozidla, ktorému prepožičiava nízke ťažisko v prospech čo najlepšej jazdnej stability.
 • Systém pohonu všetkých kolies 4WD: Pohon 4WD s trojicou elektromotorov s ohľadom na čo najlepšie jazdné schopnosti využíva jeden samostatný elektromotor pre kolesá prednej nápravy, ktorý dopĺňa nový systém AYC (aktívna kontrola stáčania okolo zvislej osi) s dvojicou elektromotorov, zabezpečujúce koordinovanú činnosť dvoch zadných elektromotorov prostredníctvom elektronicky riadeného vektorovania krútiaceho momentu v rámci systému AYC. Všetky vyššie uvedené komponenty sú začlenené do integrovaného stabilizačného systému S-AWC (skr. Super-All Wheel Control) pre riadenie pohonu všetkých kolies, ktorý je jedinečným produktom z dielne MMC. Uvedené riešenie sa podpisuje na lepších jazdných kvalitách pri prejazde zákrutami a istom zábere všetkých kolies. Brzdy konceptu MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT bleskovo a presne regulujú hnaciu silu za pomoci elektrických brzdových strmeňov, ktoré nahrádzajú klasické hydraulické ovládanie. Fungovanie použitého riešenia vodič pocíti a ocení prakticky okamžite, dokonca aj za nízkych rýchlostí, kedy sú sily priečneho zrýchlenia iba nízke. Čistý elektromobil pri jazde po meste, na rýchlostných komunikáciách aj cestách plných zákrut vždy zabezpečuje ostré a pohotové reakcie, verne odrážajúce zámery vodiča.
 • Systém umelej inteligencie (AI): Mozgom štúdie MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT je systém umelej inteligencie, ktorý opäť posúva vodičove schopnosti. Systém AI dokáže vďaka sústave senzorov okamžite sledovať zmeny stavu vozovky a aktuálnej dopravnej situácie, rovnako tak ako zámery vodiča. Keďže systém dovoľuje hladko koordinovať zámery vodiča s výkonovými charakteristikami vozidla, účinne podporuje vodiča všetkých schopností. Jednoduchšia a bezpečnejšia kontrola nad vozidlom potom znamená posun motoristických skúseností na novú úroveň. Vďaka špeciálnej funkcii osobného kouča v rámci systému umelej inteligencie je možné vodičovi odovzdávať nové vedomosti, a tak nenútene zlepšovať jeho vodičské schopnosti. Systém si najprv vytvorí celkový obraz o úrovni vodičských schopností a následne pripraví výukový program, na základe ktorého poskytuje rady prostredníctvom hlasového dialógu a veľkého displeja na prístrojovej doske. Vo výsledku tak vodič bez ohľadu na úroveň schopností rýchlo získa automobil, ktorý sa správa presne podľa jeho zámerov, a čoskoro tak zakúsi pôžitok z jazdy na predtým nepoznanej úrovni.

Zdroj: Mitsubishi SK

Prečítať celý text

Reklama