6.9 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
Reklama

Kompaktná Mazda absolvovala interkontinentálnu skúšobnú jazdu

Odporúčame

  • Úplne nová Mazda3 dokázala svoje schopnosti na náročnej Challenger Tour.
  • Dve vozidlá sa oneskoria kvôli byrokracii na hraniciach
  • Niekoľko vozidiel, ktoré absolvovali trať, bude vystavených na IAA vo Frankfurte.

Nekonvenčný maratón Hirošima-Frankfurt sa práve skončil: po absolvovaní 15 000 km dnes konvoj vozov Mazda3 preťal cieľovú pásku v Európskom centre výskumu a vývoja spoločnosti Mazda v Oberurseli pri Frankfurte, presne podľa plánu. Všetky tieto nové kompakty, s dizajnom rovnako inovatívnym ako technológie v ich vnútri, zvládli expedíciu bez akéhokoľvek poškodenia, čo dokazuje ich robustnosť a spoľahlivosť, vychádzajúcu z výnimočnej kvality spracovania vozidiel Mazda. A štyri z nich bude možné vidieť na tohtoročnom medzinárodnom autosalóne (IAA) vo Frankfurte nad Mohanom.

Mazda_Route3_2013_Stage7_Oberursel_Frankfurt_3__jpg300
© Mazda

Diery na ceste ich nezastavili. Kamene veľké ako futbalové lopty ich nezastavili. Nezastavili ich prevrátené kamióny, stáda dobytka ani staveniská ciest, ktorými bolo nutné prejsť. Jediná vec, ktorá mohla zdržať dve zo skupiny ôsmich vozidiel Mazda3, bola byrokracia na bieloruských hraniciach. Ak sme sa najviac obávali rozbitých ciest na začiatku tejto cesty – bol náš odhad nesprávny. Dve vozidlá teraz stále čakajú na povolenie prejsť hranice Európskej únie a snáď ich čoskoro dostanú.

Suchozemská časť výpravy Mazda Route3 sa začala 3. augusta potom, čo boli vozidlá loďou prepravené z Japonska do Vladivostoku. Od štartu na ruskom Ďalekom východe prešli cez dva kontinenty, deväť časových pásem a asi 30 miest.

Počas cesty posádky vozidiel Mazda3 tu videli rôzne pozoruhodné scenérie, ako napríklad Bajkalské jazero, pohorie Altaj alebo Kungurskú ľadovú jaskyňu. Stáli na hranici medzi Áziou a Európou a nejeden raz ich sprevádzali tucty vozidiel značky Mazda, ktoré šoférovali miestni fanúšikovia. V záverečnej etape navštívili významné európske hlavné mestá – Moskvu, Minsk, Varšavu a Berlín. Kdekoľvek sa však výprava nového modelu Mazda3 objavila, priťahovala úsmevy, kývanie, priateľskú zvedavosť a niekedy dokonca aj potlesk. Bez ohľadu na všetky deravé pneumatiky a ďalšie ťažkosti – inak takmer bezchybná radosť z jazdy a milé reakcie udržovali vo všetkých tímoch Mazda Route3 skvelú náladu.

To bolo ale dobrodružstvo! Keby som mal vypichnúť jednu najpôsobivejšiu vec, bola by to interakcia – s ľuďmi, ktorých sme stretali na trase, s účastníkmi výpravy Mazda Route3,
s podporným tímom, a samozrejme, s vozidlami,

hovorí organizátor výpravy Sascha Postner, ktorý výpravu sprevádzal po celej trase od Vladivostoku až po Frankfurt.

Nová Mazda3 poskytovala vodičom úžasný pôžitok z jazdy a zároveň bola veľmi odolná a spoľahlivá. Zvládla všetko, čo eurázijský kontinent ponúkol.

Pokiaľ ide o vozidlá, štyri z nich budú vystavené na frankfurtskom autosalóne IAA – jeden v stánku spoločnosti Mazda (B12 v hale 9) a tri ďalšie vonku na ploche venovanej výprave.

Mazda_Route3_2013_Stage7_17__jpg300
© Mazda

O výprave Mazda Route3

Cez pol sveta z japonskej továrne do Nemecka na autosalón IAA: 15 000 km dlhá expedícia „Mazda Route3 – Hiroshima to Frankfurt Challenger Tour 2013“ je živá, nekonvenčná prezentácia úplne nového modelu Mazda3. Je to už tretí raz, čo vozidlá Mazda absolvovali takúto extrémnu testovaciu jazdu; podobné expedície sa konali v rokoch 1977 a 1990. Tentoraz na trasu vyrazilo osem hatchbackov novej generácie, vedených striedajúcimi sa tímami novinárov, blogerov a fanúšikov značky Mazda z Európy a iných častí sveta, pričom

prekonali deväť časových pásem po nepredvídateľných cestách lemovaných úchvatnými scenériami a rozmanitými kultúrami. Suchozemská časť výpravy, rozdelená na sedem etáp viedla naprieč Ruskom, Bieloruskom a Poľskom. Informácie o dobrodružstvách výpravy Mazda Route3 sú k dispozícii on-line na internetovej adrese www.mazdaroute3.eu alebo cez Twitter na #mazdaroute3.

Zdroj: Mazda

 

Reklama