6.9 C
Bratislava
pondelok, 27 marca, 2023
Reklama

Koncepčné štúdie Ford S – MAX ohromuje nádherne prepracovaným dizajnom a technikou budúcnosti

Odporúčame

Nová koncepčná štúdia S – MAX predstavuje víziu blízkej budúcnosti veľkopriestorových automobilov značky Ford

 • Koncept S – MAX nadväzuje na štýl veľmi populárneho súčasného modelu; vyznačuje sa dynamickým dizajnom, starostlivým spracovaním, vyspelou technikou a flexibilnejším interiérom
 • Vo výbave vozidla možno nájsť SYNC s MyFord Touch, sedadlo Ford ECG s monitorovaním srdcového tepu vodiča alebo systém monitorovania hladiny cukru v krvi
 • Bezpečnostná výbava obsahuje systém vzájomnej komunikácie medzi automobilmi, systém inteligentnej ochrany s funkciou Pre – Collision Assist, displej s technológiou Dual – View či zdokonalený aktívny parkovací asistent
 • Zárukou dynamiky a hospodárnosti je nový motor 1.5 EcoBoost

 Koncept Ford SAV ( šport activity vehicle, vozidlo pre športové aktivity ) z roku 2005 upútal záujem verejnosti a inšpiroval nás k vytvoreniu dnešného S – MAX, 

povedala Barb Samardzich, viceprezidentka Ford of Europe pre vývoj produktov.

 Náš nový S – MAX pozdvihuje túto osobitú príťažlivosť na novú úroveň vďaka najnovšiemu dizajnu Ford a technickým inováciám novej generácie. 

Vo vzhľade nového konceptu S – MAX sa odráža najnovšia evolúcia globálneho dizajnového slohu Ford so svojimi charakteristickými znakmi ako vysoko položená mriežka chladiča, dozadu pretiahnuté svetlomety alebo neobvyklé poňatie spodnej časti provy. Niektoré dizajnové prvky sa zdanlivo vznášajú v ploche otvoru v nárazníku nad spojlerom.

Nezameniteľný profil S – MAX bol modifikovaný tak, aby kapota pri pohľade z boku plynule prechádzala do čelného okna, ktoré zase bez prerušenia pokračuje do línie strechy. Dynamická silueta ukrýva priestranný a všestranný interiér v štyroch – až sedemmiestnej konfigurácii.

Vodiči S – MAX sú z neho nadšení a majú vysoké očakávania, vnímajú svoj ​​S – MAX ako jediné auto svojho druhu,

povedal Martin Smith, riaditeľ dizajnu vo Ford of Europe.

Naším cieľom bolo prekonať ich očakávania v každej oblasti a rešpektovať pritom podstatu toho, čo si na S – MAX najviac cení . 

K ďalším dizajnovým znakom štúdie patrí prelis pozdĺž bokov vozidla, ktorý vytvára dojem dĺžky a rýchlosti; výrazne tvarované “ ramená “ a nezameniteľné svetlomety Organic LED. Jedná sa o najnovšiu svetelnú technológiu, ktorá poskytuje väčšiu flexibilitu v umiestnení a vzhľadu svetiel, rýchlejšiu odozvu a širší farebný rozsah.

Interiér koncepčného Fordu S – MAX je vyjadrením moderného dizajnu, komfortu, konektivity, všestrannosti a vysokej úrovne dielenského spracovania.

Stredobodom predného cestovného oddielu je jednoznačne vodič. Dynamicky tvarovaná palubná doska uprostred prechádza do stredovej konzoly a vytvára pocit vzdušnosti, podporený taktiež inovatívnym tvarovaním stropnej výplne. Výraznú formu majú aj výplne dverí.

Vysoko kvalitné materiály udeľujú interiéru auru výnimočnosti. Palubná doska je čalúnená veľmi jemnou kožou a na anatomických sedadlách sa objavujú dekorácie z kože a uhlíkových vlákien.

Prepracované detaily a viditeľná úroveň dielenského spracovania v oblastiach ako výduchy ventilácie predstavujú akúsi odmenu pre vnímavého vodiča,

povedal Smith.

 Každý jednotlivý prvok v interiéri obstojí vďaka premyslenému dizajnu a dôkladnému prevedenie aj pri detailnej prehliadke. 

Koncept Ford S MAX je vybavený špičkovými systémami a technológiami Ford, ktoré sa starajú o konektivitu, bezpečnosť, pohodlie aj podmanivý jazdný prejav.

Jadrom vyspelých komunikačných funkcií vozidla je systém Ford SYNC, tu doplnený aj o funkciu MyFord Touch. Ford SYNC sprostredkuje posádke vozidla bezdrôtový prístup k internetu a cestujúcim v druhom rade ponúka aj dokovaciu stanicu pre tablet.

Rozhranie SYNC AppLink umožňuje vodičovi ovládať hlasom aplikácie v mobilnom telefóne. Stále sa rozširujúci zoznam podporovaných hudobných, spravodajských, polohových a navigačných služieb aktuálne obsahuje Spotify, kaliko, Glympse i Aha.

SYNC tiež prináša dve nové zdravotné funkcie :

 • Sedadlo s monitorovaním srdcového tepu vodiča zaznamenáva pulz a zhromažďuje tak údaje o srdcovej aktivite, ktoré by inak bolo nutné snímať v zdravotníckych zariadeniach. V prípade neobvyklej aktivity môže systém na diaľku informovať lekárske pracovisko alebo uviesť bezpečnostné systémy vozidla do pohotovosti.
 • Monitorovanie hladiny cukru v krvi v spojení s Ford SYNC upozorní rodičov, ak sa u dieťaťa spiaceho na zadnom sedadle dostaví hypoglykémia.

Vyspelé komunikačné a snímacie systémy koncepčného Fordu S – MAX zhromažďujú podrobné informácie o okolitom prostredí a prispievajú tak k bezpečnosti jazdy :

 • Technológia vzájomnej komunikácie medzi automobilmi umožňuje napríklad obdržať včasné varovanie pred automobilom idúcim na diaľnici v protismere alebo upozorniť na vozidlo stojace za zákrutou.
 • Systém inteligentnej ochrany Ford s funkciou Pre – Collision Assist rozpoznáva chodcov a v prípade nevyhnutnej zrážky začne automaticky brzdiť.
 • Zdokonalený parkovací asistent dokáže prevziať ovládanie riadenia, voľby rýchlostných stupňov samočinnej prevodovky i pohybe dopredu a dozadu; vedľa pozdĺžneho parkovanie zvládne aj parkovanie kolmo k smeru jazdy a vyjdenie z parkovacieho miesta; funkcia Cross Traffic Alert upozorní vodiča na blížiace sa vozidla pri vychádzaní z parkovacieho miesta.

K maximálnej flexibilite a všestrannosti interiéru prispievajú nové dômyselné riešenia :

 • V tretej rade sedadiel našla uplatnenie technológie Thin Seat, ktorá umožňuje vztýčenie či zloženie sedadiel jediným pohybom. Prostredné sedadlo v druhom rade sa sklápa do podlahy pre lepší prístup k sedadlám v treťom rade.
 • Displej s technológiou Dual – View na stredovom paneli dokáže vodičovi zobrazovať iný obsah ako spolujazdci; vodič tak napríklad môže sledovať navigáciu, zatiaľ čo spolujazdec si vychutnáva film.

S – MAX je vyhlásený svojím podmanivým jazdným prejavom a nová pohonná jednotka túto povesť bezozvyšku ctí :

 • Technicky vyspelý a veľmi úsporný nový zážihový motor 1.5 EcoBoost dosahuje vyšší výkon a nižšiu spotrebu vďaka preplňovaniu, nezávislému premennému časovaniu sacích aj výfukových ventilov a mnohým ďalším technickým riešením.

Nový koncept S – MAX nie je jedinečný len svojou nekompromisnou kombináciou štýlu, všestrannosti a riadiacich atraktívnych jazdných vlastností, ale aj inovatívnou technikou, ktorá prináša vyššiu úroveň bezpečnosti a dokonale integrovanou konektivitu,

povedal Pim van der Jagt, výkonný technický riaditeľ Ford Research and Advanced engineering.

Konceptom S – MAX sme chceli demonštrovať, aký široký záber technológií sa Ford chystá zákazníkom predložiť v budúcej generácii svojich modelov. 

Zdroj: Ford

Reklama